dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie

    Cześć
    No więc pytanko jak w temacie jeżeli ktoś chciałby udzielic mi swojej pomocy.
    A pytam dlatego, że chciałem dać folię styropian i folię, a spec od wylewek mówi "daj pan papę bo folia nie izoluje cieplnie".
    Nie wiem czy ma racje, a koszt jest dosyć niebagatelny, nawet jeżeli dać czeską papę po 7 zł/m2 (folia ok.70gr/m2).
    Pozdrawiam ciepło
    Artur

  2. #2

    Domyślnie

    ani papa ani folia nie izoluje cieplnie-to jest pewne. ich zadanie to tylko izolacja przeciwwilgociowa. Normowo izolację daje się wdwóch warstwach np 2 razy papa lub 2 razy folia spotyka się też mieszankę. Jeżeli masz głęboko wodę gruntową i grunt OK(małe ryzyko podciągania kapilarnego) to przy starannym wykonaniu wystarczy jedna warstwa obojętnie czego papy lub foli.sens pokrywania tego styropianu owszem jest ale jest tak znikomy ,że nie warto
    Hej!

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli daje folie styropek folię i spoko?
    Artur
    aha jaka jest norma równości dla wylewek, nie wiecie przypadkiem?
    pzdrw

  4. #4

    Domyślnie

    nierówności mierzy się łatą 2 m prześwit nie większy niż 5mm pod łatą . na długości pomieszczenia odchylenie 2mm na 1m jednak nie więcej niż 5 mm na całej długości pomieszczenia.
    Hej!

  5. #5

    Domyślnie

    Lullabysta, co za papę chcesz dać ? Przecież rolka 20 m2 papy izolacyjnej kosztuje ok.30zł. Papa jest praktyczniejsza, ponieważ lepiej przylega i nie jast tak wrażliwa na uszkodzenia.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Pacul dnia 2002-02-28 10:49 ]</font>

  6. #6

    Domyślnie

    Wiesz co lullabysta, ja u siebie dałam jednak papę 1x, a na połaczeniach elem. konstrukcyjnych 2x, termozgrzewalną. To nie jest tak zabójczy koszt, a trzeba to zrobić dobrze bo trudno naprawić. Papa asf. jest znana od wielu lat i można mieć do niej zaufanie

  7. #7

    Domyślnie

    Myślałem o papie termozgrzewalnej, bo nie chce mi sie bawić z lepikami, chociaż sądzę teraz, że to byłoby chyba najtaniej i najlepiej(myślę o lepikach).
    Bo na pewno najszybciej byłoby rozłożyć folię, ale czy najskuteczniej?
    A co do normy, to można będzie kłaść na taką normową posadzkę panele lub płytki bez wyrównywania?
    Pzdrw budujących

  8. #8

    Domyślnie

    5mm/2m dotyczy wylewki, natomiast dla gotowej podłogi jest to wartość 2mm/2m stąd wniosek, że aby ją uzyskać należy podkład wyrównać.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ketiso
    ani papa ani folia nie izoluje cieplnie-to jest pewne. ich zadanie to tylko izolacja przeciwwilgociowa. Normowo izolację daje się wdwóch warstwach np 2 razy papa lub 2 razy folia spotyka się też mieszankę. Jeżeli masz głęboko wodę gruntową i grunt OK(małe ryzyko podciągania kapilarnego) to przy starannym wykonaniu wystarczy jedna warstwa obojętnie czego papy lub foli.sens pokrywania tego styropianu owszem jest ale jest tak znikomy ,że nie warto
    Hej!
    Co do izolacji cieplnej to całkowicie się zgadzam. Natomiast o ile to możliwe warto dać choć jedną warstwę folii! Porównując folię i papę, jest jedna zasadnicza różnica pomiędzy tymi materiałami - papa się o wiele szybciej starzeje i może się wykruszać, pękać umożliwiając napływ wilgoci. Co do folii, o ile jej nie rozerwiesz, to będzie dobrze izolowała przez wiele lat.

  10. #10

    Domyślnie

    papa się o wiele szybciej starzeje i może się wykruszać, pękać
    Co za głupota! Czyli Twoim zdaniem my wszyscy co daliśmy papę na izolację poziomą i pod murłaty mamy teraz drżeć przed wilgocią - bo nam się papa szybko starzeje i kruszeje? W ogóle to nie ma o czym dyskutować. Ten kogo stać niech daje papę na izolację - na pewno jest lepsza od folii.
    Pozdrawiam
    P.P.

  11. #11

    Domyślnie

    Ja tam fachowcem az takim nie jestem i sporo dowiedzialem sie od bardziej doswiadczonych forumowiczow, ale dziwi mnie, ze nikt nie wspomnial o tym, ze folie daje sie na pape po to, by styropian nie mial bezposr. kontaktu z papa a zwlaszcza lepikiem (ktorym chyba lepiej posmarowac laczenia miedzy papa takze od wierzchu), bo grozi to uszkodzeniem styropianu po dluzszym czasie.

  12. #12

    Domyślnie

    w obecnej chwili mam ten sam problem. i chyba zeby nie miec potem wyrzutów sumienia, dam i pape i folie. robie tak dlatego bo dam 8 cm styropianu i 4 cm wylewki. wiec troche mniej niz zazwyczaj , bo wiekszosc robi 10 cm styropianu.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel P.
    papa się o wiele szybciej starzeje i może się wykruszać, pękać
    Co za głupota! Czyli Twoim zdaniem my wszyscy co daliśmy papę na izolację poziomą i pod murłaty mamy teraz drżeć przed wilgocią - bo nam się papa szybko starzeje i kruszeje? W ogóle to nie ma o czym dyskutować. Ten kogo stać niech daje papę na izolację - na pewno jest lepsza od folii.
    Pozdrawiam
    Obydwaj macie rację ale tylko częściowo bo papa niemodyfikowana starzeje się szybciej ale w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Krótko mówiąc kiedy słońce na nią świeci szybko się zestarzeje. Dlatego są papy wierzchniego krycia i podkładowe. Papy wierzchniego krycia są zabezpieczane np. piaskiem lub inna posypką mineralną.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek_2
    Ja tam fachowcem az takim nie jestem i sporo dowiedzialem sie od bardziej doswiadczonych forumowiczow, ale dziwi mnie, ze nikt nie wspomnial o tym, ze folie daje sie na pape po to, by styropian nie mial bezposr. kontaktu z papa a zwlaszcza lepikiem (ktorym chyba lepiej posmarowac laczenia miedzy papa takze od wierzchu), bo grozi to uszkodzeniem styropianu po dluzszym czasie.
    Masz rację że styropian nie powinien mieć kontaktu z lepikiem ale nie chodzi tutaj tylko o bezpośredni kontakt tych materiałów ale także o opary które wydziela lepik. Dlatego dzisiaj nie produkuje się pap na lepiku (w każdym razie to rzadkość) tylko papy asfaltowe które nie wydzielają żadnych oparów. To samo dotyczy środków do klejenia. Nie powinny to być lepiki tylko roztwór asfaltowy np. Izolbet, Abizol itp. A styropian i tak układa się po odparowaniu rozpuszczalnika. Firma NTB produkuje styropian połączony z papą co świadczy o tym że można te materiały łączyć bez dodatkowych izolacji.

  15. #15

    Domyślnie

    Lullabysta
    Czy Twój nick dobrze mi się kojarzy z The Cure?

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Bard13
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    1.609
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    Cytat Napisał lullabysta
    Cześć
    No więc pytanko jak w temacie jeżeli ktoś chciałby udzielic mi swojej pomocy.
    A pytam dlatego, że chciałem dać folię styropian i folię, a spec od wylewek mówi "daj pan papę bo folia nie izoluje cieplnie".
    Nie wiem czy ma racje, a koszt jest dosyć niebagatelny, nawet jeżeli dać czeską papę po 7 zł/m2 (folia ok.70gr/m2).
    Pozdrawiam ciepło
    Artur
    Ja bym nie ryzykował kontaktu styropianu z papą, bez względu na opinie o materiałach z których obecnie jest wykonywana.

    Użyj folii. Masz większe arkusze i mniej chrzanienia się z łączeniem czy innymi pierdołami

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    qubeczek

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Wrocław, Radwanice
    Kod pocztowy
    55-010
    Posty
    41
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Przywracam temat.
    Chudziak został wylany dawno temu, teraz wpadli hydraulicy i elektrycy, juz porozciągali swoje. Teraz posadzkarz twierdzi, że najlepiej będzie na chudziaku rozłożyć najpierw 5 cm styro, potem folię (bo jak położy na chudziaku to się porozrywa o kabelki itp), a potem kolejne warstwy styropianu.
    Kierownik twierdzi, że folia to mało, i zaleca wysmarowanie całego chudziaka (no teraz to niejako "pod" rurkami i kabelkami).
    Chudziak jest generalei powyżej poziomu gruntu, ale niewiele. Było lato, nie wiem jak na wiosnę - posadzkarz pytał, czy pojawiają się plamy wilgoci, to mówię, zę nie, ale teraz było lato, a zimą, jak podejdzie śnieg - może być gorzej.
    I pytania
    1. Czy jest sens smarować dysperbitem całość chudziaka, jak już są na nim peszle i rurki (nie wszędzie da się "podnieść"), no i czy w ogóle to sensowna metoda ?
    2. Czy można położyć styro na chudziaka, o dopiero między warstwy styro dać folię ? Argument nie uszkadzania folii przez rurki wydaje się słuszny, ale czy ewentualna wilgoć nie zaszkodzi styropianowi pod folią ?

    Z góry dzięki za rady, bo to tuż - tuż.

  18. #18

    Domyślnie

    Kable i rurki w osłonach.Całość zasyp żwirem płukanym warstwa ok. 5cm , starannie wyrównaj i wypoziomuj .Dalej styropian w 2-ch warstwach i gruba folia najlepiej łączona z izolacją poziomą ściany. Wylewka i już. Powodzenia.

  19. #19

    Domyślnie

    Żwirek płukany na chudziak? Ciekawe... Pod styropian to raczej trzeba dać folię bo inaczej zaciągnie wilgoć, napęcznieje i co tam jeszcze. Teraz moda na elektrykę i rury w posadzce a to jak się temu przyjrzeć tylko ułatwienie dla instalatorów. Foli na sam spód nie dasz bo rurkarze ją zniszczą. Jak nie dasz folii to otulina rur ciągnie wilgoć. Jak dasz folię na rury to kłopot z ułożeniem tego wszystkiego...
    Ja u siebie (na wiosnę) dam 2x folię pod styropian a na nieszczęsne peszle i rury różnej maści. Prawie wszędzie wystaje mi spod ścian izolacja na 5-10 cm z grubej folii x2 więc jakoś to zmontuję aby tworzyło całość, choć skutecznie będą przeszkadzać w tym rury elektryczne wychodzace z posadzki w stronę ściany. Na styro jeszcze jedna warstwa folii, tzw. poślizgowa. Folie na bokach wywinięte ponad poziom posadzki (z tej spodniej tylko 2 warstwa) + dylatacja oczywiście z pianki. Boję się tylko, że łapserdaki od posadzek i tak pouszkadzają folię na styropianie, układajć zbrojenie itp. No ale trudno, trzeba będzie dopilnować trochę osobiście. W sumie folia budowlana ok 80-100 zł za 100m2 więć nie jakiś morderczy koszt.
    Jeśli chodzi o papy to czytałem tu opinie, że potrafi to to śmierdzieć, zwłaszcza przy podłogówce. Nie wiem ile w tym prawdy. Wiem też z opowieści "początkującej" ekipy, że kiedyś znikł im lekko styropian ułożony na papie... i to wcale nie był jakiś długotrwały proces...
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  20. #20

    Domyślnie

    mam pape mam podlogowke i wszystko jest ok.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony