dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 818 z 902
Pokaż wyniki od 16.341 do 16.360 z 18028
  1. #16341
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Nie rozumiem ?
    Pionowy ok 200l tyle wystarczy od 6 do 21. Ładowany buforem albo grzałą


    Na elektrodzie dowiedziałem się że wężownica powinna być ok 1/4-1/3 powierzchni kolektora.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  2. #16342

    Domyślnie

    Mam pytanie.Zainstalowalem tego toku kocilek Biawar pellux 20kW/100.Zeszlego roku dzieku pomocy tego forum podlaczylem buforek 750L podlaczony do swojego smieciucha.
    Obecnie bufor jest podlaczony do peletowca.
    Kociol ma 60L i rozpalajac sie grzeje bufor. Po osiagnieciu zadanej temp w buforze zalozmy 80C piec sie wylacza a z nim pompka ladujaca bufor.
    Bufor powoli sie wychladza.A piec stygnie ze swoimi 60 litrami bo pompka nie chodzi.(strata ciepla)
    Jesli pompke zostawie w ustawieniach by chodzila az np temperatura bufora spadnie do 50C to bufor w tym momencie bedzie ogrzewal kociol az do zejscia do zadanej temp. 50C ponizej ktorej pompka dopiero sie wylaczy,i znow mamy 50C ktora poprzez kociol ogrzewa piwnice i dodatkowo bufor ogrzewajacy kociol.
    Czyli z pompka wylaczona stygnie 60litrow wody w kotle podgrzanej do 80C,a z wlaczona pompka bufor ogrzewa kociol az temperatura bufora spadnie do 50C.
    Idzie jakos energie zgromadzona w kotle w tych 60litrach wykorzystac?
    Ostatnio edytowane przez Adam1974 ; 13-10-2019 o 20:12

  3. #16343
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    PO CO?
    Policz ile zł kosztuje Cię te kilka stC w 60 litrach zrobionych w smieciuchu.
    Policz ile zł chcesz wydać, aby je zaoszczędzić.
    Policz - ILE.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #16344
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    seba_m_

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Mysłowice
    Dzielnica
    Krasowy
    Posty
    79

    Domyślnie

    Podpowiedzcie koledzy. Mam dwa naczynia przeponowe reflex po 25 litrów.... tak mi było łatwiej bo można je powiesić.... i moje pytanie jakie zostawić ciśnienie w każdym że zbiorników? Po 0.5 w obu czy po 1? Ciśnienie w instalacji 1.3. Dzięki za wskazówki

    Cytat Napisał Adamzk Zobacz post
    Ciśnienie wstępne ustaw na 1.1bar na każdym naczyniu, oczywiście naczynia opróżnij że zładu
    A więc ustawiłem ciśnienie w zbiornikach po 1.1. Ciśnienie w instalacji na zimnej wodzie 1.3. Po nagrzaniu wody do 60 stopni w instalacji wzrasta ciśnienie do 1.5. Czyli zbiorniki nie przyjmują wzrostu ciśnienia z instalacji.

  5. #16345
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Panowie, przy 55 stopniach wywala mi zabezpieczenie termiczne grzałki 6kW 400v w buforze... nie termostat tyllko sam termik, jak go wcisnę, przskoczy, pochodzi 10min i znów go wywala. O co chodzi, jak to naprawić?

  6. #16346

    Domyślnie

    Bufor mam podlaczony do kotla ba pelet.w zeszlym roku do smieciucha,ale to nie wazne.
    Biorac bardzo optymistycznie wyliczenia to:
    Piec rozpala sie do temp 85C,bufor laduje do 80C I sie wygasza.
    Bufor zalozmy wytrzymuje przy tych temperaturach caly dziec co oznacza ze piec z osiagnietych 85C wychladza sie do ok 25C
    Teraz te 60 litrow pojemnosci pieca pomnoze przez miesiac 60L x30 dni to daje 1800 litrow wody miesiecznie podgtzanej do 85C i schlodzonej do 25C. Dalej idac bardzo optymistycznie pomnoze to przez 3miesiace sezonu grzewczego z dodatnimi temperaturami. Wiec mamy 5400 litrow wody podgrzanej i niewykorzystanej. Jak to przeliczyc na kwh nie wiem.Wiem ze aby to cieplo wykorzystac musialbym zawor trojdrozny z silownikiem kupic.przerobic instalacie itd. Mozliwe ze to nie oplacalne stad moje watpliwosci. Watpliwosci wynikly z tego ze piec osiagajac dolna ustawiona granice np55C i mimo ze bufor zaladowany to sie rozpala i grzeje do 85C,tylko po co jak bufor ma z czego oddawac cieplo. Nowy piec wiec ustawienia sa korygowane .Obecnie mam nastawione min pieca 30 do tego histereza 30C i piec sie nie rozpala do chwili zwjscia temperatury bufora do zadanej minimalnej tj 40C. Ale nadal woda w piecu wystyga bezefektywnie,grzac piwnicy nie musze. No,takie to moje przemyslenia. Sens przerobki praktycznie moze byc nieoplacalny ale zawsze jest male ale

  7. #16347
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Sprawdź, czy masz dobrze zamontowaną grzałkę. Czy termik jest we właściwym miejscu. Ja też mam problem z grzałkami, które mają fabryczny termostat i zab. termiczne. Moje grzałki są wkręcane w rurę 6/4, która ma 10 cm długości. I na tym odcinku rury są czujniki termostatu i niestety grzałka nastawiona na 70 stopni grzeje kilkanaście minut potem się wyłączy na kilka minut, bo woda w tej rurze za bardzo się nagrzewa, a jak ta rura się schłodzi to potem znowu grzeje. Zamiast nagrzać wodę do 70 stopni grzałki nagrzewają ją do 60-62. U mnie grzałka musi być zamontowana dokładnie czujnikami do dołu. Wystarczyło, że zabrakło z 20 stopni i grzałka kompletnie wariowała: włączała się i wyłączała co kilka 2 - 3 minuty.

  8. #16348

    Domyślnie

    Witam.
    Można prosić o te rysunki?

  9. #16349
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Grzałka powinna być zamontowana kablem do dołu i miec jak najdłuższą tz.strefę martwą

  10. #16350
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    macki12

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Luboń
    Kod pocztowy
    62-030
    Posty
    30

    Domyślnie

    mam na zbyciu wężownice z demontażu, jedną do CWU z kwasówki, druga miedziana używana do solarów
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5611.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	91,7 KB
ID:	435939Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5612.jpg
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	76,9 KB
ID:	435940Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5615.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	435941Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5617.JPG
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	21,6 KB
ID:	435942

  11. #16351

    Domyślnie

    Adam1974
    Mam ten sam kocioł i identyczny problem z pozostawaniem gorącej wody w kotle po zagrzaniu bufora. Problem ten to tzw. wybieg pompy. Nie wiem jak jest w innych kotłach, ale w tym wg mojej oceny starty są realne. Problem opisany po troszku na innym forum. Na priv podam adres, jeśli zechcesz.
    Ostatnio edytowane przez Sandek ; 16-10-2019 o 08:40

  12. #16352

    Domyślnie

    Wychodzi że i u mnie zostaje woda w kotle! i mam jej znacznie więcej bo 150l
    Jakieś pomysły!?

  13. #16353
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Termometrem różnicowym sterować pompkę ładującą (tą przy kotle).

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #16354
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Widzę z poradami słabo nie wiem czy nie lepiej odejść od pomysłu wspomagania CO solarami i nie komplikować układu. Grzałka i tak grzeje od połowy bojlera to kolektory coś tam zimą wrzucą,
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  15. #16355

    Domyślnie

    Na przykład takim jak CS 08. https://www.kgelektronik.pl/var/sterowniki/cs08pl.pdf
    Wyłaczy pompkę jak temp kotła spadnie ponizej zadanej. Przy okazji popilnuje żeby bojler miał taką temp jak chcemy.
    Albo bufor. U mnie aktualnie CS 08 służy do zabezpieczenia bufora przed wyziębieniem uruchamia CO tylko jeżeli mam w zbiorniku minimum 38 C.
    I pilnuje żeby bojler 300l miał przynajmniej tyle samo. Do CO szeregowo wpiąłem termostat pokojowy i już prawie pełny automat jest.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 16-10-2019 o 12:09

  16. #16356

    Domyślnie

    Poszlo PW do Sandek
    Nie do konca rozumiem dzialanie tej dodatkowej pompki.Bo jesli pompa ta pracuje i wypycha goraca wode z kotla to to jest tak jakbym powiekszyl pojemnosc wodna bufora o litraz kotla.Czyli moge to zrobic (chyba) za pomoca obecnej pompki ladujacej bufor.A wtedy bym buforem orzewal wylaczony piec.

  17. #16357

    Domyślnie

    Po wielu przemyśleniach mam wrażenie że my buforowcy jesteśmy skazani na pełny piec wody w temperaturze powrotu z bufora! Jedynie zdublowanie ukladu na zasileniu i powrocie i uzycie tego bajpasu do grzania czego innego niż bufor zda egzamin.
    Żadne termostaty nie pomogą .

  18. #16358
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szaryb
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    LU Miasto czerwonych świateł
    Posty
    107

    Domyślnie

    Mam kolejne pytanie odnośnie wykonania pieca el. do bufora.
    Grzałki (bez termostatów) jakie mi w miarę pasują są dosyć długie, nawet 700, 820 mm ,6/4". Ciągle nie wybrałem którą kupić. Zasadniczo myślę nad piecem "jednorurowym" 12kW/400V.
    Z konieczności miejsca, muszę go montować w pionie, kablami do dołu, aby wyjąc/wymienić grzałkę i odpowietrznik u góry a nie przy korku/gwincie gdzie nie mam możliwości raczej na odpowietrznik i obawiam się zjarania grzałki jak bąbel powietrza będzie stał. Zastanawiam się też nad parą identycznych rur po ~6kW każda, z identycznymi podejściami, coś na kształt litery H - chodzi mi o identyczny w miarę przepływy w gałęziach, aby nie było że jedna gotuje a druga ledwo ledwo.

    Czy grzałki są zazwyczaj proste? czy można to wykonać z rury 6/4", dospawać mufę spawalną 6/4, zrobić zasilenie spawając mufę 3/4 na boku - blisko korka, u góry zaspawać i wspawać też mufę.
    Czy rura 6/4 absolutnie za ciasna? Kupiłem też rurę 2", tyle że bardziej kłopotliwe zasklepianie jej będzie.
    Może grzałka dotykać rury w środku czy w tym miejscu (dotykania) szybciej ją niszczy?
    Bufor mam stalowy, grzałki najczęściej opisane są: "miedziane" lub "miedź niklowana".

    Np. takie (nie szukam wyłącznie najtańszych o ile cena gwarantuje niezawodność):
    https://egrzalki.pl/pl/p/Grzalka-bez...12kW-400V/1035
    https://egrzalki.pl/pl/p/Grzalka-bez...000W-400V/1173
    https://egrzalki.pl/pl/p/ZESTAW-GRZE...1-12-32-64/456
    Ta ostatnia jest w gwiazdę, co nie bardzo mi odpowiada - mam 11kW(C20A bezp.) mocy przyłączeniowej i ciągle nie załatwiłem większej.
    A grzałka f-my Gwarant (12kW/400V) jest tylko w wersji z termostatem do 75* - więc nie bardzo (~80* potrzeba). Jakieś inne markowe grzałki w pieniądzach niezabijających?
    [edit] a zresztą - zdecydowałem się i już - na Gwaranta 3x2000W gwiazda x2szt. (mogę jeszcze anulować zamówienie).
    http://gwarant.czest.pl/shop/z-gwint...-6000w-64.html
    Ostatnio edytowane przez szaryb ; 18-10-2019 o 22:40

  19. #16359
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Jak to przeliczyc na kwh nie wiemf
    prosto (5400 x4,2cPw x 60st)/3600=378kWh jakieś 100kg drewiena
    ale czy tak jest faktycznie ? to układ zamknięty, jak wygasza kocioł, wystarczyło by to dobrze ogacić, kocioł stety jest nie wszędzie gacony.
    Kolejna sprawa, zamknięcie ujścia do komina, jak jest pelet, to powinien być prosty system, 20sekund wskaujesz do piwnicy, odcinasz przepływ powietrza przez kocioł i po sprawie. To ruch powietrza przez kocioł studzi jegomościa, wiem przerabiam ten problem, tyle że termostat odcina 72st w kotle, a jest trochę żaru,wyłączam pompę i rusza grawitacja, przez kocioł i wyciąga resztkę energii.

  20. #16360
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Cytat Napisał szaryb Zobacz post
    Czy rura 6/4 absolutnie za ciasna? Kupiłem też rurę 2", tyle że bardziej kłopotliwe zasklepianie jej będzie.
    l[/URL]
    Też planuję grzałkę w rurze. Jeżeli w rurę 6/4 wstawisz grzałki 12KW to w tej rurze nie zostanie za dużo miejsca na wodę. Nie mam pewności, czy nawet 2 calowa rura wystarczy. Może rozejrzyj się za jakimś sprzęgłem hydraulicznym i w to wspawaj gwint do grzałki może będzie prościej.

Strona 818 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony