dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie płytowy gruntowy wymiennik ciepła

    Czy ktoś ma zainstalowany płytowy gruntowy wymiennik ciepła, nie jest to typowy wymiennik żwirowy, chodzi mi o coś w tym stylu http://www.wymiennikgruntowy.pl/budo...nika,pl,0.html do zabudowania pod garażem na dwa samochody - około 40 m2. Czy to będzie lepsze od wymiennika rurowego i typowego żwirowego.
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  2. #2

    Domyślnie

    Czy rzeczywiście nikt tego jeszcze nie instalował?
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    Mamy płytowy gwc, ale o zakopywaniu go pod garażem nie pomyśleliśmy. Jest zwyczajnie pod ziemią w ogródku. Nie wiem, czy o taki Ci chodzi.
    mój dziennik
    komentarze
    nowy dziennik
    agdusiowe wojaże

    Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia!

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Pamietaj że wymiennik "daje" Ci ciepełko do domu ale kosztem tego że schadzasz jego okolice.
    Na pewno chcesz wyziębiać grunt pod garażem ??
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agduś
    Mamy płytowy gwc, ale o zakopywaniu go pod garażem nie pomyśleliśmy. Jest zwyczajnie pod ziemią w ogródku. Nie wiem, czy o taki Ci chodzi.
    I jak się sprawuje? Jaka jest powierzchnia wymiennika a jaka powierzchnia domu? Jakie są temperatury powietrza za gwc, czy zimą są zawsze dodatnie i jakie są efekty w lecie?

    Cytat Napisał jabko
    Pamietaj że wymiennik "daje" Ci ciepełko do domu ale kosztem tego że schadzasz jego okolice.
    Na pewno chcesz wyziębiać grunt pod garażem ??
    Wydawało mi się, że gwc płytowy wychładza grunt pod spodem. Od góry (pod podłogą garażu) będzie dokładnie zaizolowany styropianem.
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    Odpowiem, gdy zamieszkamy i trochę z nim pożyjemy Na razie czeka spokojnie pod ziemią.
    Która firma doradza zakopywanie gwc pod garażem?
    mój dziennik
    komentarze
    nowy dziennik
    agdusiowe wojaże

    Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia!

  7. #7

    Domyślnie

    W paru miejscach spotkałem się z informacją o możliwości zabudowy gwc w przestrzeni pomiędzy fundamentami i są pokazane zdjęcia z takich realizacji, np tu http://gwc.net.pl/?/realizacje/
    albo tu http://www.wymiennikgruntowy.pl/powi...zacje/&lang=pl
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurek_Z
    ...
    Wydawało mi się, że gwc płytowy wychładza grunt pod spodem. Od góry (pod podłogą garażu) będzie dokładnie zaizolowany styropianem.
    Czyli wychłodzisz grunt pod garażem czy 100m dalej ??
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał jabko
    Cytat Napisał Jurek_Z
    ...
    Wydawało mi się, że gwc płytowy wychładza grunt pod spodem. Od góry (pod podłogą garażu) będzie dokładnie zaizolowany styropianem.
    Czyli wychłodzisz grunt pod garażem czy 100m dalej ??
    Ależ ...wychłodzi jądro ziemi
    Po przeczytaniu czegokolwiek z Forum należy zapytać fachowca patrząc mu głęboko w oczy

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał jabko

    Czyli wychłodzisz grunt pod garażem czy 100m dalej ??
    Podłoga garażu i fundamentu będą dokładnie zaizolowane, więc główny strumień ciepła będzie miał kierunek pionowy w zimie z dołu do góry a w lecie z góry na dół. Według mnie taka jest idea każdego gwc. obojętnie czy zabudowanego w fundamentach czy na zewnątrz. Przecież chodzi o wykorzystanie przepływu ciepła pomiędzy wymiennikiem a warstwą ziemi o stałej temperaturze. Zaizolowanie wymiennika od góry i po bokach pozwala na wyniesienie izoterm o temp. około 10C do wymiennika gdyż izolacja ogranicza strumień ciepła w pozostałych kierunkach.

    Cytat Napisał Krzysztofik
    Ależ ...wychłodzi jądro ziemi
    W zimie było by to fantastyczne rozwiązanie
    ale latem chyba bym się zastrzelił
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    Ja tam fachowcem nie jestem, ale tak na chłopski rozum to, izolując gwc z którejkolwiek strony, zmniejszasz znacząco jego powierzchnię wymiany ciepła, czyli też wydajność. Gdy chcesz ogrzewać powietrze zimą, wychłodzisz grunt pod wymiennikiem znacznie szybciej, niż gdyby nie był izolowany, podobnie latem szybciej się nagrzeje.
    Chyba pod garażem grunt zmagazynuje mniej ciepła na zimę, za to będzie chłodniejszy latem.
    Ale może nie mam racji , w końcu pewnie mądrzejsi wymyślili, że może być pod budynkiem.
    mój dziennik
    komentarze
    nowy dziennik
    agdusiowe wojaże

    Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia!

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agduś
    Ja tam fachowcem nie jestem, ale tak na chłopski rozum to, izolując gwc z którejkolwiek strony, zmniejszasz znacząco jego powierzchnię wymiany ciepła, czyli też wydajność. Gdy chcesz ogrzewać powietrze zimą, wychłodzisz grunt pod wymiennikiem znacznie szybciej, niż gdyby nie był izolowany, podobnie latem szybciej się nagrzeje.
    Też fachowcem w tej dziedzinie nie jestem dlatego szukam informacji na ten temat, ale wydaje mi się, że jeżeli masz zabudowany płytowy gwc to musi on być zaizolowany przynajmniej od góry gdyż bez izolacji w zimie po przemarznięciu ziemi nie powodowałby podgrzania powietrza do dodatnich temperatur, a w lecie przy dużym nasłonecznieniu powodowałby jeszcze podgrzewanie powietrza zamiast schładzania.
    Oglądnąłem zdjęcie GWC w Twoim dzienniku budowy, na stronie producenta jest napisane, że izolują go od góry styropianem.
    http://www.wymiennikgruntowy.pl/budo...nika,pl,0.html
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Taka mała uwaga. Klasyczny GWC jest w zasadzie urządzeniem "solarnym", a nie "geotermicznym". Energię czerpie w około 90% ze słońca (ogrzana ziemia - grunt)
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Taka mała uwaga. GWC jest w zasadzie urządzeniem "solarnym", a nie "geotermicznym". Energię czerpie w około 90% ze słońca (ogrzana ziemia - grunt)
    Nie wiem w takim razie po co się go ma montować na głębokości gdzie gleba utrzymuje stałą temperaturę w zimie i w lecie
    Jak wyobrażasz sobie chłodzenie powietrza w lecie przepływającego przez grunt o temp 40C lub więcej, albo ogrzewanie zimą gdy grunt ma temp -10C
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Ten GWC jest płytowy, umieszczony na głębokości 0,7m (tak podaje producent). Właśnie ze względu na głębokość, jest ta izolacja (minimum 12 cm styropianu). Powoduje to, że minimalizuje się skutki "solarne" lub "mroźne" gruntu. Dokładnie to samo masz wewnątrz gruntu w obrębie fundamentów.
    I teraz taka uwaga. Temperatura jest w miare stała (stabilna) do czasu naszej Ingerencji (budowa GWC pod garażem). Dysponujemy przecież "zamknietą" powierzchnią z 3 stron (góra izolacja wymiennika + ewentualna izolacja posadzki + posadzka garażu, boki ściany fundamentowe + izolacja cieplna fundamentów) zostaje tylko "dół" wymiennika płytowego - czyli inaczej mówiąc pozostaje nam tylko jedna płaszczyzna czynna wymiennika. Pytanie czy to wystarczy.
    Tak na marginesie stała" temperatura panuje (jesli można tak to określić) dopiero dobrze poniżej strefy przemarzania.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  16. #16

    Domyślnie

    Jurek_Z Powiedz ile będzie cię kosztowała taka inwestycja? ile kosztują filtry, które trzeba wymieniać co 3 miesiące? Na ile lat pracy przewidziany jest taki wymiennik?
    Ja bym nie robiła nad tym wymiennikiem ciepła garażu, chyba że nie masz miejsca.
    Gdyby coś było z nim nie tak musiałbyś zburzyć garaż.
    Ogólnie mówiąc taki gruntowy wymiennik ciepła to fajna rzecz

  17. #17

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Ten GWC jest płytowy, umieszczony na głębokości 0,7m (tak podaje producent). Właśnie ze względu na głębokość, jest ta izolacja (minimum 12 cm styropianu). Powoduje to, że minimalizuje się skutki "solarne" lub "mroźne" gruntu.
    Też tak myślę ale jak to się ma do dalszej części wypowiedzi
    Cytat Napisał sSiwy12
    zostaje tylko "dół" wymiennika płytowego - czyli inaczej mówiąc pozostaje nam tylko jedna płaszczyzna czynna wymiennika. Pytanie czy to wystarczy.
    Wydaje mi się że byłby to "idealny" przypadek wymiennika (bo przecież właśnie po to wykonuje się jego izolację), w którym przepływ ciepła odbywa się tylko w zadanym kierunku , garaż mam mieć na dwa stanowiska około 40 m2, a maksymalny przepływ powietrza szacuję na 250 - 300 m3/h więc liczę na całkiem przyzwoity efekt.

    Cytat Napisał Agacisko
    Jurek_Z Powiedz ile będzie cię kosztowała taka inwestycja?
    Czekam na ofertę od wykonawcy jak otrzymam to się pochwalę

    Cytat Napisał Agacisko
    ile kosztują filtry, które trzeba wymieniać co 3 miesiące?
    Zakładam wentylację mechaniczną z rekuperatorem więc filtry i pozostałe koszty eksploatacji niewiele się zmienią.

    Cytat Napisał Agacisko
    Na ile lat pracy przewidziany jest taki wymiennik?
    Tego chyba nikt nie jest w stanie określić. Żwirowe działają bardzo długo, a ten też jest bezprzeponowy.

    Cytat Napisał Agacisko
    Gdyby coś było z nim nie tak musiałbyś zburzyć garaż.
    I to jest rzeczywiście materiał do przemyślenia. Ale jak by był pod trawnikiem to trzeba i tak rozkopać cały ogród więc wtedy można gwc wybudować w ogrodzie i tylko przenieść czerpnię.
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Wydaje mi się że byłby to "idealny" przypadek wymiennika (bo przecież właśnie po to wykonuje się jego izolację), w którym przepływ ciepła odbywa się tylko w zadanym kierunku , garaż mam mieć na dwa stanowiska około 40 m2, a maksymalny przepływ powietrza szacuję na 250 - 300 m3/h więc liczę na całkiem przyzwoity efekt.

    Własnie z tego (40m2) wynikaja moje watpliwości. Gdyby rzeczony wymiennik (płytowy) miał być pod całym domem (ponad 100m2) mniej miałbym watpliwości - co wiecej chyba bym nie pisał.
    Producent wylicza, że przy temp. zewn -20 stopni celcjusza, na wylocie bedzie coś w okolicach 0 stopni. I pewnie na taki efekt liczysz. Moim zdaniem przy pracy ciągłej (a tak zalecają producenci), i przy takiej powierzchni wymiennika (40m2) nie jest to realne.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  20. #20

    Domyślnie

    To może dobrym rozwiązaniem byłoby umieszczenie drugiego wymiennika powiedzmy pod salonem i ustawienie naprzemiennej pracy np po 6 do 8 godzin w celu umożliwienia regeneracji.
    A tak właściwie 40 m2 to powierzchnia odpowiadająca powierzchni 80 m rurowego wymiennika ciepła o średnicy 160 mm - a jest to dużo jak na wymiennik i na dodatek trzeba doliczyć opór cieplny rury który w przypadku wymienników bezprzeponowych nie występuje.
    Pozdrawiam Jurek,
    Zdjęcia z budowy

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony