dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 819 z 902
Pokaż wyniki od 16.361 do 16.380 z 18027
  1. #16361
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    instaurativ

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    16

    Domyślnie

    Przecież jest już Adamowy "przepis" na kocioł elektryczny rurowy:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kociołel 1.jpg
Wyświetleń:	166
Rozmiar:	51,6 KB
ID:	436145

  2. #16362
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Wczoraj zrobiłem taki eksperyment:
    Wrzuciłem 13 kg. drewna brzozowego do kotła GS i udało mi się uzyskać 35KWh energii w buforze.
    Czyli z kilograma drewna uzyskałem 2,69 KWh. Nominalnie max. wydajność ze spalania 1 kg to 4,3 KWh. Czyli moja sprawność spalania wyniosła 62%.
    Kocioł ma sprawność 76% wg. producenta, czyli dla mnie możliwa do uzyskania wartość z 1 kg drewna to 3,37 KWh.
    Wg. mnie na ten niższy wynik mogła wpłynąć wilgotność drewna (na pewno nie jest optymalna, drewno suszone pod wiatą jeden sezon) ale też chyba warunki spalania.
    Zastanawiam się jak można poprawić ten wynik? Czy ta podawana przez producenta sprawność jest możliwa do uzyskania przy drewnie. chętnie porównałbym wyniki z innymi użytkownikami. Zakładałem, że uzyskam ok 70% sprawności, więc jestem trochę zawiedziony.

  3. #16363
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Sprawdź co się stanie, jak polana potniesz na kawałki nie dłuższe jak 15 cm.

  4. #16364
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    http://solaris18.blogspot.com/2011/0...no-opaowe.html tu masz rys 1 jak wygląda sprawa. GS - trzeba przerobić na DS -
    Ja do deferoo kdr 3 chcę zrobić "kasetę" tj rurę prostokotną zakkończoną palnikiem - aby zrobić zeń DS.
    A jeszcze ważna sprawa - na jakim odcinku komin przechodzi przez pomieszczenia grzewcze ? czy to dom piętrowy ?
    jeśli tak - to jeszcze komin wychwyci resztki. Też będzie miało znaczenie czystość wymiennika i ilość powietrza wtórnego, drzwiczki mam podparte + oryginalna przesłona w drzwiczkach, dołem powietrze pierwotne ino ino. Dodatkowo - zawór temperaturowy na 72st.
    Bogusław_58 a połupanie na "drobne" a długie po ~20-25 cm?

  5. #16365
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    W dolniaku mogło by dać radę.
    Jak jest gruby ale krótki, to gaz nie ucieka tak szybko a równocześnie jest dobre napowietrzenie i zwiększa się powierzchnia ognia.
    Przy drobnym porąbaniu powierzchnia ognia jest max, powierzchnia napowietrzenia też i gaz wylatuje bardzo szybko.
    Kłania się piła wahadłowa - może być tymi ręcami
    Ostatnio edytowane przez Bogusław_58 ; 24-10-2019 o 14:49

  6. #16366
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Bogusław_58 dzięki wielkie to lubię trzeba wydać odpowiednią dyrektywę jeszcze zapytam jaki jest kres 12cm plaster ? min czy 15 to absolutne min, chodzi o szybkość suszenia. Nie no ja tnę piłą motorową łańcuch 3/8lp tak dość długi blat 30 in .. mam drugi 36 in tak że.
    Nie no ta informacja może być bezcenna nie no to lubię bo już brnałem w łupanie na drobno, a żeby szybciej suszyć drewno. A tu proszę miłe zaskoczenie - mniej roboty będzie. Szczególnie jak by przy plastrach 8 kawałków po 12cm z 1m czy 6 ..

  7. #16367
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Długość kawałków powinieneś spraktykować w piecu, który posiadasz.
    W drewnie spowalniaczem schnięcia jest kora. Brzoza i olsza nie przerąbana szybciej zgnije niż wyschnie.
    Ale jest na to rada : można szatkować na krótkie kawałki 10 - 14cm i będzie schnąc tymi czołami.
    Obecnie w Lasach Państwowych brakuje grubego opału ale leżą odpady po zabiegach pielęgnacyjnych czyli pozostawione czuby. Nikt tego nie chce zabierać bo problem z rąbaniem i trzeba się napracować żeby zrobić 1m przestrzenny(1mx1mx1m)
    Przy pomocy piły wahadłowej można to szatkować na dowolny wymiar i suszyć w pryzmie. Za1mp, który samemu się okrzesze i zerwie do przyczepki trzeba zapłacić 7 zł.
    TRZY takie metry po wysuszeniu ważą JEDNĄ TONĘ
    Do zrywki nie potrzebny traktor. Wystarczy rower z DWOMA KIEROWNICAMI. Jedna w miejscu tradycyjnym a druga zamiast siodełka. Przy długościach 1.30 cm trzeba obrócić 7 razy, by mieć 1mp .
    Mój rower w tym roku przewiózł 26mp .
    Do cięcia dłuższych warto zrobić stojak gdzie z podstawy idą w górę 4 rurki i po między nie wkłada się drewno. Piłą tnie się jednym ciągiem z góry na dół. Do mego "rurkowca" mieści się 0.3 mp jednorazowo.

  8. #16368
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Na pewno nie będę przerabiał kotła. Zwłaszcza, że pale i węglem i drewnem. I w sumie jestem z niego zadowolony. Ale spróbuję z mniejszymi kawałkami. Jak nie miałem bufora to unikałem małych kawałków bo nie mogłem utrzymać temperatury w ryzach ale z buforem to może poprawić wydajność.

  9. #16369
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Patyki tnę na pryźmie parę "wozów" na raz, długa prowadnica i na raz tnę bardzo dużo opału w patykach. od np fi 0,5cm do fi 40cm każdy jeden i na razie na YT nie widziałem żeby ktoś podobnie się z drewnem rozprawiał. O słupkach już słyszałem tj sam gdzieś wpadłem, ale to ślepa droga. Wierzba energetyczna - dużo nauczyła jak ciąć - były pasy transportowe. Teraz duża pryzma - długa prowadnica i heja ..
    Ko tła się nie przerbaia - a dodaje kasetę, która można wyjąć

  10. #16370

    Domyślnie

    Wracam do tematu ocieplenia bufora. Ktoś napisał że najlepiej go obudować i zasypać perlitem. Gdzie taki perlit można kupić ? Tylko przez internet ? Koszty wysyłki to połowa kosztu perlitu, więc wolałbym go kupić stacjonarnie.

  11. #16371
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Ja ostatnią zasypywalem granulkami s tyropianowymi za free od ekipy która robi ocieplenia elewacji trzyma ciepło pięknie

  12. #16372
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szaryb
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    LU Miasto czerwonych świateł
    Posty
    107

    Domyślnie

    @instaurativ , Taaak - wiem, cytuję siebie: "Z konieczności miejsca, muszę go montować w pionie, kablami do dołu .." itd. - po co to ja piszę /lub Ty/ ?
    @Tomasz Mi: Mam el. podgrzewacz wody , 2f 9kW i wiesz jaką małą słuchawkę prysznicową trzeba do tego zamontować aby brać ciepłą kąpiel? - małą (dlatego standardowo instalatorzy montują kotły gazowe 2-funkc. - 21kW). Chodziło mi o wymiar w sensie technicznym wykonania, a nie pojemności (bomby nie produkuję, spoko).
    Kupiłem 2szt 6kW po coś 130zł/szt - do zrobienia w układzie"H". Zaiwaniam przy ociepleniu domu - wieć graty czekają na złożenie.

  13. #16373
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sieno26

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Dynów / Podkarpacie
    Posty
    122

    Domyślnie

    Panowie podrzuci ktoś schemat cyrkulacji Cwu przy wezownicy Cwu w buforze? Dodam ze jest zawór 3d i nie mam wyprowadzonego trojnika pod cyrkulację.
    Czy ten schemat jest ok? Tylko cyrkulację wpiac pod zimna miedzy zwrotnym a wezownica?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zawor_termostatyczny_i_cyrkulacja.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	17,8 KB
ID:	436401

  14. #16374
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    Sprawdź co się stanie, jak polana potniesz na kawałki nie dłuższe jak 15 cm.
    Dzięki za pomysł. Sprawdziłem. Wprawdzie nie ciepłem na 15 cm ale do kotła wrzuciłem najcieńszy polana takie o grubości ok 5-10 cm i wydajność zwiększyła się z 62 do 71%. Uważam, że to już b. dobry wynik. Nie spodziewałem się aż tak dobrego wyniku. Cały czas łapię się na starych nawykach palenia bez bufora. Duże polana pozwalały na wydłużenie czasu utrzymania ognia w kotle, ale nie myślałem że aż tak dużo tracę na wydajności.

  15. #16375

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ne$ Zobacz post
    Wracam do tematu ocieplenia bufora. Ktoś napisał że najlepiej go obudować i zasypać perlitem. Gdzie taki perlit można kupić ? Tylko przez internet ? Koszty wysyłki to połowa kosztu perlitu, więc wolałbym go kupić stacjonarnie.
    Ojczyzną perlitu jest w Polsce Bełchatów. Poza tym często na OLX są ogłoszenia o sprzedaży pozostałośći.
    Jest w Bełchatowie sprzedawca który dowozi na miejsce i nie aż tak drogo.
    Warto pogmerać w googlu i na olx.
    Ja nagrzewam bufor w okolice 100C to styropian raczej zmięknie. Na razie mam wełnę ale coraz bardziej poluję na perlit.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 27-10-2019 o 18:13

  16. #16376
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Ojczyzną perlitu jest w Polsce Bełchatów. Poza tym często na OLX są ogłoszenia o sprzedaży pozostałośći.
    Jest w Bełchatowie sprzedawca który dowozi na miejsce i nie aż tak drogo.
    Warto pogmerać w googlu i na olx.
    Ja nagrzewam bufor w okolice 100C to styropian raczej zmięknie. Na razie mam wełnę ale coraz bardziej poluję na perlit.
    Ja też nagrzewam prawie do 100stopni chyba oczywiste ze najpierw owijamy wełną a potem dopiero styropian.

  17. #16377
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Ojczyzną perlitu jest w Polsce Bełchatów. Poza tym często na OLX są ogłoszenia o sprzedaży pozostałośći.
    Jest w Bełchatowie sprzedawca który dowozi na miejsce i nie aż tak drogo.
    Warto pogmerać w googlu i na olx.
    Ja nagrzewam bufor w okolice 100C to styropian raczej zmięknie. Na razie mam wełnę ale coraz bardziej poluję na perlit.
    Ja też nagrzewam prawie do 100stopni chyba oczywiste ze najpierw owijamy wełną a potem dopiero styropian.

  18. #16378

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Ja też nagrzewam prawie do 100stopni chyba oczywiste ze najpierw owijamy wełną a potem dopiero styropian.
    No właśnie że nie do końca jasne. Niektórzy mogliby nasypać na zbiornik. Mam w osłonie kilka bel wełny i wydaje się być ok.
    Jednak ten perlit spokoju mi nie daje i żałuję że mi ta wełna w ręce wlazła za pół ceny.Szkoda mi sąsiadowi ścianę od kotłowni grzać i kotom tę od podwórka.
    No i jeszcze sklad opału też ma podwyższoną temperaturę o stopień tam gdzie zbiorniki pomimo styropianu wklejonego na pianę i wełny upchanej możliwie ściśle.
    Różnica w koszcie byłaby z 500zł ale to był pretekst -lenistwo wygrało - wełna była na miejscu a perlit miałby dopiero dojechać.
    Jak tylko znajdę tanie 6 kubików perlitu zasypię moje rakiety po strop.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 28-10-2019 o 17:08

  19. #16379
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Różnica w koszcie byłaby z 500zł ale to był pretekst -lenistwo wygrało - wełna była na miejscu a perlit miałby dopiero dojechać.
    perlit ma coś zmienić ? podobna lambda, jak wełna, może patrzenie na ciepło właściwe ? że gęściej ? w stanie ustalonym, nie ma znaczenia czy to będzie taki, czy siaki materiał, będzie liczyć się tylko przewodność cieplna.

  20. #16380
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Kolejna próba palenia drewnem. Tym razem bardzo suchego i cienkiego drewna, które mam przygotowanie na rozpałkę. Spodziewałem się dobrego wyniku a wyszło słabo. Sprawność tylko 58%. I chyba mam wytłumaczenie: wymiennik w kotle ma za małą powierzchnię sporo ciepła poszło w komin. Zasyp za szybko zajął się ogniem.
    Wychodzi mi na to, że w moim kotle najlepiej spalają się kawałki cienkie ok 10 cm. Przy zbyt grubym albo zbyt cenkim drewnie wydajność spada.

Strona 819 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony