dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie

    Witam wszystkich!
    Buduję dom z pustaków U-220 (25 cm grubości), ocieplanych 12 cm styropianu. Projekt przewiduje 25 cm grubości ściany fundamentowe. Murarz mój twierdzi, że to mało i dla pewności ściana fundamentowa powinna być grubsza - ok. 38 cm. Czy powinienem trzymać się projektu, czy lepiej "dać na zapas" szerszy fundament?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    A jak myślisz - kto wie lepiej projektant czy murarz? A czy ten murarz proponuje Ci wymurowanie obu w tej samej cenie, czy akurat nie ma zleceń i chce dorobić. To może trochę spiskowa teoria. Na 2 kwestie zwróć uwagę. Po pierwsze jak masz rozwiązane (jeżeli wogóle masz) ocieplenie fundamentów. Jeżeli na zewnątrz, to musisz zachować ciągłość ocieplenia, a nie wysuwa się ściany fundamentowej poza elewacyjną, a wsunięcie tych dodatkowych 13cm w obrys budynku nie ma sensu. Po drugie czy nie zamierzasz zmienić decyzji i przejść na ściany jednowarstwowe lub trójwarstwowe. Dla pierwszej z nich byłby dobry ten szerszy fundament, dla drugiej dwie ściany rozdzielone ociepleniem.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Zazwyczaj na fundamencie robi sie odsadzki po okolo 5 cm z kazdej strony muru. Ja bym zrobil szerszy fundament

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Pitbull - wyjaśnij mi po co te "odsadzki". Na wszelkich schematach jak wykonywać izolacje i jak murować z danych materiałów nie widziałem niczego takiego. Nie spotkałem się też w praktyce. Przy ścianie 3-warstwowej lepiej chyba utrzymać ciągłość ocieplenia.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-02-18 18:09, Frankai wrote:
    Przy ścianie 3-warstwowej lepiej chyba utrzymać ciągłość ocieplenia.
    Na wysokosci fundamentu ocieplenie nie moze byc ciensze.

  6. #6

    Domyślnie


    Na wysokosci fundamentu ocieplenie nie moze byc ciensze.
    Pomylka. Oczywiscie ze moze byc ciensze i cialosc bedzie zachowana.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Naukowo ci nie odpowiem po co sa. Wlasnie sie nad tym zastanawiam. W praktyce wielokrotnie widzielem. Moze dla lepszego rozlozenia ciezaru sciany konstrukcyjnej. Moze dlatego ze lepiej potem sciane docieplic. A izolacja cieplna na fundamemcie nie musi byc tej samej grubosci co na scianie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony