dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 863 z 902
Pokaż wyniki od 17.241 do 17.260 z 18027
  1. #17241

    Domyślnie

    Jeśli masz zawór mieszający na wyjściu a musisz mieć aby nie wysyłać wrzątku na grzejniki to podmiesza zimnej wody bo nie jest na tyle precyzyjny żeby całkiem nie mieszać i ogrzewanie może działać ale już nie tak wydajnie a jak całkiem wydasz ciepło z bufora to potem musisz odzyskać ten minimalny poziom i to jest ta strata.
    Dlatego u mnie sterownik CO wyłacza pompę obiegową jak mam 39 C na zbiorniku bo to jest minimalna użyteczna temperatura u mnie -u Ciebie będziesz musiał sam sprawdzić - może to będzie 27 może ciut mniej -zależy na ile ocenisz że nie warto już obniżać.

  2. #17242

    Domyślnie

    Mam zawór mieszający i działa jak trzeba, tzn gdy woda z bufora zbliża się temperaturą do zadanej, to zawór przekręca się w kierunku skrajnej pozycji "100% z bufora, 0% z powrotu". I można wyssać do cna. A jak już to ciepło się skończy, to pompy nie zatrzymuję bo po co - temperatura zasilania, nawet jeśli niższa od zadanej to wciąż wyższa temperatury w domu - ogrzewanie wciąż działa chociaż nie na 100%.

    Sytuacja "użyteczna temperatura w buforze to kilka stopni więcej niż dajemy na grzanie." chyba dotyczy zaworu który ma jakąś wadę.

  3. #17243
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Oczywiście, że zawór mieszający może pobierać 100% z bufora, czy też 100%z powrotu podłogi/grzejników. Aczkolwiek jeśli w buforze znajduje się wężownicą CWU to i tak ona ustala minimalna komfortową temperaturę (ja od kiedy mam pc, nigdy nie miałem mniej ja 42'C). Chyba że sztucznie ograniczymy pojemność zbiornika wyprowadzając zasilanie ogrzewania nieco niżej. W ten sposób pozostaje rezerwa ciepła dla CWU.

  4. #17244

    Domyślnie

    Racja. Drugą opcję mam u siebie, wtedy temperatury rozładowanego bufora wyglądają tak: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bufor-rozladowany.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	7,7 KB
ID:	456482

  5. #17245
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szwedii
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    śląskie
    Posty
    283

    Domyślnie

    Cześć, dawno mnie tu nie było, ale jak widać wątek nadal żyje, mam pytanie. Bufor 2500l, lejek i wężownica stożkowa pod nim do kolektorów. Jest sens podpinać kolektory , góra 3 panele na więcej nie ma środków, sprawdza się ten lejek w tym przypadku i na górze bufora przy takim zładzie wody zagrzeje się do ogrzania cwu z wężownicy czy dać spokój. Pozdrawiam wszystkich

  6. #17246
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Po to był wymyślony, aby się sprawdzał.
    Wężownica stożkowa pod lejkiem to wymiennik samodopasowujący moc wymiany ciepła (jak poprawnie wykonany)
    Masz solary to podpinaj!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #17247
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szwedii
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    śląskie
    Posty
    283

    Domyślnie

    Witam Panie Adamie, nie mam jeszcze zastanawiam się nad instalacją, ale jeżeli sam założyciel wątku potwierdza to chyba się skuszę i to zrobię.

  8. #17248
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szwedii
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    śląskie
    Posty
    283

    Domyślnie

    Jeszcze jedna rzecz, to że to działa to nie ma najmniejszych wątpliwości, jednak te 2500l to trochę jest a 2,3 panele stosuje się do zbiorników 300l. Mam nadzieję że rzeczywiście ten lejek zrobi robotę i na górze będzie na ogrzanie cwu. Ciekaw jestem czy ktoś instalował coś podobnego mając podobny bufor i jak to ma się w praktyce z tymi temperaturami np. po jednym słonecznym dniu.

  9. #17249
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Tak jak wcześniej było napisane, ilość kolektorów powinno dobierać się do zużycia wody, a im większa pojemność zbiornika tym w rozsądnych granicach lepiej.
    Lejek pomaga zdecydowanie, ale nie taki jak przedstawiony na początku wątku, tylko bez komina.
    Ta rura jeśli nie dość że nie ma żadnych pozytywnych funkcji to na dodatek jeśli nie jest intensywnie perforowana, to powoduje powstawanie "korków" cieplnych.
    W zupełności wystarczy sam odpowiednio zbudowany stożek.

  10. #17250
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał szwedii Zobacz post
    ... i jak to ma się w praktyce z tymi temperaturami np. po jednym słonecznym dniu.
    Szału nie będzie ...ale wody w lipcu nie zagotuje i panele będą opóźniać rozładowywanie bufora po nagrzaniu piecem.

  11. #17251
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.258

    Domyślnie

    Cytat Napisał corrado1 Zobacz post
    Planuje zakup kotła na drewno + bufor.
    Co sądzicie o takim rozwiązaniu.
    Przede wszystkim podaj co ma ogrzewać ten układ (powierzchnia, ocieplenie, instalacja).

  12. #17252
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał szwedii Zobacz post
    Jeszcze jedna rzecz, to że to działa to nie ma najmniejszych wątpliwości, jednak te 2500l to trochę jest a 2,3 panele stosuje się do zbiorników 300l. Mam nadzieję że rzeczywiście ten lejek zrobi robotę i na górze będzie na ogrzanie cwu. Ciekaw jestem czy ktoś instalował coś podobnego mając podobny bufor i jak to ma się w praktyce z tymi temperaturami np. po jednym słonecznym dniu.
    Ja mam 1000l i 7paneli wczoraj byl zbiornik wychlodzony do ok 40 dzisiaj trochę grzało i dobiło do ok 50stopni wiec uważam że szalu nie będzie nie lepiej drugi zbiornik cwu założyć.

  13. #17253

    Domyślnie

    Też będę instalował solary, zamówiłem 3szt do bufora 2700l bez lejka i komina. Dam znać jak to będzie pracowało.

  14. #17254
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    Też będę instalował solary, zamówiłem 3szt do bufora 2700l bez lejka i komina. Dam znać jak to będzie pracowało.
    To by miało sens jakbyś ladowal przez wymiennik płytowy zewnetrzny i podawal w bufor na samą górę tak jak kotlem Czyli przeciwprądowo a nie wiem jak masz tam ułożona wezownice bo u mnie np.jest w całości na 1/3 wysokości od góry.

  15. #17255

    Domyślnie

    @romano78
    wężownica solarna w całości na samym dole, woda najzimniejsza, jest gdzie ciepło oddawać

  16. #17256
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    @romano78
    wężownica solarna w całości na samym dole, woda najzimniejsza, jest gdzie ciepło oddawać
    Chodziło mi o wezownice cwu.

  17. #17257
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    To by miało sens jakbyś ladowal przez wymiennik płytowy zewnetrzny i podawal w bufor na samą górę tak jak kotlem Czyli przeciwprądowo a nie wiem jak masz tam ułożona wezownice bo u mnie np.jest w całości na 1/3 wysokości od góry.
    W Augustowie na złomie leży dobry JAD i by się do tego nadał za miast płytowego - jakby co

  18. #17258
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    W Augustowie na złomie leży dobry JAD i by się do tego nadał za miast płytowego - jakby co
    Myślę, że może być to ciekawa opcja, ciepła woda byłaby dostępna szybciej, jak z samą wężownicą, a też można by się pokusić o zasilanie grawitacyjne (choć pojawiłyby się podobne problemy jak przy lejku z kominem).

  19. #17259
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    To taki "grubasek". Ok 30 cm fi i ok 80cm długości. Czysty w środku , waga 51kg(tabliczka).
    Podłączenia - grube kryzy( talerze z 4 otworami).

  20. #17260
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Myślę, że może być to ciekawa opcja, ciepła woda byłaby dostępna szybciej, jak z samą wężownicą, a też można by się pokusić o zasilanie grawitacyjne (choć pojawiłyby się podobne problemy jak przy lejku z kominem).
    Przy takiej pojemności nie pojawiłyby się zadne problemy mam takie dwie instalacjie i chodzi na grawitacji.

Strona 863 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony