dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 88
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie Atmos - jak w nim palić?

    Mamy Atmosa 25 kw na drewno. Chcielibyśmy zacząć sezon grzewczy, bo noce i ranki chłodne a tu same problemy.
    Drewno oczywiście niezbyt suche, bo niby firma chwaliła się że sezonowane, ale z pewnością tylko parę miesięcy... Trudno, przepadło, mamy takie a nie inne drewno. Ciężko jest nam osiągnąć właściwą temperaturę na piecu, poza tym co dziwne, dmuchawa działa nadal kiedy już w komorze jest pusto - czy nie powinna się wyłączyć? Pytaliśmy w rodzinie, gdzie palą miałem - u nich pompka wyłącza się jak piec osiągnie żądaną temperaturę, ale i wtedy gdy temperatura w piecu spadnie poniżej 30 stopni.
    Czy z naszym Atmosem jest coś nie tak?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Hej, nikt nie rzuci żadnej porady?
    Jakoś w tym piecu palimy, ale martwi nas, że mimo pełnego załadunku nie możemy osiągnąć na kotle więcej jak 60 stopni. To podobno niedobrze, bo przy zgazowywaniu drewna (albo wogóle przy procesie spalania- nie wiem dokładnie) wytwarzają się jakieś kwaśne związki i może dojść do szybkiego zużycia kotła.
    Hej, mający kotła na paliwo stałe, nie mieliście tego typu problemów?

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marzanna Guzikowska
    Hej, nikt nie rzuci żadnej porady?
    pozycz od kogoś troche suchego drzewa, zapal nim i napisz czy dalej kocioł nie osiąga wyższej niz 60 *C temperatury
    Cytat Napisał Marzanna Guzikowska
    To podobno niedobrze ...
    ano ... niedobrze



    pzdr

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Marzanno chyba swego czasu troszkę o tym rozmawialiśmy?
    Czy masz Laddomat 21 oraz bufory?
    Co do drewna przy wilgotnym oraz brakiem w/w urządzeń masz możliwość "załatwić" Atmosika na amen w ciągu nawet 8 miesięcy...
    A na początek ponawiam propozycję kolegi wyżej SUCHE DREWNO (a na razie podgrzej na wyższą temp za pomocą otwartych drziczek (uchylonych).
    Pozdrawiam
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Już nie pamiętam czy to było o Atmosie czy Vigasie ale przebrnij przez to: http://forum.muratordom.pl/viewtopic...asc&highlight=
    Powinno Ci się coś rozjaśnić, albo z nadmiaru zaciemnić

    Pozdrawiam

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mały
    Marzanno chyba swego czasu troszkę o tym rozmawialiśmy?
    Czy masz Laddomat 21 oraz bufory?
    Co do drewna przy wilgotnym oraz brakiem w/w urządzeń masz możliwość "załatwić" Atmosika na amen w ciągu nawet 8 miesięcy...
    A na początek ponawiam propozycję kolegi wyżej SUCHE DREWNO (a na razie podgrzej na wyższą temp za pomocą otwartych drziczek (uchylonych).
    Pozdrawiam
    Nie mam laddomatu ani bufora Zamiast laddomatu mam jakieś inne urządzenie, nie wiem dokładnie co. Hydraulik obiecał jakąś pompkę, no i wpaść zobaczyć co jest nie tak, ale do tej pory nie znalazł dla nas czasu

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    A czy Ty już kiedyś kociołka nie wybierałaś? Wydaje mi się, że jakiś czas temu wałkowałaś tą tematykę?
    Mimo wszystko zachecam do lektury powyższego linku.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Z całym szacunkiem dla wszystkich, ale czasem zastanawiam się po co jest to forum...?
    I myślę, że czas najwżyszy dać sobie z tym spokój .
    Pozdrawiam
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar sebo8877
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Głogów Młp
    Kod pocztowy
    36-060
    Dzielnica
    Zabajka
    Posty
    4.324

    Domyślnie

    Mały tylko sie nie denerwuj

    Najważniejsze Kochana Marzanno to:
    1: zainstalowac kocioł tak jak nakazuje DTR-ka
    2. Posiadać suchy (min 2 lata sezonowania) opał
    3. Jeżli nie byliście tego w stanie zagwarantować - trzebabyło wybrac inny kocioł !!!!!

    Sebo8877
    Już niedługo już niebawem u siebie...

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebo8877
    Mały tylko sie nie denerwuj

    Najważniejsze Kochana Marzanno to:
    1: zainstalowac kocioł tak jak nakazuje DTR-ka
    2. Posiadać suchy (min 2 lata sezonowania) opał
    3. Jeżli nie byliście tego w stanie zagwarantować - trzebabyło wybrac inny kocioł !!!!!

    Sebo8877
    Ja się nie denerwuję, bo nie ma o co tylko ogarnia mnie po prostu zwątpienie... piszesz, piszesz po czym... ludzie i tak robią swoje.
    Ale nieważne - Marzanno - zrób szybko podmieszanie wody tzn albo zawór 3 drogowy albo prościej i taniej między zasilaniem a powrotem wstaw (za pompką) zawór łączący zasilanie z powrotem (na krótko) wraz z głowcą z kapilarą (np Herz do bojlera) po czym ustaw ją na np 60 stC co spowoduje, że część gorącej wody z kotła będzie wracała do niego powrotem skutkując szybszym nagrzewaniem się kociołka. Aha czujkę kapilary zamontuj na rurze powrotnej pieca.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  11. #11

    Domyślnie Re: Atmos - jak w nim palić?

    Cytat Napisał Marzanna Guzikowska
    Mamy Atmosa 25 kw na drewno. Chcielibyśmy zacząć sezon grzewczy, bo noce i ranki chłodne a tu same problemy.
    Drewno oczywiście niezbyt suche, bo niby firma chwaliła się że sezonowane, ale z pewnością tylko parę miesięcy... Trudno, przepadło, mamy takie a nie inne drewno. Ciężko jest nam osiągnąć właściwą temperaturę na piecu, poza tym co dziwne, dmuchawa działa nadal kiedy już w komorze jest pusto - czy nie powinna się wyłączyć? Pytaliśmy w rodzinie, gdzie palą miałem - u nich pompka wyłącza się jak piec osiągnie żądaną temperaturę, ale i wtedy gdy temperatura w piecu spadnie poniżej 30 stopni.
    Czy z naszym Atmosem jest coś nie tak?
    Witam,
    jesli drewno jest wzglednie suche, nie powinno byc problemu z osiagnieciem odpowiedzniej temperatury.
    Glowna przyczyna "niezadowolenia" uzytkownikow ww. kotlow jest nie przetsrzeganie podstawowych zasad konstrukcji instalacji przykotlowej.
    Zasiegnij zatem konsultacji u fachowca, ktory obejrzy na miejscu i podpowie co trzeba zmienic, bo zadnej wzmianki o szczegolach nie napisalas.
    Pozdrawiam
    Zbyniu

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    rafałek - wybierałam jakiś czas temu kociołek, owszem, na drewno i interesowałam się tym tematem raczej pod kątem komfortu użytkowania a nie instalacji, na której się nie znam i raczej zostawiam to hydraulikowi.
    Sebo 8877 - szczerze mówiąc nie rozumiem punktu 3 (tego na czerwono) - to ja miałam sobie zagwarantować właściwą instalację i suche drewno?! Czyli powinnam zostać wykwalifikowanym hydraulikiem żeby sprawdzić tego, który u mnie robił oraz jakiś wykrywacz wilgotności drewna zakupionego sporo przed sezonem grzewczym z zapewnieniem, że jest suche i wyglądające na suche, przynajmniej dla laika, ktory nigdy nie palił wcześniej w piecu.
    Sorki, że mnie trochę poniosło, ale rozumiem, że tylko ja na tym forum jestem niedouczona pod kątem hydrauliki i tylko mnie nabierają różnej maści 'producenci' drewna. Cała reszta kupiła drewno suche i uczyła hydraulika robić instalacje... Tyle że ja na tym etapie nie potrzebują kazań, że powinnam była sobie kupić inny piec, tylko co mam zrobić jak się 'mleko wylało'.
    Mały - dzięki za cenne rady, po to w tym forum uczestniczę. Spróbuję przekazać to co piszesz mężowi. Poza tym okazało się z praktyki że to chyba jest problem z wymuszeniem obiegu wody w grzejnikach - kiedy działa pompka wymuszająca to na tyle schładza wodę w piecu, że nie jest w stanie podnieść temperatury, wyłączenie pompki natychmiast powoduje nagrznie wody (2 razy się zagotowała w instalacji), a dodatkowo pompka sama się nie chce wyłączyć nawet jak w piecu nie ma już opału (np. chodziła całą noc na pustym piecu) albo jak zadziałał system bezpieczeństwa i polała się woda z naczynia wzbiorczego to też się nie wyłączyła. A chyba powinna?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Marzanno - czytając te przeboje zastanawiam się co masz z instalacją - może zrób jakieś zdjęcia + ew. opis i obadamy co jest nie tak?
    Zawsze szansa, że ktoś pomoże nie?
    Pozdrawiam
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Ok. postaram się, ale to nie będzie szybko - nie mam cyfrówki.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Acha, może ktoś ma instrukcję do Atmosa i może ją przesłać? My mamy po czesku... (piec przyjechał z Czech) Może dlatego "czeski film" z tym piecem?

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    A przejrzałaś link który podałem wcześniej? Tam ludzie mają Atmosy i dzielą się informacjami i o paleniu i instalacji... i pewnie mają instrukcję po polsku.

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marzanna Guzikowska
    ...Sebo 8877 - szczerze mówiąc nie rozumiem punktu 3 (tego na czerwono) - to ja miałam sobie zagwarantować właściwą instalację ...
    a kto miałby gwarantowac ? inspektor nadzoru z uprawnieniami instalacyjnymi ? a zatrudniałas takowego ?
    kierownik budowy ? on sie nie musi znac na instalacjach - i nie za to mu płacą ...
    niestety, nie ma innych "dobrych duszków" dbajajacych o domostwo kiedy właściciela braknie

    dlaczego nie zwrócisz sie z tymi problemami do wykonawcy instalacji ?

    Cytat Napisał Marzanna Guzikowska
    ... i suche drewno?! ...
    a kto niby ...?

    zeby miec gwarancje ze jest drewno jest suche kupuje sie go dwa - trzy lata wcześniej, rąbie i czeka


    Cytat Napisał Marzanna Guzikowska
    ... Czyli powinnam zostać wykwalifikowanym hydraulikiem żeby sprawdzić tego, który u mnie robił oraz jakiś wykrywacz wilgotności drewna zakupionego sporo przed sezonem grzewczym z zapewnieniem, że jest suche i wyglądające na suche, przynajmniej dla laika, ktory nigdy nie palił wcześniej w piecu. ...
    niestety - tak
    albo trzeba zatrudniac kogos kto na tym sie zna albo znac sie samemu

    Cytat Napisał Marzanna Guzikowska
    ... Tyle że ja na tym etapie nie potrzebują kazań, że powinnam była sobie kupić inny piec, tylko co mam zrobić jak się 'mleko wylało'.
    kupić drewno - tym razem suche
    Cytat Napisał Marzanna Guzikowska
    ... dodatkowo pompka sama się nie chce wyłączyć nawet jak w piecu nie ma już opału (np. chodziła całą noc na pustym piecu)
    sama pompka nie potrafi sie wyłaczyc ... te czynność wykonuje sterownik
    czy masz kupiony i zainstalowany sterownik pompy ?
    Cytat Napisał Marzanna Guzikowska
    ... albo jak zadziałał system bezpieczeństwa i polała się woda z naczynia wzbiorczego to też się nie wyłączyła. A chyba powinna?
    nie powinna - sterownik wyłącza pompe w zaleznosci od nastawionej temperatury a nie "jak sie woda poleje" ....

    pzdr

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Brzoza napisz wprost - "pozorne oszczędności powodują(lub mogą powodować) dodatkowe koszty przekraczające założony koszt robót" ... a nie nam tu dołujesz biedną dziewczynę. I to na weekend.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    Mały tak to mniej wiecej chciałem ująć jak napisałes ...ale wyszło rozwleklej
    nie chciałem w weekend ... jakoś tak wyszło

    pofatygowałem sie i poszukałem kiedy Ty ostrzegałeś Marzanne przed paleniem mokrym drzewem ...a było to ponad rok temu
    Cytat Napisał Mały
    Prawidłowa temperatura pracy takiego kociołka to 70-90 stC (wystarczy zajrzeć do wewnątrz po pracy z temp. 45 a 75)dlatego zawór podmieszający,bufor - naładuje sie i potem oddaje ciepło(ale skubany sporo kosztuje).
    Wkład (widziałem niejedne zacieki na kominach) .
    Mokre drewno? Pal do bólu ,siedź w zimnicy i czyść kocioł ,komin,posadzkę (takie są efekty)...
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...2195c34c1d97fd
    producent ATMOSA w instrukcji obsługi pisze wyraźnie: „Paliwo stosować wyłącznie suche ...

    pzdr

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    Mały tak to mniej wiecej chciałem ująć jak napisałes ...ale wyszło rozwleklej
    nie chciałem w weekend ... jakoś tak wyszło

    pofatygowałem sie i poszukałem kiedy Ty ostrzegałeś Marzanne przed paleniem mokrym drzewem ...a było to ponad rok temu
    Cytat Napisał Mały
    Prawidłowa temperatura pracy takiego kociołka to 70-90 stC (wystarczy zajrzeć do wewnątrz po pracy z temp. 45 a 75)dlatego zawór podmieszający,bufor - naładuje sie i potem oddaje ciepło(ale skubany sporo kosztuje).
    Wkład (widziałem niejedne zacieki na kominach) .
    Mokre drewno? Pal do bólu ,siedź w zimnicy i czyść kocioł ,komin,posadzkę (takie są efekty)...
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...2195c34c1d97fd

    pzdr
    No tak i znów mam wpr...!
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony