dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 877 z 902
Pokaż wyniki od 17.521 do 17.540 z 18028
  1. #17521

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Musisz dostosować rozmiar zaworu do rozmiaru rur w obiegu grawitacyjnym.
    I napewno będzie działać ?

  2. #17522

    Domyślnie

    Odpaliłem w piątek bufor 600l córce i dałem tylko klapowy na powrocie z bufora do kotła. Kocioł jest podpiety prawie bezpośrednio ok 30 cm rurą 6/4 z zaworem kulowym 2 cale. Po naładowaniu kocioł uwarstwia sie dokładnie tak jak bufor i chyba nie będę mu przeszkadzał -jest po prostu integralną częścia bufora i muszę tylko pamietać coby go szczelnie zamykać bo mi kominem wydmucha pewnie. Nie mam co prawda pewności czy nie lepsze jest zamykanie zaworu kulowego ale coś mi mówi ze szkoda tej wody kiedy kocioł gaśnie a od dołu do góry jest 80 C. Myślę że przy tak małym zapasie dom szybciej zjada to ciepło niż studzi się woda w kotle.

  3. #17523

    Domyślnie

    Cytat Napisał awaria09 Zobacz post
    Ma koś pomysł jak zrobić żeby pomiar temperatur z np 5 miejsc w buforze wyświetlić w formie procentowej naładowania jak naładowanie baterii lub graficznej.
    Ja robiłem mikrokontrolerem.

  4. #17524

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Chyba najlepszą opcja będzie rozcięcie zbiornika wstawienie wężownicy i ponowne pospawanie.
    Jeśli chodzi o zasady bezpieczeństwa przy cięciu spawaniu zbiornika po propanie to temat jest mi znany.

  5. #17525
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    awaria09

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Piwniczna-Zdrój
    Kod pocztowy
    33-350
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    Ja robiłem mikrokontrolerem.
    A to trzeba się na tym trochę znać. Myślałem że ktoś zna jakiś gotowiec do wykorzystania. Chyba że kolega miałby czas coś takiego zmajstrować w miedzy czasie.

  6. #17526
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kgracjank

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żyrzyn
    Kod pocztowy
    24-103
    Posty
    27

    Domyślnie

    Cześć

    Kto z forumowiczów robił wężownicę do pompy ciepła ?
    Z racji wielkości wątku nie mogę znaleźć. Mam zamiar dołożyć pompę ciepła (klimatyzator po przeróbce).
    Ostatnio edytowane przez kgracjank ; 16-11-2021 o 14:09

  7. #17527

    Domyślnie

    @awaria09 - mało casu kruca bomba mało casu U siebie na procenty nie patrzę (bo żadko spada blisko 0% i nigdy nie osiąga 100%) - raczej energia w kWh jest liczona.

    @kgracjank - "wężownica do PC" chyba się nie różni od "wężownicy do solarów". Więc troche ich jest w naszych buforkach.

  8. #17528
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    awaria09

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Piwniczna-Zdrój
    Kod pocztowy
    33-350
    Posty
    39

    Domyślnie

    @bajcik - rozumiem sam na jego brak narzekam, może to już moje trochę fanaberie ale jeszcze się kiedyś odezwę.

    tak wygląda moja wężownica do solarów narazie się zamula na dnie buforka ..Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20191216_192434.jpg
Wyświetleń:	109
Rozmiar:	18,9 KB
ID:	458197

  9. #17529
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kgracjank

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żyrzyn
    Kod pocztowy
    24-103
    Posty
    27

    Domyślnie

    OK dzięki
    Czyli najprościej będzie wykorzystać wężownicę solarną do PC.

    fi 22 x 25 mb na pewno wystarczy tak myślę
    Ostatnio edytowane przez kgracjank ; 17-11-2021 o 10:44 Powód: zapomniałem dopisać

  10. #17530
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    maciejw18

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Lednogóra
    Kod pocztowy
    62-261
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam. Jestem w trakcie czytania tych wszystkich 877 stron (trochę tego jest

  11. #17531
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    maciejw18

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Lednogóra
    Kod pocztowy
    62-261
    Posty
    3

    Domyślnie

    Hmmm, a dlaczego ucięło mi pozostałą część wypowiedzi???

  12. #17532
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    maciejw18

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Lednogóra
    Kod pocztowy
    62-261
    Posty
    3

    Domyślnie

    Więc jeszcze raz

  13. #17533

    Domyślnie

    @kgracjank gdybym robił wężownicę do bufora z myślą o PC, to bym je zrobił dwie: dolna do CO i górna do CWU. Pompy są przygotowane do takiej pracy dwuzmianowej: raz efektywnie produkują letnią na ogrzewanie, a okresowo mniej efektywnie gorącą kranówę.
    Pobór wody na podłogówkę dałbym tak z 10-20cm poniżej wężownicy górnej, aby nie podkradać droższej wody.

    A jeśli PC pracuje na wodzie, nie na glikolu to może bez wymiennika?

  14. #17534

    Domyślnie

    Zgadza się.
    Nie rozumiem, po co puszczać pc przez dodatkowy wymiennik.
    Skoro jest pc, to pewnie i tak będzie pracować z tą samą wodą co w buforze.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #17535

    Domyślnie

    @klaudiusz_x jeśli to PC typu "monoblok" (wymiennik też na dworze), to się stosuje glikol dla bezpieczeńśtwa - mróz + brak prądu.
    Chyba że wtedy kombinować z akumulatorem - jak w tych szafach https://izzifast.pl/szafy-hydrauliczne/

  16. #17536

    Domyślnie

    To nie jest monoblok.
    Napisał, że przerabia klimę na pc.
    Więc split.

    Cytat Napisał kgracjank Zobacz post
    Cześć

    Kto z forumowiczów robił wężownicę do pompy ciepła ?
    Z racji wielkości wątku nie mogę znaleźć. Mam zamiar dołożyć pompę ciepła (klimatyzator po przeróbce).
    Cytat Napisał kgracjank Zobacz post
    OK dzięki
    Czyli najprościej będzie wykorzystać wężownicę solarną do PC.

    fi 22 x 25 mb na pewno wystarczy tak myślę
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 18-11-2021 o 10:25
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #17537

    Domyślnie

    Mam pytanie czy grawitacja działa niezależnie od temperatury czy jest jakaś minimalna temperatura startowa?
    Ogólnie chodzi mi o to czy grawitacja będzie pracować przy 30 stopniach aby rozładować bufor do zera?

  18. #17538

    Domyślnie

    Tak ale..... im mniejsza różnica temperatur tym wolniej to się dzieje aż wkońcu opory przepływu inne dla każdej instalacji zatrzymają ten proces.

  19. #17539
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek1998 Zobacz post
    Mam pytanie czy grawitacja działa niezależnie od temperatury czy jest jakaś minimalna temperatura startowa?
    Ogólnie chodzi mi o to czy grawitacja będzie pracować przy 30 stopniach aby rozładować bufor do zera?
    Grawitacja będzie działać, tylko słabiej. Temperaturę w domu masz określoną. Czym mniejsza różnica temperatur pomiędzy pionem zasilającym i pionem powrotnym, tym słabiej będzie działać obieg grawitacyjny. Na to nakłada się jeszcze nieliniowość rozszerzalności cieplnej wody. W niższych temperaturach woda mniej się rozszerza.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  20. #17540

    Domyślnie

    Witam, mam prośbę o rozwiązanie dylematu:
    Dom jak z analizy https://cieplo.app/wynik/lpy3
    Posiadam pompę ciepła 10 kW + fotowoltaikę 9,5 kW. Mam taryfę G12w i:
    zastanawiam się nad montażem bufora 1000l dostępnego na rynku (bez przeróbek) + ewentualne grzałki, aby dogrzewać go w niskiej taryfie, w nocy + 2h w ciągu dnia. Czy w ogóle ma to sens? Prosiłbym o jakieś porady/doświadczenia w podobnej kwestii.

Strona 877 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony