dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Zostałam właścicielka domku poniemieckiego i teraz go remontuję. Za najważniejsze uznałam osuszenie zawilgoconych piwnic - nie ma w nich wody tylko ślady (solne) na ścianach. Dostałam pierwszy kosztorys na powyższe prace - domek nie ma w ogóle izolacji a piwnice chcemy porządnie, gruntownie wysuszyć i nie mieć w przyszłości żadnych nieprzyjemnych niespodzianek.
    Pierwsza firma (ponoć dobra, polecona) wyceniła nam te prace (na dobrych, może najlepszych materiałach) strasznie wysoko!!!!No, napiszę ile-53 tys.(izolacja pozioma, pionowa, razem ze skuwaniem podłóg w piwnicy i kładzeniem tam ociepleń, tynkami renowacyjnymi wewnątrz, iniekcją, no wszystko co można w takiej sytuacji zrobić). To jest podobno dlatego drogo bo kompleksowo i drogie materiały (z zagranicy, specjalnie zamawiane, nie do kupienia normalną drogą, ponoć!).
    Domek ma 150 m.kw. z piwnicami (piwnic ok. 40 m.kw.), wilgoć jest tylko w piwnicach no i własnie nie chcemy żeby kiedys przeniosła sie wyżej.
    Czy ktoś z Forumowiczów ma tu jakieś doświadczenia?? Bardzo proszę o pomoc! gdzie się zwrócić?

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Napisz z czego te ściany zrobione, jaki nad nimi strop, jak wygląda podłoga w piwnicy i czy chcesz z niej korzystać normalnie, czy tylko chodzi o zabezpieczenie wyższych kondygnacji przed wilgocią a piwnica tylko jako rupieciarnia?

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Bardzo drogo sobie wynszuja. A daja przynajmniej gwarancje?. Jesli tak to na ile lat?
    Proponowalbym odkopanie scian fundamentowych, zastrzyki w sciane ktore utworza w scianie izolacje pozioma, pod plyta stropowa izolacje pozioma i pionowa. Jesli jest duza wysokosc pienicy to wykonanie izolacji na istniejacych posadzkach pienicy i nowa wylewka i podstawowe funkcje pienica bedzie spelniala chyba ze chesz tam robic "salony"

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Dziękuję za szybką reakcję!
    Ściany są z cegły, na podłodze w piwnicy jest wylewka i jest tam dość nisko - tzn jakieś 180 cm. Trudno to jeszcze obniżać, niestety. Nie chcę tam salonów, skądże, ale chciałabym, żeby można było te piwnice użyutkować nie brudząc się natychmiast - zroić ściany i może tyle? W kwestii estetycznej. piwnica ma być "składzikiem", pomieszczeniem na piec, może pralnią. Zakładam, że aby na górę nie podeszła wilgoć to nie może jej być w piwnicach.
    Dają gwarancje, ale tak czy owak to okropnie drogo!!!!!!!!
    Może zastosować tylko część tych rozwiązań, nie wszystkie naraz, albo w ogóle inną metodę??

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    czy pod ścianą z cegłu jest jakiś fundament? jaki i z czego?
    jaka grubość ściany piwnicy i grubość ściany (czy też z pełnej cegły?) nośnej nad nią?
    ile nad poziomem gruntu na zewnątrz położony strop piwnicy i czy to płyta żelbetowa?
    jaka wentylacja piwnicy, czy są okna? czy jest kanał kominowy lub wentylacyjny? czy podzielona ścianami (jakimi? czy to ściany nośne jeśli są?) na mniejsze pomieszczenia?
    czy ściany i wylewka są mokre, wilgotne czy tylko wykwity soli?
    czy po deszczach lub roztopach masz w niej wodę?
    strasznie dużo tych czy, ale inaczej trudno coś doradzić

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Najlepsza rada jest to ogladnac a potem doradzac. Anonim ma racje. Ale najmniejszy koszt i wydaje sie ze to co najpotrzebniejsze to pozbycie sie wilgoci ze sciany pienicznej i zrobienie bardzo sprawnej wentylacji mechanicznej w celu osuszenia podpiwniczenia. Moze wtedy nie musialbys robic izolacji poziomej na stropie pienicy. Ale to sa tylko przypuszczenia

  7. #7

    Domyślnie

    A może wystarczyłoby zrobić drenaż dookoła budynku oraz zmienić tynki i izolację na zewnątrz? Ale 50 tys to dużo- myślę, że dałoby się taniej i może niekoniecznie z drogich zagranicznych materiałów. Jednak jest za dużo niewiadomych jak już wcześniej napisał Anonim, żeby jednoznacznie wyrokować.

  8. #8

    Domyślnie

    A może wystarczyłoby zrobić drenaż dookoła budynku oraz zmienić tynki i izolację na zewnątrz? Ale 50 tys to dużo- myślę, że dałoby się taniej i może niekoniecznie z drogich zagranicznych materiałów. Jednak jest za dużo niewiadomych jak już wcześniej napisał Anonim, żeby jednoznacznie wyrokować.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Murator pokazywał kiedyś, jak to pogłębiono podłogę w piwnicy - pomyśl o tym. Wątpię, by ktoś Ci to naprawdę doradził, bez oglądnięcia własnym okiem. Lepiej pytaj o namiary na takie firmy. Bardzo dobrą metodę na osuszanie budynków opracował polski uczony i jest ona stosowana na całym świecie. Są też odpowiednie firmy w Polsce. Robione to jest na tej zasadzie, że centrala wysyła im odpowiednio dobrane mieszanki i wciągu 45 dni muszą wykonać zabezpieczenie. Te substancje wciągane w mury przez podciąganą wodę i powoduję zasklepienie wszelkich dróg przez skrystalizowanie się w śrocku ściany. Może ktoś poda Ci więcej szczegółów. Wiele zabytków ratuje się w ten sposób, bo jest to metoda bez- lub małoinwazyjna.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Na większość z tych pytań nie mogę w tej chwili odowiedzieć kompetentnie (nie ryzykujac wprowadzenia w błąd), ale to co wiem:
    On 2002-02-20 11:35, Anonymous wrote:
    czy pod ścianą z cegłu jest jakiś fundament? jaki i z czego?
    jaka grubość ściany piwnicy i grubość ściany (czy też z pełnej cegły?) nośnej nad nią?
    ile nad poziomem gruntu na zewnątrz położony strop piwnicy i czy to płyta żelbetowa?
    jaka wentylacja piwnicy, czy są okna?
    *Są okienka takie wąskie "piwniczne", kiedy stoję w piwnicy okno mam na wys. głowy i widzę poziom troszkę nad ziemią. tak jak bym była pod ziemią a tylko głowa nad )Nie tłumacze fachowo, co?
    czy jest kanał kominowy lub wentylacyjny?
    *w piwnicy jest piec (obecnie na węgiel, w domu grzejniki, rurki miedziane)
    czy podzielona ścianami (jakimi? czy to ściany nośne jeśli są?) na mniejsze pomieszczenia?
    *jest podział na kilka małych (nie wiem po co aż tyle) pomieszczeń ściankami działowymi
    czy ściany i wylewka są mokre, wilgotne czy tylko wykwity soli?
    *wylewka nie jest mokra, głównie wykwity, ściany są miejscami wilgotne (ale np w jednym miejscu była dziura w rurze kanalizacyjnej, co zauważyliśmy dopiero, jak jedna osoba podkładała do pieca a druga w tym samym czasie korzystała z wc ))! No i tam jest "najbrzydsza" ta ściana. Ale w tym domu nikt nie mieszkał ok. 2 lata. My tam jesteśmy od ok 2 miesięcy.
    czy po deszczach lub roztopach masz w niej wodę?
    *Jak do tej pory nic takiego nie zauważyłam
    ktoś nam powiedział, że ta wilgoć mogła się pojawić kiedy zmieniły się warunki wód gruntowych w tej części Wrocławia (miało to związek z powodzią, ale pośredni - tam powodzi nie było)
    strasznie dużo tych czy, ale inaczej trudno coś doradzić
    *Ale chętnie dopowiadam!! to w końcu jak najbardziej mój ineteres!!! Pięknie dziekuje za zainteresowanie!
    A wczoraj się też dowiedziałam, że ta cena może się zmniejszyc, kiedy zrezygnujemy z tynków renowacyjnych (drogie jak sam zbój!) i wymiany (na razie) podłogi w piwnicy i docieplania jej. Czyli po odjęciu tych dwóch rzeczy (w piwnicy będzie wówczas nadal chłodno i wilgotno, ale nie dopuścimy do zawilgocenia góry) cena zmniejszy się do ok. 30 tys.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    On 2002-02-20 13:44, Frankai wrote:
    Murator pokazywał kiedyś, jak to pogłębiono podłogę w piwnicy - pomyśl o tym. Wątpię, by ktoś Ci to naprawdę doradził, bez oglądnięcia własnym okiem.
    *A ja tego nie widziałam! Odradzali takie rozwiązanie?
    Lepiej pytaj o namiary na takie firmy. Bardzo dobrą metodę na osuszanie budynków opracował polski uczony i jest ona stosowana na całym świecie. Są też odpowiednie firmy w Polsce. Robione to jest na tej zasadzie, że centrala wysyła im odpowiednio dobrane mieszanki i wciągu 45 dni muszą wykonać zabezpieczenie. Te substancje wciągane w mury przez podciąganą wodę i powoduję zasklepienie wszelkich dróg przez skrystalizowanie się w śrocku ściany. Może ktoś poda Ci więcej szczegółów. Wiele zabytków ratuje się w ten sposób, bo jest to metoda bez- lub małoinwazyjna.
    *Tu chyba mówisz o iniekcji krystalicznej - tylko wstrzykuje sie cos w ściany , poszukam o tym w internecie

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    On 2002-02-20 12:36, Zachar wrote:
    A może wystarczyłoby zrobić drenaż dookoła budynku
    *Podobno w tej części Wrocławia drenąz sie, niestety, nie sprawdzao-nie wiem dlaczego
    oraz zmienić tynki i izolację na zewnątrz? Ale 50 tys to dużo- myślę, że dałoby się taniej i może niekoniecznie z drogich zagranicznych materiałów.
    * czy można w takim razie szukać takich materiałów w hurtowniach czy raczej szukać firmy, która pracuje na polskich materiałach? Bo nawet jeśli coś kupie po dobrej cenie - to sama tego nie zastosuję. To są jednak chyba zbyt specjalistyczne prace..
    Jednak jest za dużo niewiadomych jak już wcześniej napisał Anonim, żeby jednoznacznie wyrokować.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    On 2002-02-20 11:54, pitbull wrote:
    Najlepsza rada jest to ogladnac a potem doradzac. Anonim ma racje. Ale najmniejszy koszt i wydaje sie ze to co najpotrzebniejsze to pozbycie sie wilgoci ze sciany pienicznej
    *Ale w jaki (skuteczny i niedrogi) sposób??????
    i zrobienie bardzo sprawnej wentylacji mechanicznej
    * co to znaczy - jednorazowo osuszyć jakims nadmuchem czy jakis stały system wentylowania?
    w celu osuszenia podpiwniczenia. Moze wtedy nie musialbys robic izolacji poziomej na stropie pienicy. Ale to sa tylko przypuszczenia

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Musisz znalezc przyczyne zawilgocen sciany i ja zlikwidowac. Jesli jest to otaczajcy grunt to odkopac scainy fundamentowe i zrobic izolacje pionowa i pozioma. Osuszyc sciane albo przez iniekcje (szybciej) albo przez wietrzenie (dluzej)
    Wentylacja musi byc stala a nie jednorazowa

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    On 2002-02-21 10:08, pitbull wrote:
    Musisz znalezc przyczyne zawilgocen sciany i ja zlikwidowac. Jesli jest to otaczajcy grunt to odkopac scainy fundamentowe i zrobic izolacje pionowa i pozioma. Osuszyc sciane albo przez iniekcje (szybciej) albo przez wietrzenie (dluzej)
    Wentylacja musi byc stala a nie jednorazowa

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    On 2002-02-21 10:33, Gagata wrote:
    On 2002-02-21 10:08, pitbull wrote:
    Musisz znalezc przyczyne zawilgocen sciany i ja zlikwidowac. Jesli jest to otaczajcy grunt to odkopac scainy fundamentowe i zrobic izolacje pionowa i pozioma. Osuszyc sciane albo przez iniekcje (szybciej) albo przez wietrzenie (dluzej)
    * I obie te drogi są równie skuteczne, tylko jedna trwa dłużej druga krócej? A czy wietrzenie (rozumiem, że przy użyciu jakichs urządzeń?) moze trwać na tyle długo, że w tzw międzyczasie wilgoć zaatakuje wyższe poziomy domu ????
    Wentylacja musi byc stala a nie jednorazowa
    *A jaka wentylacja? PO prostu wiatraczki w ścianach ? Czy otwieranie okien? CZy jakiś skomplikowany system, który zapewni po prostu ciągłą wymianę powietrza?
    Dziękuję bardzo za pomoc!!Możę będę się kiedyś mogła odwdzięczyć ???

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Wysłałem emaile do aereco (wejdź na www)- odezwali się zaraz następnego dnia, że wykonają projekt, a ja mam tylko dostarczć projekt budynku i podać jaką chcę grawitacyjną czy mechaniczną. Na razie nie miałem czasu odpowiedzieć, więc nie wiem co będzie dalej.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    * I obie te drogi są równie skuteczne, tylko jedna trwa dłużej druga krócej? A czy wietrzenie (rozumiem, że przy użyciu jakichs urządzeń?) moze trwać na tyle długo, że w tzw międzyczasie wilgoć zaatakuje wyższe poziomy domu ????

    Najlepiej zastosowac obie naraz, czyli przez inekcje odcinasz doplyw wilgoci z fundamentow, przez izolacje pionowa sciany odcinasz wilgoc z zmieni i dobrze by ylo zrobi pozioma izolacje w scianie pod stropem parteru, zeby odciac jeszcze wilgoc ktora bedzie wyzej szla do scian parteru.

    *A jaka wentylacja? PO prostu wiatraczki w ścianach ? Czy otwieranie okien? CZy jakiś skomplikowany system, który zapewni po prostu ciągłą wymianę powietrza?

    Po prostu wiatraczki w scianie zeby byl ciagly ruch powietrza. Albo nadmuch w scianie a wywiew w kominie. Albo wiatrachek przy wywiewie i wtedy tylko otwor nawiewny w scianie

    Dziękuję bardzo za pomoc!!Możę będę się kiedyś mogła odwdzięczyć ???

    Lepiej nie kus losu. Jedna kolezanka mowila tak jak zapraszala gosci:
    Kawy, herbaty, siebie ? Kazdy mogl wybrac co lubi
    [/quote]
    [/quote]
    [/quote]

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    -jeśli ściany tylko miejscami wilgotne, nie włazi woda, nie ma wilgoci wyżej, to nie jest źle
    -piszesz, że nikt nie mieszkał przez dwa lata - czyli pozamykane okna, zero grzania itp - ta wilgoć przy ścianie z cegły w ziemi
    i pewnie braku jakiejkolwiek sensownej izolacji musiała wyjść
    -zamieszkałaś, wilgoci zacznie ubywać, tylko solidnie wentyluj piwnicę choć trochę uchyl okna - może są na przeciwległych ścianach, przebij otwory w tych ścianach dzielących piwnicę i nie zamykaj do nich drzwi, niech będzie jakiś obieg powietrza,
    jak nie da rady tak zrobić (okna na jednej ścianie), to przebij np. otwory przez ściany zewnętrzne i obsadź solidne kratki wentylacyjne - no i obserwuj co się będzie działo - duża szansa że wszystko wyschnie - i spokojnie zastanów się nad ew. izolacją zewnętrzną ścian piwnicy, według mnie max za 5-10tys (sprawdź najpierw czy jakaś jest w ogóle i jaki jej stan)
    -no i pamiętaj, że to w jakich odcinkach (pewnie z 1-2m) możesz odkopywać ścianę fundamentową musi określić fachowiec, a ponieważ odbywa się to etapami (odkopanie, suszenie, izolacja, zasypanie i następny odcinek itd) naprawdę można zrobić wszystko samemu, nie zaczynaj od drogich tynków renowacyjnych w środku, a iniekcje prawdopodobnie nie okażą się potrzebne
    -swoją drogą to cena dalej astro - chyba że chcesz ratować szybko freski na ścianach - próbuj na razie najprostszym i bezkosztowym sposobem, bo chyba nie jest wcale źle z tą twoją piwnicą, a firmy często działają na zasadzie: - potrzebny mi samochód - proszę bardzo piękny Jelcz z przyczepą, mocny silnik, duża ładowność - wiesz już to z własnej praktyki

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Dobrze ci Anonim radzi

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony