dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 83
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 1658
  1. #61
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar zaba_gonia
    Zarejestrowany
    May 2005
    Posty
    7.546
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    281

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Też odpoczywam, dlatego se zacytuję, a co..

    Pierwszym organem rozwijającym się w czasie kiełkowania traw są korzenie. W tym czasie rośliny są bardzo wrażliwe na brak wody. Wzrost rozpoczyna się w temperaturze ok. 5 oC. Następnie wyrasta pęd, a z niego wytwarzane są pierwsze liście. Jednocześnie na dole pędu, na najniższym węźle, pojawia się węzeł krzewienia. Z niego wyrasta wiązka korzeni, a przede wszystkim – nowe pędy powodujące krzewienie się trawy. Od przebiegu krzewienia zależy powstanie zwartej darni a zatem wygląd trawnika. Trzeba więc szczególnie zadbać o właściwe nawodnienie w okresie od kiełkowania do krzewienia, czyli przez pierwsze 6 do 8 tygodni.

    W zależności od sposobu krzewienia rozróżniamy trzy główne typy traw:

    trawy luźnokępowe, u których węzeł krzewienia leży płytko pod powierzchnią ziemi, pędy wyrastają luźno. Przy prawidłowej pielęgnacji wytwarzają zwartą darń (np. rajgras angielski);


    trawy zbitokępowe, u których węzeł krzewienia znajduje się nad powierzchnią ziemi. Pędy wyrastają ściśle obok siebie. Do tej grupy należą przede wszystkim wszystkie trawy jednoroczne, czyli chwasty na naszych trawnikach. Takim samym wzrostem charakteryzuje się kostrzewa owcza, stosowana w mieszankach przeznaczonych na suche tereny;
    aha...
    nie, nie będę udawała, ze kumam...


    może ja tępa jestem, ale przeczytałam 3 razy i nie znalaząłam odpowiedzi na to pytanie

    Zastanawiam się w jaki sposób powstają kępy? Czy z każdego źdźbła wyrośnie jedna kępa czy kępa powstaje z większej ilości nasion w jednej doniczce.

    Mirek L. odpowiesz????

  2. #62
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    No przecież odpowiedziałem. Nawet wytłuściłem, coby łatwiej:
    na dole pędu, na najniższym węźle, pojawia się węzeł krzewienia. Z niego wyrasta wiązka korzeni, a przede wszystkim – nowe pędy powodujące krzewienie się trawy.
    I robi się kępka.
    A kostrzewa jest trawą zbitokępową.

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Olkalybowa
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    12.569
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    136

    Domyślnie Re: uprawa niebieskiej trawy

    Cytat Napisał inż. Mamoń
    Obecnie mam już źdźbła o wysokości kilku cm.
    brawo

  4. #64
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar inż. Mamoń
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.780
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    95

    Domyślnie

    Cytat Napisał zaba_gonia
    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Też odpoczywam, dlatego se zacytuję, a co..

    Pierwszym organem rozwijającym się w czasie kiełkowania traw są korzenie. W tym czasie rośliny są bardzo wrażliwe na brak wody. Wzrost rozpoczyna się w temperaturze ok. 5 oC. Następnie wyrasta pęd, a z niego wytwarzane są pierwsze liście. Jednocześnie na dole pędu, na najniższym węźle, pojawia się węzeł krzewienia. Z niego wyrasta wiązka korzeni, a przede wszystkim – nowe pędy powodujące krzewienie się trawy. Od przebiegu krzewienia zależy powstanie zwartej darni a zatem wygląd trawnika. Trzeba więc szczególnie zadbać o właściwe nawodnienie w okresie od kiełkowania do krzewienia, czyli przez pierwsze 6 do 8 tygodni.

    W zależności od sposobu krzewienia rozróżniamy trzy główne typy traw:

    trawy luźnokępowe, u których węzeł krzewienia leży płytko pod powierzchnią ziemi, pędy wyrastają luźno. Przy prawidłowej pielęgnacji wytwarzają zwartą darń (np. rajgras angielski);


    trawy zbitokępowe, u których węzeł krzewienia znajduje się nad powierzchnią ziemi. Pędy wyrastają ściśle obok siebie. Do tej grupy należą przede wszystkim wszystkie trawy jednoroczne, czyli chwasty na naszych trawnikach. Takim samym wzrostem charakteryzuje się kostrzewa owcza, stosowana w mieszankach przeznaczonych na suche tereny;
    aha...
    nie, nie będę udawała, ze kumam...


    może ja tępa jestem, ale przeczytałam 3 razy i nie znalaząłam odpowiedzi na to pytanie

    Zastanawiam się w jaki sposób powstają kępy? Czy z każdego źdźbła wyrośnie jedna kępa czy kępa powstaje z większej ilości nasion w jednej doniczce.

    Mirek L. odpowiesz????
    Żabko - to Ty też hodujesz niebieską trawę?

  5. #65
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar inż. Mamoń
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.780
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    95

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    No przecież odpowiedziałem. Nawet wytłuściłem, coby łatwiej:
    na dole pędu, na najniższym węźle, pojawia się węzeł krzewienia. Z niego wyrasta wiązka korzeni, a przede wszystkim – nowe pędy powodujące krzewienie się trawy.
    I robi się kępka.
    A kostrzewa jest trawą zbitokępową.
    A więc zrozumiałem to tak:
    Do jednej donicy mogę zasiać 1 nasiono i z niego wyrośnie cała spora i okazała kępa o średnicy 10 - 20 cm - czy tak?

  6. #66
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar inż. Mamoń
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.780
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    95

    Domyślnie Re: uprawa niebieskiej trawy

    Cytat Napisał Olkalybowa
    Cytat Napisał inż. Mamoń
    Obecnie mam już źdźbła o wysokości kilku cm.
    brawo
    Złośliwa bestia

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar jea
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    15.548

    Domyślnie

    A mnie interesuje...może trochę nie w temacie
    da się to palić...
    Urodziłem się zmęczony-więc żyję by odpocząć

  8. #68
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar inż. Mamoń
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.780
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    95

    Domyślnie

    Cytat Napisał jea
    A mnie interesuje...może trochę nie w temacie
    da się to palić...
    Spróbuję i dam znać

  9. #69
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SAVAGE7
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    granica śląskiego i małopolski
    Posty
    2.379

    Domyślnie

    zakupiłem takową trawę na allegro ale jeszcze nie posiałem. zastanawiam się tak samo jak. inż. mamoń jak to zrobić coby dobrze było.

  10. #70

    Domyślnie

    najlepiej wysiać nasiona do kuwety, zapewnić im odpowiednia wilgotność. jak wszystko powschodzi , wyrośnie, trawka będzie miało kilka listków, przepikować i powsadzać do doniczek. potem gdy podrosną można wysadzić do gruntu.

  11. #71

    Domyślnie

    Trzeba pamiętać też, żeby miały dużo słońca i stosunkowo sucho. Kostrzewa sina traci swoją niebieskawą barwę przy zbyt sprzyjających warunkach uprawowych. Pięknie komponuje się przy obrzeżach skalniaków, płytach kamiennych itp.
    FranioMarysiaJarek

  12. #72
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar joan
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    2.366
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie Trawy bambusy

    Mam tego sporo - traw ozdobnych (piórkówka, pampasowa, czerwona ) oraz miskanty... zebrinus, chiński, olbrzymi itp.
    Mam pytanie - jak je przygotowac do zimy- juz wiem że pampasowa nie przeżyje w naszym klimacie - ale z resztą nie wiem co dalej zrobić- ściąć jak zżołkną ,opatulić, wynieść do cieplejszego miejsca?
    Czasem trzeba skoczyć z mostu zanim rozwiną się skrzydła.

  13. #73
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Miskanty i inne - związać w pasie wpół i zostawić do zimowania. Wiosną ciąć dopiero, gdy pojawią się nowe, zielone przyrosty. Chochoł stanowi osłonę dla nasady.

    Pampasową - okryć namiotem tipi z foilii pęcherzykowej, papy, czegokolwiek nieprzepuszczalnego, by woda nie dostawała się do wnętrza/ serca, bo zacznie gnić. Na dole zostaw szczelinę, by rośłina miała wymianę powietrzną/ wietrzenie. Korzenie i tak mają wilgoć w glebie obok.

  14. #74

    Domyślnie

    Witam

    Mam trawę pampasową, poprzednią zimę przetrawała ale nie było bardzo mroźno. Zrobiłam porządny chochoł ze słomy i tak jak Hania napisała przycięłam na wiosnę. W tym roku bardzo urosła - ma napradwę piękne liście ale nie kwitnie nie wiem dlaczego może zamało dałam jej odżywek.

    pozdrawiam
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  15. #75
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Moja, pod Wrocławiem, nie przeżyła zimy, podobnie jak gunnera Były okryte najstaranniej, jak umiałam, w/g zaleceń pracowników Ogrodu Botanicznego.

    A Twoja trawa pampasowa nie kwitła, bo może lato było zbyt mało ciepłe i pochmurne?
    Z miskantów zaczyna teraz górach, kwitnąc tylko purpurowy, reszta zieloniutka i ani myśli o kwiatostanach
    Zimno i wilgoć robią swoje, a to przecież rośliny ciepłolubne...

  16. #76

    Domyślnie

    a ja doniose ze szwacjarii ze chociaz zupelnie w zaden sposob nie zabezpieczalem mojej trawki to przetrwala ta zime, chociaz jej w tym roku praktycznie nie bylo, snieg moze przez dwa-trzy dni.... do sierpnia nie miala kwiatow ale jak wyjechalismy na trzy tygodnie do polski i wrocilismy na poczatku wrzesnia to ma duze kity...

    klimat tutaj mamy byc moze ciut lagodniejszy niz w poludniowej polsce... okolice zurichu... bo w ticino, po poludniowej stronie alp juz maja klimat podobny do wloskiego...

  17. #77

    Domyślnie

    to ja z innej beczki
    kupilam trawe zebrinusa i jakąś wysoką na 2 metry zielona - mam teraz pytanie czy ona sie bardzo nie rozrosnie (tak jak w polnych rowach?) bo rosnie sobie obok zarnowca na rabacie w korze... i nie chcialabym zeby rosla na boki, ma byc sobie tylko taka mietła czy to sie rozsiewa czy rosnie jak perz ?
    Glilkos SAMOTNIKOS sweterkos de domo kobitos vel Jamelios&Ptysios mamitos

  18. #78
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Kłaczami się rozrasta. Ale u mnie nie jest zbyt ekspansywna. Nie potrzebuje wkopanej osłony

  19. #79

    Domyślnie

    a jakbym ja wkopala w duzej donicy w ziemie zeby donicy nie bylo widac to sobie poradzi?
    Glilkos SAMOTNIKOS sweterkos de domo kobitos vel Jamelios&Ptysios mamitos

  20. #80
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    yhmm, ale bez dna i żwirek na dół, by nie miał mokrych nóg - wtedy lubi wymarznąć.

Strona 4 z 83

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony