dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 874 z 902
Pokaż wyniki od 17.461 do 17.480 z 18027
  1. #17461

    Domyślnie

    Jak wygląda sterowanie pompą ciepła (powiedzmy monoblok) podpiętą do bufora? Skąd ma wiedzieć czy jeszcze ma grzać, czy już wystarczy na razie?

  2. #17462
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Masz pewnie jakieś pochwy w buforze na termometry (czujniki) z których pompa dostanie sygnał do wyłączenia.
    Ostatnio edytowane przez cezary.pl ; 03-10-2021 o 17:48
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #17463

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Idź do apteki i kup nadmanganian potasu (kali do płukania gardła)
    Zagotuj czajnik wody.
    Nalej do szklanki i CENTRALNIE wrzuć do niej kilka kryształków nadmanganianu.
    Następne 10 minut da Ci WSZYSTKIE odpowiedzi na stawiane pytania.
    Koszt tej lekcji to nie wiecej jak 10zł.
    Jak dotąd jest tu 873 strony opisu TEGO doświadczenia.


    Adam M.
    Ja tam się nie znam na instlacjii więc sam nie będę podłączał bo i tak nie będzie działać.
    Więc poszukuję jakiegoś hydraulika co mi to podłączy?
    Ty jesteś hydraulikiem?

  4. #17464

    Domyślnie

    Cześć,

    Czy kominek podłączony do bufora musi osobne naczynie przelewowe, czy wystarczy że bufor ma takie naczynie?

    Pozdrawiam.
    ...

  5. #17465
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.199

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek1998 Zobacz post
    Ja tam się nie znam na instlacjii więc sam nie będę podłączał bo i tak nie będzie działać.
    Więc poszukuję jakiegoś hydraulika co mi to podłączy?
    Ty jesteś hydraulikiem?
    Tak.
    Takze hydraulikiem...
    Mam wiele talentów.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #17466
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.199

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzes124 Zobacz post
    Cześć,

    Czy kominek podłączony do bufora musi osobne naczynie przelewowe, czy wystarczy że bufor ma takie naczynie?

    Pozdrawiam.
    Płakać się chce...
    Co ci ludzie robili w szkole?
    Nigdy nie gotowałes wody w czajniku?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #17467

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Płakać się chce...
    Co ci ludzie robili w szkole?
    Nigdy nie gotowałes wody w czajniku?

    Adam M.
    Dzięki Adam, ale bardziej przydatna byłaby konkretna odpowiedź.
    Instalator chce tak to podłączyć, a ja chcę się upewnić czy może tak być.
    ...

  8. #17468

    Domyślnie

    Witam !!
    No i LAIK się narobił
    Bufor rozładowuje się grawitacyjnie przez kocioł - zerknijcie proszę na szkic - gdzie jest błąd ?
    Z góry dziękuję za pomoc
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	d6f440f6b531277b.jpg
Wyświetleń:	172
Rozmiar:	14,2 KB
ID:	457950

  9. #17469

    Domyślnie

    Jak tak podłączę to będzie działać czy nie?
    https://photos.app.goo.gl/9sz4fdsS6ndYcohj6

  10. #17470
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogdan61 Zobacz post
    Witam !!
    No i LAIK się narobił
    Bufor rozładowuje się grawitacyjnie przez kocioł - zerknijcie proszę na szkic - gdzie jest błąd ?
    Z góry dziękuję za pomoc
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	d6f440f6b531277b.jpg
Wyświetleń:	172
Rozmiar:	14,2 KB
ID:	457950
    Nie wiem jak dokładnie rysunek oddaje rzeczywistość, ale podejrzewam, że rozładowuję się przez obejście z pompą. To obejście powinno być wysokie powyżej poziomu kotła, wówczas obejście byłoby w pełni zasyfonowane i przepływ zablokowany. Ewentualnie można założyć zawór zwrotny za pompą. Pierwsze rozwiązanie lepsze.

  11. #17471
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzes124 Zobacz post
    Cześć,

    Czy kominek podłączony do bufora musi osobne naczynie przelewowe, czy wystarczy że bufor ma takie naczynie?

    Pozdrawiam.
    Jakby zawsze musiał mieć kominek swoje naczynie to nie można by było kupić kominka do ukladu zamkniętego a jest teraz tego sporo tylko taki kominek musi mieć wezownice schładzającą zawór bezpieczenstwa i dobry odpowietrznik automatyczny i nie trzeba żadnego naczynia

  12. #17472
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Mi Zobacz post
    Nie wiem jak dokładnie rysunek oddaje rzeczywistość, ale podejrzewam, że rozładowuję się przez obejście z pompą. To obejście powinno być wysokie powyżej poziomu kotła, wówczas obejście byłoby w pełni zasyfonowane i przepływ zablokowany. Ewentualnie można założyć zawór zwrotny za pompą. Pierwsze rozwiązanie lepsze.
    Schemat z pewnością nie oddaje rzeczywistości. Przecież w takim układzie instalacja CO nie bardzo ma jak rozładować bufor.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  13. #17473

    Domyślnie

    Mam pytanie w sprawie podlączenia kotła elektrycznego do bufora.

    Podłogówka zasilana jest z dennicy, kocioł podłączony pod dennicą. Teraz mam taką sytuację rozgrzałem zimny bufor do 55st. Wszystko działa bufor się wychładza do np. 50 załącza się kocioł elektryczny i przez 10min zanim nagrzeje wodę z powrotu (30st) to tłoczy zimniejszą wodę niż mam w buforze i wychładza zasilanie z 50 robi się 45 i dopiero później nabija wyższym czynnikiem. Kominek ma zawór ochrony powrotu i puszcza 55na bufor tu czegoś takiego brakuje.
    Zastanawiam się czy nie wpiąć elektryka niżej tam gdzie mam chłodniejszą wodę lub pościć przez wężownicę bufora mam dwie spięte do kupy.

  14. #17474
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał wierzba1234 Zobacz post
    Mam pytanie w sprawie podlączenia kotła elektrycznego do bufora.

    Podłogówka zasilana jest z dennicy, kocioł podłączony pod dennicą. Teraz mam taką sytuację rozgrzałem zimny bufor do 55st. Wszystko działa bufor się wychładza do np. 50 załącza się kocioł elektryczny i przez 10min zanim nagrzeje wodę z powrotu (30st) to tłoczy zimniejszą wodę niż mam w buforze i wychładza zasilanie z 50 robi się 45 i dopiero później nabija wyższym czynnikiem. Kominek ma zawór ochrony powrotu i puszcza 55na bufor tu czegoś takiego brakuje.
    Zastanawiam się czy nie wpiąć elektryka niżej tam gdzie mam chłodniejszą wodę lub pościć przez wężownicę bufora mam dwie spięte do kupy.
    Pobor wody na instalacjie jest ok jeśli nie ma w buforze wezownicy cwu.
    A zasilanie z kotla elektrycznego mogło by być nizej ale pytanie takie jaki jest problem z tym wychladzanie tej góry bufora jeśli tam nie ma wezownicy cwu czy zbiornika na cwu.

  15. #17475

    Domyślnie

    Witam grono .
    Na wstępie powiem że kożystam z obiegu ładującego według schematu nilsana. Teraz zaczyna się 3 sezon jak działa.
    Mam dla wszystkich ważną podpowiedź.
    Mianowicie układ ma drobną wadę związaną z zabezpieczeniem powrotu. Dokładnie to zawór temperaturowy oznaczony jako ZT na schemacie jest za mało wydajny. Przy układzie na kotle 32kw bufor 2000l rury miedź 28mm nie daje rady podgrzać powrotu
    U mnie na ten sezon miejsce ZT zastąpił zawór ATV na 60stopni. Po 2 paleniach bajka. Piękne trzyma powrót między 50-60 stopni. Polecam taką korektę.

  16. #17476
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mishungh

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Lubelskie
    Kod pocztowy
    21-302
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał wierzba1234 Zobacz post
    Mam pytanie w sprawie podlączenia kotła elektrycznego do bufora.

    Podłogówka zasilana jest z dennicy, kocioł podłączony pod dennicą. Teraz mam taką sytuację rozgrzałem zimny bufor do 55st. Wszystko działa bufor się wychładza do np. 50 załącza się kocioł elektryczny i przez 10min zanim nagrzeje wodę z powrotu (30st) to tłoczy zimniejszą wodę niż mam w buforze i wychładza zasilanie z 50 robi się 45 i dopiero później nabija wyższym czynnikiem. Kominek ma zawór ochrony powrotu i puszcza 55na bufor tu czegoś takiego brakuje.
    Zastanawiam się czy nie wpiąć elektryka niżej tam gdzie mam chłodniejszą wodę lub pościć przez wężownicę bufora mam dwie spięte do kupy.
    Możesz przy kotle elektrycznym zrobić układ z zaworem rozdzielającym to będziesz miał sterowanie temp jaka ma iść na bufor.

  17. #17477

    Domyślnie

    Znalazłem rozwiązanie. Kocioł miał duży przepływ instalacja na pp stabi 32 takie mi zostały. Przepływ był 25l/m przydławiłem zawór na wejściu do bufora teraz mam 10l/m.
    Piec w minutę podaje już 60st zasilanie.
    Jeszcze jedno pytanie lepiej grzac kotlem elektrycznym na max mocy u mnie 24Kw teraz mam max 12 ustawione. Czy długo i na minimalnej mocy. Ma to jakieś znaczenie przy elektrycznym nagrzewaniu bufora ?

  18. #17478
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mishungh

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Lubelskie
    Kod pocztowy
    21-302
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał wierzba1234 Zobacz post
    Znalazłem rozwiązanie. Kocioł miał duży przepływ instalacja na pp stabi 32 takie mi zostały. Przepływ był 25l/m przydławiłem zawór na wejściu do bufora teraz mam 10l/m.
    Piec w minutę podaje już 60st zasilanie.
    Jeszcze jedno pytanie lepiej grzac kotlem elektrycznym na max mocy u mnie 24Kw teraz mam max 12 ustawione. Czy długo i na minimalnej mocy. Ma to jakieś znaczenie przy elektrycznym nagrzewaniu bufora ?
    Praktycznie nie ma znaczenia.
    Zależy czy grzejesz w tanich taryfach lub wykorzystujesz nadprodukcję pv.
    I czy instalacja wytrzyma 24kw grzałki + bytowy prąd.

  19. #17479
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    instaurativ

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    16

    Domyślnie

    Dzień dobry. Bardzo dawno nie pisałem. Zrobiłem instalacje buforową z kotłem MPM według schematu @adam_mk i działa super już czwarty sezon. Ogrzewanie tanim kosztem 130 letniego poniemieckiego kloca a dymu z komina prawie zero - sąsiedzi zazdroszczą mocno, zwłaszcza ci którzy poprzechodzili na gaz. Stoję jednak przed dylematem - epidemia zmusiła mnie do zmiany pracy i przez to dłuższych wyjazdów, przez co nie zawsze mogę dopilnować kotła (żona ma dwie lewe ręce) więc szukam alternatywnego pomocniczego źródła ogrzewania. Mój 2000l bufor posiada fabryczną nieużywaną wężownicę której wlot jest przy dnie i wylot w połowie zbiornika. Zastanawiam się czy nie podpiąć tam pompy ciepła monoblok na parę kW i grzać wodę w ten sposób gdy mnie nie ma, a także w okresach przejściowych. Proszę o porady czy to dobry pomysł.

  20. #17480

    Domyślnie

    Bardzo dobry -warto jednak przemyśleć czy nie udałoby się pompy podpiąć bezpośrednio w bufor - większa sprawność. Mam na wężownicy z glikolem w układzie i poniżej zera juz ta pompa szału nie robi. W sytuacjach awaryjnych wolę się grzałką w buforze wspomagać w nocnej taryfie - przy cenie wungla 1500 to już na jedno wychodzi. Lepszym rozwiązaniem na przejściowe okresy wydają się być klimatyzatory, zwłaszcza te z wifi gdzie można by zdalnie zarządzać zależnie od sytuacji.
    Dziś 25 październik - klocek z żuzlaka 120 metrów ocieplony - mam dwa klimatyzatory po 3.5 kw jak do tej pory nie rozpalałem kotła- w domu 22 C. Zuzycie pradu w porównaniu do września wzrosło o 70 zł. Za 70 zł nie jestem w stanie domu ogrzać czymkolwiek innym.

Strona 874 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony