dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 807 z 902
Pokaż wyniki od 16.121 do 16.140 z 18028
  1. #16121
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mishungh

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Lubelskie
    Kod pocztowy
    21-302
    Posty
    38

    Domyślnie

    Pierwsze palenie w sezonie nagrzać instalacje i dopuścić wody aż przeklęci nadmiarem. I nic więcej chyba że komuś gdzieś ucieka to i się bawi w jakieś dopuszczenie automatyczne.

  2. #16122
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mishungh

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Lubelskie
    Kod pocztowy
    21-302
    Posty
    38

    Domyślnie

    Albo ma baniaczek zbiorczy za mały

  3. #16123
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Czyli w sezonie nie ma na tyle dużych ubytków żeby należało się tym przejmować?
    Gdy zbiornik wyrównawczy na strychu, to oprócz porządnej izolacji dać jakiś kabel grzejny czy coś?

  4. #16124
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    1. Zainstaluj manometr (warto go mieć aby kontrolować, czy wody gdzieś nie ubywa albo przybywa)
    2. Zalej, aż do przelania i odczytaj ciśnienie - będzie to ciśnienie max instalacji
    3. Zagrzej na maksa - nadmiar wody się przeleje
    4. Kiedy instalacja się wychłodzi do temp. pokojowej +/- 20 stopni odczytaj ciśnienie będzie to ciśnienie minimalne. Warto też sprawdzić jaki jest stan wody w naczyniu, jeżeli poziom jest wysoki można nadmiar upuścić i dopiero wtedy zrobić odczyt ciśnienia minimalnego.
    5. Uzupełniasz wodę przy zimnej instalacji do ciśnienia minimalnego.

  5. #16125

    Domyślnie

    Witam!

    Być może to już było, ale wkrótce przychodzi hydraulik i nie zdążę przeczytać.
    Chciałem wykonać instalację z buforem w oparciu o ten schemat:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat0.jpg
Wyświetleń:	210
Rozmiar:	37,1 KB
ID:	433331

    Ale by mogła pracować również grawitacyjnie chciałem zmodyfikować w następujący sposób:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat.jpg
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	37,6 KB
ID:	433332

    W związku z tym mam następującą wątpliwość: czy po wychłodzeniu się kotła i wyłączeniu pompy z układu kocioł-bufor
    nie będzie zaciągana również chłodna woda z kotła.
    I jeszcze jedno pytanie czy można zasilać i pobierać ciepło z króćca na górnej dennicy , zawsze to było by trochę więcej ciepła do pobrania.
    Układ ma pracować w systemie grzejnikowym.

  6. #16126
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Tak, po zakończeniu palenia pompa będzie pobierała wodę zarówno z kotła jak również z bufora.
    W Twoim schemacie lepiej pobierać wodę na grzejniki i bojler bezpośrednio z bufora.
    Poza tym dwie pompy będą zakłócały swoją pracę.
    Zasilanie bojlera chyba nie jest do końca przemyślane, musiałbyś wstawić trzecią pompę, a trzecia pompa to jeszcze większe zakłócenia.
    Rurę na środku dekla zostaw do odpowietrznika. Pobieranie wody z góry dekla nie daj żadnych korzyści, a mocno zaburza wirowy ruch wody wewnątrz bufora.

  7. #16127

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Czyli lepiej będzie zrobić wg. schematu na sprzęgło czyli:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat01.jpg
Wyświetleń:	131
Rozmiar:	32,1 KB
ID:	433349

    czyli z obejściami bufora do bezpośredniego grzania bez bufora tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat moj sprzęgło.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	37,3 KB
ID:	433350

    Czy tak podłączony bojler będzie słabo grzany?

  8. #16128
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Jeżeli chcesz mieć wodę w bojlerze o temp. 80 czy 90 stopni albo grzać wodę tylko jak palisz w piecu to możesz tak podłączyć. Lepiej zrobić to na obwodzie z grzejnikami.
    Te obejścia są niepotrzebne, one nie zwiększają funkcjonalności układu. Podejrzewam, że chodzi Ci o to, żeby mieć szybciej ciepła wodę na grzejnikach.
    Bez tych obejść gorąca wodę masz może 5 minut później.

  9. #16129
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    awaria09

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Piwniczna-Zdrój
    Kod pocztowy
    33-350
    Posty
    39

    Domyślnie

    Witam wszystkich, mam na imię Szymon. Od jakiegoś czasu czytam ten temat i w końcu przyszedł czas na budowę własnego bufora. Jest tutaj bardzo dużo informacji, które przyznam otwarły mi oczy i pozwoliły trochę inaczej spojrzeć na temat ogrzewania. Trochę o budynku, jest to nowo wybudowany dom, przegroda max+20cm styropian, poddasze skosy zalewane+20cm styropian , 40cm styropian na płycie poddasza. pod wylewką 10cm grafitowy+folia+papa termozgrzewalna.
    okna plastik pakiet 3 szybowy. Drzwi dąb gr 8cm. Fundament styrodur 10cm. Z racji braku sieci gazowej, ogrzewanie paliwem stałym głównie drewno bukowe bo pełno w około. Piec zgazowujący+ ewentualnie pelet. Parter podłogówka wszędzie+ grzejniki, wiem przesada dowiedziałem się za późno. Poddasze grzejniki tylko w łazience podłogówka. Planowany bufor ok ok 1700-1900l. Będzie to klocek, odpowiednio wzmocniony, wymiary jakie mnie puszczają to 90x110x180. A i będzie to układ otwarty naczynie wzbiorcze 150l już jest na strychu, wysokość słupa wody ok 9m. Małe pytanko zanim zabiorę się za rysunki. Czy bufor o przekroju prostokątnym po za problemem z parciem wody, zachowuje się tak samo jak walec.? tzn ładowanie, uwarstwienie czy wirowanie zładu.

    Pozdrawiam

  10. #16130
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Ładowanie i uwarstwienie powinno być takie same.
    Wirowanie będzie dużo mniejsze a w narożnikach jego brak.
    Piszę to na podstawie obserwacji gazu(spalin) ale już dawno nauka twierdzi, że gaz zachowuje się tak jak woda.
    Użytkuję nieduży zbiornik prostokątny i działa bardzo poprawnie. Na decyzję wpływ miała niska cena oraz to że zajmuje mało miejsca, a z tym też był problem.
    Obecnie dołączam do niego drugą wężownicę przeznaczoną do słoneczka z JAD-a (z"demobilu" )Będzie wpięty w rurę ładującą zbiornik idąca od pieca.

  11. #16131

    Domyślnie

    awaria09: Jak możesz,to uniknij prostopadłościennego bufora. Okrągłe podstawy są dużo przyjemniejsze w użytkowaniu, śpisz spokojnie
    Dużo łatwiej jest też wężownice w środku umieścić, polecam taką na cwu!

  12. #16132
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Argument z wężownicą wyjęty z sufitu.
    Owszem okrągły zbiornik jest mocniejszy,
    a umieszczone w nim 2 wężownice dają lepsze możliwości ocieplenia całości.
    Jednak nie ma to znaczenia jeśli celem ma być dogrzanie mieszkania z wykorzystaniem STRATY.
    Korzystają z tego producenci dając cieńsze ścianki.
    Mój "kwadraciak" z kwasówki za 100 zł ma grubą blachę i pracował w państwowej firmie za nim wylądował na złomie.
    Dzięki temu ze jest prostokątny zmieściła się w nim wężownica też ze złomu z dwóch chłodnic o łącznej długości 54 m.
    Owszem, jakby za oba warianty solidnie płacić, wtedy WIADOMO : okrągły jest tym właściwym

  13. #16133
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Projekt Adama jest nie do przeskoczenia.
    Tak piszę, by nie było wątpliwości
    Obecnie jednak złomowisko dostarcza różnych "cacek" wcześniej niedostępnych, więc nie branych pod uwagę w konstrukcjach indywidualnych.
    Dobrym przykładem są właśnie JAD - y.
    Podejrzewam, że można go wybebeszyć i włożyć do zbiornika jako wężownicę dolną

  14. #16134

    Domyślnie

    "Obecnie jednak złomowisko dostarcza różnych "cacek""
    Melduję że moje właśnie przestało "ssyny nawet złom zepsuli"
    Wstawili dwa pojemniki wielkości wagonu i nie ma jak pooglądać co jest na placu.
    Podobno ekodebile, ale fakt jest taki że ten kraj za 10 lat się złoży jak domek z kart - wszak u nas wszystko sznurkiem i drutem sie trzyma.
    Nie może być tak żeby deszcz padał na złom i biedna matka ziemia która wszystkie jego składniki sama urodziła otrzymała je na powrót.
    Chore chore i popi....lone
    przepraszam wrażliwych

  15. #16135
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    awaria09

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Piwniczna-Zdrój
    Kod pocztowy
    33-350
    Posty
    39

    Domyślnie

    Bardzo chętnie bym unikną kwadraciaka, lecz walec który by wszedł to 1.1 m3 a klocek już 1,6-1,7m3 wody. Zamierzam go zrobić z czwórki blachy, wzmocnieniem będą pręty spinające w środku spawane na zewnątrz, dodatkowo nie zaszkodzi zrobić opaski na zewnątrz z płaskownika na kant. Dno posadowione płasko na styrodurze też wytrzywa siły się zniosą.. No chyba że ktoś wybije mnie z błędnego myślenia że nie ma sensu kombinować dla tych dodatkowych 500l, to robię walec. Bogusław_58, czy wężownice cwu robiłeś okrągłą, czy możę taką na kształt klocka.

  16. #16136
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    awaria09

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Piwniczna-Zdrój
    Kod pocztowy
    33-350
    Posty
    39

    Domyślnie

    chodzi mi o to.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wężownica cwu.jpg
Wyświetleń:	99
Rozmiar:	5,7 KB
ID:	433584  

  17. #16137
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Włożyłem gotową i jest w kształcie klocka
    Ta ze zdjęcia 1 będzie łatwiejsza do zrobienia w warunkach domowych .

  18. #16138

    Domyślnie

    Czołem na budowie. Mam pompę ciepłą powietrzną samoróbkę i fotowoltaikę na dachu oraz pozostałość bufor do śmieciucha.
    Chodzi mi o to iż chcę grzać bufor w dzień jak jest ciepło i panele produkują jakiś prąd. Jak się skończy zapas z bufora to pc pędzi dalej ciepło ale z pominięciem bufora. CWu zawsze priorytetowo będzie grzało. Schemat mocno uproszczony.
    Spójrzcie na schematy czy dobrze kombinuję?
    Zasilanie bezpośrednio co z pominięciem bufora.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zasilanie bezpośrednio co.jpg
Wyświetleń:	166
Rozmiar:	66,4 KB
ID:	433691
    Zasilanie bufora i zasilanie co z bufora.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zasilanie bufora.jpg
Wyświetleń:	111
Rozmiar:	80,0 KB
ID:	433692
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  19. #16139
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    Projekt Adama jest nie do przeskoczenia.
    Tak piszę, by nie było wątpliwości
    Obecnie jednak złomowisko dostarcza różnych "cacek" wcześniej niedostępnych, więc nie branych pod uwagę w konstrukcjach indywidualnych.
    Dobrym przykładem są właśnie JAD - y.
    Podejrzewam, że można go wybebeszyć i włożyć do zbiornika jako wężownicę dolną
    Dzika rzecz, ale...
    Ja też ostatnio widuję JADy na złomie!
    Pomysł z wybebeszeniem jest bardzo dobry!

    A złomy, faktycznie, popsuli!
    Ekodebile paskudne!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #16140
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dzus

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Kaźmierz
    Kod pocztowy
    64-530
    Posty
    27

    Domyślnie

    Witam panowie czy wszscy stosuja zawór mieszajacy do wody zasilającej grzejniki? Czy daje ktoś bezpośrednio gorąca ja dom a używa tylko kryz na grzejnikach?

Strona 807 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony