dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 871 z 902
Pokaż wyniki od 17.401 do 17.420 z 18027
  1. #17401

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Założyłeś temat więc po co mieszasz swoją "nadprodukcję" w innych tematach.

    PS.
    I tak cię PGE wyroluje.
    nie spodziewałem się aż tak fachowej pomocy w tak krótkim czasie pomimo odwiedzenia przez Ciebie właściwego tematu

  2. #17402

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Ja Ci już poleciłem to co mam i jestem zadowolony.

    Nie patrz na pojemność komory tylko na efektywność spalania.
    Napisz jaki masz kocioł bo nie widzę żebyś wcześniej pisał o swoim kotle.

  3. #17403
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.263

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek_461 Zobacz post
    Napisz jaki masz kocioł bo nie widzę żebyś wcześniej pisał o swoim kotle.
    Od ponad 4 lat mam układ buforowy:
    • kocioł zgazowujący na drewno - węgiel MPM DS 14 kW (załadunek boczny)
    • bufor ciepła LEMET 800 L
    • sterowanie zaworem 3D za pomocą panelu pokojowego + głowice termostatyczne na grzejnikach

  4. #17404

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Od ponad 4 lat mam układ buforowy:
    • kocioł zgazowujący na drewno - węgiel MPM DS 14 kW (załadunek boczny)
    • bufor ciepła LEMET 800 L
    • sterowanie zaworem 3D za pomocą panelu pokojowego + głowice termostatyczne na grzejnikach
    Jaki budynek tym ogrzewasz? Na jak długo wystarcza bufor po wygaśnięciu kotła podczas mrozów?

  5. #17405
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.263

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek_461 Zobacz post
    Jaki budynek tym ogrzewasz? Na jak długo wystarcza bufor po wygaśnięciu kotła podczas mrozów?
    Budynek o pow. ok. 160m2 ocieplony z instalacją grzejnikową. Bufor podczas mrozów do -10'C wystarcza na dwa dni przy temp. wewnętrznej 21'C. Przy takiej powierzchni i buforze nawet przy największych mrozach bufor stacza na dobę. Na wszystkich grzejnikach są głowice termostatyczne a pracą bufora steruje panel pokojowy.

  6. #17406

    Domyślnie

    Jestem tu nowa i podziwiam wątek ale ciężko znaleźć mi informacje do mojego przypadku - może coś doradzicie?

    Dom parterowy 88m2, 15cm styropianu na podłodze, 20 cm ściany, 25-30 cm strop. Taryfa nocna, osobny bufor na co podłogówką i drugi na cwu (2-4 domowników). Ze względu na niewielkie pomieszczenie (3,6m2-4m2) zastanawiam się nad pojemnością tych zbiorników i grzałek do tego.
    Obecnie mam porównanie do pompy ciepła która ogrzewa 300l na 55st.C i wieczorem różnie jest z ciepłą wodą na 4-6 osób, a widzę na forum że często stosowana jest mniejsza pojemność na cwu.

  7. #17407
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    No, dobrze, ale gdzie jest problem?

    Dwa baniaki w małym domu to kłopot.
    Jeden z węzownicą CWU byłby lepszy.
    Moze być grzany pompą.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #17408

    Domyślnie

    Mam złe doświadczenia z pompą, tylko grzałki. Chodzi mi głównie o pojemność bo zazwyczaj osoby na forum podają dużo większe domy i ciężko się do tego odnieść.

  9. #17409

    Domyślnie

    Cytat Napisał sellides Zobacz post
    Dom parterowy 88m2, 15cm styropianu na podłodze, 20 cm ściany, 25-30 cm strop.
    pewną orientację w potrzebach może dać odwiedzenie strony gdzie mozna w przybliżeniu ocenić zapotrzebowanie budynku na ciepło.
    https://cieplo.app/start
    Zasobnik 300l grzany na 55 C wydaje się być zupełnie wystarczający - mam podobny choć bardzo stary-grzeję 45 C i na 4 osoby grzejąc tylko w godzinach taniej taryfy wystarcza w zupełnośći. Ale to też kwestia czy są w domu zmywarki albo inne ustrojstwa pobierające gorąc poza prysznicami- możliwe że np wanna.
    Moc grzałek do CO i wielkość bufora trzeba tak dobrać aby one dały radę w mniej drogiej bo taniej nie ma taryfie naładować bufor a bufor aby pomieścił tyle żeby wystarczyło na czas drogiego prądu. Bez wiedzy o tym ile naprawdę ciepła potrzebuje dom nie da się zbyt wiele powiedzieć.
    Niejaki Dunia np. wypisuje że 800l mu wystarcza na całą dobę w mrozy dla 160 m kw. Oznacza to że jemu wystarczy około 50kwh na dobę. Pewnie dom utopił w styropianie. Przy dzisiejszej cenie styropianu może okazać się że taniej jest grzać europe przez 20 lat niż ocieplić dom a więc to ocieplanie okazać się może nieuzasadnione ekonomicznie. Taki kraj. Dla porównania mój 120 m kw dom w duże mrozy potrzebuje minimum 100 kwh na dobę.
    Dlatego Dunia zresztą wypisuje potem iż posiadanie większego bufora jest nieekonomiczne. Ale to tylko dla niego. Dla mnie jak najbardziej ekonomiczne ponieważ u mnie najwygodniejszy interwał rozpalania kotła to 40 godzin i na tyle chciałbym mieć pojemny bufor. Z użyciem grzałki elektrycznej ten interwał to chyba max 8 godzin. I tak należy wyliczyć pojemność bufora grzanego grzałkami.Dla pomocy podam że w zakresie pomiędzy 30 a 90 C w każdych 100 litrach mieści się 7 kwh.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 13-09-2021 o 11:24

  10. #17410
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Dostałem link z materiałem jak połączyć on/off z buforem ciepła.
    Tak oglądam go i wydaje mi się że to jednak są półprawdy w tym materiale. Zwłaszcza w kontekście domu wyposażonego w 100% w ogrzewanie podłogowe

    https://www.youtube.com/watch?v=aevSQlzalSY

  11. #17411
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał sellides Zobacz post
    Mam złe doświadczenia z pompą, tylko grzałki. Chodzi mi głównie o pojemność bo zazwyczaj osoby na forum podają dużo większe domy i ciężko się do tego odnieść.
    Powietrzna?
    No to się nie dziwię...
    Jednak pompa gruntowa (na ten przykład) to 4 x mniej jak "tania taryfa".
    Pogoogluj "Konceptus"

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #17412
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Dostałem link z materiałem jak połączyć on/off z buforem ciepła.
    Tak oglądam go i wydaje mi się że to jednak są półprawdy w tym materiale. Zwłaszcza w kontekście domu wyposażonego w 100% w ogrzewanie podłogowe

    https://www.youtube.com/watch?v=aevSQlzalSY
    Z buforem mozna połaczyć WSZYSTKIE istniejace źródła ciepła.
    Optymalnie to solary cieczowe i gruntowa PC.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #17413
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał sellides Zobacz post
    Jestem tu nowa i podziwiam wątek ale ciężko znaleźć mi informacje do mojego przypadku - może coś doradzicie?

    Dom parterowy 88m2, 15cm styropianu na podłodze, 20 cm ściany, 25-30 cm strop. Taryfa nocna, osobny bufor na co podłogówką i drugi na cwu (2-4 domowników). Ze względu na niewielkie pomieszczenie (3,6m2-4m2) zastanawiam się nad pojemnością tych zbiorników i grzałek do tego.
    Obecnie mam porównanie do pompy ciepła która ogrzewa 300l na 55st.C i wieczorem różnie jest z ciepłą wodą na 4-6 osób, a widzę na forum że często stosowana jest mniejsza pojemność na cwu.
    Miałem podobne dylematy w 2015r.
    Tak bardzo orientacyjnie, na podstawie Twoich wartości ocieplenia domu, myślę że wystarczyłby bufor grzany prądem do 90-100*C o pojemności 600l.
    W okresach przejściowych i niewielkich mrozach temp. ładowania bufora może być niższa, zmniejszy to niby straty postojowe, które i tak zostają w domu. Ale może nie chcesz przegrzewać pomieszczenia technicznego.
    Lepiej jakby był wyposażony w wężownicę do CWU. Oczywiście wyjście CWU z wężownicy wyposażone w zawór przeciwoparzeniowy.
    W połowie wysokości takiego bufora umieszcza się grzałkę n/p 2kW do CWU wykorzystywaną w lecie. Zasadnicze grzałki umieszczone przy dolnej dennicy 6-8kW w zależności jaki masz przydział mocy z rejonu energetycznego.

    Mój bufor 1000l zapewniał magazynowanie ciepła w tańszej taryfie, nawet gdy jeszcze nie było ocieplenia ścian zew. i przy braku t/z zysków bytowych.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  14. #17414
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez Pitrekkk ; 17-09-2021 o 19:55

  15. #17415
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Dobry.

    W skrócie.
    Dostałem wycenę na bufor 200 litrów, z pompkami, zbiornikami i resztą potrzebnego ustrojstwa(szczegóły w linku)

    https://zapodaj.net/81ba30e4801d7.jpg.html

    Mam wyprowadzone rurki od podłogówki, zamontowany rozdzielacz ...a potrzebuje wygrzać 20m2 podłogówki(taki dodatek do grzania klimą, aby "wymieszać" temperaturę).

    Za całość policzono mi 2k, a że kompletnie nie wiem czy to dużo, czy to mało, więc pytam - może ktoś podpowie( w załączniku poniżej ilość komponentów do złożenia do kupy, może to coś więcej powie).

    Jaki bufor 200 litrowy polecacie, tak na marginesie(dobrze żeby był wąski)
    z góry dzięki.
    Ostatnio edytowane przez Pitrekkk ; 16-09-2021 o 16:26

  16. #17416

    Domyślnie

    Ani duzo ani mało jak ktos ma na to gwarancję dać. Jakbyś schemat podłączeń miał to powinieneś sam dać radę. Natomiast do dogrzewania grzałkami proponowałbym większy bufor i taryfę G12W po to aby bufor ładować w mniej drogim prądzie. Przy dobrym zarządzaniu również klimatyzator ominie strefę drogiego prądu bo wtedy grzanie przejmie bufor i to da juz sensowny system grzewczy. W tych 200 litrach można zmieścić ok 14 kwh to może być trochę mało. No i grzałka powinna dać radę nabić pełny bufor w 7 godzin i w tym czasie ogrzać dom czyli powinna być większa nawet do tego bufora. Dałbym 3kw o ile z zasilaniem nie ma problemów. Ilość pob ranej energii się nie zmieni ale robota szybciej będzie zrobiona
    A CWU skąd ?
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 17-09-2021 o 12:18

  17. #17417
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Do grzania wody stosuje bojler 90 litrów.

    Ogólnie za cały rok wyszło mi około 3600-3800kwh(grzanie klima, wody i bytowe).
    Na te potrzeby mam instalacje pv, może parę kilo nawet zostanie, a za resztę(czyli to co wyjdzie za ten bufor który chce zamontować) dopłaci się.
    Co do bufora dałbym większy, ale pomieszczenie techniczne jest tak małe że te 200 litrów to jest maks co tam wejdzie, a i tak mega ciasno.
    Myślę właśnie zamontować 2x1.5 kilo, ewentualnie 2x2kilo(moc grzałek).

  18. #17418

    Domyślnie

    Witam !!
    mam bufor bez odpowietrznika na górze i mam dylemat - czy wiercić w deklu i wspawać rurkę na odpowietrznik (blacha 5mm) czy może na wyjściu z bufora dać trójnik i tam odpowietrznik
    Woda na kaloryfery pobierana jest z bufora taką fajką skierowaną ku górze
    Będę wdzięczny za podpowiedź

  19. #17419

    Domyślnie

    czy dwa filtry chroniące jednocześnie i zawór tr i pompę czy też wstawić tylko jeden przed pompą ?

  20. #17420

Strona 871 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony