dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 869 z 902
Pokaż wyniki od 17.361 do 17.380 z 18028
  1. #17361

    Domyślnie

    [QUOTE=Arkado;8062115]Domyślam się, ze dom będzie bardzo dobrze ocieplony.

    Właśnie tego się obawiam że płaszcz wodny zbyt dużo nie da. Kominek też nie będzie jakiejś dużej mocy i tez nie codziennie będzie używamy więc może tak źle nie będzie.

  2. #17362

    Domyślnie

    Mam szybkie pytanie . Wieksza wydajność grzania będzie gdy podłączę pod bufor 1000l kociol bezpośrednio czy przez wężownicę 5.5m2 (35l).
    Mam pod bufor podłączony kominek z płaszczem i kocioł elektryczny. Wszystko bezpośrednio do dennicy bufora układ zamknięty, ale teraz z denicy będę brał zasilanie na podłogówkę. A kocioł i kominek przepinał niżej. Mam wolną weżownicę tak jak u góry pisałem.

  3. #17363
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    729

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Puknij się w narzad od myslenia i ZAGRZEJ szkalnke wody OD GÓRY! ...
    Adam M.
    Może nie szklankę, ale spróbowałem zagrzać plastikową beczułkę 30 litrów. Grzałka z termostatem na samej górze naczynia. Beczułka postawiona na styropianie, ogacona po bokach obficie wełną mineralną. Termostat na 50 stopni i jedziemy. Od grzałki do dna około 50 cm. Czekamy, czekamy, czekamy, czekamy... i d....
    Na górze cały czas okolice 50 stopni, a po 24h termometr z czujką włożoną pod dno beczułki pokazał przyrost zaledwie z 20 na 22 stopnie. I trudno nawet powiedzieć, czy to ciepło przeszło z góry, czy może z otoczenia, bo w pomieszczeniu było 25-26 stopni.
    Miałeś kolego rację, a ja błądziłem. Mea culpa.
    Ciekawe , czego dotyczy znaleziona przeze mnie wartość współczynnika ciepła dla wody? Bo w dół ten współczynnik najwyraźniej ma inną wartość.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  4. #17364
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    W dół wcale go nie ma...
    Życie na Ziemi istnieje właśnie dlatego!
    No i jest jeszcze anomalia objetościowo-temperaturowa wody sprawiajaca, ze NAJGĘŚCIEJSZA (najcięższa) jest w okolicy 4stC.

    Pisałem tu nie raz...
    CIEPŁO jest EFEMERYDĄ!!!
    Raz jest a raz nie istnieje!
    O cieple mozemy mówić tylko wtedy gdy następuje ZMIANA stanu termodynamicznego układu.
    A ludziska i tak ciągle mysla "Celsiusem".
    Tymczasem...
    Najlepiej się czujemy gdy dookoła mamy tak ze 295stK. (prawie 300)
    Przy 273stK zamarza woda a przy 305stK zaczynamy zdychac z gorąca.
    A w 300stK najlepiej czują się bakterie i inne mikroby.
    (dlatego dobry rosół rana nie doczeka, jeść puki swieży)


    Z wielkim trzaskiem wywaliłeś dawno otwarte drzwi.
    No, ale...
    Doswiadczenie się gromadzi, co należy chwalić!

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 15-07-2021 o 17:30
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #17365
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Temat "bufor ciepła" ma ponad 17 tyś wpisów. Dziwne ile problemów generuje zwykła beczka z wodą.

  6. #17366
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mishungh

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Lubelskie
    Kod pocztowy
    21-302
    Posty
    38

    Domyślnie

    Bo to nie jest zwykła beczka.
    Ona ma moc w samej sobie.(Przynajmniej powinna mieć).

  7. #17367
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klimek_89

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Zduńska Wola
    Kod pocztowy
    98-220
    Posty
    61

    Domyślnie

    Panowie, doradzcie co lepsze. Miałem robić bufor z dwóch zbiorników, ale z racji ich średnicy i ograniczającej mnie wysokości wyjdzie mi około 900l i 290cm wysokości (grubość ścianki 4,5-5mm), do niego musiałbym opuszczać posadzkę i robić otwór w suficie z kartongipsu. Lepiej odpowiadałyby mi gotówce Austria lub Galmet, Austria nowy koło 2000zł, używany podobny jakiś z niemiecką tabliczką 1600zł ale odstrasza mnie w nich grubość ścianki, Austria 2mm, Galmet 2,5mm. Wiem że woda kotłowa itp ( mam nawet możliwość napełnienia instalacji deszczówką). Reasumując że na budowie i tak mam dużo roboty, dochodzi przeróbka posadzki i otworu w suficie z kartongipsu, dochodzi budowa samego bufora byłbym chętny kupić gotowca ale przeraża mnie grubość blachy z jakiej są zrobione. Jakie jest wasze zdanie, co będzie lepsze? Spotkał się ktoś z rozszczelnieniem takiego zbiornika?

    Na stronie zbiornik-buforowy.eu jest baniak 1000l za 1700zł nowy, ścianka niby od 2,5mm
    Ostatnio edytowane przez klimek_89 ; 05-08-2021 o 20:41

  8. #17368
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar wacio1967
    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arkado Zobacz post
    Chyba pomyliłeś się w rachunkach. 24 kW mocy kotła to zapewne zbyt dużo, prawdopodobnie około dwa razy. Napisz cos o izolacji domu i ścianach oraz oknach.
    Jeśli obecnym kotłem kondensacyjnym będziesz zasilał bufor w taki sposób, żeby nie ładować go do pełna i powrót do kotła będzie zawsze zimny, to uzyskasz duże oszczędności. Grzałkę warto zastosować, jesli masz darmowy prąd, ale nie licz na zmniejszenie rachunków ponad trzy razy.
    Wiem że kocioł jest w tej chwili przewymiarowany, dlatego idzie do likwidacji. Inwestycja już ukończona i na chwilę obecną działa bez zarzutu.
    Zainstalowany bufor 160 litrów (taki prostokątny, marki nie będę reklamował). Do tego grupa pompowa tej samej firmy, która idealnie pasuje na mocowania bufora.
    Na wysokości 2/3 zainstalowana grzałka 3x2kW. Grzałka jest podłączona w ten sposób, że każda część grzałki sterowana jest osobno regulatorami, które mają rozmieszczone czujniki na różnych wysokościach. Jeden regulator współpracuje z PV 3,6 kWp ongrid. Na dole bufora grzałka 2 kW podłączona przez sterownik offgrid bezpośrednio z PV 2,6 kWp. Panele 2,6 nigdy nie osiągną pełnej mocy, dlatego są przewymiarowane do grzałki. Są powieszone pionowo na ścianie, tak aby miały największy uzysk na wiosnę i jesień. Od kilku dni instalacja jest uruchomiona i działa lepiej niż się spodziewałam. W ciągu dnia (nawet w pochmurny dzień) bufor nagrzewa się do temperatury 40 stopni. Rano jest "wydojony" przez ogrzewanie do "zera", czyli około 22 stopni. W domu jest cały czas około 22 stopni mimo otwartych drzwi na taras (pies się uparł żeby było otwarte ). Jak przyjdą chłodniejsze dni to załączę górną grzałkę w taniej taryfie. Na chwilę obecną dom grzeje się za free. Jak przetrwam zimę tylko na grzałkach, to piec będzie całkowicie zlikwidowany. Na chwilę obecną jest podłączony do bufora i bedzie czekał jakby grzałki nie dały rady. Jak po zimowym sezonie będę zadowolony, to na lato bufor będzie wykorzystany jako zasobnik CWU. Oczywiście nie bezpośrednio, tylko przez wymiennik.

  9. #17369
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    729

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimek_89 Zobacz post
    Panowie, doradzcie co lepsze. Miałem robić bufor z dwóch zbiorników, ale z racji ich średnicy i ograniczającej mnie wysokości wyjdzie mi około 900l i 290cm wysokości (grubość ścianki 4,5-5mm), do niego musiałbym opuszczać posadzkę i robić otwór w suficie z kartongipsu. Lepiej odpowiadałyby mi gotówce Austria lub Galmet, Austria nowy koło 2000zł, używany podobny jakiś z niemiecką tabliczką 1600zł ale odstrasza mnie w nich grubość ścianki, Austria 2mm, Galmet 2,5mm. Wiem że woda kotłowa itp ...
    Na stronie zbiornik-buforowy.eu jest baniak 1000l za 1700zł nowy, ścianka niby od 2,5mm
    Nie powinieneś się przejmować grubością 2-2,5mm w buforze. Przy normalnej eksploatacji to i tak Ciebie przeżyje. Miałem swego czasu kocioł czeski zrobiony dla Buderusa, gdzie blacha była 3mm. Kupiłem używany, paliłem w nim drewnem ze 6 lat i sprzedałem dom. Nowy właściciel nadal w nim pali. A przecież w kotle blacha degraduje się szybciej od strony paleniskowej niż od strony wodnej.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  10. #17370

    Domyślnie

    Widzę, że na tym wątku siedzi wielu ekspertów - może więc ktoś mnie poratuje z wątpliwościami , które mnie męczą od jakiegoś czasu
    Będę miał w kotłowni Gruntową modulowaną pompę ciepłą Nibe S1255. Do tego mam już kupiony zbiornik na CWU 400l (dużo domowników )
    Pozostaje jednak kwestia bufora. Bufor ma mieć 200-300l , aby zwiększać zład w instalacji przy automatycznym zamykaniu obiegów.

    No dobra ale teraz mam zagwozdkę związaną z moją kotłownią - mogę albo wybrać bufor pionowy jak wszystkie ale będzie ciasno

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	8c8075ceff6d703f67fb565007f8b121.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	48,9 KB
ID:	457696

    Albo zrobić bufor poziomy i mieć dostęp do wszystkiego - bufor poziomy miałbym robiony na zamówienie, więc przyłącza ciepłej wody miałbym maks na górze a zimnej maks na dole.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	da842e34fd3c58758d48a82b98781b63.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	23,7 KB
ID:	457697

    I pytanie - na lie w przypadku pompy ciepła taki poziomy zbiornik byłby mniej korzystny od pionowego. Jak wyczytałem w wielu miejscach przy pompie ciepła warstwowe ułożenie wody nie ma aż tak dużego znaczenie.

    Zrobiłem w necie research i takie zbiorniki, choć bardzo rzadko są robione
    https://plumbingsupplies24.co.uk/hor...storage-tanks/
    https://www.metalpres.ca/uploads/JwX...RAGE-TANK1.pdf
    https://fabricatedproducts.co.uk/pro...els/horizontal
    https://hansontank.com/hot-water-buffer-tanks/
    https://www.chiltrix.com/small-buffer-tanks/
    Ostatnio edytowane przez jkan997 ; 25-08-2021 o 20:28

  11. #17371

    Domyślnie

    Jak więc sam widzisz kolego jkan997 dla mądrego nic trudnego. Gdzieś w tym temacie było tez o poziomych buforach -wniosek zawsze jest ten sam -robić.

  12. #17372

    Domyślnie

    Witam !!

    Proszę o pomoc , mam domek 60 m2 i zamontowany kocioł 25 KW ... wiecie - "Panie, zapas musi być"

    Kocioł z rusztem wodnym i z dmuchawą - dmuchawę wyrzuciłem i zamontowałem KPW i miarkownik ciągu

    Mam bufor 850 L, zdejmę szamoty z pieca i chcę podłączyć bufor.

    Zerknijcie proszę na ten schemat i powiedzcie co tam spartoliłem - jestem totalnie zielony i bazuje wyłącznie na Waszej wiedzy.

    Czy montując pompę na powrocie naczynie wyrównawcze może być 10 cm od najwyższego punktu co jakim jest bojler ?

    Następnie czy montując pompę na powrocie muszę zmieniać odpowietrzniki z automatycznych na ręczne ?

    Proszę o odpowiedź bo czasu już mało a żoneczka ciepłolubna
    Ostatnio edytowane przez Bogdan61 ; 29-08-2021 o 23:25

  13. #17373

  14. #17374

    Domyślnie

    Powiem co ja widzę żle :
    Naczynie wzbiorcze źle -trzeba jeszcze doprowadzić rurę wznośną z zasilania kotła czyli z powrotu a ta co jest z odbioru będzie jako rura bezpieczeństwa dla kotła . Pompa dla grzejników powinna być za zaworem mieszającym do góry -tak jak jest teraz to ona pcha wodę w zawór i on będzie działał nie całkiem tak jak się wydaje.

    Nie wiem dlaczego ale nie mogę wkleić obrazka tu link o naczyniu wzbiorczym

    https://www.info-ogrzewanie.pl/artyk...grzewczej.html

    o zaworze trójdrogowym
    https://instalreporter.pl/porady/pyt...ry-mieszajace/
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 30-08-2021 o 08:06

  15. #17375
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    .
    ... Pompa dla grzejników powinna być za zaworem mieszającym do góry -tak jak jest teraz to ona pcha wodę w zawór -on nie będzie działał.
    Nie musi byc, działał będzie.

  16. #17376

    Domyślnie

    Bedzie działał jednak nie do końca tak jak być może się spodziewa autor pytania

  17. #17377

    Domyślnie

    asolt
    wysłałem wiadomość na prv

  18. #17378
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Bedzie działał jednak nie do końca tak jak być może się spodziewa autor pytania
    Jakby tu napisać, moje zawory o tym nie wiedzą ze przy innym umiejscowieniu pompy mają nie działac tak jak powinny. a jednak działają poprawnie.
    Przez podmieszanie przepłynie tylko tyle wody ile przepusci zawór. Spadek cisnienia na rurze zasilajacej grzejniki i powrotnej jest stosunko nieduzy i nie ma to wiekszego znaczenia gdzie pompa bedzie umiejscowiona. Zwykle pompe umieszczam przy zaworze mieszajacym ale głownie z powodów innych np zmniejszenia ilosci srubunków czy półsróbunków koniecznych w razie wymiany czy to pompy czy zaworu.

  19. #17379
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogdan61 Zobacz post
    Witam !!

    Proszę o pomoc , mam domek 60 m2 i zamontowany kocioł 25 KW ... wiecie - "Panie, zapas musi być"

    Kocioł z rusztem wodnym i z dmuchawą - dmuchawę wyrzuciłem i zamontowałem KPW i miarkownik ciągu

    Mam bufor 850 L, zdejmę szamoty z pieca i chcę podłączyć bufor.
    Zainwestuj do tego bufora w porządny kocioł zgazowujący na drewno (węgiel) 10 kW i wywal tego śmieciucha.

  20. #17380
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Zainwestuj do tego bufora w porządny kocioł zgazowujący na drewno (węgiel) 10 kW i wywal tego śmieciucha.
    Do 60 m2 przechodzic z jednego kotła do drugiego. Trudno o bardziej durną poradę. A moze jakas termomodrnizacja? i zmiana systemu grzewczego na bezobsługowe rozwiazanie?. Dlaczego inwestor ma byc skazany na bycie palaczem do konca mozliwosci uzytkowania kotłow stałopalnych (uchwały antysmogowe),

Strona 869 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony