dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 902
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 18027
  1. #41

    Domyślnie a

    na lejki nie ma miejsca
    ale moze jest miejcze na np walce w których byłyby wężownice tak dobrane jaki planowany jest duży przesył ciepła
    im więcej ciepła palnujemy przesyłać tym szerszy pas dla niego

    a z drugiej strony czy sprawe nie załatwi wysokość posadowienia wężownic
    spowoduje on sztafete - niskotemperaturowe wężownice oddają ciepło średniotmp - jak w sztafecie przkazuje paleczkę
    Fido/Fidox - Robert Kucia
    www.iQhome.eu
    www.AleWygodnie.pl

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Witaj
    O walcach pisałem. Mozna, ale da się lepiej.
    Ile tak naprawdę obiegów glikolowych planujesz?
    4 niezależne?
    Adam M.

  3. #43

    Domyślnie a

    dobre pytanie - ile obiergów
    sam nie wiem
    wiem jedynie że chę budować dom pasywny
    jego teoretyczne zapotrzebowanie na moc przy temp na zewnątrz -20 wynosi 4,8 kW - zakładam niedoskonałości w obliczeniach i wykonawstwie i przyjmuje 50% zapasu - czyli 7,5 kW
    mam już kupiony wkład - nie jest on s płaszczem wodnym - zastanawiam się czy dorabieć płaszcz i do bufora czy nie
    będzie wentylacja mechaniczna więc ona rozprowadzi ciepło kominka po domu - pozostaje pytanie czy nie warto dołożyć płaszcz wodny aby mieć ciepłą wode
    do bufora chce podpiąć w przyszłości solar - przewody wyprowadzam przed dom - bo nie wiem czy będą to jakieś próżniowe i będą dogrzewać bufor czy tylko dla COW. w buforze będzie grzałka - ona powinna wystarczyć ogrzać w taryfie nocnej bufor aby przez dzień ciepło rozprowadzić po podłogówce

    w przyszłości (po jednym sezonie grzewczym sprawdzę ile mogę oszczędzić dokupując solary czy Pompe ciepła w porównaniu do kosztów jej zakupu.
    gac mi isę nie podoba, kominów nie mam (oprócz kominkowego) więc i ekogroszek odpada.
    jestem otwarty na inne pomysły a uważam że najważniejsze jest serce czyli bufor
    Fido/Fidox - Robert Kucia
    www.iQhome.eu
    www.AleWygodnie.pl

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    7,5kW na każdą sekundę sezonu grzewczego.....
    7,5 kW przez całe 24 godziny to 5 400kWh miesięcznie.....
    A po 0.36zł za prąd to 1944zł....też za miesiąc
    A jak w drugiej taryfie to tylko z połowę... jak sie kompa, telewizora i oswietlenia nie załączy...

    Można. Wszystko można, tylko po co?
    Adam M.

  5. #45

    Domyślnie ?

    nie bardzo rozumie
    7,5kW to szczytowe zapotrzebowanie
    w wyzszych temperaturach nie ma takiej potrzeby
    chodzi o ustalenie szczytowej mocy
    poza tym zapotrzebowanie budynku na sezon grzweczy to zgodnie z wyliczeniami 2800 kwh za sezon

    podkreślam ja nie znam sie na tym - być może źle wyjaśniam pewne kwestie - proponuje przenieć temat na priva a jeszcze lepeiej na GG - wyjaśnimy błędy
    Fido/Fidox - Robert Kucia
    www.iQhome.eu
    www.AleWygodnie.pl

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Jeżeli jest błąd to w założeniu. W koncepcji.
    Odpalam GG. 3064087
    Adam M.

  7. #47

    Domyślnie

    Być może głupio się zapytam, ale trudno.
    Zajrzałam do tego wątku w poszukiwaniu pomysłu na bufor ciepła. Rozmawiacie tu co prawda o bardzo zaawansowanych technologiach a mnie chodzi o coś prostego. Mam bowiem olbrzymie przeszklenie na stronę południową, które zimą świetnie "pracuje" w charakterze ogrzewania. Chciałabym jednak zwiększyć zysk z tego okna poprzez "bufor", który nagrzeje się w dzień a będzie oddawał ciepło wieczorem. Najlepiej ustawić duży czarny kamień, ale ja szukam pomysłu aby "to coś" miało jeszcze walor użytkowy. Kamienna podłoga pod oknem wydaje mi się zbyt cienkim elementem jak na akumulację a kamienny stolik jest niepraktyczny. Akwarium? Chyba nie.
    Czy da się jakoś wykorzystać moje okno?

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Wyglądać nim czasem?

    Zyski jakie są takie są. Ich się nie zwiększy. Przesunięcie tych zysków w czasie (np. na wieczór) wymaga techniki kondensowania energii. Ta co jest jest "niskoparametrowa"
    Pompa ciepła?
    Dla jednego okna?
    Można, ale ja bym sie zastanawiał czy warto.
    Adam M.

  9. #49
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Romanes

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał artur11
    Zastanawiam sie jak to rozwiazac zeby w czasie zimy jak na solarze jest 30-40C doladowywac zbiornik od dolu z instalacji solarnej. Chodzi mi o sytuacje kiedy u gory mamy np 55C ponizej warstwy perforacji lejka i woda sie nie przepcha. Wiem ze zyski niewielkie ale zawsze cos.
    W tym roku ojciec podłączył do zbiornika CWU (100l), równolegle do króćców od pieca CO solarek zbudowany z 2 płyt z grzejnika panelowego - ok. 1,4 m2(obudowa - stara rama z okna, szyba okienna pojedyńcza i trochę styropianu z tyłu), z własną pompką obiegową. Ja jako elektronik-amator dobudowałem układ sterowania pompką, z pomiarem temperatury w 4 punktach : na płycie solara, wewnątrz zbiornika (w rurce przeznaczonej na czujnik temperatury z kotła gazowego) oraz na rurkach : odpływowej "gorącej" i dopływowej "zimnej" z solara. Ciekawostki z obserwacji temperatur :
    - przy pełnym słońcu różnica na rurach "gorąca"-"zimna" wynosiła maksymalnie 7÷8 stopni

    Doświadczalnie układ sterowania został tak zaprogramowany, że :
    - załaczenie pompki solara następuje, gdy temperatura na solarze jest wyższa niż w zbiorniku o ok. 10 stopni,
    - wyłączenie pompki następuje gdy różnica pomiędzy temperaturami rur "gorącej" i "zimnej" jest mniejsza od ok. 1,5 stopnia.

    I najważniejsze : po właczeniu pompki temperatura wody w rurach solar-zbiornik najpierw spadała z temperatury solara do temperatury zbiornika(w przybliżeniu), ale w miarę upływu czasu powoli wzrastała, tak jak wzrastała temperatura w zbiorniku (duży pobór CWU {kąpiel } powodował oczywiście spadki temperatury).

    A propo zapytania o rozwiązanie to na podstawie obserwacji tego naszego układu myślę, że najpierw zostanie ciepłem z zbiornika nagrzana ciecz w obiegu solara (do temperatury wężownicy w zbiorniku), a następnie dopiero z solara zostanie przekazywane ciepło uzyskane od Słoneczka do zbiornika. Czyli starać się, aby pojemność układu solara była jak najmniejsza oraz układ dobrze zaizolowany.
    To moje przemyślenia, elektroenergetyka , niestety nie ciepłownika

    Podziękowania dla adam_mk; postaram się zrealizować opisany bufor z starego zbiornika hydrofora 300l
    Romanes

  10. #50

    Domyślnie

    Witam wszystkich,
    Trochę napiszę o moim układzie z buforem i poproszę adama_mk lub innych którzy będą czuli się na siłach odpowiedzieć o komentarz.
    Użytkuję układ kocioł Atmos 25kW(zgazowanie drewna) + bufor 1000l (firmy Dukla), z wężownicą cwu. Do tego dochodzą grzejniki miedziano-aluminiowe Regulus + 2 stalowe drabinki w łazienkach + c.a. 10m2 podłogówki w większej łazience.Domek ma c.a. 150m2+garaż 20m2, ściany z Maxa29+10cm styropianu, na poddaszu15+5cm wełny. Zapotrzebowanie na ciepło c.o. wynosi około 10-11kW.
    Wracając do bufora i sposobu jego podłączenia, zgrubnie króćce są rozmieszone tak jak przedstawił to adam na swoim projekcie tzn:
    - dopływ wody gorącej (80C) z kotła jest u góry trochę poniżej wieczka
    - wypływ do instalacji c.o. (na mieszacz) na samym szczycie wieczka(wieczko jest wypukłe)
    - wypływ do kotła blisko dna.
    Takie są podobieństwa.
    Nic nie wiem o konstrukcji wężownicy, a szczególnie o istnieniu wewnątrz lejka, ani też czy króćce mają kolanka do wzbudzania ruchu wirowego jak to jest na schemacie adama.Dodam ,że powrót z grzejników jest w zupełnie innym miejscu. Nie ma bezpośredniego wpływu do bufora, natomiast jest połączenie trójnikiem z króćcem wylotu do kotła (u adama króciec jest na dole po lewej stronie). Aczkolwiek jest to zgodne ze wszystkimi schematami instalacyjnymi takich układów.

    Teraz zasadnicza kwestia. Mam wrażenie że praca układu - pompa+grzejniki niszczy, a przynajmniej zabuża znacznie układ warstw zbiornika. Generalnie po wskazaniach 3 termometrów, widać pewne wędrowanie wody gorącej w dół i w górę podczas ładowania i rozładowania zbiornika. Ale mam wrażenie że po rozładowaniu zwłaszcza na dole zalega zbyt ciepła woda tzn o temp c.a. 40C. Ponieważ mieszacz na wejściu układu c.o. jest ręczny(ustawiony c.a. w połowie ), więc zależnie od temp wody w górnej cz. zbiornika grzejniki są zasilane temp od 60 do 40C. Nie mam pomiaru temp wody powrotnej, na "dotyk" jest o kilka stopni chłodniejsza zapewne wacha się od 50kilka do 30kilkaC (wg producenta spadek temp przy przepływie przez grzejnik wynosi 8-10C).Pytanie brzmi czy taka praca układu jest poprawna, czy też można ją "udoskonalić" np zmieniając pkt podawania wody powracającej z grzejników? Może zmienić nieco ustawienia mieszcza? Może jakoś zmiejszyć prędkości przepływu wody w całym układzie (chociaż pompa pracuje na min 1 biegu).

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Zostawiłbym tak, jak jest. Z opisu mi wynika, że układ jest jak najbardziej poprawny. Jeżeli jeszcze działa, to raczej nie poprawiać.
    Opisywałem co można próbować stosować i jak na etapie projektowania i budowy takich instalacji. Dążymy do tego, żeby całość działała dobrze, a tu chyba tak jest. A że można byłoby zrobić to lepiej i uzyskać może jakieś nieco lepsze wyniki w sensie krutszego czekania na CWU? Nie wiem czy TERAZ warto. Gdyby działało kapryśnie lub słabo to co innego.
    Pozdrawiam Adam M.

  12. #52
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Tomek.dr

    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    4

    Domyślnie Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła

    Witam serdecznie, proszę o radę dla następującej sytuacju (jestem w trakcie budowy):
    - dostęp do gazu ziemnego
    - planowany kominek z płaszczem wodnym
    - planowane użycie grzejników Regulus o małej pojemności wody (w celu wyeliminowania dużej bezwładności - łatwość regulacji)

    Chciałbym zastosować bufor w celu wykorzystania kominka oraz zoptymalizowania pracy kotła gazowego.
    Moje pytania:
    1. Jaki kocioł wybrać: zwykły czy z zamkniętą komorą spalania?
    2. Które z rozwiązań z buforem wybrać (chodzi mi o połączenie kocioł, kominek, co, cwu)?
    3. Jaka będzie optymalna pojemność bufora (ilość osób: 2+4, ok 450m3 kubatury - z poddaszem użytkowym, bardzo dobra izolacja cieplna - planowana izolacja conajmniej 20-30 cm)?
    4. Jak zmodyfikować powyższy schemat do mojej sytuacji (brak solarów i pompy ciepła)?

    A może bardziej optymalne byłoby zasilanie bufora kominkiem bez płaszcza wodnego?

  13. #53

    Domyślnie

    Jeśli planujesz ogrzewanie wodne i bufor ciepła zastanów się czy opłaci Ci się gaz - podobnie cenowo wyjdzie ładowanie bufora prądem w drugiej taryfie.

    Jaką masz powierzchnię użytkową - bo napisałeś 450m3 - czy miało być 450m2 czy podałeś może kubaturę w m3?

  14. #54
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Tomek.dr

    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    4

    Domyślnie

    pow. użytkowa 120 m2. U nas cena 1 kWh = 39gr. W układzie dwutaryfowym ceny: 20 gr i 46 gr. Tak więc, gdy z gazu ziemnego pozyskanie 1 kWh jes 3 razy tańsze, to jednak na prąd się chyba nie opłaca nawet w drugiej taryfie, tym bardziej, że w dzień jest znacznie drożej, niż przy jednej taryfie.

  15. #55
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Tomek.dr

    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    4

    Domyślnie

    Co sądzicie o wykorzystaniu bufora latem do schłodzenia pomieszczeń. Czy były jakiś efekt, gdyby zakopać w ziemi na głębokość 2-3 m plastikowy zbiornik 1-2 m3 z wodą i wpuścić w obieg np. do grzejników?

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek.dr
    Co sądzicie o wykorzystaniu bufora latem do schłodzenia pomieszczeń. Czy były jakiś efekt, gdyby zakopać w ziemi na głębokość 2-3 m plastikowy zbiornik 1-2 m3 z wodą i wpuścić w obieg np. do grzejników?
    Niezależnie od wydajności tego zbiornika - przepuszczanie zimnej wody przez kaloryfery spowoduje osiągnięcie punkyu rosy i beszie Ci z nich kapać woda .

  17. #57

    Domyślnie

    Co sądzicie o wykorzystaniu bufora latem do schłodzenia pomieszczeń. Czy były jakiś efekt, gdyby zakopać w ziemi na głębokość 2-3 m plastikowy zbiornik 1-2 m3 z wodą i wpuścić w obieg np. do grzejników?
    Nie znam się co prawda, ale wydaje mi się, że najprostszy GWC (rurowy) da Ci więcej za mniejszą kasę (powierzchnia wymiany temperatury takiego zbiornika będzie wielokrotnie mniejsza niż analogiczna powierzchnia 50mb rury w ziemi)
    To odnośnie chłodzenia.
    Co do bufora ciepła, to jeśli dobrze zrozumiałem wykład Mistrza chodzi o spłycenie amplitudy skoków temteratury (np z kominka z płaszczem) i generalnie akumulowanie energii.
    Tak więc jest on głównie wykorzystywany w sezonie grzewczym.
    W tej sytuacji gdybyś umieścił taki zbiornik w ziemi (w strefie przemarzania gruntu?) to albo musiałbyś wydać majątek na jego izolację, albo miałbyś (chwilowo bezrobotnych) "zielonych" z Doliny Rospudy na karku za zwiększanie efektu cieplarnianego naszej planety
    Z pewnością się nie znam, ale tak to jakoś widzę
    (Jeny, zaraz Mistrz mnie zrąbie jak burą sukę...)

    Pozdrawiam
    Tomek

  18. #58
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    majewa

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    4

    Domyślnie bufor

    Witajcie .
    Dużo tu róznych pomysłów , a ja przymierzam się do zbudowania bufora cieplnego w postaci dobrze zaizolowanego betonowego szczelnego zbiornika z wodą / na chwilę obecną wychodzi mi że o kubaturze ok. 24 m3) . Bufor ogrzewany solarami zasilałby w okresie zimowym nagrzewnicę powietrza za reku.
    Co myślicie o takim pomyśle ?

  19. #59

    Domyślnie

    Za mały. Wystygnie do zimy. Jakbyś zrobił ze 200 m3 to by Ci całą zimę dom grzał. To byłaby taka sześcienna kostka wody o boku 6 m - trochę głębsza piwnica pod garażem. Nawet nie byłoby takie drogie, tylko to ocieplenie ...

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: bufor

    Cytat Napisał majewa
    Witajcie .
    Dużo tu róznych pomysłów , a ja przymierzam się do zbudowania bufora cieplnego w postaci dobrze zaizolowanego betonowego szczelnego zbiornika z wodą / na chwilę obecną wychodzi mi że o kubaturze ok. 24 m3) . Bufor ogrzewany solarami zasilałby w okresie zimowym nagrzewnicę powietrza za reku.
    Co myślicie o takim pomyśle ?
    Co rozumiesz przez "dobrze zaizolowany" ?
    Do jakiej temperatury zamierzasz ten zbiornik grzać ?
    Co z izolacją dna zbiornika ?

Strona 3 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony