dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 886 z 902
Pokaż wyniki od 17.701 do 17.720 z 18027
  1. #17701

    Domyślnie

    @BettaR
    jedyne co bym radził to aby wężownica CWU nie była tylko ugóry, tylko aby zbierała ciepło od dołu.

  2. #17702
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szczepulek

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-324
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam
    Cieszę się że udało mi się znaleźć ten wątek. Jestem dobrych myśli że uda mi się znaleźć tutaj osoby które pomogą rozwiązać problem modernizacji ogrzewania w domu, i podłączyć sprawnie bufor ciepła.
    Stan obecny:
    Posiadam kocioł węglowy na orzech mocy 6kW bez sterowania el. itp. W obieg wody podłączona jest pompka c.o., grzejniki panelowe.
    Ogrzewany dom jest nieocieplony. Powierzchnia użytkowa parteru to około 80-90 m2 szacunkowo - strzelam. Piętro będące jednocześnie poddaszam nie wykończone i nieogrzewane. Na parterze ogrzewane są 2 pokoje. Kuchnia. Łazienka oraz przedpokój. Garaż nie ogrzewany. Ostatnie pomieszczenie to kotłownia.
    Obecnie zamontowany piec do tej pory był wystarczający pozwalając ogrzać dom w sezonie zimowym spalając przy tym około 20-25 kg dziennie przy wietrznym lub bardzo mroźnym dniu. Średnio w środku zimy miesięcznie spalałem 500-600 kg węgla.

    Plan modernizacji i cele:
    Zakupiłem już pompę ciepła wysokotemperaturową "POMPA CIEPŁA MONOBLOK Heat Platinium 8 EVI/DC 8.4kW 1-fazowa Producent: Termet" Zaważyła cena jaką udało się mi uzyskać, oraz budowa na podzespołach Panasonic.
    Do tego chcę dokupić bufor ciepła myślałem o pojemności 1000l, woda nagrzewana w drugiej taryfie, głównie noc. Miejsca w kotłowni wystarczająco na szerokość, wysokość ~2,5m a bufor ma około 2m.
    Oprócz podłączenia pompy do bufora chciał bym jeszcze podłączyć obecny kocioł. Żeby od czasu do czasu przepalić w nim drewnem ewentualnie jakimś węglem o ile będzie dostępny i w akceptowalnej cenie.
    Posiadam od kilku lat kupiony jeszcze na tablica.pl wymiennik ciepła 32 lub 36 płytkowy.. moc 90-100kW.
    Chciał bym aby bufor i grzejniki były w obiegu otwartym tak jak to jest w obecnej chwili. I teraz niech mi ktoś doradzi jak zgrać ze sobą Grzejniki. Piec c.o. węglowy. Bufor. PC.
    Nie wiem czy to jest zgodne ze sztuką ale myślałem żeby w oczywiście zamkniętym obiegu połączyć PC z buforem ale bufor kupić z wężownicą w połowie a kocioł bezpośrednio do bufora u samej góry i u dołu buforu z zastosowaniem zaworu klapowego. Albo pompkę i sterownik >60stC.
    Druga opcja to PC połączona przez wymiennik ciepła do Bufora (bufor bez wężownicy) a piec węglowy podobnie jak wcześniej bezpośrednio do bufora.
    I trzecia opcja to odseparować PC i kocioł od buforu. Podłączając jedno do wężownicy a drugie przez wymiennik.
    Dodatkowe informacje:
    Nie zależy mi na CWU z bufora więc bufor byłby kupowany max z 1 wężownicą.
    Dom zaraz po zamontowaniu pompy będzie z zewnątrz ocieplany 15cm styropian grafitowy. Więc straty ciepła powinny być zredukowane o jakieś 25-30%
    Będę wdzięczny za pomoc

  3. #17703
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szczepulek

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-324
    Posty
    11

    Domyślnie

    https://zapodaj.net/images/d95e34f8fbc4f.jpg
    Orientacyjny rozkład pomieszczeń i bryła domu

  4. #17704
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szczepulek

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-324
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał awaria09 Zobacz post
    Ma koś pomysł jak zrobić żeby pomiar temperatur z np 5 miejsc w buforze wyświetlić w formie procentowej naładowania jak naładowanie baterii lub graficznej.
    Można zrobić na taniej płytce w Arduino (ESP32 z wifi i BT). I zaprogramować ją dla 5 czujników z wyświetlaniem na LCD lub wyświetlane na LED słupkowym. Samo programowanie jest proste i sporo młodych łepków w wieku szkolnym umiało by napisać program

  5. #17705
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.189

    Domyślnie

    Ten kocioł 6kW to z domku dla lalek?
    Piszesz z Żywca...
    Co ta pompa "umie" przy -15stC za oknem?
    Sprawdzałeś?

    Oczywiście, da się to wszystko posklejać tak, aby działało.
    Decyzja o termomodernizacji jest bardzo dobra!
    Co z wentylacją?
    " Piętro będące jednocześnie poddaszam nie wykończone i nieogrzewane."
    Jest okazja aby zrobić mechaniczną!
    "Posiadam kocioł węglowy na orzech..."
    Jak tego szybko nie ogarniesz - będziesz płakał...
    Wszyscy będziemy płakać tej zimy.
    (No, są tacy co mają własny las.. albo tartak....)
    Co z CWU?

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 03-09-2022 o 19:49
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #17706
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szczepulek

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-324
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Ten kocioł 6kW to z domku dla lalek?
    Piszesz z Żywca...
    Co ta pompa "umie" przy -15stC za oknem?
    Sprawdzałeś?

    Oczywiście, da się to wszystko posklejać tak, aby działało.
    Decyzja o termomodernizacji jest bardzo dobra!
    Co z wentylacją?
    " Piętro będące jednocześnie poddaszam nie wykończone i nieogrzewane."
    Jest okazja aby zrobić mechaniczną!
    "Posiadam kocioł węglowy na orzech..."
    Jak tego szybko nie ogarniesz - będziesz płakał...
    Wszyscy będziemy płakać tej zimy.
    (No, są tacy co mają własny las.. albo tartak....)
    Co z CWU?

    Adam M.
    Zębiec KU6 z czego to nie wiem ale lepiej sobie "radzi" niż poprzedni jaki rodzice zamontowali o mocy 17kW chyba który był zbyt mocny na tak małą powierzchnię.. rodzice myśleli że uda się im szybciej dokończyć budowę ..niestety nie poszło po myśli. Co "umie" pompa.. najwidoczniej sporo w moim rejonie bo wiele osób ma pompy ciepła m.in. w mojego sąsiedztwa. Temperatury rzadko spadały poniżej 15st na minusie. My jesteśmy górale niskopienni
    Co do CWU to na bojlerze. Jestem sam w domu, i nie mam jakiegoś wielkiego zużycia ciepłej wody.. a w przyszłości zawsze można dokupić zbiornik CWU i podłączyć do instalacji pompy. Na razie sytuacja finansowa jest kiepska.. za kilka lat może wróci do normy i będzie można zakończyć to co rodzice zaczęli. Panie Adamie jako jeden z "guru" w tym temacie i osoba posiadająca sporą wiedzę w dziedzinie ogrzewania może pan podpowiedzieć jak podłączyć tę PC i kociołek do buforu? Która z opcji jakie podałem będzie najlepsza.. a może żadna. I trzeba to ugryź z innej strony.
    Przed tym sezonem zimowym już nie uda się mi, ale na przyszły rok będę przechodził na ogrzewanie podłogowe. To też przechodząc na grzanie niskotemperaturowej instalacji powinno być bardziej ekonomicznie.

  7. #17707
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.189

    Domyślnie

    Kocioł i bufor - w domu.
    Pompa - poza domem.
    Ale jest wymiennik!
    Układ PC na glikolu/solance z wymiennikiem dla zabezpieczenia przed zamarznięciem.
    Kociołek klasycznie, z podmieszaniem (coś w rodzaju laddomatu)
    WARTO przygotować bufor do zasilania podłogówki (wyjście na wlaściwym poziomie)
    Czemu bez wężownicy CWU?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #17708
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    WARTO przygotować bufor do zasilania podłogówki (wyjście na wlaściwym poziomie)
    .
    Czyli na górze bufora - tak samo jak dla kaloryferów Chyba, że zostawiamy jakąś rezerwę dla CWU
    Kocioł:
    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post

    I niżej bliźniaczy układ tylko z zaworem rozdzielającym:


    rura bezpieczeństw/wzbiorcza na wyjściu z kotła, sama wzbiorcza może być na zasilaniu, ale trzeba i tak drugą bezpieczeństwa zostawić na wyjściu. Tylko, że to wszystko już było w tym wątku i znowu rysujemy kółko
    Tak od strony 644 są analizowane różne podłaczenia kotła i bufora.

    Pompę ciepła monoblok jak Adam napisał - przez duuuuży wymiennik lub bardzo dużą wężownice w buforze.
    I również jak Adam słusznie zauważył - warto w buforze dać wężownicę do przepływowego CWU.

  9. #17709
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szczepulek

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-324
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Czyli na górze bufora - tak samo jak dla kaloryferów Chyba, że zostawiamy jakąś rezerwę dla CWU
    Kocioł:

    Tak od strony 644 są analizowane różne podłaczenia kotła i bufora.

    Pompę ciepła monoblok jak Adam napisał - przez duuuuży wymiennik lub bardzo dużą wężownice w buforze.
    I również jak Adam słusznie zauważył - warto w buforze dać wężownicę do przepływowego CWU.
    Wymiennik to Alfa Laval CB26-34H wg karty producenta 100kW przyłącze 1" średnica wewn 22.. i tu trochę kiepsko bo w instrukcji pompy podano parametr DN 25 . Więc może stanowić za duży opór dla pompki obiegowej wbudowanej. Choć w buforach Lemet 1000l wężownice też mają 1" a przyłącza bezpośrednio do zbiornika 6/4 cala. Gdzieś w jakimś wątku wyczytałem że pompy ciepła lubią duże przekroje. I spokojnie mogą być większej średnicy niż podaje producent co jest parametrem minimalnym. Dlaczego bufor bez CWU? No jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Ja wiem że to się zwróci po pewnym czasie ale na obecną chwilę różnica pomiędzy buforem z 1 wężownicą 3.4m2 17l obj wężownicy 1000l bufor za 6k pln a z 2 wężownicami 3.4 + 1.5 m2 za 8k stanowi dla mnie spory wydatek jednorazowy. A te 2k wolę mieć w kieszeni bo może się okazać że coś wypadnie podczas montażu nieprzewidzianego. Poza tym Lemet ma jeszcze bufor 1000 l z 1 wężownicą Maxi 6.4m2 na całej długości ale cena dla mnie zaporowa od 10k.

  10. #17710
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Szukaj jakby co wymiennika JAD po cenie złomu. Można takim bufor ładować jak będzie u dołu lub rozładowywać gdy u góry. Leżał taki w Augustowie na złomie 6 miesięcy aż ktoś się nad nim zlitował. Był gruby, krótki a rurki wewnątrz bez zakręcania leciały z góry na dół - czyli ideał. do bufora. Woda ze zbiornika powinna wchodzić w te rurki od góry i grzać wodę użytkową w rurze wymiennika. Tym sposobem nie zatkają się kamieniem.

  11. #17711
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczepulek Zobacz post
    Wymiennik to Alfa Laval CB26-34H wg karty producenta 100kW przyłącze 1" średnica wewn 22.. i tu trochę kiepsko bo w instrukcji pompy podano parametr DN 25 . Więc może stanowić za duży opór dla pompki obiegowej wbudowanej.
    Przyłączami tak bardzo się nie przejmuj, jeśli już to są miejscowe zwężenia. Ważne aby nie oszczędzać na średnicach rurociągów - tak jak piszesz -pompa ciepła lubi duże przepływy.
    Wymiennik im większy tym lepszy. Te 100kW to pewnie ma przy jakimś dużym parametrze dt - różnicy po obu stronach. W pompie ciepła należy dążyć do jak najmniejszej wartości, a najlepiej unikać wymienników. niestety w twoim przypadku dochodzi problem zabezpieczenia monobloku przed mrozem.

  12. #17712
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    szczepulek

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-324
    Posty
    11

    Domyślnie

    Ok. Jak to wygląda.. zakupiłem bufor ciepła jak zasugerowano z 2 wężownicami. Dolna do pompy ciepła i górna na CWU na razie nie będzie używana do czasu modernizacji w domu i wymiany rur.
    Zdecydowałem się na 800 zamiast 1000l ze względów praktycznych.. zbiornik jest niższy a nie chce żeby okazało się potem że jakiś odpowietrznik.. kolanko czy coś innego opierało się o sufit, niech jest te kilkadziesiąt cm przestrzeni. Zbiornik to Austria Email PSRR. Nic lepszego nie udało mi się załatwić na już od ręki. NIESTETY producent w swoich broszurach ma model PZRR którego nigdzie nie znalazłem na Polskim rynku..różnica polega na tym że wyprowadzenie 1 1/2" górne i dolne posiada wewn te przedłużenia umożliwiające oddawanie zimnej wody zaraz przy dnie i ciepłej w samej góry.

    Wiedząc co już mam teraz pompa ciepła poleci na wężownicę 1" 2.4m² pojemność 15litrów wg noty. No a z pieca C.O. podłączenie do G1 1/2" na samym dole i samej górze. Po przeciwnej stronie wyjście na grzejniki. Szkoda że tak skąpili na wyprowadzeniach.

    Zastanawiam się czy nie zlecić komuś u samej góry wyciąć złącze odpowietrznika i wstawić jakieś złącze 5/4 lub te 6/4" i następnie wkręcić trójnik do niego z góry odpowietrznik a z boku podbierać wodę na grzejniki. Osiągnął bym wtedy podobny efekt jak w PZRR.. i wykorzystał cały zapas ciepłej wody. Obecnie od górnego wyprowadzenia do szczytu jest około 25 cm. Czyli +/- 85 litrów wody które magazynują energię i nie mogą jej oddać poza stratami ciepła ze zbiornika.

    Chyba że się mylę

  13. #17713

    Domyślnie

    @adam_mk marzyłeś chyba o zaizolowanej cysternie kolejowej https://www.youtube.com/watch?v=D5mznXjkhQM

  14. #17714

    Domyślnie

    Ciekawe, czy ciepło tam zgromadzone nie ucieknie przez pół roku. Może to byłby tańszy magazyn energii niż polski system opustów, gdzie tracimy 20/30%...

  15. #17715
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.189

    Domyślnie

    Myślałem o takiej ustawionej do pionu, ale tu facio sobie to bardzo ładnie zrobił.
    Naczytał się z Muratora wątku o buforze?

    Zamiast stożka zastosował pończoszkę.

    humidorek
    TAK!
    To jest sposób przeniesienia ciepełka z lata na zimę.
    Było liczone.
    Przy cieczowych solarach po około 2 latach koszt ogrzewaania domu i CWU wynosi ZERO.
    I to tak przez kolejne jakieś 50-60 lat...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #17716
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.189

    Domyślnie

    EDIT
    Nie zero, bo napęd do pompek obiegowych (po 40W) jakiś potrzebny, ale parę paneli PV sprawę załatwia.
    MOŻNA uciec od systemu i być w pełni off-grid.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17717
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.189

    Domyślnie

    Brakuje mi w tej realizacji studni głębinowej wierconej przed postawieniem tego domu na baniaku.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #17718
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    A to co za wynalazek? JAk to magazynuje i oddaje ciepło? To jest odpowiednik tego cylindra z kilu wpisów wcześniej?
    https://www.olx.pl/d/oferta/pompa-ci...8-IDPFyqM.html

  19. #17719

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piwoslaw Zobacz post
    W lecie planuję jeszcze raz to przerobić, tak żeby pułapka cieplna (wraz z dodanym zaworem klapowym, zamonotanym pionowo) była jeszcze przed zaworem mieszającym. Ponieważ ogranicza mnie niski sufit w piwnicy, to czy pułapka może iśc w dół, zamiast w górę, jak na tym schemacie?


    Jeśli taka pułapka działa równie dobrze, to jak głęboka powinna być, w sensie ile cm w dół i potem w górę musi iść, żeby ciepło nie krążyło bez pompy?
    Pułapkę dołożyłem, prawie do samego dołu zbiornika:

    I niestety grawitacja nadal wysysa mi ciepło z bufora! Po odkręceniu zaworów ciepło powinno zostać na górze pułapki, ale w ciągu kilku minut pułapka jest gorąca na całej długości, jak również zawór 3D, a ciepło pełzło dalej przez pompę i na górę do kaloryferów

    Teraz zastanawiam się jednak nad tym zaworem z mosiężną klapą. Tylko czy musi być zamontowany tak, aby przepływ był w poziomie, czy może być w pionie (aby ciężar klapki powstrzymał samowolny przepływ, pozycja #2 na dole) :


    Wcześniej próbowałem z zaworem zwrotnym (z dyskiem) przed pompą (pozycja #1), ale sprężyna była chyba za mocna i praktycznie uniemożliwiała pracę pompy.
    Po tym doświadczeniu mam obawy czy ciężka mosiężna klapa też nie zdławi pompy?

    Proszę o pomoc, bo rodzina już przypomina o sezonie grzewczym...
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220925heattrap2.jpg
Wyświetleń:	1843
Rozmiar:	91,1 KB
ID:	461100   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220925heattrap3.jpg
Wyświetleń:	1986
Rozmiar:	90,2 KB
ID:	461101  

  20. #17720
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piwoslaw Zobacz post
    Wcześniej próbowałem z zaworem zwrotnym (z dyskiem) przed pompą (pozycja #1), ale sprężyna była chyba za mocna i praktycznie uniemożliwiała pracę pompy.
    Po tym doświadczeniu mam obawy czy ciężka mosiężna klapa też nie zdławi pompy..
    Musiałeś mieć cos nie tak z zaworem lub pompa. Zawsze jak mam więcej jak jedną pompę w instalacji stosuje je w komplecie z zaworem/rami zwrotnym/mi. <b>Nigdy</b> nie było problemu z tym, aby pompa otworzyła taki zawór, a przeważnie stosuje jak to opisałeś dyskowe że sprężyną. Z klapowym tym bardziej nie będzie problemu.
    Może miałeś zawór wstawiony zaporowo, lub zapowietrzenie pompy...
    Załóż ten że sprężynka co miałeś, skutecznie odetnie obieg grawitacyjny (klapowy może czasem się otworzyć) Musi to działać prawidłowo.

Strona 886 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony