dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 170 z 184
Pokaż wyniki od 3.381 do 3.400 z 3677
  1. #3381

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beltaine Zobacz post
    Pomogliście mi już ze dwa razy w kwestii Granpala, piszę więc i trzeci. Będę wdzięczna za porady, bo sytuacja jak zawsze grób-mogiła...

    Mamy starszy model pieca, tzn. jeszcze ze sterownikiem bez możliwości obsługiwania przez internet.

    W wakacje zrobiliśmy gruntowny remont - wymieniliśmy grzejniki, rury itp. Rzecz w tym, że po uruchomieniu pieca ten nagrzewa wodę użytkową do 80-82 stopni. I jakby nie kombinować w ustawieniach - wraca do takich parametrów. One zresztą chyba się zgadzają, bo woda jest okrutnie gorąca.

    Hydraulik który nam wymieniał instalację twierdzi, że to wina pieca (on by najchętniej go wymienił, a już najchętniej na piec firmy, której jest przedstawicielem) ewentualnie wina czujnika (czyli też wina pieca). Inny hydraulik stwierdził, że instalacja jest źle zrobiona na powrocie z bojlera (czy jakoś tak - sorry, jestem laikiem, nie powtórzę). Co sądzicie?

    Druga kwestia jest taka, że pękł szamot (dobrze piszę?) i trzeba go wymienić. Ktoś zna numer do serwisu Granpala? Bo tego, który jest podany na ich oficjalnej stronie nie odbierają. Dzwonię od kilku dni i nic. Chyba że zna ktoś jakiegoś ogarniętego serwisanta z okolic Ełku?

    Będę bardzo wdzięczna za pomoc...

    Pozdrawiam!
    Prawdopodobnie masz połączenie z bojlerem w ten sposób, że woda grawitacyjnie nagrzewa w nim wodę użytkową do temperatury wody w piecu. Nie jestem fachowcem, ale trzeba zrobić tak, żeby woda w bojlerze grzała się tylko wtedy kiedy obieg wymuszany jest przez pompę.

  2. #3382

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o nagrzewanie się wody - mój przedmówca ma absolutną rację. Ale trudno jest uniknąć tego zjawiska, gdyż na ogół i piec i zasobnik stoją na jednym poziomie. Żeby obniżyć temperaturę wody w zasobniku wystarczy obniżyć temperaturę zadaną kotła - u mnie jest to 65 st z histerezą 4 st, ale można ustawić np 70 st i histerezę 4 st. Jesli zaś chodzi o deflektor, to ja od kilku lat też stosuję cegły szamotowe zakupione w markecie - dwie pełne cegły ustawione na palenisku wzdłużnie i dwie t.zw. półcegły /które są o połowę cieńsze od pełnych/ przykrywające te pełne poprzecznie. Niczym takie rozwiązanie nie różni się od oryginalnego deflektora i działa już chyba trzy sezony bez zauważalnych zmian jeśli chodzi o cegły. Kosztuje to jakieś grosze, nie więcej niż 20 zeta.

  3. #3383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kitmenk Zobacz post
    Prawdopodobnie masz połączenie z bojlerem w ten sposób, że woda grawitacyjnie nagrzewa w nim wodę użytkową do temperatury wody w piecu. Nie jestem fachowcem, ale trzeba zrobić tak, żeby woda w bojlerze grzała się tylko wtedy kiedy obieg wymuszany jest przez pompę.

    Czyli jak to zrobić?

  4. #3384

    Domyślnie

    Cytat Napisał electrician Zobacz post
    Jeśli chodzi o nagrzewanie się wody - mój przedmówca ma absolutną rację. Ale trudno jest uniknąć tego zjawiska, gdyż na ogół i piec i zasobnik stoją na jednym poziomie. Żeby obniżyć temperaturę wody w zasobniku wystarczy obniżyć temperaturę zadaną kotła - u mnie jest to 65 st z histerezą 4 st, ale można ustawić np 70 st i histerezę 4 st. Jesli zaś chodzi o deflektor, to ja od kilku lat też stosuję cegły szamotowe zakupione w markecie - dwie pełne cegły ustawione na palenisku wzdłużnie i dwie t.zw. półcegły /które są o połowę cieńsze od pełnych/ przykrywające te pełne poprzecznie. Niczym takie rozwiązanie nie różni się od oryginalnego deflektora i działa już chyba trzy sezony bez zauważalnych zmian jeśli chodzi o cegły. Kosztuje to jakieś grosze, nie więcej niż 20 zeta.

    Bardzo proszę o łopatologiczną rozpiskę co powinnam kliknąć. Sterowanie plus minus ogarniam, tzn. wiem gdzie "enter", "cofnij" itp. Ale w którym menu operować?

  5. #3385

    Domyślnie

    Nie wiem jak jest w nowych sterownikach - ja mam sterownik który montowany był jako pierwszy. W tym sterowniku żeby ustawić temperaturę zadaną kotła w trybie "OFF" trzeba wejść w "temperatura kotła" i przestawiając prawym skrajnym przyciskiem wejść w "temperatura zadana" i ustawić temperaturę /ja mam 65 st C/. Żeby ustawić histerezę należy wejść w "ustawienia zaawansowane" i przechodząc kolejno przez tryby wybrać "histereza" po czym ustawić histerezę /u mnie 4 st.C/. Ustawienie temperatury cwu wykonuje się wybierając "temperatura cwu" a następnie "temperatura zadana" - mam ustawione 40 st.C.
    Być może nie dosłownie przytoczyłem brzmienie poszczególnych komend, ale dawno tego nie robiłem a kocioł jeszcze nie uruchomiony. Podkreślam, ze mój sterownik to najstarszy model /bez wodotrysków / i być może nowsze sterowniki mają inne sposoby ustawiania.

  6. #3386

    Domyślnie

    No i nadszedł czas rozpocząć piętnasty sezon z Granpalem Nie zakładałem, że nasza przyjaźń tyle potrwa

  7. #3387

    Domyślnie

    Cytat Napisał electrician Zobacz post
    Nie wiem jak jest w nowych sterownikach - ja mam sterownik który montowany był jako pierwszy. W tym sterowniku żeby ustawić temperaturę zadaną kotła w trybie "OFF" trzeba wejść w "temperatura kotła" i przestawiając prawym skrajnym przyciskiem wejść w "temperatura zadana" i ustawić temperaturę /ja mam 65 st C/. Żeby ustawić histerezę należy wejść w "ustawienia zaawansowane" i przechodząc kolejno przez tryby wybrać "histereza" po czym ustawić histerezę /u mnie 4 st.C/. Ustawienie temperatury cwu wykonuje się wybierając "temperatura cwu" a następnie "temperatura zadana" - mam ustawione 40 st.C.
    Być może nie dosłownie przytoczyłem brzmienie poszczególnych komend, ale dawno tego nie robiłem a kocioł jeszcze nie uruchomiony. Podkreślam, ze mój sterownik to najstarszy model /bez wodotrysków / i być może nowsze sterowniki mają inne sposoby ustawiania.

    Też mam starszy model sterownika, nie wiem czy najstarszy, ale analogowy wyświetlacz bez połączenia WiFi. Sterownik jest dość prosty w obsłudze i generalnie ogarniam co gdzie, ale zupełnie nie mam pojęcia jakie dobierać parametry. Poprosiłam o łopatologię na wypadek gdyby były tam jakieś haczyki.

    Bardzo dziękuję za pomoc!

  8. #3388

    Domyślnie

    Cytat Napisał stanisław.k Zobacz post
    No i nadszedł czas rozpocząć piętnasty sezon z Granpalem Nie zakładałem, że nasza przyjaźń tyle potrwa
    Mamy jakieś sprzężenie zwrotne? Ja zacząłem sezon w niedzielę, t.zn. rozpaliłem piec wieczorem i już do niego nie zaglądałem. Pomacałem tylko sporo później grzejniki w domu /piec mam w budynku gospodarczo-garażowym/ i stwierdziłem, ze coś słabo są nagrzane - ale nie chciało mi się sprawdzać już przyczyny, bo grali nasi. Wczoraj zaszedłem dość późno do kotłowni i od razu usłyszałem jak któraś pompa "mieli" głośno. Zdziwiony byłem, bo z domu nie było zapotrzebowania na ciepło - a ja mam tak ustawione sterowanie, że pompa na obiegu co włącza się tylko przy zapotrzebowaniu. Okazało się, że to "mieli" na sucho pompa od cwu -i znów się zdziwiłem, bo samą pompę odpowietrzałem. Odpowietrzyłem więc cały obieg cwu - był gdzieś balonik powietrza który przedostał się do pompy. Wszystko się wyjaśniło - ustawiony jest priorytet cwu, więc co załączało się na trochę tylko w przerwie cyklu cwu i stąd niezbyt ciepłe grzejniki. Temperatura cwu nie mogła osiągnąć temperatury zadanej ponieważ nie było obiegu. Zaskoczyła mnie tylko pompa zainstalowana na cwu tym, że pracowała bez chłodzenia tak długo /ok. 14 godzin/ i nie uległa awarii wskutek przegrzania.
    Jak widać i po 14 sezonach z Granpalem można popełniać takie kardynalne błędy jak nie odpowietrzenie obiegów

    Cytat Napisał Beltaine
    Też mam starszy model sterownika, nie wiem czy najstarszy, ale analogowy wyświetlacz bez połączenia WiFi. Sterownik jest dość prosty w obsłudze i generalnie ogarniam co gdzie, ale zupełnie nie mam pojęcia jakie dobierać parametry. Poprosiłam o łopatologię na wypadek gdyby były tam jakieś haczyki.

    Bardzo dziękuję za pomoc!
    Nie ma za co dziękować Od tego jest to forum, żeby sobie nawzajem pomagać w potrzebie Napisz proszę czy to coś pomogło i nie wahaj się pytać w razie potrzeby

  9. #3389

    Domyślnie

    Potrzebuje pomocy przy rozpaleniu kotła który wrócił z wymiany tulei . Po pierwszym rozpaleniu wyglądał tak Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	122083729_422084798779143_4393921128256660062_n.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	61,8 KB
ID:	449496 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	122096873_1052084028563648_7712127511719959019_n.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	449497 kolejna próba piec nagrzany bez pomp do ponad 70 stopni potem podłączone pompy i po nocy pracy ta sama sytuacja a palenisko pełne po brzegi niespopielonego pelletu Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	122236670_358669485579555_8601719162737073263_n.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	94,9 KB
ID:	449498 dodam jeszcze ustawienia pieca może ktoś ma jakiś pomysł ?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	122246925_764084290815502_5134324266720471497_n.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	88,2 KB
ID:	449499Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	122251354_670950173851372_2657372181015236541_n.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	81,3 KB
ID:	449500

  10. #3390

  11. #3391
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Ewidentnie za dużo paliwa a za mało powietrza.
    1.Wyczyścić kocioł z tego świństwa (nie będzie łatwo)
    2. Sprawdzić połączenie kotła z kominem czy nie jest zapchane sadzą - przez panel boczy (ewentualnie sprawdzić sam komin)
    3. zmniejszyć podawanie paliwa. Trzeba wyłączyć kocioł, podać hasło, zmniejszyć czas podawania paliwa na 10 sekund (ja mam 10 letni kocioł więc w nowszych może być to gdzie indziej).
    4. Obserwować dym z komina. Najlepiej jak jest przezroczysty. Może być biały. Jak jest szary to znaczy że za mało powietrza w stosunku do paliwa, jak jest czarny to znaczy że kocioł się zapycha sadzą i trzeba koniecznie go wyczyścić. Jeśli podczas pracy kotła otwieramy drzwiczki dolne i bucha dym, lub dym z ogniem - to zanczy to samo - za mało powietrza podczas spalania (zapchany kocioł/komin lub zmienić ustawienia)
    Jeśli to nie pomoże to:
    5. zbiera się też popiół pod paleniskiem, lub zapychają się dziurki nadmuchu w samym palenisku - można je przepchać od góry paleniska.
    Aby usunąć popiół spod paleniska trzeba zdjąć panel boczny, odkręcić dmuchawę i blachę z tyłu paleniska (od strony dmuchawy) i wygarnąć popiół. Jest tam głębiej jeszcze jedna przegroda z klapką - też ją trzeba odkręcić i wyczyścić popiół z końca komory.
    6. Zajrzeć do dmuchawy, łopatki potrafią być obklejone grubą warstwą kurzu.

    A dlaczego kocioł jet na trybie ręcznym? Powinien być na pogodowym, lub tryb lato jeśli tylko grzanie wody CWU.
    Histereza, krzywa itp. tu raczej nie są winne.
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 23-10-2020 o 15:58
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  12. #3392

    Domyślnie

    czyli opcja 4 po otwarciu drzwiczek bucha ogien z dymem. Na jakie zmienic ustawienia bys proponował ? podawanie juz zmieniłem co 10 sec

  13. #3393
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał shogun1985 Zobacz post
    czyli opcja 4 po otwarciu drzwiczek bucha ogien z dymem. Na jakie zmienic ustawienia bys proponował ? podawanie juz zmieniłem co 10 sec
    Zmieniłeś podawanie? 10/10 sekund to maksymalna wartość.

    Jeśli kocioł i połączenie z kominem jest już czyste to zmniejsz o 70%. Podejrzewam że w fabryce przywrócili ustawienia fabryczne, czyli takie dla czystego kotła i nowej dmuchawy. Jeśli masz podawanie 6 na 10 sekund, to zmniejsz na 2 na 10 sekund. Jeśli będzie ładnie spalał, możesz co kilka dni podnosić o 0,5 sekundy. Jak zauważysz już szary dym, lub zacznie znowu buchać dymem po otwarciu dolnych drzwiczek zmniejsz podawanie.

    Ogólnie zasada jest taka - im masz więcej powietrza podczas spalania, tym więcej ciepła ucieka kominem. Ale jak paliwa jest za dużo (w stosunku do powietrza) to zaczyna się osadzać sadza i jeszcze bardziej osłabia przepływ powietrza/spalin.
    To co widziałem na twoich zdjęciach (mokra sadza) to katastrofalny brak powietrza przy spalaniu.
    Kiedy kocioł zaczyna mi obrastać sadzą, a nie chcę jeszcze przez kilka dni go czyścić to zmniejszam tymczasowo podawanie paliwa.
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 23-10-2020 o 21:46
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  14. #3394

    Domyślnie

    tylko dlaczego tak sie stało skoro piec przed uruchomieniem był wyczyszczony ,komin czysty. więc powietrza nie powinno mu brakować Podawanie ma teraz 2/10sec

  15. #3395
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał shogun1985 Zobacz post
    tylko dlaczego tak sie stało skoro piec przed uruchomieniem był wyczyszczony ,komin czysty. więc powietrza nie powinno mu brakować Podawanie ma teraz 2/10sec
    Nie mam pojęcia. Coś się może zablokowało. Może dmuchawa się zatrzymała?Może w transporcie coś zostało uderzone?
    A teraz spala poprawnie? Bez buchania dymem po otwarciu?
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  16. #3396

    Domyślnie

    strach te drzwiczki otwierać teraz jak tak bucha ogniem Piec tak z grubsza wyczyściłem żeby trochę w domu nagrzać.Jutro zrobie to porzanie tylko własnie chciałbym sprawdzić co się da żeby zaraz na nowo nie musiec czyscic .Bo Tak się zastanawiam właśnie czy to może być np. wina jakiegoś uwalonego czujnika albo czegoś innego skoro przed uruchomieniem był wyczyszczony

  17. #3397
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał shogun1985 Zobacz post
    strach te drzwiczki otwierać teraz jak tak bucha ogniem Piec tak z grubsza wyczyściłem żeby trochę w domu nagrzać.Jutro zrobie to porzanie tylko własnie chciałbym sprawdzić co się da żeby zaraz na nowo nie musiec czyscic .Bo Tak się zastanawiam właśnie czy to może być np. wina jakiegoś uwalonego czujnika albo czegoś innego skoro przed uruchomieniem był wyczyszczony
    W kwestii podawania paliwa i nadmuchu powietrza to tam czujnika żadnego nie ma (przynajmniej u mnie) Rozumiem że masz zwykłą wersję kotła - bez sondy lambda?
    Jeśli nadal bucha to coś chyba masz zapchane. Zmniejsz podawanie do 1 sekundy na 10, bo jutro znowu będziesz miał zapchany, mokry kocioł. Przepchaj otwory w palenisku, bo ta mazia mogła je zapchać, a wtedy nie masz wcale nadmuchu.
    Sprawdź może jeszcze siłę dmuchawy w ustawieniach kotła (nie pamiętam gdzie to się przestawiało). Przy 100% mocy powinna mieć 100% siły dmuchania. Może w fabryce coś pokręcili i zapomnieli przywrócić ustawienia.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  18. #3398

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    W kwestii podawania paliwa i nadmuchu powietrza to tam czujnika żadnego nie ma (przynajmniej u mnie) Rozumiem że masz zwykłą wersję kotła - bez sondy lambda?
    Jeśli nadal bucha to coś chyba masz zapchane. Zmniejsz podawanie do 1 sekundy na 10, bo jutro znowu będziesz miał zapchany, mokry kocioł. Przepchaj otwory w palenisku, bo ta mazia mogła je zapchać, a wtedy nie masz wcale nadmuchu.
    Sprawdź może jeszcze siłę dmuchawy w ustawieniach kotła (nie pamiętam gdzie to się przestawiało). Przy 100% mocy powinna mieć 100% siły dmuchania. Może w fabryce coś pokręcili i zapomnieli przywrócić ustawienia.
    Dzięki kolego, duże piwo dla ciebie za cenne podpowiedzi. Były zapchane otwory w palenisku ,teraz leci biały dym i pali sie pięknie w palenisku

  19. #3399

    Domyślnie

    żeby nie było za długo dobrze to dziś ta sama sytuacja znowu wyciek tego szajsu ściągnąłem dmuchawę i tą blachę ale tam było czysto, zauważyłem ze w zasobniku jest biały gęsty dym.

  20. #3400
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Tak czy inaczej brakuje powietrza podczas spalania. Albo za mało jest go dostarczane do spalania, albo spaliny mają przypchaną drogę wydostawania się przez kocioł i komin.
    Sprawdź w ustawieniach wydajność dmuchawy - może trzeba ją zwiększyć.
    Dmuchawa miała czyste łopatki? Ja ostatnio czyściłem moją szczoteczką, bo miały ze 2 mm pyłu na łopatkach.
    Czopuch (wyjście z kotła do komina) jest czysty?
    Może masz błędne ustawienia - za duże podawanie paliwa, za mało dmuchawa dmucha.

    Dym w zasobniku świadczy o:
    a. nieszczelna uszczelka pokrywy
    b. spaliny mają problem z wydostawaniem się przez komin.
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 31-10-2020 o 09:20
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

Strona 170 z 184

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony