dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 875 z 902
Pokaż wyniki od 17.481 do 17.500 z 18028
  1. #17481
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    instaurativ

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    16

    Domyślnie

    trochę mi ta wężownica bardziej pasuje bo mógłbym sobie w ten zamknięty układ wlać glikolu i nie martwić się ani o zamarzanie ani o syfy z instalacji bo kompletna separacja. Mimo wszystko rozważę wpięcie bezpośrednie, tylkko jak to zrealizować? jak się wpiąć równolegle z kotłem? trójniki i zawory zwrotne wystarczą? Czy bawić się w wymiennik płytowy?

  2. #17482

    Domyślnie

    @instaurativ wężownica będzie lepsza niż wymiennik płytowy.
    A równolegle z kotłem (na tej samej wodzie) - to nie wiem, kocił kładzie na wierzchu gorącą wodę, PC najchętniej/najtaniej robi letnią - a letnia położona na górze zepsułaby uwarstwienie i byłby kłopot z CWU.

    Jeśli monoblok na tej samej wodzie - to widziałbym to tak:
    - wejście do bufora nr 1 na samej górze (współdzielone z kotłem)
    - wejście do bufora nr 2 bliżej dołu niż góry
    - wyjście z bufora na samym dole (współdzielone z kotłem)
    Woda letnia/gorąca poprzez zawór 3D wrzuca albo gorącą na samą górę, albo letnią na wejście #2

  3. #17483

    Domyślnie

    Cytat Napisał instaurativ Zobacz post
    Zrobiłem instalacje buforową z kotłem MPM według schematu @adam_mk i działa super już czwarty sezon. Ogrzewanie tanim kosztem 130 letniego poniemieckiego klocka/ Mój 2000l bufor.

    To ja mam pytanie!!
    W sumie kilka.
    Jaki mpm? 25kw?
    Jaka temperatura u ciebie na powrocie do kotła jak pusty bufor?
    Na ile ci bufor starcza jak kocieł zgaśnie!!??

  4. #17484
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    instaurativ

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    16

    Domyślnie

    MPM 18 z 2018 roku (chyba) + wentylator wyciagowy + wyjety jeden z zawirowywaczy, na powrocie zawór esbe trzyma ładnie zadane 70 stopni parenascie minut po odpaleniu. Przelyw przez kocioł 1m3/h, temperatura zasilania waha sie miedzy 85 a 90 stopniami. Temperatura spalin 110 stopni. Załadowanie komory do 75% węglem typu 32.1 pozwala nabić bufor prawie do maxa - gdy temperatura powrotu rośnie to kocioł przekracza 90 stopni i mój sterownik zatrzymuje wyciąg. Przy obecnych temperaturach palenie w kotle przez jeden dzien i po tym dwa dni spokoju. 130m2 nieocieplonego poniemieckiego budynku. Ciepłomierz obecnie pokazuje pobór mocy około 2,5kW. Temperatura w domu 21,5 stopnia C.

  5. #17485

    Domyślnie

    Panie i Panowie, mam zapytanie.
    Posiadam bufor 850 L netto, gotowiec oryginalny od Polskiego producenta, na dole wężownica miedziana ( 1,7 mkw powierzchnia wymiany ), na górze wężownica miedziana CWU. Wyjście dolnej wężownicy bez mała tuż przy zaczynającej się dennicy więc "prawie na dole". Do tej dolnej wężownicy mam podłączone kolektory słoneczne ( glikol ), łącznie 6,8 mkw powierzchni absorbera netto.
    Układ działa ok, nabija mi bufor jak świeci słoneczko lecz mam jedno "ale". Jak wspomniałem, cwu czerpie z górnej wężownicy w buforze.
    Latem, kiedy podłogówka jest wyłączona, bufor jest cały dogrzany praktycznie przez cały czas do +50 stopni i więcej, w zależności od pogody. Gorącej wody pod dostatkiem.
    Ale teraz zacząłem grzać powoli podłogę, więc ściągam ciepło na podłogę. Solary pracują, grzejąc ale dolną część bufora. W tym tygodniu miałem sytuacje że kocioł musiał się odpalić, bo CWU była "ciepła" ( czujnik od peleciaka przy wężownicy cwu bufora ( odpal jak spadnie poniżej 40 stopni ), mimo iż słońce operowało cały dzień. Bufor był nagrzany lecz cały do ok. + 40 stopni.

    Pytanie: dlaczego w moim buforze woda nie uwarstwia się jak należy ? Czyżby chodziło o to, że wężownica solarna nie jest ułożona w stożek ( jak w pierwszym poście Pana Adama tegoż tematu woda nie wędruje na górę zbiornika środkiem i wraca bokami ) ?

    Czy Ktoś z Was miał podobny "dylemat" ?

    N forach o solarach wyczytałem o wpięciu glikolu przez wymiennik płytowy ( czyli glikol przez wymiennik, woda kotłowa przez wymiennik "płynąca" grawitacyjnie ). Wpięcie musiałoby być tam, gdzie obecnie podpięty mam kocioł na pellet. Góra wejście, dół wyjście.

    Tylko czy to ma sens ponosić koszty ? Czy coś się "ugra" ?

  6. #17486
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    A na jakiej wysokości maż wyjście na co ? Rozumiem z opisu że problem zaczął się wraz z uruchomieniem podłogówki tak?
    Jeżeli na górze bufora to normalne że tak się dzieję ,co rozbiera ci zład na cwu .Musiał byś przenieść króciec zasilania od co na dół ,tak na 1/3 od góry .
    Druga sprawa że to gotowiec ,prawdopodobnie bez kolan Hamburskich na zasilaniu i powrocie co ,co może powodować turbulencje i problem z prawidłowym uwarstwieniem zbiornika .

  7. #17487

    Domyślnie

    Wyjście na CO mam jako drugie od góry, czyli pierwsze wyjście to priorytet CWU.
    Niestety, nie ma róznicy czy chodzi podłoga czy nie, woda i tak się nie uwarstwia wg mnie jak powinna. W tym momencie, kolektory tłoczą mi glikol o temp. 58 stopni, dół bufora gorący, góra mocno ciepła ( 43 stopnie ). Fakt, że dziś dużo zmywaliśmy, kąpiel itp więc cwu na pewno zebrało temp na górze bufora. Zmywarke też mam podlączoną pod cwu więc też dziś ściągła temperature. Ale bywają dni, że nikogo nie ma w domu, solary sporo pracują a do mycia wieczorem woda "zaledwie" ciepła...
    Rzeczywiście, gotowy bufor nie posiada kolan hamburskich, a wężownica solarna na 100% nie ma kształtu stożka ( przed montażem bufora oglądałem go wewnątrz przez króćce ).

  8. #17488
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    To że wężownica nie jest uformowana w formie stożka skutkuje tym że układ glikolowy w mniej dynamiczny sposób oddaję ciepło do zbiornika.Dziwne jest to co opisujesz ,uśrednienie się temp zładu ok ,ale żeby na dole baniaka temp była wyższa ? Chochlik chyba jak w tym zbiorniku siedzi .

  9. #17489

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sandek Zobacz post
    na górze wężownica miedziana CWU
    Tu bym widział problem - większość z nas ma wężownice CWU idące przez cały baniak - najpierw się ogrzeje od letniej, potem od cieplejszej, a na końcu dogrzeje od gorącej. I tej gorącej starczy na dłużej.

  10. #17490
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    No ale on pisze że na dole baniaka ma cieplejszą niż u góry.

  11. #17491
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszP66 Zobacz post
    ...Chochlik chyba jak w tym zbiorniku siedzi .
    Ten ciepły glikol trafia na dół wężownicy i schładza się wędrując w górę, czy odwrotnie tzn ciepły wchodzi w górze wężownicy i schładza się wędrując w dół ?

  12. #17492
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Nie wiem, to nie ja złożyłem zapytanie o problem tylko sandek.

  13. #17493
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Wiem ale szukam chochlika
    To samo pytanie sandok górnej wężownicy

  14. #17494

    Domyślnie

    Bajcik: u mnie wężownica cwu rozciąga się na długości " od połowy bufora w górę " - podłączenie przeciwprądowe.

    Podłączenie glikolu również prawidłowe czyli gorący glikol wchodzi w górne podłączenie wężownicy solarnej, schłodzony wychodzi dołem.

    Generalnie wiem, że i tak energia uzyskana z solarów nigdzie nie ucieka. Tak czy siak, kocioł odpala się na pewno mniej razy, a jeśli już to krócej pracuje by dobić bufor. Widzę to gołym okiem.

    Niemniej, zastanawia mnie fakt czemu bufor jest cały gorący równomiernie, tzn, jest nieznaczna różnica między dołem a górą. Tym samym, w pewnym momencie jak już solary nie pracują jakiś czas mam cały bufor wody o temperaturze ok. 38 stopni, a do kąpieli to już chłodno. Czy tak jest u Was ?

  15. #17495
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Teoretycznie Sandek, jeśli nie masz lejka, to woda podgrzewana przez dolną wężownicę nie idzie w górę "strugą" ale cała powierzchnią i się uśrednia do jednakowej temp.
    W takim wypadku prawdopodobnie trzeba zwiększyć solar o 3-4m2.

  16. #17496

    Domyślnie

    Rozumiem, niemniej powiększenie powierzchni solara jest raczej nieekonomiczne, i kłopotliwe - przegrzewanie układu latem, i kombinacje z zasłanianiem kolektora.

    Ciekaw jestem jak bym puścił glikol przez wymiennik płytowy, a ten podłączył do góry bufora i dołu. Pomiędzy pompka ( lub bez ) najmniejszy bieg i bufor ładowany by był od góry, tak jak być powinno.

  17. #17497
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Tak właśnie ma działać w moim układzie i wymiennik(JAD) już jest zamontowany, ale nie jest wpięty na razie do solarów, bo ich jeszcze nie ma

  18. #17498

    Domyślnie

    Szukam zaworu 3D działającego na grawitacji.

  19. #17499
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    729

    Domyślnie

    Co rozumiesz przez ,,działającego na grawitacji"?
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  20. #17500
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mishungh

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Lubelskie
    Kod pocztowy
    21-302
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sandek Zobacz post
    Rozumiem, niemniej powiększenie powierzchni solara jest raczej nieekonomiczne, i kłopotliwe - przegrzewanie układu latem, i kombinacje z zasłanianiem kolektora.

    Ciekaw jestem jak bym puścił glikol przez wymiennik płytowy, a ten podłączył do góry bufora i dołu. Pomiędzy pompka ( lub bez ) najmniejszy bieg i bufor ładowany by był od góry, tak jak być powinno.
    Podpięcie przez wymiennik może zwiększyć uwarstwienie zladu ale sprawność solara spadnie.
    Do kolektorów trafiać będzie większa temperatura glikolu i do większej może się nagrzać. Ale im większa temperatura glikolu w solarach tym mniejsza sprawność układu.
    U siebie zastosowałem funkcje w sterowniku na dwa zbiorniki CWU. Lecz mam jeden bufor z 2 wężownica mi. Jedna (priorytet na górze dla CWU) górna i dolna.
    I jak mam priorytet na górę ustawiona by osiągnęła min 50⁰C i potem może grzać dolna jak by nie było warunków grzania góry to wtedy mam mniejsze uzyski z kolektorów.

    Moim zdaniem lepiej jest wykorzystać na maxa solary a górna część dogrzewać kociołkiem lub grzałką ( pv jak ktoś posiada).

Strona 875 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony