dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 809 z 902
Pokaż wyniki od 16.161 do 16.180 z 18027
  1. #16161

    Domyślnie

    Niestety nie mam możliwości zaistalowania naczynia wzbiorczego powyżej najwyzszego punktu instalacji. Dla tego tylko zamkniety. W przeciwnym razie zabawa w wymienniki. Producent pieca nie ma nic przeciwko układowi zamknietemu jeśli jest bufor 2000l

  2. #16162
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    seba_m_

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Mysłowice
    Dzielnica
    Krasowy
    Posty
    79

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzus Zobacz post
    Zawor mieszający to oszczędność dostajemy wode zbizona temp takiej jaka potrzebujemy nie wychładzają bufora z tego co najcenniejsze
    Zmodyfikowałem schemat dodając zawór mieszający na c.w.u.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat1.jpg
Wyświetleń:	113
Rozmiar:	68,9 KB
ID:	434539

  3. #16163
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał seba_m_ Zobacz post
    W domu 100% podłogówka z wylewką 8-9cm. Z góry dziękuję...
    Po co Ci bufor, jak wszystko działa bez niego w taniej strefie? I to gdy nie mieszkałeś - czyli brak zysków bytowych. Po zamieszkaniu tym bardziej da radę w samej taniej strefie.
    Przepływowe ogrzewanie wody wyklucza cyrkulację - więc będziesz tracił wodę i czas (im bardziej energooszczędne perlatory tym więcej czasu).
    Jak zamierzasz sterować CO gdy będziesz je zasilał z bufora zdolnego do ogrzania CWU? Rozumiem, że teraz obsługuje to automatyka kotła?

  4. #16164
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    seba_m_

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Mysłowice
    Dzielnica
    Krasowy
    Posty
    79

    Domyślnie

    Tak, na tę chwilę obsługę przejął kocioł plus zewnętrzny sterownik umieszczony w holu, automatyka to nie problem, posiadam 8 sztuk siłowników wraz z regulatorami pokojowymi (kupiłem okazyjnie) ale z powodu dużej bezwładności wylewki 8-9cm leży to w kartonie. Ok, wszystko działa ale jednak od 15 do 22 jak wykańczałem dom w zimie to albo się przyzwyczaiłem do 22 stopni albo mnie sterownik oszukuje i nie było już komfortowo i ciepło. Temperatura przy -15 potrafiła spaść w okienku o 1 stopień. Chciałbym aby podłoga była cały czas ładowana niską temperaturą z bufora. Poza tym panele zasilające grzałkę będą dogrzewać bufor w dzień a resztę załatwi kocioł. No i z bufora do łazienki mam 3 metry rurki ułożonej w otulinie i styropianie także to wychładzanie nie będzie chyba tak szybko następować.
    Ostatnio edytowane przez seba_m_ ; 12-09-2019 o 21:34

  5. #16165
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przepływowe ogrzewanie wody wyklucza cyrkulację - więc będziesz tracił wodę i czas
    W moich buforach cwu jest grzana przepływowo wezownicą i cyrkulacja działa prawidłowo bo ne wie ze nie powinna działac.

  6. #16166
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał seba_m_ Zobacz post
    Tak, na tę chwilę obsługę przejął kocioł plus zewnętrzny sterownik umieszczony w holu, automatyka to nie problem, posiadam 8 sztuk siłowników wraz z regulatorami pokojowymi (kupiłem okazyjnie)
    Jaką temperaturą będziesz zasilał podłogówkę? Tą samą niezależnie od tego, czy za oknem jest +10 czy -18*? Czy tu też jakąś automatykę dołożysz?
    I nie zapomnij o bypassie, żeby pompa nie padła jak wszystkie pętle się zamkną.

    Grzanie wody panelem to IMO bezsens. Sprawność kilkakrotnie niższa od kolektora. Do tego produkuje prąd latem, gdy nie ogrzewasz podłogi - więc prąd produkowany w drogiej strefie lepiej zużyć do innych celów, a CWU ogrzać prądem w taniej strefie.

    Co do cyrkulacji - to w bloku miałem cyrkulację na pionie tuż za ścianą. Może ze dwa metry rury do baterii. Przy oszczędnym perlatorze (1,2l/min) myłem zawsze ręce w zimnej wodzie, bo nie chciało mi się czekać kilkudziesięciu sekund na ciepłą wodę.
    Do kuchni też masz tak blisko?

    A jak się u Ciebie wychładza - to chyba możesz przetestować przed modyfikacją kotłowni?

  7. #16167
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    seba_m_

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Mysłowice
    Dzielnica
    Krasowy
    Posty
    79

    Domyślnie

    Max 25-27 stopni, zamierzam dołożyć jakiś sterownik pogodowy, który albo sam zbuduję (jestem elektronikiem) albo coś kupię, na rynku jest sporo tego i do tego z mnogością funkcji w jednej obudowie. Tak w lecie nie używam c.o ale używam c.w.u. a będę miał 500L gorącej wody podgrzanej z paneli. Co do sterowania pompą to masz rację o baypasie zapomniałem.... Co do wychładzania wody racja mogę sprawdzić ale wiecznie tego czasu brakuje a sezon grzewczy tuż tuż.

  8. #16168
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał seba_m_ Zobacz post
    Max 25-27 stopni, zamierzam dołożyć jakiś sterownik pogodowy, który albo sam zbuduję (jestem elektronikiem) albo coś kupię, na rynku jest sporo tego i do tego z mnogością funkcji w jednej obudowie. Tak w lecie nie używam c.o ale używam c.w.u. a będę miał 500L gorącej wody podgrzanej z paneli. Co do sterowania pompą to masz rację o baypasie zapomniałem.... Co do wychładzania wody racja mogę sprawdzić ale wiecznie tego czasu brakuje a sezon grzewczy tuż tuż.
    Bypass jest zbedny, mozna to zrealizowac elektrycznie, wszystkie siłowniki wyłaczone, pompa równiez. Jestes elektronikiem dasz sobie radę. Ja nigdy nie stosuję bypassu hydrauliczngo, po co komplikowac jak mozna to zrealizowac w inny sposób.

  9. #16169
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    seba_m_

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Mysłowice
    Dzielnica
    Krasowy
    Posty
    79

    Domyślnie

    asolt mam gdzieś w głowie takie sterowanie aby wyłączyć pompę po zamknięciu pętli ale jeszcze nie wiem czy będę w ogóle korzystał z siłowników. Mam też pomysł jak to zrobić pomijając siłowniki... ale nie chciałem tu uchodzić za wszystkowiedzącego... zwróciłem się o pomoc w sprawie analizy schematu bo hydraulikiem nie jestem co nie znaczy, że jak będę miał potwierdzenie poprawności tego co namalowałem to tego nie zrobię...

  10. #16170

    Domyślnie

    Jeśli faktycznie zużyłes pradu tylko za 1400zł to 500l buforek idealnie temat załatwi. Mieści się w nim akurat Twoje całodobowe zapotrzebowanie na ciepło.
    Rolą automatyki będzie naszykowanie maksymalnie goracej wody w buforze na moment gdy zaczyna się bardzo drogi prąd tak aby ciepła wystarczyła na ten okres.
    Po dołożeniu mieszacza na CWU schemat wg mnie bardzo dobry- ale ja nie jestem hydraulikiem ja tylko posiadam bufor Adamowymi ręcyma złożony gdzie parę rzeczy bym teraz zmienił. U ciebie też nawet jeżeli coś dodasz lub się zmieni to raczej nie będzie problemów z realizacją.
    Ja dodałbym jednak bypasy zbiornika aby w razie potrzeby mieć możliwość grzania domu z jego pominięciem tzw.szybki rozruch. Albo choć zostawiłbym trójniki z korkami gdyby mi się zachciało.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 13-09-2019 o 13:54

  11. #16171
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    seba_m_

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Mysłowice
    Dzielnica
    Krasowy
    Posty
    79

    Domyślnie

    Chris Zielonka starałem się stworzyć coś najbardziej uproszczonego, teraz tylko dodam automatykę też jak najmniej skomplikowaną i pochwalę się w trakcie sezonu jak się to sprawuje.

  12. #16172
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dzus

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Kaźmierz
    Kod pocztowy
    64-530
    Posty
    27

    Domyślnie

    Moj bufor działa od kilku dni paliłem w nim 3 raz ale pojawia sie kilka pytań.
    Jak na razie działam tak: ladowanie piec bufor pompa pale w piecu tak do 80stopni
    Lądując bufor gora 77 dol 71 tak okolo i zamykam zawory wygaszam piec. Opcja bufor dom dziala niezaleznie przez zawor 3d termo sterownik pompy i sterownik pokojowy.
    Czy cos robię źle albo cos zmienić?
    Pozdrawiam buforowiczow

  13. #16173

    Domyślnie

    Witam serdecznie wszystkich
    Jestem na etapie przeglądania całego wątku ale stwierdziłem, że spróbuję opisać moją sytuację bo niestety na chwilę obecną nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania.
    Na wstępie chciałem pozdrowić użytkownika adam_mk, którego kojarze jeszcze z forum DZB Kol. K. Lisa

    Jestem na etapie wykańczania domu jednorodzinnego. Ogrzewanie w nim to w całości podłogówka (160m^2). Do tej pory planowałem montaż kondensacyjnego pieca na gaz (i to ma być docelowe źródło ciepła) jednak muszę czekać na rozbudowę infrastruktury gazowej, która może się przeciągnąć w czasie. Żeby nie utknąć z robotą w zimę, zacząłem się zastanawiać nad alternatywą. Stąd też pojawił się pomysł bufora ciepła zasilonego z kominka z płaszczem do czasu aż nie będę miał zrobionego gazu. Ale pojawiło się kilka pytań w związku z tym.

    a) czy bufor + piec kondensacyjny ma w ogólę rację bytu? W przyszłości planuję montaż kolektorów słonecznych i/lub pompy ciepła jednak czy piec gazowy żeby korzystał z dobrodziejstw kondensacji może być podłączony do bufora? Czy trzeba zrobić jakiś bypass?

    b) w sieci natknąłem się na zbiorniki biwalentne/kombinowane (tzn zasobnik CWU z dodatkową wężownicą wsadzony w bufor) Czy takie rozwiązanie ma sens? Jeśłi tak, to który z polskich producentów w tej kwestii jest najlepszy? Wydaje mi się, że w takim wypadku piec kondensacyjny lepiej będzie wspólgrał z całym systemem. Większośc czasu będzie grzał wodę w buforze do temp akceptowalnej dla kondensacji, a jedynie dogrzewał zasobnik CWU.

    c) a może dwa oddzielne zbiorniki?


    Pozdrawiam!

  14. #16174
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał ksiksiu Zobacz post

    Jestem na etapie wykańczania domu jednorodzinnego. Ogrzewanie w nim to w całości podłogówka (160m^2). Do tej pory planowałem montaż kondensacyjnego pieca na gaz (i to ma być docelowe źródło ciepła) jednak muszę czekać na rozbudowę infrastruktury gazowej, która może się przeciągnąć w czasie. Żeby nie utknąć z robotą w zimę, zacząłem się zastanawiać nad alternatywą. Stąd też pojawił się pomysł bufora ciepła zasilonego z kominka z płaszczem do czasu aż nie będę miał zrobionego gazu. Ale pojawiło się kilka pytań w związku z tym.

    Pozdrawiam!
    Podłogówka jako jedyne źródło słabo się sprawdza.
    Najsensowniejszym rozwiązaniem jest grzanie podłogówką w stabilnej, takiej samej temperaturze po mimo tych wahań. Wtedy regulatorem musi być drugie źródło ciepła np kaloryfery. Bufor z jednym piecem da radę obsłużyć podłogówkę i kaloryfery równocześnie.
    Do pieca gazowego kondensacyjnego czy nawet zwykłego nie warto robić bufora a grzać kaloryfery bezpośrednio. Pompa ciepła lub solary obsłużą wtedy podłogówkę.
    W Kanadzie(i nie tylko) praktykuje się podłogówkę z pompy lub solarów a regulatorem jest duży ciężki piec po środku domu na kondygnacji.
    Rozwiązanie takie znalazło zastosowanie między innymi ze względu na łatwość w obsłudze i uproszczenie systemu dającego mniejszą awaryjność.

  15. #16175

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    Podłogówka jako jedyne źródło słabo się sprawdza.
    Najsensowniejszym rozwiązaniem jest grzanie podłogówką w stabilnej, takiej samej temperaturze po mimo tych wahań. Wtedy regulatorem musi być drugie źródło ciepła np kaloryfery.
    Co niby czemu? Po co te kaloryfery? Do regulowania służy zawór trójdrożny. Im prostszy system tym lepiej.

  16. #16176
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Nie każdy dobrze znosi zbyt wysoką temperaturę podłogówki. Głównie chodzi o pracę serca.
    Dlatego trendem jest utrzymywanie jej maksymalnie w ok 20*C

  17. #16177
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Oj Bogusław...
    Ty znowu ludzi sercem straszysz?
    Czasy podłogówki zasilanej 80stC to już zamierzchła historia.

    Za to Regulusy z wentylatorkiem zasilane z kondesata to pomysł dobry.
    Zrozum!
    MOŻNA wbijać gwoździe mikroskopem, tylko po co?
    Służy jednak do czegoś innego.
    TAK JAK KALORYFERY.
    Są miejsca, gdzie sprawdzają się najlepiej.
    Ale nie są rozwiązaniem zawsze, dla wszystkich i wszędzie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #16178

    Domyślnie

    Cześć,
    u mnie temat ogrzewania tzn podlogowki/grzejników już jest zamknięty. Zdecydowałem się na samą podłogówkę z różnych względów i tak juz pozostanie. Cały czas chodzi mi jednak po głowie temat tego bufora. Jak rozumiem w moim przypadku gdy na chwile obecna nie mam gazu i chciałbym grzać piecem kopciuchem czy grzałkami elektrycznymi to taki bufor wrećż wymmagany. Gdy jednak w przyszłości będę opalał gazem to czy ten zbiornik się do czegoś przyda? Czy i tak bede musiał go zbypassować żeby piec kondensacyjny lepiej pracował?

  19. #16179
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Ty Adam znowu wierszem a lepiej na konkretach
    Chyba jasne jest że jak spada po niżej minus 10*C i więcej, to sytuacja z podłogówką się zmienia.
    Wtedy dobrze mieć drugie źródło.
    Znam przypadek co zaufał pompie wodnej i jechał na maksa w mrozy więc mu coś pierdyknęło pod wiosnę i wychłodził grunt nadmiernie.
    Serce chyba miał OK ale resztę zajechał

  20. #16180
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Dobrym rozwiązaniem jest podgrzewana podłoga, a jako główne źródło ciepła pompa powietrze - powietrze ("klima"). Wtedy temperaturę podłogi ustawia się tak aby było komfortowo, a grzeje PC. Dodatkowym plusem jest dużo niższy koszt ogrzewania, a w lecie dodatkowo chłodzenie.

Strona 809 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony