dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 849 z 902
Pokaż wyniki od 16.961 do 16.980 z 18027
  1. #16961

    Domyślnie

    Planuję przerobić bufor 800l na 1000-1200l.
    Poczytałem temat i mam takie założenia nie wiem czy dobre.
    Przeciąć zbiornik wstawić wężownicę fi22 25m do CWU i do solarów. Na dole stożek z kominem, komin ponacinany.
    Wyjścia i wejścia wody CO z kolankami w środku. Bufor ma być grzany grzałkami.
    Grzałkę mam 9Kw i 4Kw. Jak je upchnąć pod stożkiem ?
    Grzałki muszą być centralnie w osi bufora ? Myślałem żeby dać dwie obok siebie ?
    Co z grzaniem CWU w lecie? Dać pod wężownicę grzałkę i na lato grzać tylko górę bufora ?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200516_190059.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	92,1 KB
ID:	444343  

  2. #16962

    Domyślnie

    witam.jeszcze jedno pytanie .w buforze ktory powiekszyłem Atmos 750l.wejscie i powrót wody kotłowej to to rury 5/4 kończące się równo z blachą bez żadnych kolan ,czy dołożyć kolana ,czy zostawić jak w oryginale.nadmieniam ,że kroćce są w jednej lini,patrząc od góry zasilanie termometr ,grzałka ,termometr,powrót, spust wody.

  3. #16963

    Domyślnie

    już starzy wyjadacze nie zaglądają na to forum??? mr.Adam też się gdzieś zapodział,no fakt to forum ma już 14 lat i emocje opadły.chociaż jest jeszcze wielu chętnych do zrobienia buforka jak to Adam mowi ,,Tymi Ręcami Zrobione,,ale nie wszystko człowiek jest w stanie wiedzieć,

  4. #16964
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Tak wspawaj kolanka, bufor będzie lepiej działał, To znaczy: szybciej będzie się nagrzewał, woda będzie się mniej mieszać.

  5. #16965

    Domyślnie

    tylko ,że w tych buforach wejście z kotła do bufora jest rownież wyjściem na obieg grzejników i czy póżniejszy pobór gorącej wody kotłowej nie będzie przez to utrudniony

  6. #16966
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Cytat Napisał gran torino Zobacz post
    tylko ,że w tych buforach wejście z kotła do bufora jest rownież wyjściem na obieg grzejników i czy póżniejszy pobór gorącej wody kotłowej nie będzie przez to utrudniony
    Sławku ,chcąc stworzyć naprawdę dobry baniak ,który nie będzie ci przysparzał problemów (zawirowania, problem z uwarstwianiem ,legionella ,zrób tak jak na rysunkach Adama. Nie rozumiem jak to ma działać że zasilanie z kotła na bufor ma być jednocześnie zasilaniem obiegu grzejników .Rób tak żeby przyłącza zasilające i odprowadzające wodę wzajemnie się nie zakłócały .Czyli potrzebujesz 4 króćców i czterech kolan. Stworzysz w ten sposób siłę napędową rotacyjnego ruchu wody który sprzyja warstwowemu kształtowaniu temperatur i nie mieszania się zładu a oto tutaj przede wszystkim biega .Tak kolana muszą być !!!! Nie patrz na króćce które masz w baniaku ,pierdziel je , robisz baniak pod siebie ,jak masz ich za mało to wypal otwory i wstaw więcej ,pamiętając o wysokościach ,mogą iść wszystkie w jednej pionowej linii .Co do cwu to naprawdę dałbym na twoim miejscu wężownice od gościa z OLX (piękna robota) z gwarancją i próbami ciśnienia przed wysyłką i nie bawił się w baniaka w baniaku lub dodatkowy bojler .Co to jest teraz 2 tys tym bardziej w kwestii korzyści i prostoty jakie to przynosi ,zresztą zawsze możesz spróbować sam nawinąć jak dysponujesz czasem i zacięciem . Zastanawia mnie jeszcze jak chcesz spiąć kocioł z buforem ,z tego co doczytałem producent atmosa wymaga laddomatu (1300 na dzień dobry ) choć Adam ma tańszy patent. https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-s.../bufor-ciepla/

  7. #16967
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Na pocieszenie dodam ci jeszcze że baniaka takiego jak tu opisany z wężownicą miedzianą do cwu i solarną nie kupisz z seryjnej produkcji w Polsce,wszystkie galmety itp stanowią dobrą bazę do dalszych działań .Francuzi produkują już dobre z tym że ceny od 7 tys euro

  8. #16968

    Domyślnie

    ja do atmosa dc18s mam zawór temperaturowy esbe vtc 511 zamiast laddomatu .Łukasz gdybyś popatrzył na schematy podłączenia kotła i bufora atmosa to wiedziałbyś o co pytam.Czesi klepią te kotły i bufory x lat i jakoś to działa i chyba dobrze.miałem bufor 750l i powiększyłem go do prawie 1000l,a że jeszcze nie zaspawałem dennicy to kombinuję z tego co mam w garażu.,gdzieś na początku tego forum Adam pisał ,że przy wymuszonym przez pompę ładowaniu bufora dobrze wspawać kolana hamburskie tylko ,że wasze bufory mają wejscie z jednej ,a wyjscie z drugiej strony.chodzi o to ,że w zasadzie u mnie wszystko przygotowane jest pod takie właśnie podpięcie.są ludzie którzy mają w tym temacie wiedzę i niejeden bufor,, popełnili,,więc pytam.
    z poważaniem Sławek
    ps ,a mogłem założyć gaz to mi się ubzdurało mieć bufor i kocioł na drewno

  9. #16969

    Domyślnie

    Panowie jak upchać dwie grzałki 9 i 4Kw na dole bufora ? Dać jedną obok drugiej pod wężownicą solarną czy w pionie jedna nad drugą ? Czy dobrym pomysłem jest wstawienie dodatkowej grzałki pod wężownicą CWU żeby w lato grzać tylko połowę bufora ?

  10. #16970
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    M-Szpon

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Czy Bufor o przekroju 150x50 wys 170 ma szanse ?
    Będzie w środku zawirowanie ?

  11. #16971

    Domyślnie

    z tego co pamietam to na forum opisywali takie inne buforki nie w kształcie walca i chyba z problemem uwarstwienia nie było.zresztą P.Adam całkiem niedawno podrzucił zdjęcia takiego bufora (patrz 24.11.2019r)

  12. #16972
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Cytat Napisał gran torino Zobacz post
    ja do atmosa dc18s mam zawór temperaturowy esbe vtc 511 zamiast laddomatu .Łukasz gdybyś popatrzył na schematy podłączenia kotła i bufora atmosa to wiedziałbyś o co pytam.Czesi klepią te kotły i bufory x lat i jakoś to działa i chyba dobrze.miałem bufor 750l i powiększyłem go do prawie 1000l,a że jeszcze nie zaspawałem dennicy to kombinuję z tego co mam w garażu.,gdzieś na początku tego forum Adam pisał ,że przy wymuszonym przez pompę ładowaniu bufora dobrze wspawać kolana hamburskie tylko ,że wasze bufory mają wejscie z jednej ,a wyjscie z drugiej strony.chodzi o to ,że w zasadzie u mnie wszystko przygotowane jest pod takie właśnie podpięcie.są ludzie którzy mają w tym temacie wiedzę i niejeden bufor,, popełnili,,więc pytam.
    z poważaniem Sławek
    ps ,a mogłem założyć gaz to mi się ubzdurało mieć bufor i kocioł na drewno
    Hydraulik który wykonuje u mnie instalację spinał zespół buforów z dużym atmosem w jakimś nadleśnictwie poprzez zawór ,po 1 sezonie wstawili laddomat bo ujechać nie mogli ,mogę ci podać na priw numer do niego może powiedział by ci dokładnie w czym rzecz .
    Szkoda że Adama gdzieś wywiało.

  13. #16973

    Domyślnie

    ochrona kotła 5/4 cala zawór także,kvs 14, wkładka 72.,całość oparta na schemacie Adama także musi chodzić,jedyne czego nie wiem to te kolana hamburskie,ale niestety Adama gdzieś wsysło,a On by wiedział jak to ugryźć.dzieki Łukasz za zainteresowanie.

  14. #16974
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Cytat Napisał gran torino Zobacz post
    ochrona kotła 5/4 cala zawór także,kvs 14, wkładka 72.,całość oparta na schemacie Adama także musi chodzić,jedyne czego nie wiem to te kolana hamburskie,ale niestety Adama gdzieś wsysło,a On by wiedział jak to ugryźć.dzieki Łukasz za zainteresowanie.
    Kilka miesięcy temu Adama bardzo chamsko potraktował (zamknięty salonik) elity forum muratora ,bodajże w temacie ,,Budować się czy kupić mieszkanie "
    Podejrzewam że się wku....... i się już nie udziela. Wielka szkoda ,szczególnie dla tego forum.

  15. #16975

    Domyślnie

    szkoda. w sumie to forum to Adama dziecko.

  16. #16976

    Domyślnie

    Witam
    Na początku miał być piec z podajnikiem + podłogówka +grzejniki +duży bojler CWU tak z 300L conajmniej z wezownica CO, oraz solarna. I potem pomyślałem o buforze. A jak bufor to bojler odpada. A jako że z solarów samodzielnie wykonanych nie chce rezygnować myślę czy nie zrobić ich więcej. W taki sposób żeby ciepła z nich starczyło na CWU i podgrzanie łazienki, ewentualnie sypialni wieczorem w domu. Przy takiej pogodzie jak jest teraz, tak nie zimno, nie ciepło, tak nijak.
    Bufor 2m³ z wężownica solarna oraz do CWU.

    Co Panowie myślą o takim dogrzewaniu domu z bufora zasilanego energia słoneczna? Zakładam tak ustawić pompę solarna żeby woda z niego idąca do bufora miała 60 do.70°C A jak się uda to wyżej.
    Cały układ jest dopiero w sferze planów, najbardziej zależy mi na opinii o solarnym dogrzewaniu domu przy takiej przejściowe pogodzie.

  17. #16977

    Domyślnie

    Nie jestem ekspertem, ale mogę napisać co zaobserwowałem u siebie .mam solary i zbiornik 300 l.w takie dni jak teraz w zasadzie jak nie ma słońca to zbiornik jest pusty cieplnie,muszę grzac kotłem.W słoneczne dni zbiornik doładowany 60st.(obecnie solary 6m2), zastosowaną mam grupę pompową, a w słoneczne dni temp.zasilania ok80-90st.sterownik sam reguluje predkość przepływu glikolu..gdy niema słońca wystarcza to na dwa dni tylko c.w.u

  18. #16978
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    [QUOTE=MatiC2;7945376]Witam
    Na początku miał być piec z podajnikiem + podłogówka +grzejniki +duży bojler CWU tak z 300L conajmniej z wezownica CO, oraz solarna. I potem pomyślałem o buforze. A jak bufor to bojler odpada. A jako że z solarów samodzielnie wykonanych nie chce rezygnować myślę czy nie zrobić ich więcej. W taki sposób żeby ciepła z nich starczyło na CWU i podgrzanie łazienki, ewentualnie sypialni wieczorem w domu. Przy takiej pogodzie jak jest teraz, tak nie zimno, nie ciepło, tak nijak.
    Bufor 2m³ z wężownica solarna oraz do CWU.

    Co Panowie myślą o takim dogrzewaniu domu z bufora zasilanego energia słoneczna? Zakładam tak ustawić pompę solarna żeby woda z niego idąca do bufora miała 60 do.70°C A jak się uda to wyżej.
    Cały układ jest dopiero w sferze planów, najbardziej zależy mi na opinii o solarnym dogrzewaniu domu przy takiej przejściowe pogodzi
    Ta sama koncepcja spędza mi sen z polwiek

  19. #16979
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Pomysł dobry ,też nad tym myślę ,weż pod uwagę tylko jak będziesz schładzał instalacje latem .

  20. #16980

    Domyślnie

    Cudów się nie spodziewaj, co prawda mam układ CWU zbudowany trochę inaczej, bo na 2 bojlerach i kolektory pod kontem 60° (12m²), co daje mi możliwość wyciągnięcia trochę ciepła z bojlera solarnego, ale przez cały sezon grzewczy udało mi się z tego skorzystać może 10 razy, inna sprawa, że zimą jak jest trochę słońca to solary podgrzewają mi wstępnie CWU, generalnie szacuje, że to wszystko dało mi oszczędności około 200kg węgla.

Strona 849 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony