dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 167 z 184
Pokaż wyniki od 3.321 do 3.340 z 3677
  1. #3321

    Domyślnie

    Mi nic się nie spieka w zasobniku.

  2. #3322
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dawidko5454

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Laszki
    Kod pocztowy
    37-543
    Posty
    87

    Domyślnie

    Witam mam pytanie czy ma może ktoś nowy piec z płomieniówkami pionowymi jestem ciekawy jak on wygląda i jak wygląda czyszczenie w tym piecu od góry może tak nie brudzi bo zastanawiam się nad zakupem czegoś nowego z programem czyste powietrze ale też nie ukrywam że biorę pompę ciepła pod uwagę ale inwestycja jeszcze raz droższa niż nowy Granpal i do pompy ciepła koniecznie muszę dom docieplić chociaż po dociepleniu to i nowemu Granpalowi też by było lżej zagrzać

  3. #3323
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    birne83@o2.pl

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Siewierz
    Kod pocztowy
    42-470
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cześć,

    Może się komuś przyda.
    Jestem użytkownikiem kotła GRANPAL ECO 30kW. Mam go od 9 lat. ( kupiłem używany roczny bo ktoś za małą moc sobie kupił)
    Piec ogrzewa mi 160m domu ( stary dom ocieplony styropianem 10 centymetrów, dach - wełna 20-30 cm)
    Kupuję świetny pelet przemysłowy w fabryce peletu w Sławkowie woj. małopolskie. W zeszłym roku 1T w Big-Bagu to 530 zł.
    Pelet ten spala mi się bardzo dobrze.
    Na ogrzanie domu + CWU ( 200 litrów) kupuję co roku 2 big-bagi łącznie około 2200-2400 kg.
    Po każdym okresie grzewczym zostaje około 300-400 kg.

    Przez cały ten okres piec pracuje bez awaryjnie. Żadnych usterek z kondensatorami, tulejkami itd. Luz na tuleji kontroluję i póki co nic się nie dzieje.
    Ilość popiołu to około 1 pojemnik na miesiąc.
    Obsługa pieca - jak dla mnie minimalna.
    Czyszczenie może raz na miesiąc albo dłużej.
    Codziennie zaglądam sobie na palnik i zgarniam resztki popiołu. Można by tego nie robić z tydzień ale ja lubie jak tam jest tylko spalający się pelet.

    Paliłem przez dwa sezony owsem.
    Owies spalał się bez problemu.
    Jedynie minus taki że dużo popiołu z owsa.
    Zasobnik na popiół raz na tydzień musiałem opróżniać.

    Jestem bardzo zadowolonym użytkownikiem tego kotła.
    Konstrukcja jak dla mnie jest prosta, nie ma tu żadnych dziwacznych podajników peletu że pellet jest pchany do góry itd.
    Tutaj grawitacyjnie pelet leży w zasobniku i ślimak go przesówa prosto na palnik.
    Nigdy mi się nie zerwała żadna zawleczka itd.


    Teraz buduję nowy dom 180m ( 90 dół i 90 poddasze).
    Orientujecie się czy te Granpale są jeszcze produkowane?


    Pozdrawiam,
    Tomek

    Siewierz
    woj śląskie
    14:46 04.03.2020

  4. #3324
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Produkują. https://www.granpal.pl/product-page/...al-eco-2-15-kw

    Ale widzę, że nie poszli z duchem czasu i nie zrobili nic mniejszego typu 8-10kW, bo w tych czasach gdy domy już w większości ocieplone to 15kW jest za dużym klocem. Owszem moduluje , przechodzi w podtrzymanie czy nawet te nowsze wyłączają się, a później rozpalają, ale śmiało mógłby być słabszy
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  5. #3325
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Też słyszałem opinię że konkurencja poszła do przodu.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  6. #3326
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dawidko5454

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Laszki
    Kod pocztowy
    37-543
    Posty
    87

    Domyślnie

    No niby coś zmienili w tym nowym płomieniówki są pionowo i za opcją można kupić z automatycznym czyszczeniem płomieniówek ale nie mogę nigdzie znależć zdjęcia, takiego kotła nawet na stronie producenta nie widzę albo nie umiem szukać,a szkoda bo mnie interesuje tylko piec z automatycznym czyszczeniem ewentualnie dzwignią ale żeby nie wyjmować tych zawirowaczy co chwila bo syfu trochę przy tym jest, jest kilka takich kotłów które taki system już posiada ale wolałbym sprawdzony model który już posiadam kilka lat tylko poziomy wymiennik jest przykry w czyszczeniu

  7. #3327
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Napisz do tego użytkownika https://forum.muratordom.pl/member.php?69291-Puławiak , jest też na https://www.facebook.com/groups/294385607946512/ ma mega rozeznanie w peleciakach, ostatnio raczej wyszedł z Granpala, z tego co się orientuję .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  8. #3328

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Produkują. https://www.granpal.pl/product-page/...al-eco-2-15-kw

    Ale widzę, że nie poszli z duchem czasu i nie zrobili nic mniejszego typu 8-10kW, bo w tych czasach gdy domy już w większości ocieplone to 15kW jest za dużym klocem. Owszem moduluje , przechodzi w podtrzymanie czy nawet te nowsze wyłączają się, a później rozpalają, ale śmiało mógłby być słabszy
    Byłem w Polimecie w październiku po czujnik i słyszałem tam, że kończą testy Granpala 10kW

  9. #3329
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dawidko5454

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Laszki
    Kod pocztowy
    37-543
    Posty
    87

    Domyślnie

    A ciekawe jak będzie skonstruowany wymiennik poczekamy zobaczymy

  10. #3330
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dawidko5454

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Laszki
    Kod pocztowy
    37-543
    Posty
    87

    Domyślnie

    Wiem że Puławiak ma rozeznanie bo pomagał mi podłączyć i poustawiać mojego Granpala i ja wolałbym pozostać przy tej marce bo spali prawie wszystko a nie wygląda to już tak słodko w palnikach na pelet tam można spalać tylko pelet z biomasą nie wygląda już tak kolorowo wolałbym nie uzależniać się tylko od jednego paliwa chociaż nie wiadomo co nasz rząd wymyśli chcą zabronić nawet palenia drzewem gdzie u okupanta tyle lat po przystąpieniu do uni nadal można palić drzewem a w Polsce ma być zakazane, przechodzi ludzkie pojęcie co kilku ludzi może zrobić z milionawym społeczeństwem

  11. #3331
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawidko5454 Zobacz post
    Wiem że Puławiak ma rozeznanie bo pomagał mi podłączyć i poustawiać mojego Granpala i ja wolałbym pozostać przy tej marce bo spali prawie wszystko a nie wygląda to już tak słodko w palnikach na pelet tam można spalać tylko pelet z biomasą nie wygląda już tak kolorowo wolałbym nie uzależniać się tylko od jednego paliwa chociaż nie wiadomo co nasz rząd wymyśli chcą zabronić nawet palenia drzewem gdzie u okupanta tyle lat po przystąpieniu do uni nadal można palić drzewem a w Polsce ma być zakazane, przechodzi ludzkie pojęcie co kilku ludzi może zrobić z milionawym społeczeństwem
    1. Nie palimy drzewem tylko drewnem . (wieprzowina to już nie jest świnia)
    2. Paliwami stałymi jak na razie nie można palić w centrum Krakowa i chyba słusznie, bo smog tam straszliwy.
    3. W Paryżu od 30 lat nie wolno palić w kotłach czy kominkach. Podejrzewam że w większych miastach europy takie zakazy też obowiązują (nie wiem jak to wygląda u okupanta ze wschodu )
    4. Dopóki można palić węglem, to i pelletami z drewna będzie można. Drewno jest energią odnawialną, czyli to co nakopcimy zimą drzewa wchłaniają latem.

    Chociaż Inaczej spala się pellet w nowoczesnym kotle, inaczej drewno w starodawnym kopciuchu.
    Tak samo te same plastiki spalone w specjalnych przemysłowych spalarniach nie trują tak jak palone w przydomowych kotłowniach.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  12. #3332
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dawidko5454

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Laszki
    Kod pocztowy
    37-543
    Posty
    87

    Domyślnie

    Tak tylko zauważ jakie zarobki mają w Paryża jakie u nas, emeryci mają po tysiąc zł renty i pozwól sobie opalać dom gazem jak im na leki brakuje jak się poprawi standard życiowy w Polsce to na pewno nikt nie będzie miał zastrzeżeń do tych wymogów a o okupanta chodziło mi raczej tego z zachodu a ten przysłowiowy smok to też nagonka na kasę .W Monachium badali zanieczyszczenie ulic przez samochody na olej napędowy i norma im wyszła niedopuszczalna dizle
    trzeba zlikwidować nagonka na auta na olej ,tylko po chwili ucichło bo sie okazało że aparaty które mierzyły emisję zostały postawione przy samej ulicy a właściwy pomiar tego urządzenia to 15 m od ulicy i sprawa ucichła a w Polsce nadal krzyczą że dizle zatruwają i trzeba je wycofać wydaje mi się że nasz rząd jest trochę nadgorliwy a co do spalania węgla to owszem smog okropny ale to tylko z nieumiejętności spalania tego produktu przez palących w śmieciuchach wystarczy parę osób że zapali po staro dawnemu i cała okolica zadymiona należało by wprowadzić szkolenia jak palić bezdymnie w piecu efekt by na pewno był.

  13. #3333
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Nie wiem czym ogrzewasz dom, ale koszty węgla do kopciucha, kotła na ekogroszek czy pellet są podobne. Gdybym podczas budowy domu zdecydował się na gruntową pompę ciepła, a nie budował kotłowni i komina to wystarczyło dołożyć z 10 tys i bym nie musiał kopcić.

    Co roku w Polsce umiera przedwcześnie 40-50 tys osób z powodu zatrucia powietrza.

    Fotowoltaika dla jednorodzinnego domu zwraca się już po 5-7 latach. Instalacja powinna pracować spokojnie z 20 lat. Czyli przez pozostałe kilkanaście lat (lub więcej) masz prąd za darmo. W Niemczech 1/3 prądu już dziś pochodzi z przydomowych instalacji fotowoltaicznych, a technologia się rozwija i z roku na rok jest wydajniejsza i tańsza.

    Mam kilku znajomych, którzy są w takcie budowania domu. Każdy buduje dom "tradycyjny" czyli już dziś przestarzały.
    To nie kwestia biedy tylko zmiany sposobu myślenia.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  14. #3334
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dawidko5454

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Laszki
    Kod pocztowy
    37-543
    Posty
    87

    Domyślnie

    Zgadzam się z Tobą ja nigdy nie paliłem węglem zawsze drewnem ostatnie kilka lat mój granpal spala owies lub pelet ale jest mnóstwo ludzi w Polsce którzy zarabiają najniższą krajową tzn. 2100 zł brutto i ci ludzie będą spalać w śmieciuchach wszystko co będzie tanie. Wiadomo że porażką jest teraz wystawić nowy dom i montować w nim kocioł na eko groszek,mój dom ma już parę zim za sobą a i tak rozważam teraz zmianę z Granpala na coś nowszego i jeszcze nie wiem na co padnie wybór najlepszą opcją by była pompa ciepła ale koszt zamontowania od 30 tys wzwyż plus przerabianie kotłowni koszt niemały który się nigdy nie wróci może zdecyduje się na gaz zobaczymy

  15. #3335
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawidko5454 Zobacz post
    Zgadzam się z Tobą ja nigdy nie paliłem węglem zawsze drewnem ostatnie kilka lat mój granpal spala owies lub pelet ale jest mnóstwo ludzi w Polsce którzy zarabiają najniższą krajową tzn. 2100 zł brutto i ci ludzie będą spalać w śmieciuchach wszystko co będzie tanie. Wiadomo że porażką jest teraz wystawić nowy dom i montować w nim kocioł na eko groszek,mój dom ma już parę zim za sobą a i tak rozważam teraz zmianę z Granpala na coś nowszego i jeszcze nie wiem na co padnie wybór najlepszą opcją by była pompa ciepła ale koszt zamontowania od 30 tys wzwyż plus przerabianie kotłowni koszt niemały który się nigdy nie wróci może zdecyduje się na gaz zobaczymy
    niestety wiele nowych domów powstaje nadal z kominami .
    30 tys wzwyż https://allegro.pl/listing?string=pa...5-0306&order=p lub https://allegro.pl/listing?string=aq...3-hou-1-5-0306
    jak dla mnie 10-15tyś za peleciaka vs 20 za PC ,nawet + przeróbka to sprawa jasna,przechodzę na PC.
    Nie zawsze kwestia zwrotu jest priorytetem.

    Jak kupujesz auto to kiedy ono się zwróci

    Jak budujesz dom to kiedy on się zwróci
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  16. #3336
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    jak dla mnie 10-15tyś za peleciaka vs 20 za PC ,nawet + przeróbka to sprawa jasna,przechodzę na PC.
    Nie zawsze kwestia zwrotu jest priorytetem.
    Sama pompa ciepła nie jest droga. Drogie są odwierty. Same odwierty do pompy gruntowej to 20-30 tys.
    Pompa ciepła powietrzna nie ma takiej sprawności jak gruntowa.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  17. #3337
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Sama pompa ciepła nie jest droga. Drogie są odwierty. Same odwierty do pompy gruntowej to 20-30 tys.
    Pompa ciepła powietrzna nie ma takiej sprawności jak gruntowa.
    Powietrzna w naszej szerokości geograficznej daje radę, gruntowa to przerost formy nad treścią (czytaj nie warto przepłacać). Nawet gdyby przyszły trzaskające mrozy tak poniżej -10 to ile tych dni masz w roku co by PC powietrzna musiała hulać na grzałce z COPem 1:1 dwa tygodnie Resztę obleci ze sedniorocznym COP 3 i kopciuchy pozamiatane

    Są tacy co cały rok kablami grzeja 1:1 i są zadowoleni, że nie muszą nosić woreczków .
    Jak mój granpal zakończy żywot , to ja nic dymiącego nie podłączę do instalacji CO .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  18. #3338
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dawidko5454

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Laszki
    Kod pocztowy
    37-543
    Posty
    87

    Domyślnie

    No ja jednak też decyduję się na pompę ciepła na drugi rok opiszę jak względem Granpala wyjdzie

  19. #3339

    Domyślnie

    Ja raczej zostanę z Granpalem. Ten sezon będzie chyba rekordowy jeśli chodzi o oszczędności peletu. Wygląda na to,że ogarnę moje 180m2 ok. 2T paliwa

  20. #3340

    Domyślnie

    Drodzy Koledzy, ja już do nudności powtarzam argumenty do rozważenia. Pompa ciepła ma sens jedynie przy ogrzewaniu niskotemperaturowym, czyli najczęściej podłogowym. W przypadku budowy nowego domu i przewidzenia tego rodzaju ogrzewania jest to rozwiązanie optymalne - pod jednym wszakże warunkiem - że mamy zapewnioną pewną dostawę energii elektrycznej. W przypadku domu na wsi - nawet blisko większych miast - takiej pewności zasilania nie ma, bo stan naszych linii średnich napięć jest na ogół opłakany i przy większych wiatrach przerwy kilkugodzinne w dostawie energii są normą. Przy obecnych zmianach klimatu a także braku inwestycji w stan energetyki nawet kilkudniowe wyłączenia mogą się zdarzyć, a niech do tego dojdzie kilka stopni mrozu - to robi się nieciekawie. Można co prawda kupić agregat prądotwórczy, ale wtedy moc takiego agregatu musi wynieść kilka/kilkanaście kilowatów - a to już jest niemały koszt biorąc pod uwagę, że taki agregat nadawać się musi do pracy ciągłej. Jeśli zdecydujemy się na awaryjne źródło ciepła - to koszty także rosną.
    W przypadku istniejącego już systemu co z grzejnikami pompa ciepła traci sens, gdyż sprawność pompy drastycznie maleje wraz ze wzrostem temperatury czynnika grzewczego /a dla grzejników tradycyjnych optymalną temperaturą jest 60-70 st. C/ . Tak więc decydując się na pompę ciepła należy dokonać zasadniczej zmiany systemu grzewczego, co wiąże się z kapitalnym remontem co najmniej podłóg i niesie również znaczące koszty porównywalne z zakupem samej pompy, czyli podwojenie kosztów takiej inwestycji. Dla modnego obecnie systemu prosumenckiej fotowoltaiki przypominam, że w systemie on-grid odzyskujemy tylko 80% oddanej do sieci energii /a w okresie grzewczym uzysk tej energii jest mocno zmniejszony/. System off-grid w ogóle nie ma sensu dla ogrzewania. Jak zresztą znam życie i wsłuchując się w to, co śpiewają ptaszki współczynnik odzysku z obecnych 80% zjedzie do 50% - czemu się zresztą nie bardzo dziwię, bo koszty magazynowania pozyskanej z fotowoltaiki energii są znaczne. Fotowoltaika najwydajniej pracuje w letnie dni, a pobór energii elektrycznej w gospodarstwach domowych odbywa się głównie w godzinach wieczornych. Tak więc chcąc korzystać z pompy ciepła należałoby moc elektrowni prosumenckiej pomnożyć przez 2 jeśli nie przez 3. To znów wymaga niemałych nakładów. Dlatego ja - jednak zostaję przy granpalu

Strona 167 z 184

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony