dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 75
  1. #41
    Guest

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. A bezpieczniki zdrutowałem bo inaczej za każdym załączeniem tokarki musiał bym wołać elektrownie żeby mi wymieniła bezpieczniki przed licznikowe. A założenie większych bezpieczników niż 62A to podobno większe opłaty stałe Poza tym tokarnie uruhamiam tylko kilka razy na miesiąc. A bezpiecznik w trafo wywala tylko wtedy gdy jest burza i piorun walnie w linie lub w trafo. A tak nigdy. ( Może Ci z elektrowni też "zdrutowali" bezpieczniki i dlatego nie wypadają )

  2. #42

    Domyślnie

    Witam,

    Po lekturze tego wątku nasunęło mi się kilka pytań, nie wiem jakie przygotowanie teoretyczne ma większość dyskutantów ale na pewno wszyscy przecwiczyli te tematy w praktyce, ja osobiście mam przygotowanie teoretyczne a od wielu lat nie mam kontaktu praktycznego z tym zagadnieniem; a praktyka jak wiadomo rządzi się swoimi prawami, przykłady:

    - wszystki podręczniki i poradniki dotyczące tematu mówią o tym, że rozprowadzając przewody po ścianach ( instalacja podtynkowa YdYt) należy prowadzić je po liniach prostych, około 30 cm poniżej sufitu i w miejscu rozgałezienia stosować puszki podtynkowe, z których wychodzą odejścia do wyłaczników, punktów oświetleniowych, itp, a jak wygląda praktyka ? Moje obserwacje z kilku ostatnio obejrzanych budów : przewody prowadzi sie najkrótszą trasą , często na ukos, zasilanie gniazd prowadzi się w izolacji termicznej podłogi, nie używa sie puszek rozgałężnych, przewodem żółto-zielonym prowadzi się obwód fazowy np. do wyłącznika .
    Co praktycy o tym sądzą?

  3. #43

    Domyślnie

    Stanley, nie jestem ani teoretykiem ani praktykiem w dziedzinie, o której mówimy, ale zapewniam, że gdybym zobaczył elektryka robiącego instalację w ten sposób byłoby to jednocześnie rozstanie z takim specjalistą na zawsze.
    Oszczędzać można, ale na bezpieczeństwie jak najmniej

    pozdrawiam

    Karol

  4. #44

    Domyślnie

    "Moje obserwacje z kilku ostatnio obejrzanych budów : przewody prowadzi sie najkrótszą trasą , często na ukos, zasilanie gniazd prowadzi się w izolacji termicznej podłogi, nie używa sie puszek rozgałężnych, przewodem żółto-zielonym prowadzi się obwód fazowy np. do wyłącznika .
    Co praktycy o tym sądzą?"

    Szkoda gadać(pisać)
    Na ukos można jedynie w suficie -reszta to fuszerka.

  5. #45
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jaro5

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    4

    Domyślnie

    Szkoda gadać(pisać)
    Na ukos można jedynie w suficie -reszta to fuszerka. [/quote]

    Zgadzam się z adru.
    Kupiłem mieszkanie w bloku i właśnie wymieniałem całą instalację. Rzeczywiści w suficie pociągnąłem dyt po skosie, ale po scianie nigdy. Pamiętam jak u mojej mamy (w bloku z 1979 roku) wieszaliśmy półkę i w odległości ok 30 cm w bok i jakieś 50 cm powyżej wyłącznika przewierciliśmy kabel do lampy (wiem, że można wykryć kabel pod tynkiem, ale w takim miejscu nie powinno go być)
    Odnośnie przewodu żółto-zielonego też bym ustąpił pod warunkiem, że zarówno w puszce jak i w wyłączniku naklei się na niego np. kawałek czerwonej taśmy izolacyjnej. Kpiłem ok 40 metrów dytu 3x1,5 na oświetlenie, więc wykorzystałem go również do wyłączników (w przypadku podwójnych wyłączników, każdym z 3 przewodów popłynie faza)

  6. #46

    Domyślnie

    W hurtowniach i sklepach mają tylko jeden zestaw kolorów dla przewodu YDYp3x1,5 , a mianowicie : zółto-zielony(uziemienie), niebieski (neutralny), czarny (faza).
    Zakłady kablowe mogły by wykonać inny zestaw, ale nikt nie zamawia.
    Polska norma (podobnie jak normy krajów UE) nie zezwala na stosowanie w/w zestawu w doprowadzeniach do wyłączników oświetlenia.
    Pewnym rozwiązaniem, ale też nie w pełni zgodnym z normą, jest nałożenie koszulek termokurczliwych w kolorach brązowym i n.p. czerwonym na końcówki przewodów w kolorze żółto-zielonym i niebieskim.

  7. #47

    Domyślnie

    Nie zezwala się na prowadzenie przewodów po skosie nawet po suficie. Przewody powinny być układane równolegle i prostopadle do ścian i sufitów. Przewody powinny być prowadzone w pomieszczeniu którego dotyczą.
    Pozdrawiam Marek.

  8. #48

    Domyślnie

    Przydałby się PROJEKT INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ dla Twojego domu. Rozważania typu "wrzuć sobie różnicówkę xxx A " są bez sensu jeżeli nie wiadomo do czego. Jedna osoba napisała sensownie "niech znajomy elektryk Ci to rozrysuje".

  9. #49

    Domyślnie

    W takim razie mam pytanie takie:
    czy lepiej miec jedna skrzynke 3x12 modolow na parterze, czy tez na parterze 2x 12 i na poddaszu powiedzmy 1x12?

    pzdr.a.

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jasiu
    Na tym trzeba się już troszeczkę znać i mieć uprawnienia (wogóle to nie masz prawa robić tego samemu) - pozatym zależy to od ilości obwodów, ilości i jakości odbiorników, itd, itp...

    Najprościej to tak:
    Szafka na/pod tynkowa 3x12 (albo większa albo mniejsza)
    1x Wyłącznik główny FR-103 100A (*
    1x Wyłącznik różnicowo-prądowy P-304
    Nx Wyłączniki S193B - 25A - na gniazda 3fazowe
    Nx Wyłączniki S191B - 16A - na gniazda
    Nx Wyłączniki S191B - 10A - na oświetlenie
    Przydałaby się też ochrona - np.: ON-314
    *) Oznaczenia FAEL

    do tego kable:
    oświetlenie 3x1,5
    gniazda 3x2,5
    gniazda 3f 5x2,5
    linie międzytablicowe 5x4

    Elektryk z uprawnieniami za takie coś - razem z papierami i odbiorem bierze 200-500 zł (u mnie za trzy tablice 600).

    Zostaw to lepiej fachowcom - źle dobierzesz parametry i będzie ci wywalac zabezpieczenia, albo popalą się kable w ścianach, albo nie zadziała różnicówka, itd... itp...
    Prawie skończyłam kłaśc instalację elektryczną w remontowanym domu
    Moja rozdzielnica wyglada zupełnie inaczej

    -szafka na budynku - wyłacznik główny FR 100
    -bezpieczniki nożowe 32A
    -licznik

    Szafka 2 x 14
    - wyłacznik róznicowo - prądowy P -304
    -17 szt wyłaczników S 191 C 25A -na gniazda i oswietlenie
    -1 szt. wyłączników D 10 - na siłe w kuchni (nazwa spisana z wyłacznika)
    - 1szt wyłacznik D- 16 na siłe w kotłowni

    ...z róznych firm

    do tego oswietlenie 3x1,5
    gniazda - 3x2,5
    gniazda 3 fazowe - 5 x 2,5

    linie miedzytablicowe 5x 6
    kabel główny doprowadzający 4 x 10

    Poza tym po odkręceniu skrzynki widac rózne kolory przewodów

    Instalacje wykonuje elektryk z uprawnieniami budowlanym.

    Nie mam pojęcia , dlaczego jest inaczej i czy jest dobrze.

    Co o tym myslicie?

  11. #51

    Domyślnie

    Jest żle !
    Elektromonter pewnie kupił rzadko stosowaną aparaturę z przeceny (S191 C25, S191 D10).
    Żaden z wyłączników nie powinien mieć większego prądu niż 16A.
    Wyłączniki C25 nie dają selekcji w stosunku do bezpiecznika "nożowego" 32A, a ponadto nie zabezpieczają (zgodnie z przepisami) kabelków 1,5 i 2,5mm2.
    W obwodach gniazd wyłączniki C16 lub B16.
    W obwodach oświetlenia B10, lub B13.
    W obwodzie grzejnym kuchni lepszy byłby B16.
    Powiny być zastosowane co najmniej 2 wyłączniki różnicowoprądowe (n.p. jeden w obwodach oświetlenia, drugi w pozostałych obwodach).
    A to po to, aby nie było totalnego wyłączenia całego budynku, przy zwarciu w jednym z obwodów.

  12. #52
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kroyena

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    84

    Domyślnie

    No to mj ma teraz niezły młynek z szarych komórek. Chyba, że to była podpucha. Bo jeżeli gościu nie zna się, a chce łączyć, to może następna instalka to gaz. Zachęcam.
    Ciekawe tylko co z: równomiernym obciążeniem faz, sygnalizacją faz dochodzących i jeszcze paroma innymi "wodotryskami", ułatwiającymi życie.
    No i oczywiście, kto mu się wtedy podpisze pod protokołami pomiaru ponosząc prawną odpowiedzialność za nową instalację, której nie łączył.

    Nie no pewnie wszystko można. Można być nawet później prezydentem i chyba o to mj chodziło.
    I tak do piachu, i tak do piachu, tylko pytanie w jakim stylu?
    legendus
    legendus komentarium

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbigniew Rudnicki
    Jest żle !
    Elektromonter pewnie kupił rzadko stosowaną aparaturę z przeceny (S191 C25, S191 D10).
    Żaden z wyłączników nie powinien mieć większego prądu niż 16A.
    .
    kroena,to nie jest podpucha
    Bardzo, bardzo Wam dziekuję za odpowiedzi

    Dzięki Jasiu, za Twój post o rozdzielnicach
    Zupełnie sie na tym nie znam. Zawartośc spisalam z mojej skrzynki i z wykazu materiałów, jakich uzywał ten elektromonter!

    Faktury nie dostałam, praca jest jeszcze nie odebrana. Mam z tym kłopot, ponieważ znajduje rózne, moim zdaniem , wady.
    -Dzisiaj otworzyłam skrzynkę z esami i zobaczyłam
    rózne kolory przewodów doprowadzających
    i zbieranine 19 esów róznych firm

    Znalazlam jeszcze , ogladając okiem laika, sporo nieprawidlowości. Jest tego sporo.
    Wymienial instalację twierdząc,że jest zniszczona(miedziana w peszlach, leżała nieuzywana ponad 20 lat), ale wszystkie przewody zniknęły, zabrał!!
    Załozył nową!??
    Nie widziałam tez faktury na materiały jakie zakupil ów "fachowiec".
    Wiem teraz, że to cwaniaczek.
    Robi instalacje w całej Polsce!
    Drogo liczy za pracę i jak widać....robi żle!!!

    I co mam teraz z tym zrobić?
    Jestem wsciekła i chce mi się ryczeć

    PS. Twierdzi,że robił pomiary i wszystko jest ok!
    Sam podpisuje protokół, ma uprawnienia!!

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał aqwa
    Nie zezwala się na prowadzenie przewodów po skosie nawet po suficie. Przewody powinny być układane równolegle i prostopadle do ścian i sufitów. Przewody powinny być prowadzone w pomieszczeniu którego dotyczą.
    Pozdrawiam Marek.
    A u mnie własnie tak sa prowadzone
    Przewody do łazienki i garderoby na poddaszu prowadzone sa po betonie, a następnie w ścianie pokoju sasiadującego z łazienką i garderobą.

    Mam tez przewody ...na ukos i nawet w poprzek..(przesunięcie i obniżenie gniazdka z wymianą przewodów od górnej puszki).

  15. #55
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał chmurka
    Cytat Napisał aqwa
    Nie zezwala się na prowadzenie przewodów po skosie nawet po suficie. Przewody powinny być układane równolegle i prostopadle do ścian i sufitów. Przewody powinny być prowadzone w pomieszczeniu którego dotyczą.
    Pozdrawiam Marek.
    A u mnie własnie tak sa prowadzone
    Przewody do łazienki i garderoby na poddaszu prowadzone sa po betonie, a następnie w ścianie pokoju sasiadującego z łazienką i garderobą.

    Mam tez przewody ...na ukos i nawet w poprzek..(przesunięcie i obniżenie gniazdka z wymianą przewodów od górnej puszki).
    chmurka - wiem, że to nie jest proste, ale powiadam Ci jeszcze raz
    WYWAL TEGO PARTACZA, BO JESZCZE TA INSTALACJA CI KRZYWDĘ ZROBI!!!


    To, że CI internet puścił drutem DY 2,5mm2 i instalacje antenową szeregowo, to trudno - nie zna się i zrobił tak, jak mu się wydawało dobrze, ale dawać esy C25 na gniazda i oświetlenie w domu i bezpieczniki z charakterystyką opóźnienia D, to już kryminał .
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  16. #56

    Domyślnie

    Sorry, musze sprostować mój wczesniejszy post o rozdzielnicy. cos pominęłam i wprowadziłam w błąd.
    Sprawdziłam ..jest tak:


    Od Sztycy:
    kabel YDY 4x 10

    Skrzynka zewnetrzna:
    licznik
    rozłacznik RBK 00 3 x 63 A
    wyłacznik główny FR 100 (widoczny napis ..RH 363 Doepke)

    od skrzynki zewnetrznej...kabel YDY 5x6

    skrzynka 2x14
    - wyłacznik roz -prąd. P - 304 40 A
    -17 szt wyłaczników S 191 C 25A i B 25 A .....oświetlenie i gniazda

    - 1szt. wyłacznik D 10 .....kuchnia siła (trzy razem)
    -1 szt wyłacznik D-16 .....kotłownia siła( trzy razem)

    kable
    oświetlenie 3x1,5
    gniazda 3x2,5
    gniazda 3 fazowe 5x 2,5

    W spisie materiałów widzę jeszcze 3szt bezpieczników nozowych ...32A, ale nie wiem gdzie one są włozone.

    Ale namieszałam...sorry, nie jestem techniczna

    Może jednak zrobił dobrze?

  17. #57
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał chmurka
    Sorry, musze sprostować mój wczesniejszy post o rozdzielnicy. cos pominęłam i wprowadziłam w błąd.
    Sprawdziłam ..jest tak:


    Od Sztycy:
    kabel YDY 4x 10

    Skrzynka zewnetrzna:
    licznik
    rozłacznik RBK 00 3 x 63 A
    wyłacznik główny FR 100 (widoczny napis ..RH 363 Doepke)

    od skrzynki zewnetrznej...kabel YDY 5x6

    skrzynka 2x14
    - wyłacznik roz -prąd. P - 304 40 A
    -17 szt wyłaczników S 191 C 25A i B 25 A .....oświetlenie i gniazda

    - 1szt. wyłacznik D 10 .....kuchnia siła (trzy razem)
    -1 szt wyłacznik D-16 .....kotłownia siła( trzy razem)

    kable
    oświetlenie 3x1,5
    gniazda 3x2,5
    gniazda 3 fazowe 5x 2,5

    W spisie materiałów widzę jeszcze 3szt bezpieczników nozowych ...32A, ale nie wiem gdzie one są włozone.

    Ale namieszałam...sorry, nie jestem techniczna

    Może jednak zrobił dobrze?
    ZROBIŁ ŹLE!!!

    Do oświetlenia wystarczy zabezpieczenie B6 - B10. W wyjątkowych przypadkach (dużej mocy transformatory od oświetlenia halogenowego) można zastosować bezpieczniki z charakterystyką C lub nawet D.

    Do gniazd wystarczy zabezpieczenie B10 - B16.

    Zastosowanie zabezpieczeń B25 i C25 to ewidentny błąd!
    Zabezpieczenie gniazda siłowego i kuchenki również wymaga bezpieczników z charakterystyką B.
    Bezpiecznik z charakterystyką D, to bardzo wolny bezpiecznik.
    Wyłącznik róż -prąd. - 40 A też jest za duży! Wystarczy 25A

    Jedyne, co zrobił dobrze, to dobór przekrojów przewodów.

    Żądaj wymiany osprzętu rozdzielni na prawidłowy!
    Poza tym niech Ci narysuje schemat jedno kreskowy Twojej instalacji i podpisze się pod tym.

    Jak się gość będzie stawiał, to postrasz go znajomym inspektorem nadzoru i odebraniem uprawnień!

    chmurko - nie każdy musi być techniczny. W końcu od tego są fachowcy, ale ci prawdziwi...
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  18. #58

    Domyślnie

    Zbychu, dziękuję

    Jutro mam spotkanie i "fachowiec" myśli,że dostanie kasę.
    Ale się zdziwi!!
    Będzie ciężko, to bardzo trudna sytuacja dla mnie
    Zastanawiam sie nawet, czy to on powinien robić poprawki.

    Pozdrawiam

  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał chmurka
    Zbychu, dziękuję

    Jutro mam spotkanie i "fachowiec" myśli,że dostanie kasę.
    Ale się zdziwi!!
    Będzie ciężko, to bardzo trudna sytuacja dla mnie
    Zastanawiam sie nawet, czy to on powinien robić poprawki.

    Pozdrawiam
    Nie dawaj kasy do zakończenia prac. Zażądaj schematu jednokreskowego całej instalacji i powiedz, że znajomy inspektor nadzoru to sprawdzi .
    Przedstaw to na Forum, a techniczni zweryfikują .

    Bądź twarda. Walcz zawzięcie i nie daj się wziąć na litość czy obrazę wykonawcy!
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał _ZBYCH_

    Nie dawaj kasy do zakończenia prac. Zażądaj schematu jednokreskowego całej instalacji i powiedz, że znajomy inspektor nadzoru to sprawdzi .
    Przedstaw to na Forum, a techniczni zweryfikują .

    Bądź twarda. Walcz zawzięcie i nie daj się wziąć na litość czy obrazę wykonawcy!
    Zrobiłam inaczej! Poprosiłam inspektora nadzoru, bo wszystkie moje wcześniejsze uwagi ..lekcewazył, mówiąc,że tak sie robi
    Inspektor, w obecnosci elektryka obejrzal jego "dzieło" i stwierdził,że w 100% mam rację.
    Nie obeszło sie bez nieprzyjemnych incydentow...

    Ostatecznie musi wszystko poprawić!
    Najważniejsza to zmiana instalacji na całym poddaszu.
    Bedzie robil od nowa i nie po betonie ale w ścianach. Inspektor stwierdził,że nowe przepisy nie zezwalają na prowadzenie instalacji pod podłogą.I skoro inwestor sobie tak nie zyczy, musi zmienić!
    Musi zmienic rozdzielnicę,
    pochowac wystające przewody,
    załozyc szyne wyrównującą i zmienic osadzenie gniazdek w kotłowni,
    właczniki światla zrobić na jednej wysokosci,przełożyc gniazdka do łazienki i garderoby na scianie przed...(zrobil w środku ...bez mojej wiedzy)
    kabel do internetu ( podobno jakis szescioparowy..musze to jeszcze sprawdzić, wczesniej jego syn .pomocnik..pomylił kabelki) prowadzony pod wylewka musi włozyć w rurkę PCV, zmienic przewód do 2 halogenów przed domem, bo dał 2 x 1
    i to jeszcze nie koniec...

    Zgodziłam się na poprawki i juz się boję,że znowu muszę go sprawdzać!!! A mialam wybór. Mogłam mu juz ..podziekować...
    Poprawki zaczyna za kilka dni..teraz pracuje w Niemczech.

    Tak więc...końca nie widać i zupełnie nie wiem, jak będę liczyła jego pracę.
    Przestoje, nietrzymanie się terminów, poprawki....tyle zmarnowanego czasu , nie mówiąc o ...stresie, na jaki mnie narażał!!

    Dziękuje za wyjasnienia i pomoc . Pozdrawiam

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony