dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 184 z 184
Pokaż wyniki od 3.661 do 3.677 z 3677
  1. #3661
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar telewy
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    284
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał stanisław.k Zobacz post
    To smutne ale cieszę się, że jednak nie uległem i nie zainwestowałem w pompę gruntową.
    To w życiu się nie zwróci...
    No nie wiem, ja jednak żałuję. Mam tutaj sąsiada, który budował się 4 lata po mnie i on poszedł w pompę gruntową. 3 lata temu założył fotowoltaikę. I teraz, jeśli zima jest w miarę ciepła tak jak ostatnia, to zamyka 12 miesięcy w całkowitym koszcie w granicach 350zł czyli tylko opłaty stałe. W przypadku mrozów musi dopłacać, ale to są kwoty pomiędzy 1tyś a 2 tyś. Dodam, że ma dobrze ocieplony dom, ale nie pasywny no i ma wszędzie ogrzewanie podłogowe.
    Podsumowując, to czy pompa się opłaca zależy w dużej mierze od tego jak mamy ocieplony dom. Jeśli jest dobrze czy bardzo dobrze ocieplony to raczej się opłaca. Niestety koszt inwestycji jest bardzo wysoki, ale w zamian dostajemy wygodę użytkowania.
    Mój Granpal ma 12 lat i powoli się rozglądam co dalej. Ro temu kupowałem pellet po 2400 i powiem szczerze, że mnie to zniechęciło. Wolę zapłacić za prąd te 8tyś niż za pellet, bo dużo mnie roboty. Generalnie dokładanie do pieca mi nie przeszkadza, lubię się pokręcić i coś porobić, ale czyszczenie kotłowni mnie wykańcza.
    Dziennik i komentarze -> Balikowy Dom

  2. #3662

    Domyślnie

    Mój Granpal ma już 17 lat więc i tak muszę coś myśleć ale w moim przypadku inwestycja będzie bardzo duża związana z przebudową ogrzewania w domu , dociepleniem i pompa gruntową. Dla mnie tylko gruntowa ma sens. Na dziś kupię następnego Granpala gdy ten padnie bo to będzie niewielka inwestycja.

  3. #3663

    Domyślnie

    Cytat Napisał telewy Zobacz post
    Ro temu kupowałem pellet po 2400
    Kto bogatemu zabroni
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  4. #3664

    Domyślnie

    Dzisiaj dokupiłem tonę Olczyka za 1573 zł. Ponieważ mam jeszcze około tony peletu z zeszłego sezonu, to myślę, że tymi dwoma tonami opędzę sezon grzewczy uwzględniając pracę pompy. Założyłem, ze do temperatury rzędu 0 - -3 stopnie pracować będzie pompa, a poniżej odpalam Granpala. Obecna cena prądu bez uwzględnienia tych kilku MWh z zamrożoną ceną oscyluje w granicach 1,35 zł/kWh, a w przyszłym roku bliska będzie pewnie 2 zł/kWh. Gdybym nawet jechał cały czas na COP = 3 to przy moim zapotrzebowaniu na ciepło ok. 20 - 23 MWh na samej pompie musiałbym zużyć ok. 7 - 8 MWh co przy obecnej cenie daje ok. 9500 - 10800 zł za sezon, a przy cenie ok. 2 zł/kWh to już 14000 - 16000 zł. Zobaczymy, jaka będzie cena peletu w przyszłym roku - bo z pewnością wzrośnie, ale może nie sięgnie 3000 zł/tonę jak w roku ubiegłym. Czy uda się coś zaoszczędzić przy założonej przeze mnie taktyce - zobaczymy po sezonie.

  5. #3665
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał telewy Zobacz post
    Podsumowując, to czy pompa się opłaca zależy w dużej mierze od tego jak mamy ocieplony dom. Jeśli jest dobrze czy bardzo dobrze ocieplony to raczej się opłaca.
    Dokładnie odwrotnie. Cytat z mojego pierwszego wpisu na FM:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Założenia:
    [...]
    3. Ogrzewanie. Utrzymanie do to w dużej części ogrzewanie. Jeżeli dobrze ocieplimy dom i zapotrzebowanie na energię będzie niskie, to nie mają sensu kosztowne w montażu a tanie w eksploatacji źródła ciepła (jak PC czy solary). A jak przyoszczędzimy na izolacji, to warto zainwestować w tanie w eksploatacji źródło ciepła.
    A w szczegółach można policzyć tym

  6. #3666

    Domyślnie

    Witam.
    Do granpala wleciał nowy sterownik po 16 latach użytkowania.
    Teraz mam jedyny problem z zadaną temperaturą. Na starym sterowniku temperaturę zadaną miałem ustawioną na 60C i zatrzymywał się przy 63C. Na tym nowym sterowniku zadaną 60C a zatrzymyje się przy 75C. Grzebałem w ustawieniach ale nic nie znalazłem. Jak to zmienić?
    Z góry dziękuję.

  7. #3667

    Domyślnie

    Mój Granpal zaczął 18 sezon grzewczy. Sterownik wymieniałem ładnych parę lat temu ze względu na potrzebę sterowani zaworem mieszającym. Te sterowniki już tak mają, że przechodzą w podtrzymanie przy ok. 70 st.C. Histereza musi być na 00 bo z inną grzeje jeszcze wyżej.

  8. #3668

    Domyślnie

    Nie zauważyłeś że po wymianie sterownika wzrosło spalanie?

  9. #3669

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdzislaw01 Zobacz post
    Nie zauważyłeś że po wymianie sterownika wzrosło spalanie?
    Nie

  10. #3670

    Domyślnie

    Witam.
    Może ma ktoś mikrokotroler ATMEGA16-16PU0607j od regulatora granpal pierwszej wersji? Jest to sterownik bez sterowania siłownika mieszacza. Mam usterkę danego regulatora, przegrzanie podajnika. Po sprawdzeniu od czujnika do mikrokotrolera zdiagnozowałem że kanał odpowiadający za czujnik podajnika ma chyba zwarcie. Chcę naprawić ten sterownik bo odpowiada jego praca z porównaniem do nowego sterownika.
    Z góry dziękuję.

  11. #3671

    Domyślnie

    Dobry
    Dzisiaj w końcu odpaliłem piec po pół rocznej przerwie. Zaznaczę, że wysyłałem go do producenta w celu załatania... generalnie to już drugi raz :/ Piec mam 11 lat, więc średnio raz na 5 lat. Wszystko mniej więcej poszło OK poza drobnymi nieszczelnościami i przedziurawionym zbiornikiem wyrównawczym na poddaszu.
    Problem w tym, że nie chce ruszyć zawór 4D tzn. raczej dobrze podpięty bo co chwilę na piecu pokazuje "00" i słychać próbę zamykania. Mimo, że piec rozgrzany nie chce się odpalić zawór na "01". Wcześniej miałem podpięty regulator pokojowy ale coś szwankował i potrafił się raz na kilka dni zawiesić, więc go teraz nie podpinałem. Ale raczej to nie ma nic z tym wspólnego? Czy jednak się mogę mylić? Czy jakieś inne pomysły?

  12. #3672

    Domyślnie

    Źle podłączony siłownik zaworu, zamień bieguny też tak kiedyś miałem jak sam wymieniałem sterownik na nowszy.

  13. #3673

    Domyślnie

    Ja swojego granpala jeszcze nie odpaliłem. Pompy /poza 1 dobą/ zresztą też nie. W tym roku na wiosnę zainstalowałem w dużym pokoju klimatyzację ok. 5 kW i teraz włączam ją na grzanie. Póki co daje radę ogrzać cały parter, t.j. duży pokój, dwa mniejsze i kuchnię /oczywiście łazienkę też/. W dużym pokoju gdzie śpi dwulatka temperatura to 22 st.C, w dwóch mniejszych /sypialnie/ rzędu 19 st.C - do spania jest super. Zużycie dobowe prądu rzędu 20 kWh co jest wielkością jak najbardziej akceptowalną. Na jedną dobę celem porównania puściłem pompę, ale "zeżarła" 40 kWh, czyli prawie dwa razy więcej od klimy. Wodę grzeję grzałką w zasobniku, ustawione mam 1,5 godziny grzania co zużywa ok. 3 kWh na jeden cykl. Wody wystarcza na prysznic dla 3 - 4 osób, czyli tyle ile powinno.Koszty jak na razie są porównywalne z grzaniem granpalem, bo spalałbym pewnie półtora worka na dobę, co daje koszt ok.36 - 40 zł. Tyle tylko, że nie muszę dosypywać paliwa i /co przyznaję z wielkim wstydem/ jeszcze nie zrobiłem czyszczenia pieca przed sezonem, ale jak tylko przestanę cherlać, to natychmiast się za to zabiorę. Mam nadzieję tak dojechać do połowy grudnia, bo może nie będzie jakichś większych mrozów niż te -3 stopnie, a jak będzie zimniej - odpalam granpala. U mnie tak, jak u Stanisława będzie to 18 sezon granpalowy, mam nadzieję, że jeszcze będzie tych sezonów co najmniej 10 Kupno granpala to była najlepsza decyzja budowlana.

  14. #3674

    Domyślnie

    Cytat Napisał stanisław.k Zobacz post
    Źle podłączony siłownik zaworu, zamień bieguny też tak kiedyś miałem jak sam wymieniałem sterownik na nowszy.
    Niestety dobrze podpięty bo teraz jak podmieniłem bieguny to na "00" się otwiera.

  15. #3675

    Domyślnie

    Może coś z czujnikami.

  16. #3676

    Exclamation

    "Jeszcze raz, moim zdaniem, należy unikać tej firmy jak najbardziej. Właśnie widziałem nową negatywną jednogwiazdkową recenzję na Google, którą wystawił Adrian Porowski:
    'Odradzam. Firma nawet nie wie co montuje w kotłach i próbuje wmówić klientowi, że jak coś nie działa/ źle działa to wina klienta'

    Wygląda na to, że to forum jest pod wpływem właścicieli Granpal, szczerze mówiąc."

  17. #3677

    Domyślnie

    Juha, chociaż mnie wkurzasz swoimi wpisami na tym forum, to teraz muszę Ci przyznać rację. Tak, to forum jest pod wpływem właścicieli Granpali, bo głównie tacy tutaj się wypowiadają. I to wypowiadają się w przytłaczającej większości pozytywnie. Na te 3676 postów kilka może jest negatywnych, pisanych głównie przez ludzi bez żadnej wiedzy technicznej. Niestety, w kotłach na paliwo stałe jest bardzo wiele zmiennych wpływających na prawidłowe ustawienia procesu spalania - począwszy od komina, miejsca ustawienia kotła poprzez szereg innych warunków aż do różnych rodzajów paliwa. Ja również jestem jednym z właścicieli Granpala - od 18 lat - i staram się wpływać na treść forum chwaląc ten kocioł. Podaj mi proszę przykład kotła na paliwo stałe - takiego domowego - który pracuje bezawaryjnie przez 17 sezonów grzewczych, potrafi spalić wszystko - ekogroszek, zboża /głównie owies/, pestki, ziarna fasoli, pelet - i właściwie wszystko inne co się pali i z czym poradzi sobie podajnik i pneumatyczne usuwanie popiołu. A jeśli nie podasz - to bądź uprzejmy nie wypisywać już swoich bzdur tutaj na naszym forum, bo tylko je zaśmiecasz. Trolli mamy dosyć!

Strona 184 z 184

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony