dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Domyślnie Instalacja gazowa wewnątrz domu

    Witam, mam pytanie w jaki sposób zamaskowaliście instalację gazową w swoich domkach (tak aby te rury nie były widoczne)?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    jakie rury widoczne ?

    niedawno byłem u znajmego piękna skończona chata i przez chatę w holu idze rura z gazem, fatalnie to wygląda. PORAŻKA !!! jak można na to pozwolić ?

    ja nie pozowliłem na to gazownikowi i gazownik za licznikiem rozbił instalację podziemną na 2 linie: jedna linia idzie w ziemi z jednej strony domu bezpośrednio przez ścianę do kuchni za meblami, druga linia idzie w ziemi na drugą stronę domu i tam wchodzi do grażu, gdzie mnie to już nie razi i w garażu idzie po ścianie, bezpośrednio do kotłowni.
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  3. #3

    Domyślnie

    Dobry pomysł, ale to trzeba uzgonić z ZUD. A rur tych nie można kryć w bruzdach i zatynkować?

    Pytam o Wasze zdanie zanim mi fachowcy wejdą

  4. #4

    Domyślnie

    W prawie budowlanym jest napisane, że rury bez szwu można przykryć "łatwo usuwalną masą tynkarską". Co ustawodawca miał na myśli - nikt nie wie. Moje prywatne "biuro prawno-techniczne" wydało opinię, że do takich zaliczamy tynk gipsowy + wełnę mineralną i tak mam zrobione.

    Inna rzecz, że wśród wykonawców ten przepis jest mało znany i wszyscy sie bulwersują. Na wszelki wypadek zamaskowałem dopiero po wszystkich przejściach z gazownikami.
    Precz z reklamami na Forum! Zagłosuj...

  5. #5

    Domyślnie

    U nas w projekcie jest napisane, ze rury z gazem maja isc w bruzdach przykryte chuda zaprawa. U tescia w bloku widze, ze wszystkie rury ida po scianch. I mamy dylemat. Oczywiscie rozwiazanie mdzalewscy jest najlepsze, tylko w tym momencie klopotliwe, jak juz wszystkie papierologie zalatwione.

  6. #6

    Domyślnie

    Wprawdzie mam tylko rurę w kotłowni, bo w kuchni płyta ceramiczna, ale i tak tą rurę schowałem za ścianką z KG, która wyrównywała mi szerokość ściany i fundamentu. Z resztą wsztstkie inne rury też są schowane, przez co uzyskałem kotłownię o wyglądzie prawie łazienki.
    Ale przepisy pozwalają na takie rzeczy w przypadku rur stalowych spawanych bez szfu. Rury miedziane spawane twardym lutem odpadają w tym przypadku.

  7. #7

    Domyślnie

    Stalowych rur w instalacji gazowej nie wolno zakrywać gipsem (korozja).
    Trudność prowadzenia rur w bruzdach wynika z braku dostępności dla ich łączenia przez spawanie. Chyba, że będziemy rozkuwać ścianę na głębokość 10cm w miejscach spawania.

  8. #8

    Domyślnie

    Nam w kotłowni i w garazu nie przeszkadza, problem jest ze kuchnia jest po przekatnej domu z kotłownią i trzeba bedzie ją jakos tam dobrowadzić.

    A czy można je ukryć pod sufitem podwieszanym?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbigniew Rudnicki
    Stalowych rur w instalacji gazowej nie wolno zakrywać gipsem (korozja).
    Przepisy nic o tym nie mówią, a rozsądek mówi żeby pomalować antykorozyjnie.
    Precz z reklamami na Forum! Zagłosuj...

  10. #10

    Domyślnie

    Moja rura jest oczywiście pomalowana, a z tym gipsem to nie ma kontaktu, bo sama rura jest w powietrzu na uchwytach. Jest tylko zasłonięta płytą KG.

  11. #11

    Domyślnie

    Wręcz przeciwnie, przepisy mówią o tym wyraźnie, że nie wolno stosować wypełnienia powodującego korozję. Z tego samego powodu nie wolno stosować zaprawy cementowo-wapiennej, a jedynie cementową.

  12. #12

    Domyślnie

    W latach 70-tych, gdy mieszkałem w budynku wielorodzinnym, rura z gazem prowadzona była nie korytarzem, a "przez mieszkania".
    Komisja, po 4 latach zamieszkania nakazała odkuć przepusty w ścianach uszczelnione gipsem i zastąpić je zaprawą cementową.
    Było dużo kłopotu. Na rurach były już ślady korozji, a na gipsie ślady rdzy.

  13. #13

    Domyślnie

    To widze, ze uwazac trzeba, dzieki za sugestie - skorzystam

  14. #14

    Domyślnie

    Mam taki problem, mam miec przylacze gazowe ale okazalo sie ze musi mi ktos zrobic projekt instalacji wewnatrz domu .
    Czy ktos moglby mi napisac jak to wyglada po kolei i czy ten projekt musi byc potem zatwierdzony w starostwie tak jak pozwolenie i ile to kosztuje.
    Oprocz tego to chce zrobic na srodku kuchni wyspe z kuchenka gazowa ale zapomialam o malym szczegole czyli o podprowadzeniu tam rurki z gazem czy moze ktos mial z czyms podobnym do czynienia bo wyspy sa ostatnio popularne????

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał djbobo
    Mam taki problem, mam miec przylacze gazowe ale okazalo sie ze musi mi ktos zrobic projekt instalacji wewnatrz domu .
    Czy ktos moglby mi napisac jak to wyglada po kolei i czy ten projekt musi byc potem zatwierdzony w starostwie tak jak pozwolenie i ile to kosztuje.
    Oprocz tego to chce zrobic na srodku kuchni wyspe z kuchenka gazowa ale zapomialam o malym szczegole czyli o podprowadzeniu tam rurki z gazem czy moze ktos mial z czyms podobnym do czynienia bo wyspy sa ostatnio popularne????
    u nas chcemy zrobić wyspę z kuchnią gazową i rurki będą szły po podłodze. Tylko z góry będzie gres. Oprócz tego ogrzewanie podłogowe w sąsiedztwie. Jeszcze nie wiem, jak to w praktyce wyjdzie, ale na pewno wcześniej skonsultuję to z firmą wykonawczą.

    Teraz czekamy na projekt instalacji wewnętrznej. Potem trzeba złożyć wniosek w starostwie o pozwolenie na budowę.
    Koszt jeszcze nie jest mi znany. Sam projekt: powiedziano nam na początku 1000, ale ponieważ robimy u jednego projektanta razem z kilkoma sąsiadami, cena uległa pomniejszeniu.

    pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    Grazia111 dziekuje za odpowiedz.
    Nie wpadlam sama na to ze rurki moga isc po podlodze.
    U mnie tez bedzie ogrzewanie podlogowe i pewnie bedzie jeden wykonawca na caly system do co i tych rurek do gazu. Mysle ze powinno byc wszystko dobrze ale wlasnie trzeba zawczasu o wszystkim pomyslec nawet o takiej wyspie w kuchni ,zeby to wszystko bylo tez ujete w projekcie.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał djbobo
    Mam taki problem, mam miec przylacze gazowe ale okazalo sie ze musi mi ktos zrobic projekt instalacji wewnatrz domu .
    Czy ktos moglby mi napisac jak to wyglada po kolei i czy ten projekt musi byc potem zatwierdzony w starostwie tak jak pozwolenie i ile to kosztuje.
    Oprocz tego to chce zrobic na srodku kuchni wyspe z kuchenka gazowa ale zapomialam o malym szczegole czyli o podprowadzeniu tam rurki z gazem czy moze ktos mial z czyms podobnym do czynienia bo wyspy sa ostatnio popularne????
    Dodam tylko od siebie, że za instalację wewnetrzną gazową uważa sie także odcinek rur w ziemi od skrzynki gazowej w ogrodzeniu do domu. Do tego potrzebny będzie ZUDP, na mapie do celów projektowych. Gazownia zrobi Ci przyłącze tylko do skrzynki w ogrodzeniu i to dopiero wtedy, gdy wykonasz swoją częśc instalacji - wewnętrzną.

  18. #18

    Domyślnie

    Właśnie ja u siebie musiałem dorabiać projekt instalacji zewnętrznej (tj od licznika do gazociągu), bo od rury do licznika gazowego jest 10 cm

  19. #19

    Domyślnie

    Umowilam sie z gazownia i maja mi skrzynke zalozyc na scianie domu dlatego przynajmniej to mam z glowy, niech to bedzie na ich glowie wszystko .
    Natomiast wiem ze potrzebuje w domu projekt instalacji wykonany przez uprawnionego projektanta cokolwiek to znaczy .
    Zalezy mi na czasie a to sa podobno procedury takie jak z pozwoleniem na budowe .

  20. #20

    Domyślnie

    Witam,

    Ja już wykonałem instalację gazową i chciałbym przestrzec Wszystkich, aby rur gazowych nie przykrywali czymkolwiek, bo mogą mieć problem z odbiorem instalacji i całego domu. U mnie część rurarzu instalacji gazowej też zamierzałem przykryć na pewnym odcinku ( pod ociepleniem stropu w garażu), ale projektant uświadomił mnie, że jest to niedopuszczalne ( co potwierdził także wykonawca).

    pozdrawiam

    Darek
    A jeśli dom będę miał to będzie bukowy koniecznie, pachnący i słoneczny. Wieczorem usiądę wiatr gra a zegar na ścianie gwarzy.....

    Projekt Saga
    http://www.domoweklimaty.pl/index.ph...project_id=784

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony