dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar macio
    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie Drenaż przy budynku czy odsunięty?

    Witam

    Sprawa wygląda tak:


    Pytanie brzmi:
    Czy lepiej wykonać drenaż przy ścianie, czy lepiej zrobić go w miejscu gdzie kończy się skarpa?działka w całości opada w dół (w tą samą stronę co skarpa), kierbud mówi, że lepiej odsunąć od ściany co osuszy też teren między skarpą a domem - to jest północna strona, słońce nie dochodzi i jest cały czas wilgotna ziemia - na dodatek glina...

    W sumie na moje laickie oko to jest to dobre rozwiązanie, jednak jest to na tyle powazna sprawa, że chciałbym poznać zdanie ludzi znających się na rzeczy!

    pozdrawiam
    P.S.mam nadzieję, że w miarę jasno się wyraziłem o co mi chodzi

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... SPOSTRZEGAWCZY DUCH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar magpie101
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    6.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Podnosze temat, bo po zimie tez bede miec ten sam problem.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    mam nieco podobną sytuację,
    ale drenaż wokół i blisko ścian fundamentowych budynku.
    Sądzę ( bo wówczas się nad tym nie zastanawiałem), że tak zrobiono ze względów praktycznych ; jeden wykop.

    Od domu mam ponadto niewielki spadek w kierunku skarpy i niejako naturalny odpływ poza obręb budynku.

    Nie potrafie ci doradzić jednoznacznie, bo nie znam się na tym, ale opisana przez ciebie propozycja kierownika wydaje się być rozsądna,
    przy bardzo dobrej izolacji pionowej budynku.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar macio
    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Problem w tym, że fundament jest wylewany prosto w grunt (99% w moim rejonie tak jest robionych i w dodatku malowanych dysperbitem tylko od środka tyle ile wystaje z ziemi... - kierbud twierdzi, że to jest zgodne ze sztuką budowlaną...) ja mam pomalowane też od zewnątrz pół metra od poziomu zero... reszta w ziemi, wykop wyłożony był folią, ale nie łudzę się, że folia nie uległa potarganiu przy wkładaniu zbrojenia...w sumie to nie bardzo jestem zadowolony, że nie zrobiłem po "swojemu" czyli wszystko od dołu w szalunkach...mądry Polak po szkodzie...

    pozdrawiam

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał macio
    Problem w tym, że fundament jest wylewany prosto w grunt (99% w moim rejonie tak jest robionych i w dodatku malowanych dysperbitem tylko od środka tyle ile wystaje z ziemi... - kierbud twierdzi, że to jest zgodne ze sztuką budowlaną...)
    ma racje

    Cytat Napisał macio
    ...Czy lepiej wykonać drenaż przy ścianie, czy lepiej zrobić go w miejscu gdzie kończy się skarpa?działka w całości opada w dół (w tą samą stronę co skarpa), kierbud mówi, że lepiej odsunąć od ściany co osuszy też teren między skarpą a domem ...
    IMHO - tu równiez kierbud ma racje

    pzdr

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar macio
    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    To mnie nieco uspokaja. Tylko nie wiem jak to najlepiej wykonać? czy wystarczy łukiem przy skarpie (przez całą szerokość działki) i na końcach studzienki rewizyjne a potem odprowadzenie do studni chłonnej bądź zbiornika?czy z przodu budynku też dawać drenaż (jest spad od budynku)?
    na stronie castoramy znalazłem taką instrukcję wykonania drenażu:



    można tak wpiąć odprowadzenie z rynien?

    pozdrawiam

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    wystarczy od strony skarpy
    i warunek - ta woda musi miec ujście
    drenaz po roztopach czy ulewie nie moze robic "cofki" i nawadniac

    pzdr

  8. #8

    Domyślnie

    Ja bym tylko nie dawała wody z rynien do drenażu - tak jest na pozanym rysunku .
    Ja mam osobne obwody.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał AldonkaS
    Ja bym tylko nie dawała wody z rynien do drenażu - tak jest na pozanym rysunku .
    Ja mam osobne obwody.
    Woda z rur spustowych nie jest wpięta w rury drenarzu więc bez obaw.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  10. #10

    Domyślnie

    Geno - popatrz na rysunek - rura spustowa wchodzi do studzienki i stąd przez drenaż będzie spływac do ostatniej studzienki (albo chłonnej albo przepompownia, albo do kanalizy). Wg mnie nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie.

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar macio
    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Ja tak jak na rysunku powyżej robił nie będę, odprowadzenie z rynien osobno. Zresztą jak dam drenaż przy skarpie to tak by się tak nie dało

    Kolejne pytanie jak głeboko ten drenaż przy skarpie? fundament z tej strony jest na głebokość 120cm ogólnie jest ława schodkowa, z przodu budynku jest 160cm.

    Nastepne pytanie (ale się rozszalałem ) :
    jak głeboko dać rury odprowadzające wodę z rynien wokół domu?
    czy rura 110 średnicy wystarczy?
    jak tak to czy to ma być rura szara czy pomarańczowa?(widziałem, że są takie i takie)


    A i na koniec ciekawostka:

    Zbieram oferty na wykonanie przyłacza wody i kanalizacji - woda około 100 m z przewiertem pod drogą, kanaliza około 80 m bez przewiertu - generalnie oferty oscylują w okolicach 20 tyś. a pewna firma wczoraj mi wyceniła to na - wstępnie! - 50 tyś...

    Nie zna ktoś firmy, która robi takie rzeczy za normalne pieniądze??!!
    Ja chyba muszę wyglądać na jelenia...

    pozdrawiam
    dziekuję za odpowiedzi

  12. #12

    Domyślnie

    Macio - z tymi przyłączami - to w moim terenie normalne ceny (żadna wygórowana cena) - mówię tu o cenach po 20kPLN za każde przyłącze - ale pewnie są tereny gdzie te ceny są mniejsze .

    Ja odwonienie z rynien robiłam rurami fi 100 (takie same jak do drenażu tylko bez dziurek) - takimi żółtymi (te pomarańczowe to są fi80 a produkuje je WAVIN i są znacznie droższe od tych żółtych ). Rury te mam zakopane w ziemi na głębokości 90-100cm pod pow.

    Drenaż mam odsunięty około 1m od domu i jest na głębokości ław (zaczyna się od tak 5cm od górnego poziomu ławy) a kończy (u mnie za garażem) tak 10cm poniżej poziomu ławy fundamentowej.

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał macio
    Kolejne pytanie jak głeboko ten drenaż przy skarpie? fundament z tej strony jest na głebokość 120cm ogólnie jest ława schodkowa, z przodu budynku jest 160cm.
    w połowie wysokosci ławy
    Cytat Napisał macio
    Nastepne pytanie (ale się rozszalałem ) :
    jak głeboko dać rury odprowadzające wodę z rynien wokół domu?
    50 cm
    Cytat Napisał macio
    czy rura 110 średnicy wystarczy?
    wystarczy
    Cytat Napisał macio
    jak tak to czy to ma być rura szara czy pomarańczowa?(widziałem, że są takie i takie)
    osobiście wole pomarańczowe

    pzdr

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar macio
    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy:
    cały czas myślałem, że to powinny być rury takie jak do kanalizacji dlatego pytałem czy szara czy pomarańczowa, ale czytam, że może być taka "giętka"...?
    następne :
    czy odprowadzenie powinno być osobne dla każdej rury spustowej?mam cztery takie rury dach niewielki 135m2

    pozdrawiam

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał macio
    Nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy:
    cały czas myślałem, że to powinny być rury takie jak do kanalizacji dlatego pytałem czy szara czy pomarańczowa, ale czytam, że może być taka "giętka"...?
    macio ja zrozumiałem, ze
    Cytat Napisał macio
    Ja tak jak na rysunku powyżej robił nie będę, odprowadzenie z rynien osobno. Zresztą jak dam drenaż przy skarpie to tak by się tak nie dało
    osobno zrobisz drenaz a osobno deszczówke
    wiec do deszczówki napisałem - pomarańczowa (bez perforacji, sztywna)
    natomiast do drenazu - oczywiście gietka perforowana żółta
    Cytat Napisał macio
    ... następne :
    czy odprowadzenie powinno być osobne dla każdej rury spustowej?mam cztery takie rury dach niewielki 135m ...
    nie widze sensu łaczyc wszystkich rur ale jest sens połaczyć je parami
    połaczyc po dwie (majace wspólny spadek)

    pzdr

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar macio
    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    To wszystko jasne

    Dzięki za rady. Jak tylko wróce z pracy po 10-tym i śnieg nie spadnie to się za to wezmę

    pozdrawiam

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Aktyweb

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    Kcynia
    Kod pocztowy
    89-249
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam. Przy fundamencie ok 40cm jaki drenaz?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony