dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 81 z 83
Pokaż wyniki od 1.601 do 1.620 z 1658
  1. #1601
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jesli chodzi o smiałka to zajrzyj do tego ogrodu:
    https://www.partero.cz/lhota

  2. #1602
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Śmiałki to moja miłość. Pancerne trawki, niezależnie od odmiany i do tego zimozielone częściowo

    Kolejna niska trawa, którą bardzo lubię to sesleria. Też, przynajmniej u mnie, zimozielona i do tego daje radę pod brzozami. U mnie dopiero będę w brzozowym zakątku ją sadziła, ale pokażę jak wygląda w znajomych ogrodach forumowej Magnolii i Joanny z fb (pod brzozami)

    Nazwa:  sesleria ehuflera (od Magnolii).jpg
Wyświetleń: 614
Rozmiar:  57,4 KB
    Nazwa:  sesleria skalna od Magnolii.jpg
Wyświetleń: 420
Rozmiar:  90,2 KB
    Nazwa:  sesleria sadleriana_Joanna Kurp-Trawy ozdobne.jpg
Wyświetleń: 526
Rozmiar:  104,5 KB
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  3. #1603
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Żadne trawy ozdobne – poza pampasową – nie są trudne do utrzymania w polskich warunkach. Wystarczy nie przeszkadzać i w odpowiednim terminie ściąć. Jeśli posadzisz je tak by karpy korzeniowe nie podmakały zbytnio, to dadzą radzę bez twojej pomocy. Nie wymarzają. Za to mogą wygnić. Pewne kłopoty z zimowaniem mogą mieć nowozelandzkie. Także pampasowa nie wymarza, ale jest wrażliwa na zbytnią wilgoć zimą i wczesną wiosną, i wtedy wygniwa.

    Widzę, że trafiłeś na Jankosię Prowadzi świetnego bloga. Warto czytać. Ma fajny w większej części naturalny ogród i dużą ilością traw.
    https://ogrodowapasja.blog/2017/11/1...chmurki-udaja/

    Nazwa:  Jankosia-01.jpg
Wyświetleń: 418
Rozmiar:  89,7 KB
    Nazwa:  Jankosia-02.jpg
Wyświetleń: 422
Rozmiar:  81,7 KB
    Ostatnio edytowane przez pestka56 ; 02-01-2020 o 18:49
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  4. #1604
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomicher Zobacz post
    Ogród Joanny Kurp jest specyficzny. Bardzo nowoczesny i kanciasty. Część, spora część to 800 trzcinników Karl Foerster.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	64460920_1226495834194736_6471382560965394432_n.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	100,0 KB
ID:	438897Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	64340123_1226495864194733_6147655263659753472_n.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	101,7 KB
ID:	438898Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	64490633_1226495907528062_3023609169103028224_n.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	438899Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	37384962_997907043720284_6975947270130761728_n.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	99,0 KB
ID:	438900Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	37361223_997907097053612_8771274098421530624_n.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	438901
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  5. #1605
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomicher Zobacz post
    Zależałoby mi jednak na bardziej minimalistycznym podejściu do tematu.
    Marzy mi się, żeby barwy (inne niż zielone) pojawiały się dopiero jako przebarwiające liście w postaci żółci, rudości etc.
    Przez letni sezon chciałbym oglądać kolory słomy i zieleni czyli tak bardziej preriowo, wiejsko.
    Trawy generalnie przebarwiają się dopiero późnym latem. Są oczywiście takie, które mają jasne paski wzdłuż lub w poprzek liści, albo niebieskawe. Jednak kolory bordo, pomarańczowe, fiolety na liściach to dopiero widok wczesno jesienny.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  6. #1606
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomicher Zobacz post
    Postanowiłem więc zaktualizować nieco koncept


    Co wy na to ? W dobrym kierunku to zmierza ?
    Jaki polecalibyście gatunek miskanta w tym przypadku ? Moim zdaniem im wyższy tym lepszy. Fajnie gdyby miał białe duże, jasne kwiatostany
    Podoba mi się, ale ja bym poszła ciut dalej. Rozbudowałabym tę rabatę dodając nasadzenia z niższych traw.

    Nazwa:  koncept.jpg
Wyświetleń: 431
Rozmiar:  71,2 KB


    To utworzyłoby ciekawszą perspektywę. Namawiałabym cię też na dosadzenie pomiędzy trawami np. jednej wybranej odmiany jeżówki, albo rudbekii jako sporych monochromatycznych plam. Jeżówki mają też odmiany o zielonych kwiatach.
    Poza tym poważnie pomyśl o czymś co tu będzie rosło wczęsną wiosną, bo poza takimi trawami jak śmiałki, reszta rusza późno i do połowy czerwca będzie goło. Wybierz jeden kolor i dodaj go w kilku miejscach. Wysokie byliny, które długo kwitną.

    Co do ciekawych miskantów przemyśl Memory i Lenda (polska odmiana).
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  7. #1607

    Domyślnie

    Na Pomorzu ruszyły trzcinniki ostrokwiatowe...

  8. #1608
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    One zawsze jako jedne z pierwszych. U mnie (Mazowsze) trawy śpią nadal.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  9. #1609

    Domyślnie

    Dlatego tak je lubię. I za to, że łatwo ściąć.
    Z miskantami trochę się umęczyliśmy. Masz sprawdzony patent na ścinanie ich? Bo my lecieliśmy z piłką do płyt k-g:

  10. #1610
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Na Pomorzu ruszyły trzcinniki ostrokwiatowe...
    W Wielkopolsce to rosły całą zimę. Razem z ostnicą trzcinnkowatą.

  11. #1611
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Trawy najpierw związuję, a potem tnę elektrycznymi nożycami (piłą) do żywopłotu. Próbowałam też lisim ogonem, ale to zbyt krotkie ostrze, więc niewygodnie.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  12. #1612

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    W Wielkopolsce to rosły całą zimę. Razem z ostnicą trzcinnkowatą.
    Tzn. miały nowe zielone przyrosty? Od jakiego miesiąca?

  13. #1613
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    rosły całą zimę. Po prostu nie uschły w całości i dookoła głównej kępy mam młode listki.
    Ostnica trzcinnkowata w ogóle wygląda dokładnie tak samo jak jesienią.

  14. #1614

    Domyślnie

    U mnie uschły, ale ścięliśmy wcześnie, bo jakieś parę tygodni temu, gdyż połamały się po jedynym śniegu
    A teraz widzę już świeżą zieleń na nich.

  15. #1615

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    jesli chodzi o smiałka to zajrzyj do tego ogrodu:
    https://www.partero.cz/lhota
    Ten powyższy post przesądził, że większość terenu obsadzę śmiałkiem. Na chwile obecną przynajmniej chwilowo rezygnuję z miskanta na rzecz większych obszarów śmiałka. Debatowałem o tym od kilku tygodni stąd ta cisza z mojej strony. Dziękuję Elfir za inspiracje - ten ogród to wręcz idealny przykład tego co uwielbiam.

    Pytanie mam odnośnie kupna traw. Szkółki sprzedają je w różnych rozmiarach doniczek P9, P11 lub C2 i C3. Czy możecie mi powiedzieć czy opłaca się*kupować większe doniczki względem małych P9 ?
    Zdaję sobie sprawę, że ani ja ani wy nie widzieliście tego materiału na oczy i trudno tak definitywnie ocenić ale przy takich dużych obszarach jak u mnie może warto byłoby kupić wielkie sadzonki kosztem ich ilości ?

    Chciałbym uniknąć takiego widoku, gdzie bardzo widoczne są sztuczne przerwy pomiędzy sadzonkami:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	calamagrostis-acutiflora_222632.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	79,3 KB
ID:	441081

  16. #1616
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Z mojego doświadczenia i kilku moich znajomych posiadających trawy ozdobne w ogrodzie – opłaca się kupować większe trawy. Szczególnie typu śmiałek. Jesienią szkółki mają często relatywnie niższe ceny. Nie dlatego, że cena zostaje obniżona. Po prostu roślina o cenie wiosennej podrosła przez sezon.

    1. Kupując wiekszą nie czekasz aż się rozrośnie, chociaż akurat śmiałkowi nie trzeba dużo czasu
    2. Większa nadaje się od razu do podziału na co najmniej 2, a czasem na 3 lub nawet 4. Trzeba przekalkulować cenę w stosunku do jednej małej.
    3. Można też kupić malutkie sadzoneczki na multipaletach. Kilkadziesiąt (może nawet 80 szt.) trawek kosztuje wtedy około 100 zł. Ale jest w tym taki hak, że najlepiej byłoby je przeszkółkować jeszcze przez sezon i dopiero posadzić na miejsce docelowe. Choć w przypadku śmiałków pokusiłabym się w posadzenie od razu na rabacie. Tyle, że wiąże sie to z zadbaniem o znakomite odchwaszczenie terenu pod takie sadzonki i dokładnym zadbaniem przez pierwsze sezony o usuwanie chwaściorów.


    Sadząc mniejsze sadzonki musisz zachować odpowiednie odległości między nimi i czekać cierpliwie aż rozrosną się.

    Oczywiście zbadałeś temat i wiesz, że są różne odmiany i pododmiany śmiałka. W polsce obok darniowego występuje też śmiałek pogięty.
    Pododmiany darniowego, np.:
    Goldschleier
    - razem z kwiatostanami wyrasta do 90 centymetrów i ma bardzo ładne, zielono-żółte lub żółte, duże kwiatostany;
    Bronzeschleier
    - osiąga 100 centymetrów, tworzy zielonkawe, szybko przebarwiające się na beżowo-brązowy kolor kwiatostany;
    Pixie Fountain
    - dorasta zaledwie sześćdziesięciu centymetrów.
    Ja mam śmiałki darniowe Goldtau, które wraz z kwiatostanami mają około100 centymetrów wysokości, a sama kępa liściowa ma 30-40 cm wysokości i nieco ponad 50 cm średnicy. Oczywiście siła wzrostu zależy od warunków. Ta odmiana nie jest orłem jeśli chodzi o kolorystykę, ale go uwielbiam. Kwiatostany przebarwiają się na słomkowo złotawy kolor. Liście w zasadzie zachowują zieleń przez cały rok. Troszkę się rozsiewa co mnie zupelnie nie przeszkadza, a przy nasadzeniach łanowych może być cenne. Śmiałki mają też jedną bardzo ważną cechę. Mianowicie dzielnie walczą i zwyciężają z rozsiewającymi się chwastami.
    Ostatnio edytowane przez pestka56 ; 21-02-2020 o 11:23
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  17. #1617
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na twoim miejscu usypałabym delikatne pagórki na rabatach, aby kompozycja nie była płaska.
    Śmiałek szybko przyrasta, ale najmniejsze sadzonki to w sumie siewki. Zapłaczesz się je pieląc, bo póki nie zakwitną trudno będzie je odróżnić od traw-chwastów.

  18. #1618
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    W tym wątku było sporo linków do fajnych zdjęć z trawami. Niestety (sprawdziłam przed chwilą) zdjęcia poznikały a wielu stron google już nie otwiera. Między innymi to poniżej.
    Elfir, czy ty może rozpoznajesz co to za ogród?

    Nazwa:  DSC_0267.jpg
Wyświetleń: 73
Rozmiar:  98,1 KB
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  19. #1619

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Oczywiście zbadałeś temat i wiesz, że są różne odmiany i pododmiany śmiałka.
    Goldschleier[/B] - razem z kwiatostanami wyrasta do 90 centymetrów i ma bardzo ładne, zielono-żółte lub żółte, duże kwiatostany; [B]
    Goldtau, które wraz z kwiatostanami mają około100 centymetrów wysokości, a sama kępa liściowa ma 30-40 cm wysokości i nieco ponad 50 cm średnicy.
    Wybór padnie na któryś z tych dwóch, choć Goldtau wydaje się*być bardziej "puszysty" co mi się podoba. Popraw mnie jeśli się mylę hehe

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    na twoim miejscu usypałabym delikatne pagórki na rabatach, aby kompozycja nie była płaska.
    Będą !
    Na jednym z nich będzie również sosna : )
    Początkowo do roboty pójdzie ten obszar przy płocie, tam jednak z wysokością nie będę mógł zbytnio poszaleć, bo ziemia opierałaby się o panele. ogrodzeniowe. Te "przyszłościowe" na środku będą już bardzo zwichrowane pod względem wysokości i kształtu i tam będę chciał wsadzić drzewko w otoczeniu śmiałka jak z twojego czeskiego przykładu.

  20. #1620
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Wg mnie Goldschleier jest bardziej strzelisty, a Goldtał rozkłada kwiatostany bardziej wachlarzowato. Natomiast Goldschleier jest niewątpliwie ładniejszy jeśli chodzi o kolor wiech kwiatowych.
    Ja bym posadziła i jedne i drugie. Plamami co najmniej po 20 sztuk.

    Jeśli chcesz sadzić drzewa, to pomyśl o takich, które jesienią w pełnym słońcu dają spektakl kolorów, np. klon ussuryjski.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

Strona 81 z 83

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony