dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 142
  1. #1

    Domyślnie Żywopłot z grabu??

    czy ktoś z was ma żywopłot z grabu??
    Podzielcie się doświadczeniami (+ i -)

    Wiekie dzięki

    Pozdr
    Tomasz

  2. #2

    Domyślnie

    Świetna sprawa taki żywopłocik.
    Można wyprowadzić na kilka metrów w góre.
    Na zime zostają na gałęziach zaschnięte liście.
    Tanie sadzonki.
    Znakomicie znosi cień.
    Przyjemny odcień zieleni.

  3. #3

    Domyślnie

    kiedy sadzić?
    jeszcze teraz czy lepiej na wiosnę??

    nie wiem czy będę wiedział jak kształtować (przycinać)

    Pozdr i dziękuję
    Tomasz

  4. #4

    Domyślnie

    W zasadzie te gatunki które mają twarde drewno sadzi sie na wiosne,więc grab wypadało by też na wiosne,chocizrz sadziłem nieraz jesienia i przyjmowały sie.
    Sadzonek szukaj w szkółkach leśnych ,tam najtaniej.
    W pierwszym roku przytniesz po posadzeniu.
    Następne cięcie dopieroza rok.

  5. #5

    Domyślnie

    wielkie dzięki
    Tomasz

  6. #6

    Domyślnie

    Tomku, jakis czas temu byl artykul o tym w Muratorze. Ja tez planuje taki zywoplot. Zamieszczam artykul:
    "Zwykle na żywopłoty kupuje się sadzonki z odkrytymi korzeniami, gdyż sš sporo tańsze niż roœliny w doniczkach. Takie sadzonki najlepiej sadzić wczesnš wiosnš, ale można też jesieniš, po opadnięciu liœci.
    Trzeba wybierać sadzonki, które majš dużo drobnych korzeni. Między kupnem a sadzeniem - jeœli nie odbywa się to tego samego dnia - należy wszystkie roœliny umieœcić w dole i przysypać korzenie wilgotnš glebš (zabezpieczy ona korzenie przed przeschnięciem).
    Przed sadzeniem roœlin trzeba przycišć ich korzenie, pozostawiajšc kawałki około 20-centymetrowej długoœci. Następnie warto na kilka godzin zanurzyć korzenie w wodzie. Roœliny najlepiej jest sadzić w przygotowanym wczeœniej rowie. Jeœli ziemia w ogrodzie nie jest zbyt żyzna, należy do niej dodać kompostu (1 częœć kompostu na 2 częœci ziemi). Odstępy między roœlinami w szpalerze powinny wynosić około 25 cm. Po posadzeniu roœlin należy dokładnie ugnieœć ziemię i obficie jš podlać. Żeby uniknšć walki z chwastami, warto teren pod szpalerem wyœciółkować korš lub trocinami. Następnie sadzonki trzeba przycišć na wysokoœć około 20 cm - nawet jeœli sš duże. Spowoduje to ich rozkrzewienie już u nasady, dzięki czemu szpaler będzie gęsty od samej ziemi. Jeœli żywopłot jest zakładany wiosnš, roœliny należy skrócić tuż po posadzeniu, jeœli jednak jest on zakładany jesieniš, roœliny na zimę należy pozostawić nieprzycięte, odkładajšc tę czynnoœć do wiosny (takie roœliny lepiej zimujš). W następnych latach żywopłot należy przycinać co najmniej dwa razy w roku - w połowie czerwca i pod koniec lipca. Za każdym razem trzeba skrócić wszystkie pędy, pozostawiajšc 20-25 cm przyrostu.
    Gdy szpaler osišgnie przewidziane wymiary, przycina się go w miarę potrzeb, nawet co miesišc, jednak najpóŸniej w drugiej połowie lata.
    O sadzonki grabów najlepiej dowiadywać się bezpoœrednio w szkółkach leœnych lub szkółkach roœlin ozdobnych."

  7. #7

    Domyślnie

    Wronka
    wielkie dzięki szkoda że tego wcześniej nie przeczytałem.

    Zdecyduję się chyba na sadzenie na wiosnę

    pozdrawiam
    Tomasz

  8. #8

    Domyślnie

    Ja sadziłam w tym roku pod koniec marca.
    Zanim wypuściły nowe liście.
    W tym czasie leśnik sprzedawał sadzonki, więc trzeba było sadzić.
    Przyjęły się prawie wszystkie. ( Kilka zostało chyba podgryzionych przez norniki, albo inne gryzonie i uschły)
    Wszystkie, które się przyjęły rosły bardzo ładnie, miały całkiem spore przyrosty.
    Polecam.
    Żywopłoty z grabu są też ponoć zaproszeniem dla ptaków, więc kto chce mieć koncert za oknem, to tym bardziej warto.
    M
    If I were a rich (wo)man...

  9. #9

    Domyślnie

    Z postów wynikają same plusy

    Mam taki zywoplot. Ma chyba 20 lat. Jest wysoki na prawie 2 m i szeroki na 1 m. W lecie jest to gaszcz - nic przez niego nie widac. No i jest bardzo ladny

    A minusy - trudne przycinanie. Idace w gore pedy po scieciu spadaja na gore zywoplotu i albo trzeba je paluszkami wydlubywac z zielonego gąszczu albo zostawic - i po paru tygodniach zywoplot jest upstrzony zeschlymi galazkami.

    Poza tym, przy takiej szerokosci i wysokosci trzeba go przycinac z drabiny, co jest mocno upier... Przy przycinaniu z ziemi - straszliwie drapie przedramiona.

    Moze to urok nie tylko grabowego zywoplotu, ale ja i tak go nie lubie

  10. #10

    Domyślnie

    Nie da sie ukryć że żywopłoty strzyżone wymagają troszke pracy,więc nie jest to raczej rozwiązanie dla tych co wolą sobie przed kompem albo przed tv spędzać wolny czas.

  11. #11

    Domyślnie żywopłot

    Mam żywopłpt z grabu młody ma dopiero dwa lata. W tym roku wystąpił taki problem, juz w lipcu na wielu krzakach zaczeły usychać liscie. Nie wiem co to za przyczyna możę jakas choroba nie moge zdobyc informacji na ten temat. Moze ktos pomoze.
    z góry dzieki
    Pozdrawiam

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Witam, chętnie bym obsadził jedną stronę działki takim grabowym żywopłotem (jakieś 30m) tylko niebardzo wiem w jakiej odległości od ogrodzenia, jak taki żywopłot po kilku latach urośnie i wypuści gałązki poza siatkę to obcinanie go z drugiej strony może być troszkę kłopotliwe.
    Jak sobie z tym radzicie?

    Kominiarz.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał kominiarz
    Witam, chętnie bym obsadził jedną stronę działki takim grabowym żywopłotem (jakieś 30m) tylko niebardzo wiem w jakiej odległości od ogrodzenia, jak taki żywopłot po kilku latach urośnie i wypuści gałązki poza siatkę to obcinanie go z drugiej strony może być troszkę kłopotliwe.
    Jak sobie z tym radzicie?

    Kominiarz.
    Radziłbym posadzić w 2 rzędach przemiennie - pierwszy 50 cm od płotu a drugi 30 cm od pierwszego rzędu - przycinania gałązek po drugiej stronie siatki nie unikniesz - nie ciety grab rosnie do kilku m szerokości

  14. #14

    Domyślnie

    mam kilka pytań
    1. ile musza rosnąć sadzonki nim powstanie sensowny żywopłot?
    2. czy nie ma problemu z przeswitami przy ziemi?
    3. jak grab reaguje na podlewanie przez pieska?
    4. jak rozrasta sie system korzeni(mam miec rozprowadzenie rur z oczyszczalni 1m od płotu)
    5. Czy po kilku latach mogę go wyciać bez pozwolenia (w planach dokupienie sąsiedniej działki)?
    6. Jak wyglada zimą?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał prosciu
    mam kilka pytań
    1. ile musza rosnąć sadzonki nim powstanie sensowny żywopłot?
    2. czy nie ma problemu z przeswitami przy ziemi?
    3. jak grab reaguje na podlewanie przez pieska?
    4. jak rozrasta sie system korzeni(mam miec rozprowadzenie rur z oczyszczalni 1m od płotu)
    5. Czy po kilku latach mogę go wyciać bez pozwolenia (w planach dokupienie sąsiedniej działki)?
    6. Jak wyglada zimą?
    1.Powiedzmy że 20 cm rocznie pozwalamy mu przyrosnąc,ale można więcej.
    2.Jeśli sie tnie od małego krzaczka i tnie sie także z boku to nie.
    3.Podlewanie przez pieska szkodzi głownie krzewom iglastym.
    4.Jak wykopywałem starsze krzewy to korzenie były dosc solidne i skierowane skosnie w dół,czasami w dół.
    5.Teoretycznie obawiam sie że nie możesz bez pozwolenia(może sie myle)Praktycznie to jak najbardziej.
    6.Zima to kłębowisko ładnie pokręconych gałęzi,często pozostają na zime zaschnięte liscie,co nadaje temu jak dla mnie to wdzięku.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel Starzec
    Cytat Napisał prosciu
    mam kilka pytań
    1. ile musza rosnąć sadzonki nim powstanie sensowny żywopłot?
    2. czy nie ma problemu z przeswitami przy ziemi?
    3. jak grab reaguje na podlewanie przez pieska?
    4. jak rozrasta sie system korzeni(mam miec rozprowadzenie rur z oczyszczalni 1m od płotu)
    5. Czy po kilku latach mogę go wyciać bez pozwolenia (w planach dokupienie sąsiedniej działki)?
    6. Jak wyglada zimą?
    1.Powiedzmy że 20 cm rocznie pozwalamy mu przyrosnąc,ale można więcej.
    2.Jeśli sie tnie od małego krzaczka i tnie sie także z boku to nie.
    3.Podlewanie przez pieska szkodzi głownie krzewom iglastym.
    4.Jak wykopywałem starsze krzewy to korzenie były dosc solidne i skierowane skosnie w dół,czasami w dół.
    5.Teoretycznie obawiam sie że nie możesz bez pozwolenia(może sie myle)Praktycznie to jak najbardziej.
    6.Zima to kłębowisko ładnie pokręconych gałęzi,często pozostają na zime zaschnięte liscie,co nadaje temu jak dla mnie to wdzięku.
    Wszystko się zgadza, tylko z tym wycinaniem trzeba pamiętać żeby pojedyncze rośliny ciągle wygląday jak krzakaje. Wtedy nikt się nie przyczepi do wycinania bo traktowane jest to jak liguster czy inne krzaki.

  17. #17

    Domyślnie

    Jedyna wada takiego żywopłotu to jak piszecie -cięcie
    ale nie przesadzajmy - przycinam grabowy żywopłot od kilku lat - cięcie gdy miał poniżej 2 m zajmowało mi razem ze sprzątaniem gałązek
    ok. 1-1,5 godz, teraz gdy wymaga drabiny bo ma 3m wys zajmuje mi to max 3-4 godz. - ma ok. 30 m długości -przycinam raz w roku (w lipcu).

  18. #18

    Domyślnie witam

    kupiłam działke już z grabami majacymi ok 2-3 metrów, tylko niestety nikt ich nie przycinał wiec mam dosłownie-drzewo-krzaki a nie żywopłot.. zauważyłam też ze te kóre zostały przyciete kiedys przez kogoś w innym miejscu działki uschły.. wiec czy mozna je przyccinać np. wiosna gdy bedzie ciepło i czy można je przyciąć baaardzo dużo by sie rozrosły wszerz a nie w góre?
    kolejny problem to taki ze zostały one posadzone dosłownie z 30 cm od ogrodzenia (cienka stara podmurówka na której jest siatka) i obawiam sie ze jak bede robic solidne ogrodzenie, gdzie trzeba ten obecny kruszący sie beton najpierw zlikwidowac to zniszcze korzenie grabu..
    Ktoś mi też powiedział, zę grab niszczy betonowe podmurówki gdyż swoimi korzeniami po prostu je podwarza..

    i juz teraz sama nie wiem czy mam go zlikwidowac i posadzić cos innego czy zostawić...
    a takw ogóle jak sobie radzicie z tymi liśćami w zimę? nie da sie niesttey ich wszystkich wyzbierać a gdy gniją to niestety jest duze prawdopodobienstwo ze bakteriami zaraza inne rośliny..

  19. #19

    Domyślnie Re: witam

    Cytat Napisał anick
    kupiłam działke już z grabami majacymi ok 2-3 metrów, tylko niestety nikt ich nie przycinał wiec mam dosłownie-drzewo-krzaki a nie żywopłot.. zauważyłam też ze te kóre zostały przyciete kiedys przez kogoś w innym miejscu działki uschły.. wiec czy mozna je przyccinać np. wiosna gdy bedzie ciepło i czy można je przyciąć baaardzo dużo by sie rozrosły wszerz a nie w góre?
    kolejny problem to taki ze zostały one posadzone dosłownie z 30 cm od ogrodzenia (cienka stara podmurówka na której jest siatka) i obawiam sie ze jak bede robic solidne ogrodzenie, gdzie trzeba ten obecny kruszący sie beton najpierw zlikwidowac to zniszcze korzenie grabu..
    Ktoś mi też powiedział, zę grab niszczy betonowe podmurówki gdyż swoimi korzeniami po prostu je podwarza..

    i juz teraz sama nie wiem czy mam go zlikwidowac i posadzić cos innego czy zostawić...
    a takw ogóle jak sobie radzicie z tymi liśćami w zimę? nie da sie niesttey ich wszystkich wyzbierać a gdy gniją to niestety jest duze prawdopodobienstwo ze bakteriami zaraza inne rośliny..
    Anick - radziłbym zostawić graby i ciąc regularnie a one zastąpią Ci płot - nawet jak siero zleci po latch to nie będzie juz potrzebny ( chyba że chcesz by nie przechodziły psy)
    A liście zostawiałbym pod żywopłotem i nie przejmował sie nimi - czy w lesie ktoś je sprzata na zimę ?
    Następuje nautralny obieg materii ogranicznej - jeśli chodzi bakterie -to te rozkładające liście nie są tymi samymi które zagrazają jakoś roslinom ogrodowym.

  20. #20

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony