dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 854 z 902
Pokaż wyniki od 17.061 do 17.080 z 18028
  1. #17061
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Mi Zobacz post
    Bufor z PC jest szkodliwy do duże uproszczenie.
    Jeżeli wstawisz bufor 1800l z wężownicą i cały będziesz grzał PC do ok 45, aby mieć odpowiednią temperaturę do CWU, podczas gdy na cele CO wystarczy Ci 35 to taki układ z buforem będzie szkodliwy.
    Ale jeżeli górną warstwę buforu ok 300 l będziesz grzał do 45 stopni a pozostałą do 35 to taki układ będzie neutralny (wystarczy odpowiednio podłączyć do bufora PC i odbiorniki). A jeżeli pokombinujesz z wykorzystaniem taniej taryfy lub grzaniem kiedy na zewnątrz jest najcieplej to może nawet uzyskasz jakieś niewielkie korzyści.
    Rozumiem, że kocioł ma pozostać szczytowym źródłem ciepła, a tania pompa ma być wykorzystywana w cieplejszych okresach zimy, bo jeżeli docelowo chcesz tylko wykorzystywać PC to nie ma sensu bawić się w Bufor
    Nasunęła mi się podobna konkluzja, aby przenieść zasilanie podłogówki z góry buforu na 2/3 wysokości ,problem z tym że mam już wszystko pospinane .Zobaczę co pan Adam zadecyduję .

  2. #17062

    Domyślnie

    W jakim celu ? nie chcesz używać części która jest powyżej ?

  3. #17063
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak masz podłogówkę, to bufor zbędny - a przy PC nawet szkodliwy, bo PC ma tym wyższy COP, im niższa temperatura zasilania, a zawsze na wymienniku musi być różnica temperatur, żeby ciepło przekazywał.
    Przemyślałeś to?
    Jest jeszcze kilka innych aspektów problemu.
    Wiele zależy od tego - JAK użyjesz tego bufora w systemie grzania domu i CWU.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #17064

    Domyślnie

    Czytam,czytam i coraz więcej szczegółów staje się jasne, nie dotarłem jeszcze do kilku kwestii
    Bufor muszę wykonać skręcany z 3 plastrów (drzwi 70cm) czy na połączenie skręcane wystarczy masa uszczelniająca dirko ?
    https://allegro.pl/oferta/masa-uszcz...310-7844098074

    Nie robię wężownicy do solarów i lejka Jak w typ przypadku optymalnie podłączyć pompę ciepła ?

    Będę wdzięczny za jakieś foto lub kilka zdań

  5. #17065
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Wg mnie kiepski pomysł,jak dużą masz kotłownię? Może dało by radę pospawać na miejscu?

  6. #17066

    Domyślnie

    Mam dużą tylko drzwi wąskie A możesz rozwinąć dlaczego kiepski ? przez uszczelnienie ? czytając wątek widziałem skręcane dekle, tu było by podobnie tylko na kołnierzach skręcany środkowy "plaster" a dekle na stałe.

  7. #17067
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Wszystko zależy od dokładności wykonania kołnierzy. Przy uszczelce i ewentualnych nieszczelnościach wystarczy dokręcić kilka śrub, przy masie śrubami już się nic nie dociśnie. Tu masz przykład realizacji z uszczelką.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1625284.html

  8. #17068
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Comrat, nie twierdzę że poskręcanego buforu nie da się porządnie wykonać !Jednak jeżeli masz miejsce to ja bym spawał .

  9. #17069
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Dla podniecenia ognia PCi Vs. Bufor... pdf z Aqua EXPRESSO HF
    https://www.paradigma.pl/dokumenty/EXPRESSO_HF.pdf
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  10. #17070
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    A tu jeszcze ciekawostka Aqua EXPRESSO III 800 VIP z izolacją próżniową...
    https://www.paradigma.de/wp-content/...20_Ansicht.pdf
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  11. #17071
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Comrat Zobacz post
    Mam dużą tylko drzwi wąskie A możesz rozwinąć dlaczego kiepski ? przez uszczelnienie ? czytając wątek widziałem skręcane dekle, tu było by podobnie tylko na kołnierzach skręcany środkowy "plaster" a dekle na stałe.
    Wywal ściankę działową, albo poszerz drzwi na stale na dwudrzwiowe..
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  12. #17072
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    grzegorzk94

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-792
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam Szanowne forum. Mam pytanie odnosnie wielkosci naczynia wzbiorczego. Otoz mam zakupione wiekszosc czesci do mojego CO i nie wim jak wielkosc tego naczynia bym potrzebowal. Otoz dom 156 m - 80 m podlogowki i 7 kaloryferow, ogrzewanie dotychczas bylo piecem elektrycznym.
    Kupilem nowy piec EKCO.LN3 do tego zasobnik na CWU 100 litrow do tego bufor bez wezownicy 800L tylko do CO i pare innych zaworow, sterowniki itd. Jaka wielkosc tego naczynia potrzebuje?

    Druga rzecz moj instalator ktory mial sie pojawic w dzien w ktorym mial byc przestal odbierac telefonow i tyle go widzialem. Jest moze na forum ktos z szybko dostepnymi terminami z kujawsko -pomorskiego ( bydgoszcz ) kto podjal by sie wymainy pieca i podlaczenia bufora to chetnie skorzystam bo terminy u instalatorow jakiies 2 miesice do przodu a ja szukam kogos jak najszybciej.

    Jesli ktos by szukal opcji ocieplenia swojego bufora to polecami zerknac do firmy METAL PUR z Bydgosczy maja tam fajne opcje do wykorzystania min "kostke" czyli
    ponacinane plyty PUR o roznych grubocicach tak zeby zawinely sie na bufor gotowe odlewy na zbiorniki o roznych srednicach. Mi podpasowalo powninno ladnie trzymac cieplo bo wspolczyniik przenikania ciepla ma 0.026 a welna ma gdzies kolo 0.036.

  13. #17073

    Domyślnie

    grzegorzk94

    jaka cena za ocieplenie bufora płytami pur ?

  14. #17074
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    grzegorzk94

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-792
    Posty
    8

    Domyślnie

    Ja kupilem gotowy odlewy o nazwie DN700 na bufor koszt 3 czesc ( dwa razy po 160 cm wysokie i 3 przecialem na pol bo wysokosc bufora 190 cm mam) to chyba jakies 110 zl za sztuke plus dwie dennice po 50 zl za sztuke.kolo 600 zl z pianka w sprayu zeby to polaczyc jakos sensownie. Bufor kosztowal mnie 800 zl plus otulina +/- 600 i mam bufor jakie sprzedaja po 3000+.

  15. #17075

    Domyślnie

    Trochę poczytałem. Wiem, to droga najbardziej na skróty ale może się nie obrazicie i poprowadzicie.
    Mam system do CO i CWU z piecem gazowym vaillant (sprzed 10 lat ecotec), system solarny tej samej firmy, systemowo połączony zasobnik 300l z 2 weżownicami.
    Było dobrze ale zalożylem fotowotaike. I co teraz. System fotowolt przewartosciowany x2 z mysla, co nadprodukuje pradu, to pojdzie w ogrzewanie. Co radzicie jesli chcialbym budzetowo rozwiazac problem dogrzewania wyprodukowanymi kilowatami...?
    Pompa ciepla z dotacja dobra opcja, ale trzeba mimo wszystko dolozyc sporo. Szukam tanszego rozwiazania.
    Bede wdzieczny.

  16. #17076

    Domyślnie

    Kup kocioł elektryczny np coś takiego :

    https://www.olx.pl/oferta/piec-kocio...tml#3ac68b9913

    i zamontuj równolegle do kotła gazowego -będziesz miał wybór czy chcesz pradem czy gazem.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 08-10-2020 o 07:29

  17. #17077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Kup kocioł elektryczny np coś takiego :

    https://www.olx.pl/oferta/piec-kocio...tml#3ac68b9913

    i zamontuj równolegle do kotła gazowego -będziesz miał wybór czy chcesz pradem czy gazem.
    Dzięki, doczytam jak to śmiga i ile kWh je .

  18. #17078

    Domyślnie

    Cytat Napisał ajvarek Zobacz post
    Dzięki, doczytam jak to śmiga i ile kWh je .
    to dorzucam jeszcze pytanie, czy bardziej efektywnie z buforem czy bez (do CO). Do CWU dorzucam do posiadanego bufora (pod solary) grzelke. Tutaj tez uprzejmie prosze o podzielenie sie wiedza...

    Bede wdzieczny
    AJ

  19. #17079

    Domyślnie

    Efektywność grzałek zawsze jest taka sama ale posiadanie bufora przy grzaniu grzałkami jest bardzo korzystne o ile ma się różne taryfy np G12 W lub G13 w Tauronie. Wtedy grzejesz bufor tylko w tańszej taryfie a mieszkanie cały czas . Kocioł z linku też by mógł grzać bufor ale on raczej za mądry by tylko zasuwać. Do grzania bufora wystarczy rura z grzałkami i pompką sterowana termostatem i programatorem za 20 zł .
    Ja zeszły sezon z buforem 2000 opykałem kotłem EKW 12 kw. Dokładnie takim :
    https://www.olx.pl/oferta/kociol-ele...tml#890a72a4bc
    Czyli bez bufora KOSPEL z buforem coś w rodzaju EKW choć nowe EKW posiadają też sterowanie ale KOSPEL widzi mi się lepszy.
    P.S
    Nie kupuj czasem jakichś wynalazków typu elektrodowy czy indukcyjny bo to pic na wode fotomontaż i niepotrzebny koszt.
    Wymiana grzałki w EKW dziecinnie prosta Kospel ma w sprzedaży wszystkie elementy nawet do starych kociołków i też z wymianą sobie sam poradzisz.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 08-10-2020 o 19:36

  20. #17080
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    ..... Do grzania bufora wystarczy rura z grzałkami i pompką sterowana termostatem i programatorem za 20 zł .
    ....
    Podaj przykład programatora za 20 zł odpowiedniego dla taryfy G13 Tauronu. Musi uwzglegniac czas letni i zimowy dla tej taryfy oraz dni swiateczne na tygodniu, czyli musi miec kalendarz roczny.
    Niestety w dobrej cenie jest tylko jeden model który spełnia te wymagania w 99% ale nie nie kosztuje 20 zł a wiecej.

Strona 854 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony