dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie wysoka woda czy moze wypchnac zbiornik?

    Witam
    mam na dzialce doc wysoki poziom wody gruntowej tak z 1,2 m i moj sasiad twierdzi ze nie mozna montowac ani plastikowego szamba ani oczyszczalni biologicznej bo po oproznieniu moze nastapic wypchniecie pustego zbiornika i trzeba by go bylo jakos zakotwic. O ile w przypadku szamba jest to w miare realne (chociaz nie jetem przekonany) to przeciez oczyszczalni biologicznej nie czysci sie calej tzn wszystkich komor tylko usuwa sie osad z jednej. Mam racje czy nie?

  2. #2
    Guest

    Domyślnie Re: wysoka woda czy moze wypchnac zbiornik?

    ktos to zaprojektował i podpisał sie pod projektem ?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    wypłynie, trzeba kotwić
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Koniecznie trzeba zakotwić do betonowej płyty albo prościej zalać betonem od góry. Widziałem zbiornik, który wylazł z ziemi niczym trupy w horrorze

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie Re: wysoka woda czy moze wypchnac zbiornik?

    Cytat Napisał brachol
    Witam
    mam na dzialce doc wysoki poziom wody gruntowej tak z 1,2 m i moj sasiad twierdzi ze nie mozna montowac ani plastikowego szamba ani oczyszczalni biologicznej bo po oproznieniu moze nastapic wypchniecie pustego zbiornika i trzeba by go bylo jakos zakotwic. O ile w przypadku szamba jest to w miare realne (chociaz nie jetem przekonany) to przeciez oczyszczalni biologicznej nie czysci sie calej tzn wszystkich komor tylko usuwa sie osad z jednej. Mam racje czy nie?
    Trzeba kotwić, ktoś tu na forum też kiedyś nie wierzył w to jak o tym pisałem (Archimedes się w gorobie przewaracał wtedy) az umieszczono zdjęcie w dodatku żelbetowego po wypłynięciu.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  6. #6

    Domyślnie

    Zbiornik oczyszczalni może wypłynąć albo się zapaść. Oczywiście żeby to nastąpiło najpierw trzeba go opróżnić.
    Metody zapobiegania są takie. Po pierwsze nie opróżniać całkowicie, po drugie nie robić tego kiedy woda wysoko (aczkolwiek nagła i gwałtowna ulewa może zrujnować dzień).
    Pziom wody 1,2 poniżej terenu to jeszcze ujdzie.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    ok jak w takim razie to kotwienie przeprowadzic?

  8. #8

    Domyślnie

    najprościej to wylać płytę betonową nad zbiornikiem, lekko ja zazbroić, upewnić sie, że ciężar betonu będzie równomiernie obciążał konstrukcje zbiornika. Wielkość balastu dobrać tak aby był co najmniej 30% większy od najwyższej spodziewanej siły wyporu przy założeniu, ze co pewien czas na pewno zdarzy sie całkowite opróżnienie zbiornika. Założyć naprawdę najwyższy lokalny poziom wody a jeśli potem okaże sie, że jest wyższy to nie wypompowywać całości zbiornika!!
    pozdrawiam
    Wojtek

    GWC + rekuperator obrotowy + ogrzewanie podłogowe

  9. #9

    Domyślnie

    osobiscie widzialem jak wysadzilo zbiornik na LPG (oczywiscie "post factum"
    )
    doslownie jak okret podwodny

    natomiast zjawisko tamto zwiazane bylo z zamarzaniem wody w gruntach wysadzinowych - a nie wysokim stanem wod gruntowych

    jednak aby spac spokojnie zrob szambo metalowe lub betonowe. Z plastikiem trzeba by przeliczyc - albo kotwic (lub zalac betonem -plyta)

  10. #10

    Domyślnie

    Na stacjach benzynowych tak samo potrafi wypchnąć zbiornik, mimo tego, że są ciężkie dwupłaszczowe zbiorniki, to siła wyporu przy takich zbiornikach to kilkadziesiąt ton. Zdarzały się takie przypadki w Poznaniu.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    a jak rozwiazac sprawe plyty betonowej w przypadku wysokiej wody? wystarczy ciagle odopmpowywanie wody z wykopu? i jak obliczyc ta plyte? do kogo sie zwrocic?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Przed chwilą poprosiłam jednego z forumowiczów, żeby wkleił zdjęcie betonowego szamba, które mu wypłynęło. Złożyło się na to parę niesprzyjających okoliczności, ale fakt pozostaje faktem.
    marta

  13. #13

    Domyślnie

    Tyle ile masz pojemności szamba w m3, taka jest max siła wyporu wyrażona w tonach.

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    Metalowe szambo też wypłynie, chyba, że zalejesz je do połowy wodą.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jewrioszka

    Zarejestrowany
    May 2006
    Skąd
    Dobrzenica
    Kod pocztowy
    05-505
    Dzielnica
    Mazowieckie
    Posty
    1.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    126

    Domyślnie

    Voila na prośbe Ms


  16. #16

    Domyślnie

    obliczenie płyty zrobi kazdy rozsądny konstruktor. Warto przede wszystkim zwrócic sie do producenta zbiornika bo oni na pewno juz takie sprawy robili i wiedzą jak to rozwiązać aby nie zniszczyć samego zbiornika który w ekstremalnej sytuacji moze zostac spłaszczony pomiedzy płyta na górze a woda od dołu .
    Generalnie waga betonu musi być wyższa niz waga wypartej z ziemi wody
    pozdrawiam
    Wojtek

    GWC + rekuperator obrotowy + ogrzewanie podłogowe

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    przede wszystkim wybił bym sobie z głowy plastikowe szambo ( w przypadku naporu wod gruntowych)
    bo o ile uda uchronic sie go przed wypłynięciem - to moze nie udac uchronic przed splaszczeniem ...(po opróznieniu)
    posłuchałbym tego co mówi sąsiad ...

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    przede wszystkim wybił bym sobie z głowy plastikowe szambo ( w przypadku naporu wod gruntowych)
    bo o ile uda uchronic sie go przed wypłynięciem - to moze nie udac uchronic przed splaszczeniem ...(po opróznieniu)
    posłuchałbym tego co mówi sąsiad ...
    ale ja nie chce robic szamba tylko oczyszczalnie biologiczna tak jak napisalem na poczatku a z tego co sie orientuje to ona jest pusta tylko w przypadku oprozniania max 1 raz na rok a pewnie troche rzadziej

  19. #19

    Domyślnie

    brachol:
    no bedziesz miał szanse na wypłynięcie zbiornika tylko raz w roku - zwróc uwage na to ile i jak nalezy wybierac zawartości przy czyszceniu zbiornika POS. Pewnie jesli jest dzielony to łatwiej bo wybierasz tylko z jednej kompru i pewnie tylko z dna.
    u siebie na wszelki wypadek zrobiłem POS w zbiorniku betonowym a mam wode na 125cm ppz. W czasie instalowania zbiornika musiałem wykopac dziure na 300cm ppz i na szczęscie sie udało choc po rozkopaniu otworu w ziemi o średnicy ponad 10m. Dziś po deszczach tej zimy mam wode on 50cm ppz ale zbiornik wazy tyle, że nie boje sie wypłynięcia.
    pozdrawiam
    Wojtek

    GWC + rekuperator obrotowy + ogrzewanie podłogowe

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekSz
    brachol:
    no bedziesz miał szanse na wypłynięcie zbiornika tylko raz w roku ...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony