dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 885 z 902
Pokaż wyniki od 17.681 do 17.700 z 18027
  1. #17681

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piwoslaw Zobacz post
    Założyłem dziś. I wygląda, że ten zawór zwrotny stawia duży opór. Za duży. Pompa cykulacyjna wydaje dziwne odgłosy, na 3. biegu ledwo wyciąga ciepłą wodę z bufora. Po 30-40 minutach pracy rura za pompą i zaworem ledwie się ociepliły, zaś kaloryfery na parterze nadal zimne

    No to spróbuję szczęścia z pułapką ciepła...
    Update.
    Dołożylem pułapkę cieplną. Tak było przed:

    A tak po:

    Schemat wygląda tak:


    Tyle, że nadal ciepło mi ucieka do grzejników w pionie najbliżej bufora, więc muszę ręcznie otwierać zawór na wyjściu z bufora, zanim właczę pompę cyrkulacyjną, i zamykać po jej wyłączeniu
    Czy to może być dlatego, że pułapkę zrobiłem powyżej zaworu mieszającego? Czy może za niską?

    W lecie planuję jeszcze raz to przerobić, tak żeby pułapka cieplna (wraz z dodanym zaworem klapowym, zamonotanym pionowo) była jeszcze przed zaworem mieszającym. Ponieważ ogranicza mnie niski sufit w piwnicy, to czy pułapka może iśc w dół, zamiast w górę, jak na tym schemacie?


    Jeśli taka pułapka działa równie dobrze, to jak głęboka powinna być, w sensie ile cm w dół i potem w górę musi iść, żeby ciepło nie krążyło bez pompy?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	noheattrap.jpg
Wyświetleń:	1543
Rozmiar:	42,5 KB
ID:	459178   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	heattrap2.jpg
Wyświetleń:	1555
Rozmiar:	64,7 KB
ID:	459179   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	heattrap3.jpg
Wyświetleń:	1535
Rozmiar:	6,0 KB
ID:	459180   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	heattrap4.jpg
Wyświetleń:	1867
Rozmiar:	7,6 KB
ID:	459181  

  2. #17682
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Mam podobny problem z grawitacyjnym rozładowywaniem sie bufora. Mi udało się rozwiązać problem zmieniając sterownik do pompy i zaworu 3D. Sterownik po wyłączeniu pompy zamyka zawór 3D od strony ciepłej wody.
    W Twoim przypadku pomóc może zrobienie syfonu aż na sam dół do powrotu z instalacji. Zawór termostatyczny powinien być na dole, aby nie był narażany na stałe działanie wysokiej temperatury.

  3. #17683

    Domyślnie

    Tym razem ja poprosze o ocenę. Trzeba zamontować kocioł MPM 14 kw do drewna i tak złozyć zabawki coby za jakiś czas i bufor i pompe ciepła podłączyć.
    Zrobiłem schemat i prosze o wskazanie ewentualnych błędów lub może lepszych rozwiązań.
    Instalacja jest grzejnikowa grawitacyjna i raczej tak zanim dojdzie bufor będzie pracować.
    Mozliwe jednak że zanim ten bufor nastanie zrobi sie bypas w jego miejscu i wtedy dom ogrzejemy przy pomocy pompki i zaworu 3D zamykając zawór grawitacji na kotle. Na szkicu nie ma rury bezpieczeństwa wznośnej ale oczywiście trzeba będzie ją dać i to na powrocie. Jest pytanie czy po zamknięciu obiegu grawitacyjnego i pracy z bypasem zamiast bufora kocioł sterowany samym miarkownikiem utrzyma swoją moc w ryzach.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nowa kotłownia.jpg
Wyświetleń:	343
Rozmiar:	79,8 KB
ID:	459374
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 18-05-2022 o 08:07

  4. #17684
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.194

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Tym razem ja poprosze o ocenę. Trzeba zamontować kocioł MPM 14 kw do drewna i tak złozyć zabawki coby za jakiś czas i bufor i pompe ciepła podłączyć.
    Zrobiłem schemat i prosze o wskazanie ewentualnych błędów lub może lepszych rozwiązań.
    Instalacja jest grzejnikowa grawitacyjna i raczej tak zanim dojdzie bufor będzie pracować.
    Mozliwe jednak że zanim ten bufor nastanie zrobi sie bypas w jego miejscu i wtedy dom ogrzejemy przy pomocy pompki i zaworu 3D zamykając zawór grawitacji na kotle. Na szkicu nie ma rury bezpieczeństwa wznośnej ale oczywiście trzeba będzie ją dać i to na powrocie. Jest pytanie czy po zamknięciu obiegu grawitacyjnego i pracy z bypasem zamiast bufora kocioł sterowany samym miarkownikiem utrzyma swoją moc w ryzach.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nowa kotłownia.jpg
Wyświetleń:	343
Rozmiar:	79,8 KB
ID:	459374
    Utrzyma tym lepiej im bardziej dziurawy dom...
    Jakby co to dzwoń.
    Mój obecny numer (sużbowy) to 789167294
    Trudno się prowadzi kocioł 20kW z mocą 2kW. To TEN problem.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #17685

    Domyślnie

    Dzięki panie Adamie. Szkic wysłałem na telefon i na maila. Chciałbym jednak poddać go również pod ocenę większego gremium - mogą być sprawy których nie zauważyłem a zauważy ktoś z innym spojrzeniem. Dom jest stary klocek gierkowski podpiwniczony piętrowy i z poddaszem ale ocieplony. Ten 14 kw MPM powinien raczej chodzić w optymalnych warunkach.

  6. #17686
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.194

    Domyślnie

    Ok. Już jestem.
    Obejrzę dokładniej.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #17687

    Domyślnie

    Ok czekam na recenzję. Nurtuje mnie temat zaworów które prawie bezpośrednio na kotle będą czy im wysoka temperatura nie zaszkodzi. Na kocioł planuję zastosować pompę 60 tkę coby dała radę kocioł wystudzać w razie w. W większości planujemy pracę kotła grawitacyjną w związku z czym żadnej ochrony powrotu nie zastosowałem. Jeśli okaże sie że kocioł generuje zbyt wysokie temperatury dom przejdzie w tryb pracy z pompą a kotłem zarządzi miarkownik ustawiony na 80 C.
    Montaż bufora nastąpi najprędzej za rok a pompy ciepła nie wiadomo kiedy może nawet za 10, jednak już trzeba na to przewidzieć wyloty. Bufor zastąpimy na początek bypasem.

  8. #17688

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Ok. Już jestem.
    Obejrzę dokładniej.

    Adam M.
    I co tam jak tam ? coś by sie przydało czy układ jest wystarczający? Jakoś żadnych komentarzy nie widzę więc dochodzę do wniosku że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jak na muratora to trochę podejrzane . Nie to żebym się dopraszał negatywów - raczej chociaż prostej opinii np . że zadziała poprawnie.
    W zasadzie nie ma powodu nie działać. Co prawda wolałbym żeby bufor był zamontowany od razu, byłaby instalacja kompletna ale finanse póki co takie a nie inne.

  9. #17689
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Łowiczak

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Łowicz
    Kod pocztowy
    99-400
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam

    Zbiornik akumulacyjny PSI 1000 + 2 grzałki 9kW i 3 kW ma zastąpić piec CO w domu 120 m2, układ otwarty o pojemności 150 litrów, grzejniki mieszane aluminiowe i żeliwne, z zaworami termostatycznymi. Będzie do tego zawór 3 drogowy z siłownikiem pogodowym + pompa obiegowa. Do CWU zbiornik 250 litrów i grzałki 3 kW i zawór termostatyczny mieszający. Tak w skrócie.

    Mam pytanie na temat umiejscowienia grzałek w buforze, ponieważ po zakupie zbiornika akumulacyjnego okazało się że przyłącza dolne wewnątrz zbiornika mają wspawane jakieś blaszki skierowane do dołu (zapewne kierują strumień wody powrotu do dołu) co uniemożliwia zamontowanie grzałki w najniższe przyłącze na wysokości 29 cm. Kolejne dwa przyłącza na wysokościach 75cm i 123cm już tych blaszek nie mają.

    Czytając różne posty, zaczęło nurtować mnie pytanie czy faktycznie WODA nie grzeje się w dół zbiornika buforowego jeśli zamontuję grzałkę na wysokości 75 cm to stracę ok 300 litrów wody, której nie będę w stanie ogrzać. Czy to prawda?

  10. #17690

    Domyślnie

    Trochę prawda, a trochę się ogrzeje i jeszcze trochę przez dno zbiornika.

  11. #17691

    Domyślnie

    Kocioł elektryczny z pompką na zewnątrz i termostat rozwiąze sprawę - może ssać z powrotu i ładować na te 75 czy 120 cm - tak mam i to działa .
    Tu w temacie jest opis jak zrobić samemu z rury np 2 calowej. Ja kupiłem gotowca ale można też cały moduł grzewczy od kotła i resztę zabawek samemu podłączyć.
    Dodatkowa zaleta takiego rozwiązania jest taka że wymiana grzałki nie wymusza opróżniania zbiornika i wyłączania ogrzewania.
    tu np. 15 kw :

    https://allegro.pl/oferta/grzalka-ko...waAhpNEALw_wcB

  12. #17692
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łowiczak Zobacz post
    ...
    Czytając różne posty, zaczęło nurtować mnie pytanie czy faktycznie WODA nie grzeje się w dół zbiornika buforowego jeśli zamontuję grzałkę na wysokości 75 cm to stracę ok 300 litrów wody, której nie będę w stanie ogrzać. Czy to prawda?
    Stracisz. Robiłem kiedyś doświadczenie z beczułką i zanurzoną w niej u góry grzałką. Opisywałem w tym wątku z rok-dwa wstecz. Nie szło zagrzać wody poniżej grzałki.
    Jeśli to tylko kierownice - blaszki kierujące wodę w dół, to może wiertarka i odpowiedni frez lub wiertło rurowe wprowadzony w przyłącze załatwi sprawę? Albo metoda siłowa, czyli pręt + młot i odgiąć tę blaszkę. To nie apteka.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  13. #17693

    Domyślnie

    Mam stary bufor 500L, podobny model to tego, co podłączyłem na początku roku.


    Wewnątrz ma 120-litrowy baniak na CWU, ale ten jest nieszczelny. Zewnętrzny baniak jest szczelny, więc chcę go podłączyć równolegle do pierwszego, aby podwoić zład.
    Chciałbym wywiercić kilka dziur w wewnętrznym baniaku CWU, żeby ułatwić przepływ wody/ciepła. Dostęp przez kroćce, o ile znajdę wystarczająco długie wietrło do metalu.
    Jeśli nie nawiercę, to zostanie tylko nieszczelność blisko dna wewnętrznego zbiornika.
    No i przyłącza CWU na górze, które muszę albo zaślepić (odpowietrznikiem) albo połaczyć przez trójniki z zasilaniem z kotła.

    Co o tym myślicie?

  14. #17694

    Domyślnie

    Jak wewnętrzny się na pewno napełni to nie ma konieczności go dziurawić - i tak będzie ogrzewany z zewnątrz i sam będzie oddawał samym sobą - jego obecność nie będzie miała wpływu na grzanie się całego zładu. Możesz po prostu traktować ten bufor jakby w nim nic nie było.

  15. #17695

    Domyślnie

    Hej wątkobywalcy Widzę że dalej budujemy i instalujemy swoje bufory, a nie widzę politycznych dysput tutaj.
    Bo czasy się zmieniają!
    - cena energii z węgla (5kWh/1kg) przegoniła cenę prądu w tańszej taryfie
    - szykują się jakieś taryfy godzinowe, chyba za 2 lata - okazja wyłapywać "dołki" cenowe
    - pojawiły się dopłaty do zbiorników ciepła - będzie nas buforowców więcej
    - uchwały antysmogowe, za pół roku mnóóstwo kotłów będzie szło do złomowania - więc może będzie nas mniej?

  16. #17696
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.194

    Domyślnie

    PC gruntowa z buforem bije na łeb wszystkie inne systemy.
    Podmiana kotła na gruntówkę jest prosta...
    (w kółko to teraz robię).

    bajcik !
    Co się stało z domkopedią?
    Google jej nie znajduje...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17697

    Domyślnie

    PC gruntowa z buforem bije na łeb wszystkie inne systemy.


    Powietrzna podobnie a może nawet bardziej.
    Koszt instalacji mniejszy tylko trudniej zestroić harmonogram z taryfami i ładowaniem i domu i bufora. Tak mam zamiar swoja poprogramować w tym sezonie.Zobaczymy co z tego wyjdzie.
    P.S.
    Czy pochylił się pan nad tym moim projektem ? Czekam i czekam na recenzję czy są tam jakieś potknięcia lub co można lepiej zestroić.
    Forumowiczom się jakoś nic nie rzuciło ale może im się nie chciało nad tym szkicem zastanowić -ale jak już popełnił pan ten wątek to mus choć kilka słów napisać. Termin realizacji nadchodzi wielkimi krokami. Z góry dziękuję.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 14-06-2022 o 09:14

  18. #17698

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Co się stało z domkopedią?
    Wyłączona dawno temu, nie było czasu się zajmować.

  19. #17699

    Domyślnie

    Witam wszystkich. Niestety trafiłem na hydraulika, który nie ogarnął tematu buforów i potrzebuje pomocy. Mam dwie opcje, albo polecicie dobrego fachowca z moich stron na poprawienie instalacji (Nowy Staw, pomorskie). Opcja druga mam hydraulika, który to zrobi ale potrzebuje (odpłatnie oczywiście) rozrysowanego schematu. Instalacja piec dolnego spalania MPM, dwa bufory po 400l, plus mam fotowoltaike i chciałbym grzałki elektryczne w buforach na dogrzewanie w międzyczasie kiedy nie będę palił. Instalacja fotowoltaiki 5,5KWh. Więcej szczegółów po dogadaniu się z konkretną osobą. Kontakt tel. 660-456-951. Mariusz.

  20. #17700
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BettaR

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Siechnice
    Kod pocztowy
    55-011
    Posty
    32

    Domyślnie

    Dzień dobry! Będę przerabiał bufor 800l, wrzucę górną węzownicę CWU (z nierdzewki) i przy okazji chcę zagospodarować posiadaną wężownicę schładzającą z kominka (w kominku mi nie będzie potrzebna) do podłączenia solarów o mocy max 2kW. Zdjęcie takiej wążownicy załączam. Jest miedziana, ma opis 25kW ... cokolwiek to znaczy.
    Co sadzicie o pomyśle?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2022-07-29 13_47_41-wężownica bezpieczeństwa 2 1_2 – Szukaj w Google and 17 more pages - W.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	8,5 KB
ID:	460134
    Ostatnio edytowane przez BettaR ; 29-07-2022 o 13:57

Strona 885 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony