dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 855 z 902
Pokaż wyniki od 17.081 do 17.100 z 18027
  1. #17081

    Domyślnie

    Ja używam programatora tygodniowego. Można zaprogramować 16 akcji. Od Poniedziałku do piątku mam ustawione dwa okresy grzania.
    Od piątku do poniedziałku grzeje non stop. Teraz juz pewnie ze 30 zeta.
    a dokładnie 35,99 w media expert
    https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogr...E&gclsrc=aw.ds
    Tego samego używam.
    Żeby jasne było ten programator uruchamia stycznik -a dopiero on kocioł. Obwód cewki stycznika zamykany i otwierany jest termostatem.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 09-10-2020 o 11:43

  2. #17082
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Ja używam programatora tygodniowego. Można zaprogramować 16 akcji. Od Poniedziałku do piątku mam ustawione dwa okresy grzania.
    Od piątku do poniedziałku grzeje non stop. Teraz juz pewnie ze 30 zeta.
    a dokładnie 35,99 w media expert
    https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogr...E&gclsrc=aw.ds
    Tego samego używam.
    Żeby jasne było ten programator uruchamia stycznik -a dopiero on kocioł. Obwód cewki stycznika zamykany i otwierany jest termostatem.
    NIezbyt dobry ten zegar, zarówno Tauron jak i PGE mają czasy letnie i zimowe. W PGE zmienia sie okienko południowe. Bez sensu programowac dwa razy w sezonie, zamiast zaozyc roczny zegar. Czy taki kłopot jest wart tych 30-40 zł dodatkowo?

  3. #17083

    Domyślnie

    Czas letni zimowy zmieniasz w sekundę. Ale oczywiście każdy może wydać więcej i robić mniej. Ja po piwnicy łażę prawie codziennie to dla mnie żaden kłopot przestawić w minute ten programator. Podałem możliwe najprostsze rozwiązanie. Sposób realizacji to już wolna wola każdego kto to wdraża.

  4. #17084
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Efektywność grzałek zawsze jest taka sama ale posiadanie bufora przy grzaniu grzałkami jest bardzo korzystne o ile ma się różne taryfy np G12 W lub G13 w Tauronie. Wtedy grzejesz bufor tylko w tańszej taryfie a mieszkanie cały czas . Kocioł z linku też by mógł grzać bufor ale on raczej za mądry by tylko zasuwać. Do grzania bufora wystarczy rura z grzałkami i pompką sterowana termostatem i programatorem za 20 zł .
    Ja zeszły sezon z buforem 2000 opykałem kotłem EKW 12 kw. Dokładnie takim :
    https://www.olx.pl/oferta/kociol-ele...tml#890a72a4bc
    Czyli bez bufora KOSPEL z buforem coś w rodzaju EKW choć nowe EKW posiadają też sterowanie ale KOSPEL widzi mi się lepszy.
    P.S
    Nie kupuj czasem jakichś wynalazków typu elektrodowy czy indukcyjny bo to pic na wode fotomontaż i niepotrzebny koszt.
    Wymiana grzałki w EKW dziecinnie prosta Kospel ma w sprzedaży wszystkie elementy nawet do starych kociołków i też z wymianą sobie sam poradzisz.
    Witam chwilę tu nie zaglądałem a tu akurat temat który obecnie drąże temat z grzalkami w buforze już przerabialem ale nie zawsze jest miejsce na bufor.
    Docelowo ma być piecyk z szybą na pelet w salonie,ale na razie trzeba czymś wygrzac podłogi 100procent podlogowka na dole ok 70m2 Góra 4grzejniki z 50m2powierzchni użytkowej.
    Plan mam taki ze w sprzeglo wkładam grzałka ok
    6-9kw i grzeje w nocy i w okienku dziennym tylko czy termostat w grzalce 20-70stopni wystarczy czy trzeba jeszcze dołożyć jakieś sterowanie aby modułowa mocą grzałki.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20201009_211621.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	71,8 KB
ID:	448967  
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 09-10-2020 o 20:19

  5. #17085
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marcinek44

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Nowe Skalmierzyce
    Kod pocztowy
    63-460
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam
    Trudno przeczytać wszystko więc zadam kilka mam nadzieję konkretnych pytań.
    Mam zbiornik 600L 150x70 musze wstawić nową wężownicę bo oryginalna przegniła. Bufor ma odbierać ciepło z solarów własnej roboty z grzejników, rurek miedzianych. Na razie jest 10m2.
    Jakiej długości rurka na wężownicę? Jaka średnica? Wężownica pojedyńczy czy podwójny stożek?
    Średnica najwiekszego kręgu może być ok 55cm bo takiej szerokości otwór mogę wyciąć miedzy nogami bufora,bedzie ok czy jednak lepiej żeby była zbliżona średnicą do średnicy bufora
    Ile cm od góry powinna kończyć się rura od lejka?

    Te wężownice kręcicie sami czy macie jakichś fachowców od tego? Może polecicie kogoś z okolicy Kalisz -Ostrów Wlkp-Pleszew? albo powiedzcie jak to ukręcić

    Jak zrobić uszczelnienie na przejściu przez ściankę bufora? Wlutować? gdzieś tu na forum widziałem takie coś
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	uszczelnienie wezownica.jpg
Wyświetleń:	239
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	449126

    Pozdrawiam i Dziękuję

  6. #17086

    Domyślnie

    Panowie czy takie połączenie bufora z kotłem i kominkiem jest ok ?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	combo-smart-co-II-A-gaz-kominek-UO.jpg
Wyświetleń:	130
Rozmiar:	60,1 KB
ID:	449196  

  7. #17087

    Domyślnie

    A po co chcesz podpinać kominek w układzie zamkniętym?

  8. #17088
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał wierzba1234 Zobacz post
    Panowie czy takie połączenie bufora z kotłem i kominkiem jest ok ?
    Jeśli kominek ma wezownice schladzajaca to możesz i dobrze by było aby wezownica miała odpowiednią moc ta w buforze na dole.
    A najlepiej to zrezygnować z tej wezownicy wpiac bezpośrednio tak jak piecyk elektryczny.
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 16-10-2020 o 13:40

  9. #17089

    Domyślnie

    Cześć. Poszukuję kogoś z Małopolski lub okolic, kto pomoże mi ogarnąć temat kotłowni z buforem i kotłem zasypowym. Czy możecie mi kogoś takiego polecić?

  10. #17090
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Mam bufor bez wężownic i dodatkowo zwykły bojler, ale życie bojlera dobiega kresu i zastanawiam sie na co go zamienić.
    Podoba mi się koncepcja wężownicy w buforze ale nie znam się na spawaniu i dlatego nie będę rozpruwał bufora.
    Zastanawiam się nad grzaniem cwu przez zewnętrzny wymiennik płaszczowo rurowy. Zastanawiam sie jakiej mocy powinien być wymiennik, aby dał rade przepływowo podgrzać wodę, oraz czy kamień w wodzie nie będzie dużym problemem dla tego wymiennika.
    poniżej schemat połączenia.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bufor cwu.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	36,9 KB
ID:	449377

  11. #17091

    Domyślnie

    Cześć,
    Czy ktoś z Was ocieplał bufor pianką pistoletową, np POLYNOR?
    Chciałbym zrobić wstępną warstwę ocieplenia bufora w ten sposób.

    Jakie widzicie plusy minusy takiego rozwiązania?
    ...

  12. #17092
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    aldente

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Posty
    124

    Domyślnie

    Minusy to takie, że pianka będzie aplikowana za wolno i przez to powstaną duże komory powietrzne. Nawet powstaną miejsca bez pianki.

  13. #17093

    Domyślnie

    Ktoś stosował maty kauczukowe do ocieplenia bufora ?

  14. #17094
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Wejdź na OLX tam masz kupę materaców, ludzie oddają nawet za darmo.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  15. #17095

    Domyślnie

    Cytat Napisał aldente Zobacz post
    Minusy to takie, że pianka będzie aplikowana za wolno i przez to powstaną duże komory powietrzne. Nawet powstaną miejsca bez pianki.
    Racja... niestety bufor już zapianowany.

    Ostatecznie ocieplenie będzie wyglądać:
    Bufor z 2-3cm pianki zostanie umieszczony w obudowie z 10cm płyt pir. Wolne przestrzenie zasypane zostaną perlitem, który został mi z ocieplenia podłogi.

    Jeżeli ta pianka rzeczywiście miałaby być problematyczna, to piszcie. Jeszcze mogę ją "zedrzeć".
    ...

  16. #17096

    Domyślnie

    W buforze mam przyłączę do grzałki o długości ok 5cm.
    Ze względu na ocieplenie bufora, chciałbym przedłużyć to przyłączę o kolejne 10cm.

    Czy grzałka będzie poprawnie pracować w przedłużonym przyłączu (15cm)?
    ...

  17. #17097

    Domyślnie

    Czołem eksperci.
    Mam pytanie odnośnie naczynia wzbiorczego w układzie otwartym.
    Jaka powinna być jego wielkość? Np. jeśli mam bufor 1000l + kocioł, który ma pojemność wodną 100l + bojler 280l. Hydraulik założył mi 50l ale obawiam się, że to za mało, bo po kilku paleniach ciśnienie w instalacji ciągle spada.

  18. #17098

    Domyślnie

    Mogłoby być trochę więcej ale i z tym da się żyć. Bojlera nie doliczmy do pojemności instalacji bo w nim nie ma wody kotłowej. Tak więc masz 1100 l. Standardowo liczą 6 proc pojemności to by było 66l -jednak Twój bufor nie pracuje w zakresie 100 C a najwyżej 70 to daje naczyniu wzbiorczemu możliwość pracy w jego zakresie pojemności.Woda od zera do 100C rozszerza się o 4 proc więc teoretycznie naczynie jest w punkt. Większość hydraulików z różnych przyczyn daje przewymiarowane naczynia, jednak to co masz nie powinno sprawiać problemów o ile ma sprawny odpowietrznik i przelew. Spadek ciśnienia oznacza spadek poziomu wody. Jak masz możliwość napełnić naczynie na rozgrzanej instalacji czyli od góry to wlej tyle aż się przeleje.
    Potem zaznacz na manometrze ten poziom i na zimnej instalacji drugi- to będzie zakres pracy. Poziom niższy od pierwotnie zaznaczonego będzie oznaczał że część wody odparowała i trzeba dolać. Jeśli nie ma możliwośći napełniania gorącej instalacji napełnij zimną ale spodziewaj się po rozpaleniu że nadmiar wody wyleje się przelewem.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 10-11-2020 o 06:44

  19. #17099

    Domyślnie

    A jakie powinno być ciśnienie w układzie? U mnie jest 0.2-0.3 bara przy temp około 20 stopni. Hydraulik twierdzi, że spadkowi ciśnienia nie da się zaradzić bo naczynie wzbiorcze jest za nisko (na strychu, jakieś 2 m powyżej grzejników). Czy podniesienie go o 1m coś da?

  20. #17100

    Domyślnie

    Cytat Napisał tewu80 Zobacz post
    Czy podniesienie go o 1m coś da?
    Podniesie ciśnienie w układzie o ok. 0.1 bara

Strona 855 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony