dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 865 z 902
Pokaż wyniki od 17.281 do 17.300 z 18028
  1. #17281
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Bufor jest do tego
    Odpowiedz a nie filozofuj.

  2. #17282

    Domyślnie

    Na części grzejników sobie głowice termostatyczne już założyłem ale nie chce na wszystkich bo bez bufora jak się zamkną wszystkie w jednym czasie to gdzie pójdzie ciepło z kopciucha... Kocioł zagazowujący może w przyszłości. Mam kawałek lasu swoje drewno. Jeszcze jestem w takim wieku że nie problem sobie drewno przygotować. Ale skoro obecny kopciuch jeszcze nie jest stary to też nieźle drewno spala choć lepsze dla niego by było palenie w wyższej temperaturze i niż sztuczne przygasanie przez dmuchawę która się automatycznie wyłącza. Tak z obserwacji przy temp. koło zera na zewnątrz. jak piec wygaśnie koło 23 to do jakieś 7 rano temperatura spada np. koło 1-1,5 w pokojach. To raczej nie wiele trzeba by ciepła z bufora by ją utrzymać do rana lub podnieść rano jak się wszyscy budzą.
    Pomysłów mam kilka a co by się sprawdziło to chyba w praktyce by się dopiero okazało. Np. naładować bufor od zera trochę energii trzeba więc można by kopciuchem a potem jeśli by w miarę wolno się rozładowywał podtrzymać delikatnie grzałkami ale w oszczędnej wersji tylko po to by na dłużej energii starczyło a jak się bardziej rozładuje to znów kopciuchem.
    Jak to w życiu bywa pomysły są różne ale czasem człowiek jest też wygodny i może dojdę do wniosku że prąd nie taki drogi i nie ma co tak często rozpalać

  3. #17283
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Ale skoro obecny kopciuch jeszcze nie jest stary to też nieźle drewno spala choć lepsze dla niego by było palenie w wyższej temperaturze i niż sztuczne przygasanie przez dmuchawę która się automatycznie wyłącza.
    Czytając to włos się jeży na głowie.
    Drewno składa się w 70% z gazów (dymu) a reszta to 30% substancji stałej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sklad-wegla-i-drewna.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	14,7 KB
ID:	456872
    Dokładając do tego potworną stratę kominową (300'C) i duże wychłodzenie komory kotła mamy ponad 3 krotne większe zużycie opału w sezonie zimowym. Załóż chociaż miarkownik ciągu do tego starego "kopciucha" lub przerób go na kocioł zgazowujący jeśli zamierzasz go jeszcze trzymać.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	61410dcfe4f58c1a4a89fbd4efe45ab3.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	31,8 KB
ID:	456871
    może dojdę do wniosku że prąd nie taki drogi
    Wybór ogrzewania zależy od pracowitości i zamożności. Znam ludzi bogatych którzy oszczędzają na każdym kroku jak i ludzi średnio zamożnych którzy wszystko robią z wypasem na pokaz a jedzą codziennie frytki. Nie wiemy do której grupy należysz.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 02-06-2021 o 12:10

  4. #17284

    Domyślnie

    Chyba się nie precyzyjnie wyraziłem i nie zostałem zrozumiany. Nie mam na tyle starego kopciucha że palę w nim z otwartymi drzwiczkami bez regulacji.
    Mam piec defro ze sterownikiem. Jest zamknięty, sterownik steruje dmuchawką + jest czujnik spalin który też steruje dmuchawką.
    Palę drewnem (w sumie swoim) lub węglem lub jedno z drugim na raz.

    Kwestia zamożności trudno to określić. Stać mnie na ogrzewanie tylko prądem ale nie jestem na tyle leniwy żeby nie chciało mi się w piecu napalić albo jechać do lasu wyciąć drewno porąbać. Dla kogoś nauczonego od dziecka pracy takie rzeczy to nie problem nawet to lubię robić. Nie chcę nikogo obrazić ale problem to jest dla mieszczucha przenieść się z bloku do domu. Mam takich kolegów w pracy co domy pobudowali i teraz wieczne narzekanie słyszę bo problem bo trawa urosła i kosić trzeba. Bo coś podlać, chwast wyrwać, ośnieżyć podjazd to już dla nich masakra. Ludzie 40 - 50 lata a marudzą jak stare dziadki Ale ja też coraz starszy i za 10 - 15 lat mogę nie mieć siły i ochoty na częste palenie. Ale to daleka perspektywa.

  5. #17285
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Nie mam na tyle starego kopciucha że palę w nim z otwartymi drzwiczkami bez regulacji.
    Mam piec defro ze sterownikiem. Jest zamknięty, sterownik steruje dmuchawką + jest czujnik spalin który też steruje dmuchawką.
    Proszę Cię nie pogrążaj się w moich oczach - Defro + dmuchawa = gorzej już się nie da.
    Wyżej masz wszystko napisane lecz jak widać i tak tego nie zrozumiałeś.
    PS.
    Dmuchawa była wymyślona jedynie do palenia miałem a nie do drewna.

  6. #17286

    Domyślnie

    Witajcie. Mam już gotowy bufor ze zbiornika 2700l. Dziś znajomi zasugerowali mi żeby do zasilania podłogówki dać osobną wężownicę żeby nie korzystała bezpośrednio z wody kotłowej. W necie faktycznie piszą że woda w pętlach powinna być czysta. Macie jakieś sugestie na ten temat?

  7. #17287

    Domyślnie

    A w tej wezownicy jaka bedziesz mial wode? Ciagle swieza? To tez bedzie woda tzw kotlowa. Dodaj jakiegos inhibitora do instalacji i po problemie.

  8. #17288

    Domyślnie

    Chodzi o to, żeby do podłogówki zrobić osobny układ zamknięty. Przy przy ok 3000l wody kotłowej potrzebowałbym ihibitora za ok 5000zł także nie bardzo.

  9. #17289
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Drewno składa się w 70% z gazów (dymu) a reszta to 30% substancji stałej.
    Zawartość popiołu w drewnie jest niewielka, w stanie suchym wynosi 0,5-4%, najczęściej około 1%, czyli około 20 razy mniej niż w węglu.

    Źródło


    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Dokładając do tego potworną stratę kominową (300'C)
    Doprawdy?


    Nawet mnożąc 100* x 20m3/h x 0,0003 kWh/m3 = 0,6kWh co przy wyprodukowaniu z tego 20kWh ciepłą daje 3% strat czy jak kto woli sprawność 97%
    Trochę niższa - bo to nie uwzględnia tego, że ogrzany komin wystygnie (ta strata by praktycznie nie występowała przy stałym paleniu) - ale i tak wyjdzie z 95%. Chyba, że wylatuje kominem jeszcze coś niedopalonego - ale to i tak jak spalanie jest prawidłowe z 90% wyjdzie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-06-2021 o 08:58

  10. #17290
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz99 Zobacz post
    Chodzi o to, żeby do podłogówki zrobić osobny układ zamknięty. Przy przy ok 3000l wody kotłowej potrzebowałbym ihibitora za ok 5000zł także nie bardzo.
    Podłogówka sama w sobie inhibitorów nie wymaga, nie przeszkadza jej też tlen rozpuszczony w wodzie przy układzie otwartym. Problem jest taki, że w pozostałej części instalacji (stalowej) będą produkowane zawiesiny (produkty korozji), a ponieważ w podłogówce woda płynie najwolniej to tam lubią się one odkładać i będą zamulały pętle.

    Można dać wężownicę w buforze i rozdzielić te obiegi, ale wystarczyłby dobry separator magnetyczny zamontowany przed grupą pompowo-mieszającą podłogówki. Już sam bufor jest osadnikiem (o ile dolne króćce nie są zbyt blisko dna i strumień wody nie wzburza tych osadów), ale dla pewności można dać separator między buforem i mieszaczem podłogówki. W ten sposób do obiegu podłogówki będzie pompowana klarowna woda i raczej szybkie zamulenie jej nie grozi, a korozja z powodu jakości wody też jej nie straszna.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 03-06-2021 o 13:27

  11. #17291
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    [I]
    Nie rozumie Twojego wywodu potwierdzającego to co napisałem wyżej.
    Doprawdy?
    W komorze spalania zwykłego kotła taki o którym mowa temp. jest w granicach 500-600'C. Teraz mozesz sobie policzyć jaka jest sprawność kotła skoro na czopuchu mamy temp. powyżej 200'C dokładając do tego wychłodzenie komory z przesunięciem najwyższych temp. do komina. Wymiennik kotła nie jest w stanie odebrać ciepła w tak krótkim czasie. Dlatego pisałem do właściciela o zastosowanie zwykłego miarkownika ciągu, który w sposób naturalny steruje pracą kotła.

  12. #17292
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz99 Zobacz post
    Witajcie. Mam już gotowy bufor ze zbiornika 2700l
    Co za dużo to nie zdrowo. Do jakiej powierzchni ten bufor?.
    W necie faktycznie piszą że woda w pętlach powinna być czysta.
    Bez przesady.
    Rozpiąć podłączenie tej podłogówki. Na jeden koniec wąż podłączony do wodociągu, a na drugi też wąż i do kanalizacji. Parę minut płukania i rurki czyste.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 03-06-2021 o 14:01

  13. #17293
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    W komorze spalania zwykłego kotła taki o którym mowa temp. jest w granicach 500-600'C.
    Jak ktoś nieprawidłowo spala to owszem. Ma tak niskie temperatury. Powinny być wyższe - 600-1000*.

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Teraz mozesz sobie policzyć jaka jest sprawność kotła skoro na czopuchu mamy temp. powyżej 200'C
    Żeby policzyć sprawność potrzebna jest jeszcze prędkość przepływu dymu. Tylko skąd znowu wziąłeś te 200 na czopuchu? Powinno być w okolicach 160*.

    Ale dobra - policzmy nawet te 200* x 20m3 x 0,0003 kWh/K/m3 = 1,2kWh co przy wyprodukowaniu w tym czasie 20kWh ciepła daje sprawność 94%.

  14. #17294

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź. Odpowiadając na pytanie DUNIA.MD: powierzchnia użytkowa domu to 135m. Dom dopiero powstaje także jeszcze nie mam problemu z zatkanymi rurami ale wolałbym się do tego przygotować dopóki mam możliwość przebudować bufor.
    Ostatnio edytowane przez Łukasz99 ; 03-06-2021 o 20:09

  15. #17295
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Mam już gotowy bufor ze zbiornika 2700l
    powierzchnia użytkowa domu to 135m
    A na cholerę Ci taki wielki bufor skoro najlepszy do takiej powierzchni to 800 l. Czym Ty to zamierzasz lądować?.

  16. #17296

    Domyślnie

    @DUNIA.MD przy takiej samej powierzchni mam taki sam bufor jak Łukasz99.
    Większy zapas energii to większa wygoda.

  17. #17297
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Większy zapas energii to większa wygoda.
    Przesadzona wygoda to nie ekonomia tylko marnotrawstw.

  18. #17298

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Przesadzona wygoda to nie ekonomia tylko marnotrawstw.
    Jakie widzisz wady takiego rozwiązania? Ja oprócz marginalnych strat energii widzę same zalety.

  19. #17299
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Przesadzona wygoda to nie ekonomia tylko marnotrawstw.
    Mamy XXI wiek.
    Stć nas na wygody...
    Wojny już dawno nie było...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #17300
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    729

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    A na cholerę Ci taki wielki bufor skoro najlepszy do takiej powierzchni to 800 l. Czym Ty to zamierzasz lądować?.
    A skąd Ty wziąłeś 800l, skoro nie wiesz czym kolega zamierza bufor ładować.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

Strona 865 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony