dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Rekuperacja a klimatyzacja

    Witam. Zastanawiam się nad wentylacją mechaniczną + GWC + rekuperator.
    No i o czywiście jak wszyscy chcę wybrać wariant optymalny - jak najtaniej , ale nie kosztem osiągnięcia określonego rezultatu. Chodzi mi kontkretnie o chłodzenie powietrza latem. Lata coraz cieplejsze i może być różnie. Czy jeżeli decyzduję się na went. mech.+ GWC, to czy to wystarczy? Czy sam GWC ochłodzi mi powietrze na tyle, że będzie czuć komfort (nie mówię o schładzaniu aż do np. 1. Jaki to musi być GWC, żeby był wydajny do domku o kubaturze 600-700 m3 ?
    Chodzi mi też o to czy opłaca się trochę dopłacić i kupić taką centralę do rekuperacji, do której można dodać moduł klimatyzacyjny (np. ComfoAir500 i do tego możnaby w przyszłości dodać Artic 950) czy dać sobie z tym spokój i lepiej zrobić osobny system klimatyzacji? Czy w razie czego ten system Artic będzie wystarczająco wydajny jak zwykła klimatyzacja?

  2. #2

    Domyślnie

    Pytanie dnia : jaką ilość powietrza i z jaką prędkością można przepuścić zanim temp. na wyjściu podniesie się.
    Polecam istniejące wątki o gwc i reku.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mice
    Pytanie dnia : jaką ilość powietrza i z jaką prędkością można przepuścić zanim temp. na wyjściu podniesie się.
    Polecam istniejące wątki o gwc i reku.
    Właśnie o to mi chodzi. Nie mam ścisłego umysłu i nie potrafię dokonywać szczegółowych obliczeń. Chodzi mi o to jak to w praktyce się sprawuje. Jeżeli powietrze na wyjściu z GWC ma 20 st., to wydaje mi się, że nie osiągnie się takiej temp. w pomieszczeniach. Czy może się mylę. Proszę też o radę osób, które wiedzą coś więcej na temat tego modułu Artic - jak to się sprawuje i czy jest dobre do takiej instalacji?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekP787
    Właśnie o to mi chodzi. Nie mam ścisłego umysłu i nie potrafię dokonywać szczegółowych obliczeń. Chodzi mi o to jak to w praktyce się sprawuje. Jeżeli powietrze na wyjściu z GWC ma 20 st., to wydaje mi się, że nie osiągnie się takiej temp. w pomieszczeniach. Czy może się mylę.
    Nie wiem jak w praktyce bo dopiero będę robił swoje GWC ale w polecanych przeze mnie wątkach i na stronach "producentów" gwc oraz w rozmowach z nimi jasno wynika, że min. długość rur dla domu ok 120-150m2 to 40mb rury a i to przewidują na 8-12h pracy ciągłej a potem przerwa.
    Jeszcze raz zapraszam do przeczytania wątków i poszperania, nie trzeba nic liczyć, wystarczy umieć czytać
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Witam
    Kluczem jak zwykle jest kasa.
    Wpięcie modułu klimatyzatora jest możliwe i skuteczne, ale...
    Ale nie ma nic za darmo!
    Jeżeli ten moduł pobierze tak z 3kW a wentylacja dobrze zaprojektowana raptem niecałe 100? Będzie Ci się opłacało? Komfort kosztuje!
    Alternatywnie - GWC jako pochłaniacz nadmiaru ciepła.
    Jak będzie za mały to luksus z przerwami na regenerację!
    Rurowiec do takiej wydajności to i z 50-60mb trzeba by zrobić.
    Żwirowiec ma o wiele większe możliwości, ale trzeba na niego mieć warunki gruntowe (nisko woda, stale!).
    Co by nie powiedział to będą koszta!
    Robić żeby było? - odradzam!
    Robić dobrze? - doradzam namysł i zbilansowanie kosztu.
    Zapewnić sobie tę funkcję w "prosty sposób" dokładając specjalizowany moduł?
    Też doradzam zbilansowanie kosztu utrzymania go "przy życiu"

    Jest tu kilka wątków dogłębnie drążących tę tematykę.
    Mice dobrze radzi. Poczytaj!
    Decydujesz Ty. Zdobądz potrzebną wiedzę do podjęcia optymalnej decyzji.
    Adam M.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk

    Jest tu kilka wątków dogłębnie drążących tę tematykę.
    Adam M.
    Ale akurat na temat modułu klimatyzacyjnego do rekuper. to nie znalazłem wątków.
    Dzięki za odpowiedzi!

  7. #7

    Domyślnie

    A jeszCze jedna rzecz, ale szczerze proszę. Czy załatwialiście sobie pozwolenie na budowę GWC? Ja szczerze powiem, że nie mam zamiaru biorąc pod uwagę to jaka to u mnie mitręga (moją gminę ma teraz taka nowo przyjęta paniusia co chce zabłysnąć przed dyrektorką wydziału arch.... koszmar!). W końcu to tylko rura w moim gruncie, której nie widać i nikomu nic do niej!
    Acha - a jak mam niepodpiwniczony, to jak ta rura ma wchodzić do domu? Pod ławą? Czy przed zalaniem podłogi na gruncie trzeba wyprowadzić rurę jak do kanalizy? Ale jaki przekrój taki sam na całej długości czy jakiś inny. Cholera, ostatnio miotam się, żeby to wszytsko było ok i spać nie mogę.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekP787
    (...)
    Acha - a jak mam niepodpiwniczony, to jak ta rura ma wchodzić do domu? Pod ławą? Czy przed zalaniem podłogi na gruncie trzeba wyprowadzić rurę jak do kanalizy? Ale jaki przekrój taki sam na całej długości czy jakiś inny. Cholera, ostatnio miotam się, żeby to wszytsko było ok i spać nie mogę.
    Tu masz link: http://www.rehau.pl/files/Katalog_AW...o_342100PL.pdf

    System pewny, sprawdzony i niezbyt drogi.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał zk140t
    Tu masz link: http://www.rehau.pl/files/Katalog_AW...o_342100PL.pdf

    System pewny, sprawdzony i niezbyt drogi.
    zwłaszcza : sprawdzony i niezbyt drogi
    Znajomy kupił rurę, własnie antybakteryjną Rehau, fi 200mm o dł 2m, kolano 90st i "uszczelkę" w ścianę fundamentową. Zapłacił 550 pln
    Dla domu o powierzchni ok 120m2 zalecają ok. 50mb rury. Biorąc pod uwagę zwykłą PCV 200mm, koszt dla zwykłego śmiertelnika to w granicach 70pln brutto za 1mb. Co daje 3,5k pln za same rury bez ewentualnych kształtek.
    A te antybakteryjne rury są od niedawna, więc trudno mówić o sprawdzonych efektach.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mice
    (...)
    Znajomy kupił rurę, własnie antybakteryjną Rehau, fi 200mm o dł 2m, kolano 90st i "uszczelkę" w ścianę fundamentową. Zapłacił 550 pln (...)
    Po co Twój znajomy kupił 2 metry rury i jedno kolanko? Przecież nie zbuduje z tego GWC. Niech poprosi w tej firmie o kosztorys, to się dowie, że kompletne ich GWC to nie tylko jedna rura 2mb i jedno kolano. Całość nie jest dużo droższa od systemów "kombinowanych".

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał zk140t
    Cytat Napisał Mice
    (...)
    Znajomy kupił rurę, własnie antybakteryjną Rehau, fi 200mm o dł 2m, kolano 90st i "uszczelkę" w ścianę fundamentową. Zapłacił 550 pln (...)
    Po co Twój znajomy kupił 2 metry rury i jedno kolanko? Przecież nie zbuduje z tego GWC. Niech poprosi w tej firmie o kosztorys, to się dowie, że kompletne ich GWC to nie tylko jedna rura 2mb i jedno kolano. Całość nie jest dużo droższa od systemów "kombinowanych".
    Bo robi przejście przez fundamenty, a całość będzie robił później. Zresztą jakie to ma znaczenie po co kupił, chodziło o koszt rury i niby "nie dużo drożej". Z rur Rehau wyjdzie min. 5k pln za proste rury więc gdzie ta porównywalność do systemów kombinowanych (zresztą nawet nie wiem co to za systemy) ?
    No kto by pomyślał ... a ja myślałem, że 2m rury wystarczy i będzie zawsze +8 st. A z kolankiem to +7 pewnie ...
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mice
    No kto by pomyślał ... a ja myślałem, że 2m rury wystarczy i będzie zawsze +8 st. A z kolankiem to +7 pewnie ...
    Gdyby kolega pomyślał i od razu kupił cały komplet, to i cenę miałby atrakcyjną. Skoro zaś kupił jedną rurę 2mb i jedno kolanko, to niech się nie dziwi że drogo.
    Spróbuj kupić jedną dachówkę, jeden pustak Ytong, jeden gwóźdź, to zobaczysz, że to wszystko przy "takich" ilościach jest drogie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony