dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 32 z 32
  1. #21

    Domyślnie

    Co do pytania rozpoczynającego wątek, to mały cytat:

    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
    z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    Dz.U. z 2002 r. Nr 75 poz. 690

    § 165. 1. Rozwiązania techniczne instalacji gazowej powinny umożliwiać samokompensację wydłużeń cieplnych oraz eliminować ewentualne odkształcenia instalacji, wywołane deformacją lub osiadaniem budynku.
    2. Przewody instalacji gazowych w piwnicach i suterenach należy prowadzić na powierzchni ścian lub pod stropem, natomiast na pozostałych kondygnacjach nadziemnych dopuszcza się prowadzenie ich także w bruzdach osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnionych - po uprzednim wykonaniu próby szczelności instalacji - łatwo usuwalną masą tynkarską, niepowodującą korozji przewodów. Wypełnianie bruzd, w których są prowadzone przewody z rur miedzianych, jest zabronione.
    3. Przewody gazowe z rur stalowych, po wykonaniu próby szczelności, powinny być zabezpieczone przed korozją.
    (malowanie) dop. mój

    Prywatnie nie radzę zabudowywać inst. gazowej. Każdy "gazownik" w takim przypadku stwierdzi, że nie ma możliwości sprawdzenia prawidłowości wykonania instalacji zgodnie np. z § 165. 1. lub 3.

    Wiem, wiem oponenci zaraz napiszą, że "gazownia" nie odbiera już instalacji, a umowa na dostawę gazu podpisywana jest na podstawie oświadczenia kierbuda z upraw. bud. (dot. instal.)
    Zgadza się !!! Tak jest w niektórych rejonach kraju.
    Tylko pamiętajcie, że monterzy wykonujący montaż gazomierza i napełnienie gazem instalacji po podpisaniu przez Was umowy też mają uprawnienia (co prawda tylko energetyczne). I mogą, a właściwie muszą (taki mają obowiązek)odstąpić od tych czynności w przypadku stwierdzenia niezgodności stanu faktycznego z deklarowanym.

    Pozdrawiam
    Errare humanum est.
    Seneka Młodszy

  2. #22

    Domyślnie

    Jeżeli wykonujesz zbrojenie, a następnie zalewasz to betonem, to również nie ma później możliwości sprawdzenia poprawności wykonania. Ale to przecież nie oznacza, że zbrojenie ma iść po wierzchu ścian i stropów, prawda?

    Na terenie RP obowiązuje jednolite prawo i bezzasadne jest twierdzenie, że jakieś zasady obowiązują w niektórych rejonach kraju. Jeżeli ci tzw. "gazownicy" nie chcą odbierać zakrytej instalacji, choć pojęcia nie mam, co się kryje pod tym terminem, to ja Ci powiem jedno: NIE MOGĄ nie odebrać, jeżeli jest wykonane zgodnie z dokumentacją, przepisami i pozwoleniem na budowę. Postawa asekurancka na nic się tu nie zda. Gorzej, że inwestorzy rzadko są uświadomieni i również boją się własnego cienia, dlatego jak ktoś powie, że tak nie wolno, to od razu podwijają ogon.

    Z tego powodu ja radzę dokładnie odwrotnie. Jeżeli tylko macie ochotę zabudować rury gazowe, to nie ma problemu - zabudowujcie, tylko róbcie to zgodnie z przepisami, a wtedy mogą Wam nagwizdać.

  3. #23

    Domyślnie

    Do "czajnik"
    "Na terenie RP obowiązuje jednolite prawo i bezzasadne jest twierdzenie, że jakieś zasady obowiązują w niektórych rejonach kraju." - nie przeczytałeś dokładnie mojego posta.
    Zasady odbioru instalacji gazowej moga być różne w różnych rejonach kraju i nie jest to obligowane prawem "na terenie całej RP".
    Na terenie Pomorza nie obowiązuje odbiór instalacji przez "gazownie" tylko jak zaznaczyłem, umowę o dostawę gazu podpisuje się na podstawie oświadczenia kierbuda o wykonaniu instalacji zgodnie z pozwoleniem na budowę.
    Jak jest w pozostałych rejonach kraju - nie wiem.
    Nadmienię, że dokumentacja jest załącznikiem do pozwolenia na budowę i jest przed wystąpieniem o pozwolenie UZGADNIANA z "gazownią".
    Jak zauważyłeś pogrubiłem w cytowanej ustawie słowa "dopuszcza się".
    Wg mojej wiedzy oznacza to, że "można" ale nie jest to obligatoryjne i obowiązujące. Ustawodawca prawdopodobnie celowo zostawił możliwość dowolności. Gdyby tak nie było określiłby jeden sposób wykonania.
    O tym czy w dokumentacji instalacja ma być umieszczona w wypełnionych szachtach czy nie, decyduje projektamt na podstawie w/w UZGODNIENIA z "gazownią".
    "Gazownia" na podstwaie USTAWY czyli prawa obowiązującego w "całej RP" decyduje, czy w danym pomieszczeniu ze względu na BEZPIECZEŃSTWO odbiorcy poszczególne elementy inst. gazowej można zakryć czy nie (np. nikt rozumny nie pozwoli zakryć rozgałęzień).
    A tak z życia wzięte - chciałbym byś zobaczył minę odbiorcy gazu, który skuwał pół ściany płytek ponieważ po kilku latach eksploatacji instalacja rozszczelniła mu się na połączeniach (nie wiem czy w wyniku osiadania budynku czy z innego powodu).
    Uwierz mi klął na czym świat stoi i był wściekły na siebie, że dał się namówić żonie na zakrycie tych "szpecących "rur.
    Ja to widziałem na własne oczy.

    cyt. "róbcie to zgodnie z przepisami" - pod tym się podpisuję.

    Pozdrawiam
    Errare humanum est.
    Seneka Młodszy

  4. #24

    Domyślnie

    Problem jest szerszy i polega na generalnie złym podejściu dostawców mediów do klienta. Otórz te instytucje patrzą na nasz dom i na naszą działkę jak na własne poletko, na którym mają pełną dowolność w wykonywaniu SWOICH instalacji. Wegług ich optyki dom jest tylko nędznym opakowaniem dla instalacji, a działka to teren prowadzenia wykopów, z niewielkim dodatkiem trawnika i nikomu niepotrzebnych przeszkód jak na przykład podjazd, chodnik, drzewo. Cały czas nie mogą zrozumieć, że są u nas tylko gośćmi, którzy powinni się zachowywać grzecznie i mieć poszanowanie dla naszej własności.

    Powołują się na bezpieczeństwo, ponieważ z tym argumentem trudno walczyć. Prawda jest taka, że to bardzo często to tylko pretekst, aby sobie ułatwić życie albo obniżyć koszty wykonania/naprawy instalacji. A do tego nastawienia całych instytucji dochodzi jeszcze lenstwo i brak wiedzy poszczególnych "panów" instalatorów.
    Precz z reklamami na Forum! Zagłosuj...

  5. #25

    Domyślnie

    Do Andy01
    Nigdy nie twierdziłem, że zakrywanie rur gazowych jest obligatoryjne. Można je prowadzić po wierzchu ścian, a jak ktoś chce, to może je zakryć. I o to właśnie apelowałem - jeśli ktoś chce ukryć rury gazowe w bruździe, to niech to robi i nie ogląda się na jakieś "gazownie", byle zgodnie z przepisami.

    Zasady odbioru instalacji wynikają z obowiązujących przepisów, które są jednolite na terenie RP. Jeżeli ktoś natomiast próbuje na Pomorzu urządzać sobie prywatny folwark, a inwestorzy mu na to pozwolą, to ich sprawa i tak będzie, ale nie znaczy to wcale, że to będzie prawidłowe.

    Dokumentacja projektowa w przypadku "małych" odbiorców (do 10 nm3/h) z reguły nie podlega uzgodnieniu z ZG, chociaż ZG oczywiście może sobie zastrzec w warunkach, że uzgodnienia trzeba dokonać. Jednakże uzgadniany jest wyłącznie punkt pomiarowy lub redukcyjno-pomiarowy, w zależności od ciśnienia gazu.

    Całkowitą bzdurą natomiast jest twierdzenie, że projektant decyduje o prowadzeniu przewodów na podstawie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Zakład Gazowniczy NIE MA PRAWA ingerować w rozwiązania projektowe instalacji gazowej, z wyłączeniem punktu pomiarowego, o czym napisałem powyżej.

    Co do tego z życia wziętego, to napiszę tylko tak: gdyby taki pojedynczy przypadek stosować jako regułę, to prawdopodobnie nie wybudowano by niczego na świecie.

  6. #26

    Domyślnie

    Ręce opadają.
    Pomorze nie jest żadnym prywatnym folwarkiem.
    Proszę mi zacytować przepis obowiązujący na terenie całej RP mówiący o obowiązku odbioru tech. instalacji gazowej z uczestnictwem przedstawiciela dostawcy gazu ! Nie chodzi mi o zarządzenia wew. jakiejś spółki dystrybucyjnej czy innego zakładu gazowniczego tylko o przepis obowiązujący w całym kraju.

    Nie chce mi sie drążyć tego tematu, ale jeśli ktoś utożsamia uzgodnienie dokumentacji projektowej inst. gazowej z zapisami w "Warunkach przyłączenia do sieci gazowej" to o czym tu dyskutować .

    Nigdy nie twierdziłem, że Zakład Gazowniczy ma prawo ingerować w rozwiązania projektowe przyjęte przez projektanta prócz lokalizacji układu pomiarowego oraz zastosowanie rozwiązań projektowych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
    Jeszcze raz powtarzam, jeśli ustawodawca pozostawił pole manewru odnośnie np. prowadzenia instalacji gazowej i lokalizacji układu pomiarowego to projektant przyjmuje odpowiednie rozwiązania projektowe zgodnie z przepisami w uzgodnieniu z Zakładem Gazowniczym.
    Pominąwszy kwestie prowadzenia przewodów, weź pod uwagę, że lokalizacja gazomierza też jest potraktowana przez ustawodawcę dowolnie § 165 - § 169 cytowanej wcześniej ustawy.

    Zgodnie z Prawem w rozwiązania projetowe nie ma prawa ingerować nawet urząd wydający pozwolenia na budowę, mało tego - nawet nie sprawdza projektu o czym pisze w każdej decyzji.
    Dzieje się tak ponieważ na podstawie art. 20 ustawy Prawo Budowlane za rozwiązania projektowe odpowiada projektant.

    Kończę ponieważ zaczyna się chyba dyskusja akademicka.
    Errare humanum est.
    Seneka Młodszy

  7. #27

    Domyślnie

    Witam Misia Uszatka.
    Masz rację - problem jest dość szeroki.
    Tylko troszkę przeinaczyłeś fakty.
    Dostawcy mediów nie są właścicielami instalacji w budynku inwestora i nie mają pełnej dowolności w wykonaniu SWOJEJ instalacji, ponieważ to inwestor jest właścicielem przyszłej instalacji i on decyduje o trasie i sposobie jej wykonania.
    Wiadomo, że nie jest alfą i omegą.

    ON - INWESTOR na wolnym rynku wybiera projektanta instalacji, który projektuje mu ją za cenę umowną na podstawie wcześniejszych uzgodnień z NIM oraz w ramach obowiązujacych przepisów i uzgodnień z dostawcami mediów.

    ON - INWESTOR wybiera na wolnym rynku ekipę instalatorów i kierbuda którym płaci cenę umowną za wykonanie instalacji i przygotowanie je do odbioru.

    Generalnie INWESTOR decyduje o rozwiązaniach projektowych SWOJEJ instalacji w ramach obowiązujących przepisów i robi to rękami oraz głowami pracowników, których SAM SOBIE wybiera.

    Sam jestem inwestorem i piszę to na podstawie swoich doświadczeń. A "majstrowie instalatorzy", którzy chcieli "ulepszać" rozwiązania projektowe budowy instalacji w MOIM domu, (uzgadniane ze mną przez projektanta owych) szyvbciej konczyli niż zaczęli pracę.
    Errare humanum est.
    Seneka Młodszy

  8. #28

    Domyślnie

    Andy01 napisał:

    "Nigdy nie twierdziłem, że Zakład Gazowniczy ma prawo ingerować w rozwiązania projektowe przyjęte przez projektanta prócz lokalizacji układu pomiarowego oraz zastosowanie rozwiązań projektowych zgodnie z obowiązującymi przepisami."

    Podczas, gdy kilka postów wcześniej Andy01 napisał:

    "O tym czy w dokumentacji instalacja ma być umieszczona w wypełnionych szachtach czy nie, decyduje projektamt na podstawie w/w UZGODNIENIA z "gazownią".
    "Gazownia" na podstwaie USTAWY czyli prawa obowiązującego w "całej RP" decyduje, czy w danym pomieszczeniu ze względu na BEZPIECZEŃSTWO odbiorcy poszczególne elementy inst. gazowej można zakryć czy nie (np. nikt rozumny nie pozwoli zakryć rozgałęzień)."

    Tyle tytułem komentarza. Rzeczywiście ręce opadają.

  9. #29

    Domyślnie

    I dalej nie twierdzę, że Zakład Gazowniczy ma prawo ingerować w rozwiązania projektowe przyjęte przez projektanta w dokumentacji tech. inst. gazowej. Przyjęte po uzgodnieniu z "gazownią" w fazie przygotowania projektu.

    Nie mam ochoty tłumaczyć jaka jest różnica między projektem zgłoszonym jako załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę (czyli finalnym), a dokumentacją w fazie opracowania rozwiązań projektowych, które uzgadnia dostawca mediów.

    I jeszcze raz powtarzam, że ustawodawca w jakimś celu zostawił alternatywę w rozwiązaniu pewnych aspektów technicznych.

    Spróbuj oddać projekt do Starostwa bez uzgadniania go z "gazownią".

    Ja ze swej strony kończę tę bezowocną wymianę zdań w tym temacie.
    Errare humanum est.
    Seneka Młodszy

  10. #30

    Domyślnie

    Zdaje się, że miałeś skończyć wcześniej.

    Nie istnieje coś takiego, jak "dokumentacja w fazie opracowania rozwiązań projektowych, które uzgadnia dostawca mediów". To jest co najwyżej wymysł Twojej wyobraźni, ewentualnie jakiś projektant wmówił Ci, że tak się robi, żeby wyciągnąć od Ciebie większą kasę (cóż, współczuję). Jest wyłącznie projekt budowlany, który opracowuje się w oparciu o warunki wydane przez dostawcę mediów. Ten sam projekt stanowi załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę.

    Natomiast warunki, o których mowa powyżej, wydaje ZG na podstawie wniosku, w którym inwestor podaje:
    - zapotrzebowanie na gaz (często zastępczo podaje się ilość i rodzaj odbiorników, a w przypadku urządzeń grzewczych - ich moc, dostawca w takim przypadku przelicza to na nm3/h),
    - zapotrzebowanie max. godzinowe i roczne,
    - wymagane ciśnienie przed odbiornikami (w przeważającej części przypadków jest to 2 kPa z tolerancją +0,5;-0,4).

    Co do starostwa, to krótko: jeżeli w warunkach jest napisane, że trzeba uzgodnić z gazownią, to trzeba uzgodnić i koniec. Jeżeli nie ma wymagania, to się nie uzgadnia, bo nie ma podstawy do uzgodnienia. Proponuję, żebyś nie tworzył rzeczywistości, bo rzeczywistość tworzy się sama.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andy01
    Tylko troszkę przeinaczyłeś fakty.
    Dostawcy mediów nie są właścicielami instalacji w budynku inwestora i nie mają pełnej dowolności w wykonaniu SWOJEJ instalacji, ponieważ to inwestor jest właścicielem przyszłej instalacji i on decyduje o trasie i sposobie jej wykonania.
    ...itd

    Życzę wszystkim aby robili swoje instalacje w tym idelanym świecie.

    Piszesz o tym, co mówi prawo. Nie trzeba mi tego tłumaczyć. Ja natomiast podsumowałem jakie jest faktycznie podejście monopolisty do klienta. W oparciu o własne doświadczenie i z lekturę forum.
    Precz z reklamami na Forum! Zagłosuj...

  12. #32
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    yetix1

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    wawa
    Kod pocztowy
    12-234
    Posty
    1

    Domyślnie

    też sprawdzam. przy okazji podrzucam pare ciekawych informacji na ten temat
    może komuś się przyda
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 26-09-2019 o 11:07

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony