dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 847 z 902
Pokaż wyniki od 16.921 do 16.940 z 18027
  1. #16921
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał aldente Zobacz post
    Dla mnie, solary to bycie niewolnikiem swojego domu. Niby wszystko działa, ale jak nie ma odbioru ciepła, np. wyjazd na urlop, to zaczyna się sypać...
    W lipcu jak są upały, to też podobno występuje problem z nadmiarem wody gorącej.
    Ja bym po prostu wyjeżdżając na urlop przykrył absorber jakąś dyktą a w lipcu 40% jego powierzchni

  2. #16922
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    aldente

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Posty
    124

    Domyślnie

    Moi sąsiedzi mieli właśnie taki problem. W lato były zrzuty gorącej wody, bo była nadprodukcja. Problem rozwiązali, kąpiąc się 4-5 razy dziennie.
    Solary mają z dofinansowania gminnego, przeliczone przez firmę montującą. Sami nawet palcem przy tej instalacji nie kiwnęli.

  3. #16923
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mishungh

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Lubelskie
    Kod pocztowy
    21-302
    Posty
    38

    Domyślnie

    Jak pisalem mam 5 solarów i w okresie upałów wystarczyło otworzyć dolne drzwiczki kotła i wszystko.
    Problem by byl wtedy gdy zamiast kotła typu smieciuch lub pellet( taki mam) bylby na gaz lub pomoa ciepła wtedy trzeba inne rozwiazania. Za które trzeba extra płacić bo z gminy maja standardy. Mnie kosztowało 3 tyś. za caly zestaw. Za tzw bojler 500l bym mało co mniej musiałbym zapłacić.
    W sierpniu 2 tyg bylismy poza domem i nic się nie działo.

  4. #16924
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mishungh Zobacz post
    Jak pisalem mam 5 solarów i w okresie upałów wystarczyło otworzyć dolne drzwiczki kotła i wszystko.
    Problem by byl wtedy gdy zamiast kotła typu smieciuch lub pellet( taki mam) bylby na gaz lub pomoa ciepła wtedy trzeba inne rozwiazania. Za które trzeba extra płacić bo z gminy maja standardy. Mnie kosztowało 3 tyś. za caly zestaw. Za tzw bojler 500l bym mało co mniej musiałbym zapłacić.
    W sierpniu 2 tyg bylismy poza domem i nic się nie działo.
    Odprowadzanie ciepła masz tak jak ja kiedyś miałem czyli zalaczala się pompka od smieciucha i woda krążyła bufor -smieciuch ale teraz to udoskonalilem jak jest podłączony basen to tam idzie nadmiar i na dodatek grawitacyjnie jak basen nie jest używany nadmiar idzie do beczki która stoi w tujach i skutecznie odprowadza ciepło i też grawitacyjnie pełna bezobslugowosc. Mam 7 kolektorow i 1000l bufor.

  5. #16925
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mishungh

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Lubelskie
    Kod pocztowy
    21-302
    Posty
    38

    Domyślnie

    Tak podlaczaja standardowo wiec i u mnie tak podlaczyli. Teraz z dolnej czesci kradne cieplo do innego zacobnika i dogrzewam pralnie, a potem basen bedzie grzany.
    Jak bedzie bufor to i beda i inne mozliwosci.

  6. #16926
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    W naszych warunkach największym problemem instalacji czerpiących energię ze słońca jest duża różnica w ilości energii pozyskiwanej na wiosnę i w lato a energią pozyskana na jesień i w zimie (proporcja ok 80 do 20) oraz różnica między najlepszym miesiącem letnia a najgorszym zimowym (zima uzyskujemy 10% energii jaką mamy w miesiącach letnich) Jeżeli porównamy okresy jeszcze krótsze to proporcje są jeszcze mniej korzystne.
    Dlatego dla wydajności systemu ważna jest możliwość magazynowania energii w długim czasie.
    Duży bufor ponad 1 tyś. litrów pozwoli nam zmagazynować energię na tydzień, aby zmagazynować energię na miesiąc potrzeba gigantycznego bufora. Widziałem w Niemczech bufor na chyba 10 tyś litrów wysoki na 3 kondygnacje podłączony do solarów na dachu. Właśnie takich rozwiązań potrzeba, aby wykorzystać wyższą sprawność solarów cieczowych.
    Dlatego fotowoltaika, która magazynuje nadwyżki z lata w sieci choć ma dużo mniejszą sprawność pod względem praktyczności i ekonomiczności może konkurować z solarami. Bo wystarczy kilka paneli na dachu dwa kable i inwerter.

  7. #16927
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Kiedyś dyskutowaliśmy (burzliwie) tu o buforze 240 m3, w budynku na osiem mieszkań w Szwajcarii.
    Postawiony został pionowo w trakcie budowy budynku, ale z możliwością wyciągnięcia go dźwigiem po usunięciu kawałka dachu. Prawdopodobnie specjalna konstrukcja więźby na tym miejscu.
    Nigdy jednak do tego rozwiązania nikt nie wrócił, by zaprezentować doświadczenia domowników odnośnie eksploatacji. A jest co analizować ponieważ pionowy bufor zachowa ciepło na samej górze do wiosny a tym czasem na "parterze" będzie już zimny. Ciekawy jestem właśnie czy projektanci uwzględnili tę różnicę jaką da strata w izolacji mega bufora i jak to wyrównali.

  8. #16928

    Domyślnie

    Witam.

    Mam pytanie do ekspertów. Zastanawiam się nad problemem trwałości podłoża, na które chcę dać bufor 1000 litrów.

    W kotłowni mam 10 cm styropianu + 8 cm wylewki do której dana jest siatka wzmacniająca (bodajże stalowa). Na to połozone są płytki.
    Czy wylewka moze mi popekac od obciazenia pelnym buforem (1200 kg z wodą)?
    Co sugerujecie podłożyć pod bufor aby ewentualnie rozłożyć obciążenie oraz dobrze odizolować go od podłoża? Myślałem na przykład o styropianie XPS. Być może ktos ma lepsze sugestie? Jeśli XPS, to jaką grubość sugerujecie?
    Bufor ma stalową podstawę w kształcie okręgu o średnicy 79 cm.

    I jeszcze jedno pytanie: odnośnie bezpieczeństwa.
    Czy są jakieś przepisy dotyczące bezpieczeństwa takiego bufora np. usytuowanie, odległości itp. Zastanawiałem się nad tym, bo bufor u mnie będzie stał w kotłowni, która również służy jako pomieszczenie przechodnie, przez które np. dzieciaki będą wychodzić na zewnątrz.
    Ostatnio edytowane przez tewu80 ; 24-03-2020 o 08:39

  9. #16929
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Na takie rzeczy nie ma gwarancji. 1t obciążenia statycznego może dać radę ale jak ktoś w pobliżu o wadze 80 kg skoczy z krzesła na posadzkę to dojdą obciążenia dynamiczne wielokrotnie zwiększające naprężenia a wtedy nie wiadomo czy gdzieś nie pęknie. Jednak" jeśli", to katastrofy budowlanej nie będzie, bo to tylko pęknięcie bez znaczenia.
    U siebie za miast styropianu zastosowałem keramzyt a potem wylewkę. Obciążyłem ciężarem 1200 kg a dopiero po roku gdy już ewentualne UGIĘCIE nastąpiło, położyłem kafelki.

  10. #16930

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    Na takie rzeczy nie ma gwarancji. 1t obciążenia statycznego może dać radę ale jak ktoś w pobliżu o wadze 80 kg skoczy z krzesła na posadzkę to dojdą obciążenia dynamiczne wielokrotnie zwiększające naprężenia a wtedy nie wiadomo czy gdzieś nie pęknie. Jednak" jeśli", to katastrofy budowlanej nie będzie, bo to tylko pęknięcie bez znaczenia.
    U siebie za miast styropianu zastosowałem keramzyt a potem wylewkę. Obciążyłem ciężarem 1200 kg a dopiero po roku gdy już ewentualne UGIĘCIE nastąpiło, położyłem kafelki.
    U mnie niestety płytki już położone. Mam nadzieję, że styropian się nie podda... Zastanawiam się, czy jest jakiś sposób teraz, żeby rozłożyć obciążenia. Mam nadzieję, że nie skończy się na cięciu posadzki do chudziaka.

  11. #16931

    Domyślnie

    Sprawdziłem jakie są maksymalne obciążenia tego styropianu, który mam pod wylewką. To jest 2400 kg/m2, więc wygląda na to, że powinien wytrzymać.

    Tak a propos. Co dajecie zazwyczaj pod bufor, żeby go dobrze odizolować termicznie od podłoża? Czy to ma duże znaczenie?

  12. #16932
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    No, ma...
    Psychiczne!
    Zajrzyj do jakiego podręcznika fizyki.
    Pomyśl nad WARSTWOWYM gromadzeniem ciepła.
    Jak masz zwykły baniak pusty jak bęben - termoizoluj od dołu.
    Jak masz BUFOR - mozesz odpuścić bo sam się termoizoluje.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #16933

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    No, ma...
    Psychiczne!
    Zajrzyj do jakiego podręcznika fizyki.
    Pomyśl nad WARSTWOWYM gromadzeniem ciepła.
    Jak masz zwykły baniak pusty jak bęben - termoizoluj od dołu.
    Jak masz BUFOR - mozesz odpuścić bo sam się termoizoluje.

    Adam M.
    Mam bufor bez wezownic

  14. #16934
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Z kolankami na wlocie/wylocie?

    Jakie przepływy przez bufor? Duże?

    Małe przepływy i bez kolanek - mozna nie stawiać na termoizolacji.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #16935

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Z kolankami na wlocie/wylocie?

    Jakie przepływy przez bufor? Duże?

    Małe przepływy i bez kolanek - mozna nie stawiać na termoizolacji.

    Adam M.
    Mam bufor bez kolanek. Jakie przepływy? Nie mam pojęcia - standardowa instalacja z systemie otwartym z kotłem na paliwo stałe, jeśli to coś pomoże.

  16. #16936
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200302_121337.jpg
Wyświetleń:	282
Rozmiar:	90,3 KB
ID:	442426

  17. #16937
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Udało mi się w końcu coś wkleić ,co za diabelstwo jedno.

  18. #16938
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200302_121308.jpg
Wyświetleń:	293
Rozmiar:	94,9 KB
ID:	442427Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200302_121308.jpg
Wyświetleń:	293
Rozmiar:	94,9 KB
ID:	442427

  19. #16939
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Wszystko według projektu Adama prócz dolnej wężownicy .
    No i grzałki którą z racji posadowienia buforu musiałem wpiąć nie pod lejkiem a w połowie wysokości zbiornika .Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200304_195107.jpg
Wyświetleń:	180
Rozmiar:	85,1 KB
ID:	442428
    Ostatnio edytowane przez LukaszP66 ; 31-03-2020 o 23:58

  20. #16940
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    KAJTEK_23

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-103
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post

    Obojętne gaz miejski czy własna butla.
    Kocioł jednofunkcyjny, najprostszy z prostych, z ZAMKNIĘTĄ komorą za niecałe 2000zł i bufor z wężownicą CWU.
    Termet ma takie co pracują w układzie otwartym z buforem.
    Bufor grzany do około 70stC.
    KOCIOŁ NIEKONDENSACYJNY!

    Adam M.
    Witaj Adam. Czy możesz podać model tego Termet-a? nie mogę nigdzie takiego znaleźć żeby był nie kondensat, jednofunkcyjny i z zamknięta komorą - Termet na swojej stronie nie ma takich w ofercie. Z góry dzięki za odpowiedź.

Strona 847 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony