dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 857 z 902
Pokaż wyniki od 17.121 do 17.140 z 18027
  1. #17121
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Grzałka z wbudowanym termostatem + zegar ze stycznikiem załatwią sprawę temperatury w buforze i pracy tylko w taniej traryfie.
    Obecne sterowanie rozładowywaniem bufora nie sprawdza się, że chcesz zmieniać?

  2. #17122
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    No właśnie mam już włożoną grzałkę zwykłą bez termostatu i tylko latem używałem z czasówką. Jak było mało wody latem to trochę na czasówce dokładałem.
    Muszę właśnie jakoś teraz termostat ogarnąć i jakiś sterownik pokojowy chyba do tego-może coś prostego to ogarnie?
    Obecne(od 3lat) sterowanie sprawdza się i palę kominkiem kilka h dziennie, ale założyłem fotowoltaikę i parę kW zostało. Po za tym chcę zobaczyć jak kosztowo wyjdzie mi prąd ,bo może warto dołożyć PV. Jak prądu nie włącze na miesiąc lub dwa to się nie dowiem.
    Tylko tego obecnego rozładowywania bufora(tatarek) chyba ciężko będzie mi spiąć z grzaniem prądem. Do tatarka nie mam wolnych przewodów poza skrętką wiec wydaje mi się, że trudo będzie mi to połączyć.
    Ostatnio edytowane przez Xesxpox ; 10-12-2020 o 18:58

  3. #17123

    Domyślnie

    witam. mój bufor 1000l zrobiony podpięty do Atmosa dc 18s wszystko działa prawie wzorowo, prawie bo ten nieszczęsny zawór klapowy nie trzyma i bufor rozładowywuje się po przez kocioł, a że sezon w pełni to teraz nie będę rozbierał skręcane rury 5/4 .wiem ,że niektórzy montowali zawory zwrotne, ale chyba na grawitacji nie będzie przepływu, czy jakieś sugestie ,żeby to usprawnić????

  4. #17124
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał gran torino Zobacz post
    witam. mój bufor 1000l zrobiony podpięty do Atmosa dc 18s wszystko działa prawie wzorowo, prawie bo ten nieszczęsny zawór klapowy nie trzyma i bufor rozładowywuje się po przez kocioł, a że sezon w pełni to teraz nie będę rozbierał skręcane rury 5/4 .wiem ,że niektórzy montowali zawory zwrotne, ale chyba na grawitacji nie będzie przepływu, czy jakieś sugestie ,żeby to usprawnić????
    Zawór zwrotny grzybkowy plastikowy z wyciagnieta sprężyna załatwia sprawę

  5. #17125

    Domyślnie

    ten zawór w pionie czy poziomie

  6. #17126
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Zdarza się też, że nie jest winny zawór tylko obejście z pompą przez którą grawitacyjnie przepływa woda. Wówczas trzeba albo zasyfonować obejście albo dać zawór zwrotny za pompą.

  7. #17127

    Domyślnie

    raczej to nie przez pompę, gdyby kol .Romano mógł się wypowiedzieć jak zamontować ten zawór zwrotny to byłbym wdzięczny,a wieczorem postaram się jakieś zdjęcia dołożyć

  8. #17128
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Załóżmy że pompa ciepła powietrzna CWU ma zbiornik 300l. Ten zbiornik ma w sobie dodatkową wężownicę. Czy jest sens zrobić i podpiąć kominek z płaszczem wodnym do tego zasobnika? 300l to nie za mało? Albo jakiej mocy dać kominek aby tego nie zagotowało szybko?
    A może wystarczy naczynie przelewowe na strychu aby pozbyć się nadmiaru ciepła z wody w obiegu wężownicy?

  9. #17129
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał gran torino Zobacz post
    raczej to nie przez pompę, gdyby kol .Romano mógł się wypowiedzieć jak zamontować ten zawór zwrotny to byłbym wdzięczny,a wieczorem postaram się jakieś zdjęcia dołożyć
    Tylko w pionie ja wstawiłem tam dodatkowo dwa zawory i śrubunki aby w razie zdeformowania się tego grzybka można było łatwo wymienić jak na razie trzy lata trzyma dobrze muszę tylko dołożyć jakiś termostat na czopuch żeby wylaczal pompke może ktoś podrzuci jakiś link myślę że tak do 600stopni to chyba musi być,załączanie planuje na ok.100stopni ale czy taki np. Do300stopni nie zepsuje się gdy na czopuchu pojawi się 600stopni

  10. #17130

    Domyślnie

    witam dzięki za odpowiedz .ja mam zamontowany sterownik dk system i pompa włącza się przy 78 st. C i histereza 2 st. C ,także przy 75 jest wyłączony .Atmos ma to do siebie że ,hula na 82-86st.C,dlatego takie późne włączenie pompy (wkładka w trojdrożnym 72 st.C)
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	107_2027.jpg
Wyświetleń:	153
Rozmiar:	88,9 KB
ID:	451280   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	107_2018.jpg
Wyświetleń:	125
Rozmiar:	86,2 KB
ID:	451281  

  11. #17131

    Domyślnie

    to moja kotłownia muszę jeszcze dokończyć ocieplenie
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	107_1951.jpg
Wyświetleń:	197
Rozmiar:	88,6 KB
ID:	451282   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	107_2021.jpg
Wyświetleń:	174
Rozmiar:	89,2 KB
ID:	451283  

  12. #17132
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał gran torino Zobacz post
    witam dzięki za odpowiedz .ja mam zamontowany sterownik dk system i pompa włącza się przy 78 st. C i histereza 2 st. C ,także przy 75 jest wyłączony .Atmos ma to do siebie że ,hula na 82-86st.C,dlatego takie późne włączenie pompy (wkładka w trojdrożnym 72 st.C)
    U mnie zawór termostatyczny jest z regulowaną temp.zakres 50-70stopni ustawione ok.50 załączanie pompki 55 przy starcie na tych 55stopniach najmniej kocioł spalal paliwa.

  13. #17133

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    Marzy mi się bufor ciepła na wzór schematu Pana Adama z wężownica CWU, lejkiem i wężownicą pod solary w nowym domu.
    Budynek jest przed wszystkimi instalacjami, okna wstawiamy w lutym.
    Parter+poddasze użytkowe, ok. 200m2 pow. ogrzewanej.
    wg. projektu będę potrzebował 4500kwh/rok na CO i drugie tyle na CWU (docelowo rodzina 2+2). Co do wymiarów to ogranicza mnie wysokość kotłowni (255cm) i zdrowy rozsądek. Myślałem o buforze 1000-1500L.

    Dom chciałbym ogrzewać grzałkami napędzanymi fotowoltaiką i/lub prądem z drugiej taryfy.
    Wspomagać się będziemy kominkiem z płaszczem wodnym (10kW), jeśli przyjdzie zima tysiąclecia czy zabraknie prądu dłuższy czas (mam dostęp do taniego drewna).

    Przeczytałem kilkaset stron wątku, żeby zorientować się mniej więcej czego właściwie potrzebuje.

    Pytanie od początku było oczywiste. Kto mógłby mi taki bufor zbudować lub gdzie mógłbym kupić gotowy produkt?
    Zagląda tu mnóstwo osób z różnymi doświadczeniami, a ja z pewnością podążam dawno wydeptanymi ścieżkami. Mógłby ktoś polecić jakiś godny uwagi produkt/producenta lub jakiegoś specjalistę, który podjąłby się budowy takiego bufora?


    Pozdrawiam
    Łukasz
    Ostatnio edytowane przez Łuki_Qba ; 14-01-2021 o 19:32

  14. #17134
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łuki_Qba Zobacz post
    ...
    Pytanie od początku było oczywiste. Kto mógłby mi taki bufor zbudować lub gdzie mógłbym kupić gotowy produkt?
    ....
    Pozdrawiam
    Łukasz
    Jezeli kupic to np tu
    http://zbiornikakumulacyjny.pl/cennik/

  15. #17135

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łuki_Qba Zobacz post
    Dzień dobry,
    Marzy mi się bufor ciepła na wzór schematu Pana Adama z wężownica CWU, lejkiem i wężownicą pod solary w nowym domu.
    Budynek jest przed wszystkimi instalacjami, okna wstawiamy w lutym.
    Parter+poddasze użytkowe, ok. 200m2 pow. ogrzewanej.
    wg. projektu będę potrzebował 4500kwh/rok na CO i drugie tyle na CWU (docelowo rodzina 2+2). Co do wymiarów to ogranicza mnie wysokość kotłowni (255cm) i zdrowy rozsądek. Myślałem o buforze 1000-1500L.

    Dom chciałbym ogrzewać grzałkami napędzanymi fotowoltaiką i/lub prądem z drugiej taryfy.
    Wspomagać się będziemy kominkiem z płaszczem wodnym (10kW), jeśli przyjdzie zima tysiąclecia czy zabraknie prądu dłuższy czas (mam dostęp do taniego drewna).

    Przeczytałem kilkaset stron wątku, żeby zorientować się mniej więcej czego właściwie potrzebuje.

    Pytanie od początku było oczywiste. Kto mógłby mi taki bufor zbudować lub gdzie mógłbym kupić gotowy produkt?
    Zagląda tu mnóstwo osób z różnymi doświadczeniami, a ja z pewnością podążam dawno wydeptanymi ścieżkami. Mógłby ktoś polecić jakiś godny uwagi produkt/producenta lub jakiegoś specjalistę, który podjąłby się budowy takiego bufora?

    Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale mój dom powstaje w gm. Mszczonów - granica województwa łódzkiego i mazowieckiego.

    Pozdrawiam
    Łukasz
    Łukasz, jeśli przeczytałeś kilkaset stron wątku, to powinieneś się dowiedzieć, że grzanie bufora samym prądem ( nawet w drugiej taryfie ), niekoniecznie będzie ekonomiczne ( ale na pewno najtańsze w budowie ( choć przy panelach FV niekoniecznie ) i najmniej pracochłonne w "eksploatacji" ). Jeśli chcesz bufor wg przepisu Pana Adama, to po prostu napisz wiadomość, a jeśli już chcesz na pewno grzać wodę w buforze prądem - to również wg przepisu Pana Adama...
    Przy braku prądu, kominek z płaszczem wodnym raczej nie jest najlepszym rozwiązaniem. No chyba, że zastosujesz ups.

  16. #17136

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    dzięki za namiar, nie jest to 1:1 projekt Pana Adama, ale jest to jakaś alternatywa.

    Sandek
    UPS/agregat oczywiście będzie, żeby nie zamarznąć przy jakimś kataklizmie w zimę (kominek/podłogówka).
    Co do grzania prądem to podstawowym źródłem energii mają być Panele PV 10kWp. + nocna taryfa, jeśli panele nie wyprodukują tyle ile będę potrzebował.
    Każde uruchomienie kominka będzie poprawiać rachunek ekonomiczny.

    Jeśli zainstalujemy solary to prądu nie powinno brakować, do tego czasu będziemy wspomagać się kominkiem.

    Pozdrawiam
    Łukasz

  17. #17137

    Domyślnie

    U mnie działa taki układ. Kocioł elektryczny 24 kW, kominek z pw 21kW, bufor 1000l z wężownicą CWU, panele FV 10kW i podłogówka 100%.
    Kominek i kocioł elektryczny wpięte w szczyt dennicy miałem tam wyjscie 6/4. Na razię testuję tydzień ten zestaw i jestem zadowolony.

  18. #17138
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Gotowego bufora wg. projektu adama_mk, który dodatkowo spełniałby twoje potrzeby raczej nie znajdziesz. Ponadto gotowe bufory są sporo droższe niż gdybyś robił samemu i dodatkowo musisz iść na jakieś kompromisy.
    Poszukaj w okolicy jakichś zakładów ślusarskich (trochę ich jeszcze jest) albo kogoś kto umie robić w metalu. Może za rozsądną cenę przerobi jakiś zbiornik ciśnieniowy z odzysku. Otworzy, wspawa wężownicę i przyłącza. To jest w sumie dość prosta i szybka robota.
    Zastanów się, czy jest Ci potrzebny kominek z płaszczem. Czy koszt zakupu nie jest większy niż spodziewane oszczędności? Taki kominek to praktycznie zwykły kopciuch w ładniejszej obudowie wstawiony do salonu. Rozumiem że chcesz mieć alternatywne, awaryjne i szczytowe źródło ciekła. Czy zastanawiałeś się nad piecem kuzniecowa?

  19. #17139

    Domyślnie

    Pytanie do osób posiadających wężownice CWU w buforze.
    Czy stosujecie na wyjściu CWU z bufora zawory bezpieczeństwa lub/i naczynia wyrównawcze?
    Jeśli tak, to jakie?
    ...

  20. #17140

    Domyślnie

    Naczynie przeponowe Flamco przepływowe na zasilaniu zimnej wody 12l. Na wyjsciu zawór termostatyczny Afriso kvs 3,2. W buforze mam na górze około 80 stopni. Musi tam byc zawór miesząjący, żeby to nie poszło na kran, w którym np.dziecko odkręci ciepłą wodę na maxa. Podobno dobrze zrobić pułapkę cieplną na zasilaniu zaworu bo lubią padać. Ja o tym zapomniałem.

Strona 857 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony