dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 888 z 902
Pokaż wyniki od 17.741 do 17.760 z 18027
  1. #17741

    Domyślnie Proszę o kontakt

    https://allegro.pl/oferta/plaszcz-grzalki-przeplyw-rura-dogrzewajaca-womix-12809004132
    Czy można grzać przez taki piecyk

  2. #17742

    Domyślnie

    [QUOTE=Sandek;8165838]Tak z czystej ciekawości, jakie macie ustawione przepływy pompy kotłowej ładującej wasze bufory ?
    Witam.
    Zamontowałem buforek 1500l ładuję go: paląc drewnem, gazem z klimy i wodą z PC.
    Moim zdaniem grzanie "drewnem" powinno działać przez zawór termostatyczny z wkładką 60-70°C i pompką podmieszającą. W razie W zrobić obejście pompki i zaworu term. aby działało grawitacyjnie. Pompkę mam na max i mieli wodę w kociołku.

  3. #17743

    Domyślnie

    "- gdy naczynie jest zamknięte (napowietrzenie i wylew nadmiaru wody) to grzejnik łazienkowy uzupełnia brakującą wodę i grzeje bez problemu, pozostały nadmiar wywala zaworem bezp. na "kopciuchu""
    Dlaczego wyrzuca nadmiar zaworem bezpieczeństwa a nie rurką przelewową?
    Podejrzewam grzejnik za wysoko w stosunku do naczynia wzbiorczego.

  4. #17744

    Domyślnie

    Cytat Napisał olgwar1 Zobacz post
    (...)
    Zajrzyj sobie do tego – poczytaj – pooglądaj i napisz jak to jest z tym faktycznie by było wiadomo o co chodzi, bo tak jak to napisałeś, to czarna magia a najlepiej jak byś rysunek lub schemat instalacji wkleił lub jakiś taki podobny.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...owka-grzejniki
    Skąd Ci się wziął zawór termostatyczny 70*C – producenci kotłów zalecają 55*C (co to z kocioł ?) ale doświadczenie pokazało, że 60*C jest jak raz.
    Nie szalej z tym – jak na dole będziesz mieć 70*C, to na górze ile chcesz mieć? i do jakiej temperatury bufor chcesz ładować ?

  5. #17745

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Zajrzyj sobie do tego – poczytaj – pooglądaj i napisz jak to jest z tym faktycznie by było wiadomo o co chodzi, bo tak jak to napisałeś, to czarna magia a najlepiej jak byś rysunek lub schemat instalacji wkleił lub jakiś taki podobny.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...owka-grzejniki
    Skąd Ci się wziął zawór termostatyczny 70*C – producenci kotłów zalecają 55*C (co to z kocioł ?) ale doświadczenie pokazało, że 60*C jest jak raz.
    Nie szalej z tym – jak na dole będziesz mieć 70*C, to na górze ile chcesz mieć? i do jakiej temperatury bufor chcesz ładować ?
    Witam.
    Zajrzałem ale nie wiem o co chodzi z tą czarną magią.
    Temat bufora 800+ stron a gość pyta o przepływ z pieca do bufora - praktycznie każda pompka to obsłuży jeżeli są gdzieś obok siebie (piec i bufor). Jeszcze przychodzi mi do głowy oszczędność prądu na pompce ale nie wiem czy to istotne.
    Mam w tej chwili wkładkę 65° i otwiera zawór przy 70 na górze. Chyba że termometr w piecu do bani. Drewno spala się rewelacyjnie. Piec bezklasowy 30 lat temu wytworzony (jeszcze nie cieknie).

  6. #17746

    Domyślnie

    Cytat Napisał olgwar1 Zobacz post
    (...)
    Witaj.
    @olgwar1 – to już nie czarną magią nazywać będziemy ale czarną rozpaczą !!!
    Rozpierduchę taką zrobiłeś, że nie wiadomo z której strony podejść do tego i jak to ugryźć !!!
    Zaczęliśmy o od termostatycznego 3D, to skończmy z tym zanim pójdziemy dalej – skąd Ci się wzięło, to : „Mam w tej chwili wkładkę 65° i otwiera zawór przy 70 na górze.” Jakiż to zawór termostatyczny w taki sposób działa ??? Termostatyczne jakie by to nie były – się otwierają wraz ze wzrostem temperatury i gdy osiągnięta jest temperatura wkładki, to są otwarte na maxa a u Ciebie – co ???
    Na zadane pytanie : „do jakiej temperatury bufor chcesz ładować ? „ - odpowiedzi brak i do tego nie wiadomo do jakie temperatury obecnie bufor ładujesz !!!
    W razie W zrobić obejście pompki i zaworu term. aby działało grawitacyjnie. - Niby pojęcia masz trochę a piszesz jak cajmer – Jak wybije godzina „W”, to co najwyżej zostaniesz z tym co masz i se robić będziesz mógł ale chyba przy świecy jak będziesz ją miał !!!
    O grawitacyjnym piszesz, to co masz za problem by to na grawitacyjnym zrobić tak by szło. Co jeśli Ci prąd wyłączą a Ty mieć będziesz dopiero co załadowany i rozpalony na maxa kocioł, który iść będzie bez dozoru żadnego – no co ?
    Pompkę mam na max i mieli wodę w kociołku. - To co to ma znaczyć, że co – kocioł paliwo spala a na buforze nic nie przybywa - to na cholerę ten kocioł idzie – jemu jest dobrze jak jest i on sam siebie nie ma potrzeby ogrzewać !!!
    "gdy naczynie jest zamknięte” - Się znaczy – co ???, że naczynie wzbiorcze/wyrównawcze zaworem odcinasz – jarasz w kotle – temperaturę/ciśnienie w układzie podnosisz i czekasz aż Ci to w najsłabszym miejscu pierdutnie – zabić się chcesz czy tylko trwałego kalectwa nabawić???
    „to grzejnik łazienkowy uzupełnia brakującą wodę i grzeje bez problemu,” - A skąd on se tą wodę pobiera i jak ??? - coś takiego jak zapowietrzenie jest Ci rzeczą obcą – czy co ??? Jak zapowietrzony, to se niczego nie pobierze i grzać to se tyle będzie co zapowietrzony jest !!!
    „pozostały nadmiar wywala zaworem bezp. na "kopciuchu" – No dlaczego jeszcze od bezpieczeństwa nie wywaliłeś tego – dawno temu miał byś już z tego jedne wielki „bum” i ZERO problemów z tym !!!
    Dlaczego wyrzuca nadmiar zaworem bezpieczeństwa a nie rurką przelewową? - No skoro naczynie masz odcięte razem z rurą przelewową, to jak ma Ci przelać czymś czego w układzie nie ma, bo odcięte zostało !!!
    Podejrzewam grzejnik za wysoko w stosunku do naczynia wzbiorczego. - Fakty, opinie i hipotezy – czy ktoś coś widział – czy ktoś coś wie – To nie wiesz tego na jakiej mniej więcej wysokości naczynie względem grzejnika masz – czy co ???
    Zajrzałem – ale do dołączonych linków już nie zaglądałeś – co ??? - jest tam mas i zasadniczo na wszystko – tylko trza zajrzeć do tego i pogmerać trochę w tym !!!
    Temat bufora 800 – A cóż to za różnica czy bufor ma 800-1500 czy 2500 l – choć by miał i 100 l – bufor to bufor i jako bufo ma działać i iść !!!
    Jeszcze przychodzi mi do głowy oszczędność prądu na pompce ale nie wiem czy to istotne. - Już nadmieniłem Ci o tym – w dobie dnia dzisiejszego jedynym i słusznym planem jest to by przeżyć a Ty fanzolisz o oszczędnościach jakichś – zawór różnicowy - to aż tak wielki jest wydatek, że taniej i lepiej UPS-a mieć by w razie co kocioł wychłodzić – czy może agregat prądotwórczy który automatycznie się nie uruchomi???
    Drewno spala się rewelacyjnie. - Czy tylko rewelacyjnie w nim je utylizujesz ??? Masz tu na to : https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8166568 Bufor ciepła tylko 8 kg drewna opałowego do pełnego nagrzania Sprawność pieca na drewno MPM DS 14 – zważ – spal i parametry oraz wyniki podaj – obaczymy co to znacz, że rewelacyjnie spala???
    Piec bezklasowy 30 lat temu wytworzony (jeszcze nie cieknie). - Nie bierz tego do siebie ale jak na świeżaka jako świeżak piszesz – skoro to samoróbka, to i tak odpowiedzi na moje pytanie nie ma, bo istotą jego jest, to czy ten kocioł, to jest górnego spalania (Gs) czy dolnego spalania (Ds) – czy ma palnik czy palnika nie ma – są samoróbki którym te fabryczne z górnej półki do pięt nie sięgają więc skub się na tym i jakoś na me pytanie mi względem posiadanego kotła odpowiedz!!!
    EDIT.
    Podaj jeszcze jaką masz temperaturę spalin na czopuchu - obaczym na jakiej stracie kominowej Ci tak świetnie spalanie drewna idzie !!!
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 15-12-2022 o 20:56

  7. #17747

    Domyślnie

    Witam.
    Chętnie wymieniłbym piec, najlepiej na zagazowujacy drewno. Problem mam taki że mam małą kotłownie i nie bardzo mam gdzie ustawić bufor. Doradzi ktoś coś.?
    Mam kotłownie 2,7metra x 1,3m x 2,95m wysokości.
    Może dostawić na zewnątrz jakaś budkę na bufor.?

  8. #17748
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Śmiało możesz iść w górę a pod buforem umieścić piec.
    Pozdrawiam wszystkich w dzień narodzin Jezusa.

  9. #17749

    Domyślnie

    Witam
    Zwracam się z pytaniem odnośnie pomysłu wspomnianego na drugiej stronie tego tematu, dokładniej pompa ciepła do CWU z kompresora od lodówki.
    Chciałbym taką wykonać i zastanawia mnie jak nią sterować, czy zwykły termostat on/off z kapilarą w bojlerze wystraczy? Po prostu standardowo wyłącz grzanie przy 45°c a załącz przy 40°c. Oraz też jak ogrzewać CWU, mam zwykły bojler 80L z jedną wężownicą (taki do kotła węglowego) i zastanawiam się czy na wejściu zimnej wody do bojlera nie zrobić poboru wody na wymiennik pompy ciepła z którego to woda była by tłoczona na samą górę bojlera (w miejsce ujścia cieplej z bojlera), gdyż nie mam możliwości wstawić wężownicy gazowej w środek bojlera. Przez wężownice wodną myślę że będą zbyt duże starty (bo gaz-Woda-woda), ake jest wolna.
    Oczywiście taka pompa ciepła tylko na lato, w zimę i tak pracuje kocioł. Parownik powiesił bym na zewnętrznej ścianie domu, od północy ale myślę że to nie będzie duży problem.
    (Schemat dostarczę później)

  10. #17750

    Domyślnie

    Problemem bedzie zbyt mały zbiornik CWU - 80 litrów wody o temp 45 C a wyższej raczej lodówka nie zrobi z COP powyżej 1 , to będzie raczej za mało. Termostat wystarczy. Przecież lodówka też działa z termostatem.

    Co do kotłowni z buforem to rura 900x2500 pomieści 1500 l wody i zajmie mniej niz połowę kotłowni więc kocioł raczej spokojnie wlezie.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 31-01-2023 o 08:45

  11. #17751

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	AAA328292329_1331617084360814_4534011740571336004_n.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	90,4 KB
ID:	463569

    Tak wiem że taka pompa będzie grzała do maksymalnie 45c ale dobre i to. 80L to mało al emoże z czasem będzie większy, wiadomo koszta.. Myślę żeby dołożyc grzałke która w godzinach 18-21 dogrzeje CWU do 55 stopni.
    Jeszczy spytam czy taki sposób podrzewania wody (wymiennik po za boljerem) jest dobry? Chłodna woda zasysana będzie pompka z podejścia ZWU i tłoczona przez wymiennik do wyjścia CWU, Oczywiście pompka pracować będzie tylko podczas pracy sprężarki żeby nie wychłodzic nagrzanej już wody.

  12. #17752

    Domyślnie

    @MatiC2 szukaj wątków typu "pompa ciepła zrób to sam", bo tu mamy bufory i znamy się na buforach.

  13. #17753
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    awaria09

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Piwniczna-Zdrój
    Kod pocztowy
    33-350
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel. Zobacz post
    Witam.
    Chętnie wymieniłbym piec, najlepiej na zagazowujacy drewno. Problem mam taki że mam małą kotłownie i nie bardzo mam gdzie ustawić bufor. Doradzi ktoś coś.?
    Mam kotłownie 2,7metra x 1,3m x 2,95m wysokości.
    Może dostawić na zewnątrz jakaś budkę na bufor.?
    Na zewnątrz to chyba już ostatecznie. Szkoda aby ciepło uciekało do atmosfery, jeszcze cię o ocieplenie klimatu posądzą. Kotłownie masz dosyć wysoką to spokojnie to upchasz. Rób bufor pod siebie, samemu lub zamów u kogoś. A na zewnątrz zrób budkę na drewno.

    Tak na marginesie wielkie podziękowania dla pana Adama za ten wątek, który mnie zainspirował do popełnienia bufora. Sprawdza się to jak ta lala.

    Panie Adamie dużo zdrowia życzę...

  14. #17754

    Domyślnie

    Czy jest tu gdzieś na forum schemat instalacji kotła na paliwo stałe z buforem bez wężownic i wpiętym kotłem gazowym jaka alternatywa? Ogrzewanie po całości podłogówka
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  15. #17755

    Domyślnie

    Cytat Napisał darianus Zobacz post
    Czy jest tu gdzieś na forum schemat instalacji kotła na paliwo stałe z buforem bez wężownic i wpiętym kotłem gazowym jaka alternatywa? Ogrzewanie po całości podłogówka
    W tym może co wypatrzysz lub z dwóch albo z trzech co sklecisz do kupy w jedną całość : https://www.google.com/search?client...&bih=634&dpr=1
    O bajpasie do tego jakimś jeszcze pomyśl.

  16. #17756

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    W tym może co wypatrzysz lub z dwóch albo z trzech co sklecisz do kupy w jedną całość : https://www.google.com/search?client...&bih=634&dpr=1
    O bajpasie do tego jakimś jeszcze pomyśl.
    A czy takie wpięcie kotła gazowego jest prawidłowe? Zamiast wymiennika płytowego byłby bufor, no i kocioł na paliwo stałe zrobiłbym w układzie zamkniętym.

    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  17. #17757

    Domyślnie

    Cytat Napisał darianus Zobacz post
    A czy takie wpięcie kotła gazowego jest prawidłowe?
    Zamiast wymiennika płytowego byłby bufor, no i kocioł na paliwo stałe zrobiłbym w układzie zamkniętym.
    Za DARMO to bili gardło ! Ja pracuję za DZIĘKUJĘ !

    Widzę, że należysz do tych co zaglądają do tego co ode mnie dostają i na podstawie tego mam takie pytanie do Ciebie – Aaaa gdzie że to widziałeś układ z kotłem gazowym i na paliwo stałe bez wymiennika ?

    Wymiennik swoje kosztuje – straty cieplne mnoży - miejsce zajmuje – instalację komplikuje.

    Nooo niby nie ma nic co by przemawiało za tym by wymiennik instalować i wygląda to tak jak by były na siłę wciskane by inwestora z kasy wypukać.

    Popatrz sobie za wymiennikami dobrze a się przekonasz, że to tylko i wyłącznie od Ciebie zależeć będzie czy z wymiennika skorzystasz czy nie – w ciemno obstawiam, że skorzystasz.
    Tylko patrz za tym dobrze bo są jeszcze wymienniki rurowe.
    Nooo i koniecznie popatrz za tym co to jest woda kotłowa.

  18. #17758

    Domyślnie

    Witam wszystkich

    Mam pytanie odnośnie ilości wyjść/wejść które są konieczne do pracy bufora.
    Bufor będę robił ze zbiornika ciśnieniowego 1500l
    Chciałbym zejść z pracami spawalniczymi do minimum.

    Wymyśliłem sobie to tak jak na rysunku:

    1) krótki obieg kotłowy na rurach stalowych 5/4 - na zasilaniu trojak i odejście do zbiornika wyrównawczego rurą 3/4
    Podmieszanie na zaworze trójdrogowym z odpowiednią wkładką np 65 stopni.

    Zasilanie do bufora było by od góry, w bufor wkręciłbym trojak 5/4 / 5/4 / 1/2 ( na odpowietrznik).
    Powrót na małym obiegu również rurą 5/4..

    Chciałbym ograniczyć ilość króców do sześciu

    Zasilanie na grzejniki i CWU chciałbym zrobić z jednego wyjścią trojakiem 2 cale / 1 cal na grzejniki / 3/4 na CWU jak najwyżej 10 cm od góry zbiornika
    Obieg grzejnikowy zrobiłbym rurą stalową 1 cal.. Tak samo podmieszanie zaworem 3 drogowym z siłownikiem... Na grzejnikach termostaty temp. na grzejniki wystarczy 42 stopnie ( są przewywmiarowane)...

    Powrót w identyczny sposób... Jak najniżej 15cm od dołu zbiornika

    Dodatkowo w buforze chciałbym zrobić 2 króćce pod podłogówkę w 80% wysokości zbiornika oraz spust wody..

    Do CWU posiadam zbiornik z dwoma wężownicami ( CO + solary) oraz pompą obiegową wszystko jest połączone z kotłem także wystarczy wydaje mi się wpiąć
    w te trójniki..

    Mam kilka pytań:

    1) Czy ten układ jest w porządku? Jak z układaniem wody w zbiorniku
    2) Według mnie jeśli wyjścia będą 2 cale to spokojnie przekrój rur DN 50 obskoczy obwód grzejnikowy + CWU
    3) Czy jest potrzeba stosować rurę 5/4 w obiegu kotłowym jeśli kocioł będzie miał 21kw i bufor 1500 l? Czy może 1 cal wystarczy..
    4) Wiadomo by pass na pompę też będzie w krótkim obiegu..
    5) Dodatkowo myślę sobie jak wykorzystać wodę która zostanie w kotle po nagrzaniu bufora, pewnie około 80 c i 100l wody
    Jak myślicie czy mam sens zrobienie trójnika na zasilaniu i powrocie obiegu krótkiego kotłowego z odejściem na CWU, żeby po zamknięciu zaworów bufor - kocił tą wodę wykorzystać do grzania CWU
    6) A może zrobić wyjście czwórnikiem 2 cale i ewentualnie tam też kiedyś podpiąć obieg pod podłogówkę? Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rysunek.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	17,4 KB
ID:	463754Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rysunek.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	17,4 KB
ID:	463754
    7) W których miejscach powstawiać zawory kulowe , filtry skośne, pompki, zawory zwrotne , separator zanieczyszczeń, manometry i co jeszcze brakuje
    Czy ktoś wspawywał króćce zwykłą spawarką transformatorową? Mam taki plan, na końcu nabić 10 atmosfer powietrza celem sprawdzenia nieszczelności. A otwory wyciąć otwornicą.
    Króćce były by wspawane z kolankami zgodnie z ruchem wody.. Odbiory przesunięte o około stopni
    Ostatnio edytowane przez kon2747 ; 16-02-2023 o 07:59

  19. #17759

    Domyślnie

    Trochę dużo tych pytań ale może powoli się da coś stworzyć . Na początek to co się narzuca najbardziej- jeden cal to za mało a dwa niekonieczne. W obu przypadkach warto zastosować 1,5 cala lub ostatecznie 1 1/4. Cena dwucalowych kształtek jest duuuużo wyższa . Połączenie kocioł bufor powinno działać grawitacyjnie a pompa obiegowa wspomagać go pod koniec ładowania bufora jak na powrocie kotła pojawi się wysoka temperatura lub kocioł z jakiegoś powodu przekroczy temperaturę graniczną - u mnie to jest 80 C.
    Warto tez przemyśleć czy nie uda sie zrobić jednak instalacji w systemie otwartym. Filtry skośne trzeba dać przed każdą pompą i zawory odcinające po obu stronach tak aby czy to wymiana pompy cz czyszczenie filtra nie wymagało spuszczania całej wody z układu. Z tego też względu zawory odcinające powinny być na wszystkich wylotach i wlotach bufora. To tak na szybko tyle . Rozrysowanie całego schematu wymaga więcej czasu którego na razie nie mam ale jak się nie pali to w przyszłym tygodniu możemy spróbować jakiś schemat stworzyć . Póki co warto prześledzić internet i poogladać jak inni porobili swoje instalacje - jest takich schematów pełno- wujek google uprzejmie podrzuci.
    Jest też jakiś podstawowy schemat w temacie o kotle z buforem nie ma tam owych filtrów skośnych i układu bezpieczeństwa dla kotła ale już wiemy że przed kazdą pompą a naczynie wzbiorcze bezpośrednio z kotła

    https://forum.muratordom.pl/showthre...54#post8153854
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 17-02-2023 o 08:21

  20. #17760

    Domyślnie

    Schemat mam rozrysowany..

    Dlaczego 1 cal to za mało? Obecnie mam kopciucha na rurach 6/4 który działa 99,9 % czasu z pompą, ale działa na grawitacji również...
    Do tego mam kocioł gazowy który zainstalowali na rurach 3/4 i bez problemu sobie radzi..
    Więc dlaczego 1 cal w obiegu bufor - grzejniki by było za mało?

    Chcę ochrony powrotu i zaworu 3 drogowego , bo docelowo ma być kocioł zgazowujący drewno więc chce żeby miał optymalne warunki pracy.
    Także grawitacja odpada na 100%, wskoczy UPS, dodatkowo mogę zrobić awaryjny obieg z tym co jest żeby w razie W tylko zawory pootwierać i żeby pchło na dom

    Instalacja będzie w systemie otwartym, bez dwóch zdań tylko szukam jakiegoś zbiornika z nierdzewki

    Ogólnie się wzoruje na dwóch filmach na youtubie:

    https://www.youtube.com/watch?v=x_Ocm5Umy1Y

    https://www.youtube.com/watch?v=YkR_3BhGRa8 - tylko układ otwarty

    Jak myślicie co oni źle robią i co można poprawić?

    Wg mnie duże wady:

    Brak obejścia grawitacyjnego
    Instalacja w układzie zamkniętym

    Schemat jest niżej

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rysunek.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	17,4 KB
ID:	463765
    Ostatnio edytowane przez kon2747 ; 17-02-2023 o 11:26

Strona 888 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony