dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 853 z 902
Pokaż wyniki od 17.041 do 17.060 z 18027
  1. #17041

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciasteczka Zobacz post
    Brawo brawo Ziol3k. Czy na buforze zastosowales te same czukniki? Jestem na etapie zamykania bufora w izolacji i szukania rozwiazania na sterowanie. Nigdy sie w takie rzeczy nie bawiłem, a chciałbym to zrobić dobrze. U mnie 1700 l wg wszelakich wskazowek A_mk. Goniony przez 3x3x1,4kW w zewnetrznym piecyku. Teraz czas na poznanie sie i proste sterowanie. W planach fotovoltaika. I nie do konca wiem jak sie za to zabrac.
    Tak, bufor też opomiarowany tymi czujnikami.

  2. #17042

    Domyślnie

    Cześć. Mam problem, z którym być może ktoś z Was się zetknął. Otóż chciałbym odczytywać temperaturę bufora w dwóch miejscach: na sterowniku i na wyswietlaczach lcd ulokowanych na kotle. Czy w ogóle technicznie jest możliwy odczyt czujnika w dwóch miejscach? Czujniki to kty-82-210 i pt1000.

  3. #17043

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Dożyjemy soboty?
    Pętam się od Szczecina po Karpaty i pompy ciepła uruchamiam...
    Kumple wiercą dziury a ja robię resztę...
    Obiecuję na weekend bo soboty mam wolne!

    Adam M.
    Adam jak tam mój schemat dasz radę coś wrzucić ?

  4. #17044
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    luck_s

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Kod pocztowy
    66-530
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam Forumowiczów,

    Nie będę ukrywał że nie dałem rady przebrnąć przez cały wątek, ponad 800 stron to... sporo. Niemniej trochę poczytałem i ogólną wizję mam

    Ale do brzegu

    Po wiosennych perypetiach pożarowych zgodnie małżonką ustaliliśmy, że chcemy wynieść kotłownię z domu do osobnego budynku.
    Budynek oddalony o około 25m od miejsca przyłącza w domu. Natrafiłem na stronę czysteogrzewanie, gdzie znalazłem informacje o buforze ciepła i padła decyzja, że na takowy będziemy się decydować.
    Niestety jedyne sensowne miejsce dla bufora to piwnica, do której wejście jest ograniczone i podejrzewam nic szerszego niż 85x85cm nie wejdzie. Wysokość max to ok 180 wliczając izolację. Niestety wyżej tego nie podskoczę. Poskręcałem prowizoryczną konstrukcję sześcienną, która pozwoli mi na określenie maksymalnych wymiarów jakie mogę tam wrzucić.
    Kocioł standardowy, w którym nauczyłem się palić "od góry" o mocy 23kw.

    Nurtuje mnie kwestia połączenia bufora z kotłem. Jest to 25m, które zapewne najlepiej by było mieć w jednym kawałku, bez złączeń i żeby to wytrzymało temp 95st, dodatkowo ocieplone. Z tego co udało mi się wyszukać na "popularnym serwisie aukcyjnym" oraz w lokalnych sklepach to:
    1. rury miedziane; myślałem o fi35 odcinki 5mb. Niestety nie dostanę takich grubości w jednym odcinku 25m co wymusza łączenie. Brak obaw, że przy za wysokiej temperaturze nawet chwilowej coś się wydarzy. Ale jak takie coś wrzucić w ziemię na głębokość około 1m bez uszkodzenia na łączeniach. zakładam że będę wrzucał już ocieplone więc jak coś się wydarzy to nie widać. Pewnie jakaś próba ciśnieniowa czy wszystko szczelne.
    2. elastyczna karbowana rura nierdzewna; Tutaj może być jeden odcinek wymierzonej długości już wraz ze złączkami. Średnica max 25mm (wewnętrzna) więc mniej niż daje miedź. Nadal samodzielnie trzeba ocieplić ale brak łączeń i rura elastyczna więc mniejsze ryzyko uszkodzenia - tak mi się wydaje
    3. HeatPex; podwójna rura al-pex która wg specyfikacji pracuje w temp 95st. Średnice nawet 40mm+. Od razu ocieplona i elastyczna w jednym kawałku. No niby same zalety.

    Sądzę że sumaryczna cena każdego rozwiązania będzie podobna. Z kosztami, choć nie najniższymi, się liczę.

    Jeśli chodzi o ocieplenie opcji 1 i 2 myślę o wsadzeniu tych rurek w jedną grubszą kanalizacyjną i opiankowanie. Wydaje mi się że powinno to wystarczyć, ewentualnie położenie styropianu na wierzch dodatkowo.

    Czy ktoś z Państwa coś takiego wykonywał i potrafi poradzić w którą stronę pójść? Nie chciałbym żeby się okazało że przez chwilę nieuwagi musze ponownie kopać 25 m bo ugotowałem pexa...
    Wydaje mi się że te rury karbowane są stosowane jako wężownice w buforach. Ale czy nadają się one do połączeń kocioł - bufor? Czy 25mm nie będzie za mało?

    Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

    Pozdrawiam,
    Łukasz

  5. #17045
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    https://www.termikainstalacje.pl/ofe...SAAEgLF4fD_BwE

    Fibre Flex PRO
    do 115stC i sporo bar.
    Najmniej problemów.
    Kupić, Zakopać, podłaczyć końce.
    Widziałem gdzieś podobne stalowe...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #17046
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kgracjank

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żyrzyn
    Kod pocztowy
    24-103
    Posty
    27

    Domyślnie

    Cześć
    Pogubiłem się już tyle wątków
    Mam zbiornik 1300 l i do niego kilka zwoi miedzi 22 x 25 mb. W domu została przewidziana cyrkulacja.
    Proszę o sprawdzony schemat cyrkulacji CWU. Na CWU przeznaczone są 2 zwoje fi 22 x 25 mb. Czy robić połączenie dwóch odcinków szeregowo + trójnik, czy równolegle + trójnik, sam nie wiem.


    Do bufora kupuję awaryjnie MPM DS 14 kw albo 25 kw, a docelowo ma być pędzony grzałkami (MPPT + PV)

    Pozdrawiam
    Cześć
    Ostatnio edytowane przez kgracjank ; 05-08-2020 o 13:06

  7. #17047
    System rekuperacji HEATPEX ARIA to świeże powietrze w Twoim domu HEATPEX ARIA to nowoczesny system rekuperacji przeznaczony do domów jednorodzinnych. Najwyższa szczelność oraz wysoka higiena. Potrzebujesz projektu instalacji? Napisz : [email protected] heatpex.pl Polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał luck_s Zobacz post
    3. HeatPex; podwójna rura al-pex która wg specyfikacji pracuje w temp 95st. Średnice nawet 40mm+. Od razu ocieplona i elastyczna w jednym kawałku. No niby same zalety.
    Zachęcam do skorzystania z bezpłatnego doradztwa HEATPEX, nasz Inżynier chętnie pomoże Panu zaprojektować instalacje, wyceni materiały oraz odpowie na wszystkie pytania.

    Kontakt do osoby która odpowiada za Pana region wysyłam w prywatnej wiadomości.
    Producent systemu rekuperacji dla domów jednorodzinnych HEATPEX ARIA.
    Darmowy projekt rekuperacji.
    https://www.youtube.com/watch?v=po3u1AsannA

  8. #17048
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kgracjank

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żyrzyn
    Kod pocztowy
    24-103
    Posty
    27

    Domyślnie

    Cześć luck_s
    Kilka lat wstecz jak zacząłem budowę domu również musiałem poprowadzić ciepło z jednego budynku do drugiego. Ja wtedy kupiłem 40 mb rury preizolowanej uponor. Ale u Ciebie wysokie temperatury raczej. Swego czasu jak szukałem to było sporo ofert z demobilu rur preizolowanych stalowych w otulinie takiej żółtej jak w sieciach ciepłowniczych, czyli na pewno wytrzyma wysokie temperatury. Ja w to nie poszedłem bo to stal, czyli spawanie i na połączeniach szczelne izolowanie.

  9. #17049
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    luck_s

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Kod pocztowy
    66-530
    Posty
    7

    Domyślnie

    @adam_mk bardzo dziękuję za szybką podpowiedź. Kontaktowałem się z firmą i...powiedziano mi że fibreflex pro nie mają na stanie, transport drogi, z fabryki by musieli ściągać. Dowiedziałem się ze fibreflex pro może być przerostem że HeatFlex wystarczy (tyle że heatflex ma szczytową (jak rozumiem chwilową) 95st a normalnie powinno być do 80st). Nie czuję się do końca przekonany do HeatFlex.

    @kgracjank właśnie chyba najbardziej mi zależy na tym braku łączeń w ziemi dlatego szukam czegoś w jednym kawałku najlepiej elastycznego żeby tego przypadkiem nie złamać przy wrzucaniu w ziemię. Temperaturowo miedź wychodzi super i niby można złączkami zaciskowymi to potraktować więc szybko (i chyba raczej pewnie że nic się z tym nie będzie dziać w czasie użytkowania) tylko obawiam się trochę żeby nie uszkodzić przy montażu. Ta karbowana nierdzewna wydaje się spoko ale samemu by trzeba ocieplać (zresztą podobnie jak miedź) a ma wyższą temp pracy niż pex choć z drugiej strony max średnica 25mm i nie wiem czy to by wystarczyło.

    @EKSPERT HEATPEX dziękuję za namiary, skontaktuję się i podpytam Chociaż przeglądając ofertę widziałem rury do 95st w szczycie. Nie wiem czy mają Państwo coś co pracuje stale w ok 90-95st.

    Pozdrawiam,
    Łukasz

  10. #17050

    Domyślnie

    [QUOTE=luck_s;7961857]@adam_mk bardzo dziękuję za szybką podpowiedź. Kontaktowałem się z firmą i...powiedziano mi że fibreflex pro nie mają na stanie,

    Witam, mam podobny problem co Pan tylko z niższą trochę temperatura bym operował, gdyż myślę raz rury wodociągowe i puścić przez nie 75/80°C. I schować je w rurze kanalizacyjnej. Jednak z tego co wiem uszczelka na łączeniu rury kanalizacyjnej uszczelnia przed wypływem wody z rury, jednak już przed wsiąkaniem wody z gruntu do rury nie chroni (w gwc rurowym słyszałem o takich sytuacjach) co z suchością izolacji w takiej rurze. Po deszczu czy po.prostu od wody w ziemi może nasiąknąc I stracić swoje właściwości. Myślałem. Czy nie dawać termozgrzewow na łączenia rury kan fi110 jednak takiej średnicy są dosyć drogie. Może jakiś.klej dwuskladnikowy? Albo silikon??. Osobiście myślałem rurę PE32 owinąć wełna i nakładać na taką roladę 2 metrowe odcinki rury kan które będą razem sklejane .

  11. #17051
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    grzegorzk94

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-792
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam wszystkich, watek dlugi i proboj przebrnac ale w miedzyczasie czas goni i jesien sie zbliza. Szukam rozwiazania ogrzewania w moim domu, na dzien dzisiejszy mam szwakujacy piec elektryczny 15 kw i elektryczny ogrzewacz wody 100l. Dom 150m z 2012 rok z poddaszem uzytkowym, 80 m podlogowki , 2 pokoje z kaloryferami na parterze i 4 na poddaszu. Fotowoltaika na 8 kw, zuzycie roczne domu na poziomie 12000 kwh. Zastanawiam sie na wymiana pieca na bufor, lub piec plus bufor tak zeby CO bylo w pelni zaspokajane z bufora, w tanszej czesci taryfy G12. Produkcje z fotowoltaiki nie chcialbym brac tu pod uwage bo to niestabilne zrodlo i w miesiacach gorszych musialbym sporo placic za grzanie w dzien jakby slonca akurat nie bylo. Bufor korzystajacy z taryfy w nocy wydaje mi sie rozsadnym rozwiazaniem. Moj problem to co wybrac czy nowy piec elektryczny i polaczenie go z buforem, czy moze zostawic/podremontowac piec ktory mam i uzywac go tylko do CWU a do bufora jakies grzalki? Co jest rozsadnym ekonomicznie rozwiazaniem z waszych doswiadczen? Moze jest na forum ktos lub kogos moglibyscie polecic z okolic Bydgoszczy kto moglby sie zajac projektem co i jak zrobic, z jakich czesci plus ewentualnie instalacja takiego systemu ( tutaj nie jest to konieczne bo instalator z okolicy mogly sie znalezc ale zadnej "madrej glowy w okolicy nie moge znalezc). Dziekuje i Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez grzegorzk94 ; 21-08-2020 o 21:38

  12. #17052
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Najtaniej to będzie włożyć grzałki do bufora + sterowanie czasowe do grzałek. Takie coś nawet mało rozgarnięty hydraulik powinien ogarnąć. Ale lepiej będzie jak podłączysz do bufora kociołek elektryczny (te urządzenia są dość proste więc myślę, że naprawa to nie jest duży wydatek). Gdybyś miał do tego smykałkę mógłbyś sam zrobić taki kociołek "grzałka w rurce". Największa zaleta takiego rozwiązania w porównaniu do grzałek w buforze to szybko dostępne ciepło i warstwowy układ w buforze. Do grzania wody to najlepsza jest wężownica w buforze, jeżeli na taka się nie decydujesz to najrozsądniej jest grzać wodę grzałką w boilerze,

  13. #17053
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    grzegorzk94

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-792
    Posty
    8

    Domyślnie

    Mialem wizyte jednego w miare porzadnego fachowca i zamacil mi troche w glowie pompa ciepla firmy nibe cos wspominal cene kolo 16 -17 tys plus reszta roznych kosztow wiec pewnie przekroczy 20 tys. Ja chyba dalej jednak jestem nastawiony na bufor zalaczajacy sie w g12 w nocy i ewentualnie gdy fotowoltaika bedzie produkowala wystarczajaco pradu zeby mogla podgrzac bufor. Przy takim rozwiazaniu wiem ze jesli juz mam placic enei to tylko po tanszej taryfie. Czy w pompie ciepla tez jest opcja korzystania tylko z nocnych stawek bo cos slabo mi to nakreslil ze moze i tak a moze i nie wiec sam nie wiem.

  14. #17054
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    Moja gruntówka to ma.
    Jak inne - nie wiem.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #17055

    Domyślnie

    Adam sufit Ci się spadł na głowę? Czy tylko bredzisz po alkoholu?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #17056
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    Dlaczego tak uważasz?
    Wiem co w sterowniku siedzi, bo w jakiejś części ja go tworzyłem.
    To grzech jakiś?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17057
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzegorzk94 Zobacz post
    Przy takim rozwiazaniu wiem ze jesli juz mam placic enei to tylko po tanszej taryfie. Czy w pompie ciepla tez jest opcja korzystania tylko z nocnych stawek bo cos slabo mi to nakreslil ze moze i tak a moze i nie wiec sam nie wiem.
    Jak masz podłogówkę, to bufor zbędny - a przy PC nawet szkodliwy, bo PC ma tym wyższy COP, im niższa temperatura zasilania, a zawsze na wymienniku musi być różnica temperatur, żeby ciepło przekazywał.

  18. #17058

    Domyślnie

    Witam,
    Gratuluje tematu bo jest ogromną bazą przydatnej wiedzy, chociaż ciężko przez niego przebrnąć.
    Planowałem zabierać się za bufor dla mnie ale trochę odstrasza mnie fakt że bufor z PC jest szkodliwy.

    Mam MPM19 i zgromadzonego opału na 3 sezony (drewno węgiel) Postaniowiłem że robie bufor około 1800l z wężownica CWU aby wygodnie zużyć dostępne paliwo. Za kilka lat planowałem do zestawu dołożyć PC powietrze woda (jeśli się uda to przerabiana z klimatyzatora). PC do bufora planowałem podłączyć jako kolejne źródło.. Załatwione w ten sposób miałbym grzanie CWU latem.

    Ktoś posiada podobną konfigurację ? Jak dużej straty na COP można się spodziewać ?

    Ktoś wykonał bufor łączony z 3 plastrów i na kołnierzach skręcany śrubami ? nie będzie problemu uszczelnić tych połączeń ?

  19. #17059
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Bufor z PC jest szkodliwy do duże uproszczenie.
    Jeżeli wstawisz bufor 1800l z wężownicą i cały będziesz grzał PC do ok 45, aby mieć odpowiednią temperaturę do CWU, podczas gdy na cele CO wystarczy Ci 35 to taki układ z buforem będzie szkodliwy.
    Ale jeżeli górną warstwę buforu ok 300 l będziesz grzał do 45 stopni a pozostałą do 35 to taki układ będzie neutralny (wystarczy odpowiednio podłączyć do bufora PC i odbiorniki). A jeżeli pokombinujesz z wykorzystaniem taniej taryfy lub grzaniem kiedy na zewnątrz jest najcieplej to może nawet uzyskasz jakieś niewielkie korzyści.
    Rozumiem, że kocioł ma pozostać szczytowym źródłem ciepła, a tania pompa ma być wykorzystywana w cieplejszych okresach zimy, bo jeżeli docelowo chcesz tylko wykorzystywać PC to nie ma sensu bawić się w Bufor

  20. #17060

    Domyślnie

    Odnośnie podłączenia PC planowałem wymiennik podłączyć tak jak piec z grzałek przedstawiany w tym temacie, tak aby grzana woda trafiała prosto na górne warstwy
    PC oczywiście planuje na okresy przejściowe Jak przy mrozach będę musiał rozpalać nic się nie dzieje
    Ktoś podpowie jaka wydajna wężownice zastosować ? Miedź 50x18 ?
    Zbiornik płaskie dno 4mm i na to zwiniętą blacha 4mm będzie ok ? Można dla wygody zrobić kołnierze i śrubowe połączenie ? Nie będzie problemów z uszczelnieniem ?
    Dzięki za pomoc

Strona 853 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony