dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 57 z 57
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    Sprawdziłam, mam Wavina.
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

  2. #42

    Domyślnie

    Czemu się krzywisz? Kiedyś była to bardzo dobra marka... Jak jest obecnie nie wiem. Ale mam jeszcze parę kolanek wavina kupionych kilka lat temi i muszę przyznać że te z castoramy to mają 2x mniej plastiku w sobie.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    Bo na tego Wavina uparł sie mój hydraulik. Jeździliśmy po sklepach za tymi rurami bo nie każdy sklep je sprzedaje. Wolą sprzedawać te tańsze i mniej sztywne bo jak nam powiedzieli... klient sugeruje się ceną

    Teraz wiem, że w całym domu położę te rury. Inny hydraulik próbował namówić mnie na te tańsze, sugerujac, że nie ma różnicy w jakości
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

  4. #44

    Domyślnie

    Nie popadajcie jednak w jakiś obłęd pogoni za jakością. Te miętkie PCV też się nadaje, i te z delfinkiem, i te bez. To już nie te czasy, że podłączając umywalkę szedł człowiek z trzema kolanami w zapasie, bo dwa pękły, a w trzecim wypadła uszczelka.
    Jeśli ktoś chce wydać więcej kasy na kanalizę wewnętrzną, to proponuję rury "Białe" (ciche, będź też niskoszumowymi zwane)

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał bizon301
    Nie popadajcie jednak w jakiś obłęd pogoni za jakością. Te miętkie PCV też się nadaje, i te z delfinkiem, i te bez. To już nie te czasy, że podłączając umywalkę szedł człowiek z trzema kolanami w zapasie, bo dwa pękły, a w trzecim wypadła uszczelka.
    Jeśli ktoś chce wydać więcej kasy na kanalizę wewnętrzną, to proponuję rury "Białe" (ciche, będź też niskoszumowymi zwane)
    Dzieki za glos rozsadku podsumowujacy moj watek

  6. #46

    Domyślnie kanaliza

    Witam, hydraulik zazyczyl sobie za polozenie kanalizy, rury do kominka oraz wprowadzenie rury od wody 1560 zl przy czym za robote (nie caly dzien pracy - 2 pracownikow) 860zl. Co sadzicie o tym? Mam ok. 8 punktow i jeden pion. Wydaje mi sie ze 860zl za dzien pracy to przesada!!! Najlepsze to, ze przed rozpoczeciem roboty pytalem ile bedzie kosztowalo, a facet powiedzial, ze jeszcze nie wie. Chyba nie zaplace jemu tyle.
    Pozdr. Fred

  7. #47

    Domyślnie Re: kanaliza

    Cytat Napisał fredblasz
    Witam, hydraulik zazyczyl sobie za polozenie kanalizy, rury do kominka oraz wprowadzenie rury od wody 1560 zl przy czym za robote (nie caly dzien pracy - 2 pracownikow) 860zl. Co sadzicie o tym? Mam ok. 8 punktow i jeden pion. Wydaje mi sie ze 860zl za dzien pracy to przesada!!! Najlepsze to, ze przed rozpoczeciem roboty pytalem ile bedzie kosztowalo, a facet powiedzial, ze jeszcze nie wie. Chyba nie zaplace jemu tyle.
    Pozdr. Fred
    ile metrów rury? Czyli za materiał 700zł ? Wydajęsięże trochęprzesadził za materiał. Robocizna raczej ok.

    W moich kosztorysach punkt "rozłożenie kanalizy " był wyceniany na okolo 1000zł dlatego zrobiłem to z moim ojcem. 1,5 dnia pracy.

  8. #48

    Domyślnie

    ja tez jestem na etapie kładzenia rur kanalizacyjnych, ale mam inni problem nie ma fachowca terminy za miesiąc o zgrozo!!!

    no i znalazłem 1500 z materiałem

  9. #49

    Domyślnie

    Łódź - 11 pkt + wprowadzenie wody do domu - robota - 300; materiał - 700. Co do dylematów czy szara czy pomarańczowa... Zacznijmy od poczatku. Rury w kanalizacji dzielimy na rury do kanalizacji zewnętrznej i do kanalizacji wewnętrznej. Przyjęto, że rury do kanalizacji wewnętrznej w średnicach 32-50 są w kolorze białym, choć w marketach są tanie 50 szare, 75-110 szare. Materiał użyty do produkcji rur to polipropylen. Natomiast rury w kanalizacji zewnętrznej dzielimy na klasy: L - lekka; N - średnia oraz T lub S - ciężka. Zakreś średnic 110-400, a nawet zdarza się średnica 500. Teraz klasa S ma przeznaczenie do tzw ruchu kołowego (drogi, parkingi), N - działki, trawniki, ruch pieszy, L - ja osobiście nie zaproponowałbym "tego" do niczego. Można je rozróżlić po grubości ścianek. Klasa S przy średnicy 160 ma ściankę 4,7, a N 4,0. Jesli masz 160/4,0 jest OK. Co do mitu, że szrej rury nie zakopujemy to totalna bzdura, powiem, że rury z polipropylenu są bardziej wytrzymałe na udarność, można sprawdzić pukając młotkiem , ale najważniejsze jest to, że polipropylen w skrócie PP ma możliwość "pracy" przy ciągłej temperaturze ścieków do 60", a chwilowo nawet 95". Więc jeśli masz pod chudziakiem 160/4,0 oraz 110 PP minimum ścianka 2,7 tak mówi norma, jest OK. Co do kolan zgadzam się, zawsze lepiej 2x45". Zaleca się również, aby główny kolektor był wykonany ze średnicy 160, lecz obliczenia wskazują, że 110 spełni swoją funkcję.
    Ale się rozgadałem, gdyby ktoś miał więcej pytań, zawsze służę, pozdrawiam

  10. #50

    Domyślnie

    Bywają sytuacje w których naprawdę fi 160 to jest duzie przewymiarowanie - domek parterowy i 3 osoby w domu moim zdaniem 110 przy spadku 3% jest spoko i to z zapasem (nio chyba że ktoś ma kolana 270 stopni )
    A takich domków jest wcale niemało z rodziną 2+1
    Ale w Polsce instalacje sanitarne i grzewcze są przeważnie przewymiarowane a jest to zasługa firm zarówno projektowych jak i wykonawczych bo z dużego nie wyleci i na pewno nie będzie reklamacji że za mało. Miałem jeden przykład w spółdzielni mieszkaniowej uśmiałem się do łzów jak ludzie z firmy projektowej przyjmowali "na pałę" zapotrzebowanie na ciepło bloków mieszkalnych ale - zawsze z zapasem, a jak się okazało że bloki tyle nie zużywają to odpowiedź była prosta: " takie jest teoretyczne zapotrzebowanie, a że ludzie przykręcają zawory termostatyczne to idzie mniej "

  11. #51

    Domyślnie

    witam

    aktualna cena rozłożenia kanalizy w piach - praca wykonana wczoraj
    dom parterowy - 117m2

    materiał - 570zł + 400zł praca hydraulika (kwoty netto)

    nie wiem czy to dużo, czy mało - ale szybko i solidnie

  12. #52

    Domyślnie

    Co prawda jest juz "po ptokach" lecz zgodnie z projektem w mojej kanalizacji jest przy wyjsciu z domu taka "S" - pionowa z dwoch kolanek 90 stopni.
    Cos jakby taki "kupospad"
    Spotkal sie ktos z podobnym rozwiazaniem?

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    bombel79

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    27

    Domyślnie

    hm... to ja mam troche prymitywne pytanie... co uznajemy za "punkt"???
    czy chodzi o kazde "wyjscie" nad chudziak?
    u mnie wyglada to tak ze mam na parterze:
    - 1 zlew kuchenny
    - 1 kratka sciekowa w garazu
    - 1 umywalke w garazu
    - 1 prysznic w lazience
    - 1 umywalke w lazience
    - 1 pralke w lazience
    - 1 kibelek w lazience


    dodatkowo mam pion ktory idzie na poddasze uzytkowe...
    do tego chce zeby woda byla wyprowadzona "na ogrod" za domem... to tez trzeba rozprowadzac pod chudziakiem??


    gdzies znalazlem rowniez ze w jakis sposob zalicza sie do tego rowniez wlot powierza do kominak (choc to nie hydraulika!)
    PS
    czy w kotlowni na gaz potrzebna jest kratka sciekowa???

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Vafel
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    1.923
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    Cytat Napisał pluszku
    Co prawda jest juz "po ptokach" lecz zgodnie z projektem w mojej kanalizacji jest przy wyjsciu z domu taka "S" - pionowa z dwoch kolanek 90 stopni.
    Cos jakby taki "kupospad"
    Spotkal sie ktos z podobnym rozwiazaniem?
    Ja mam coś takiego. Tylko zamiast jednej 90 dałem po dwa kolanka 45 (czyli w sumie poszły mi na to cztery kolanka 45).

    A co do rur, to kupiłem Wavina. Główny kolektor mam 160 pomarańczowy, ale dalej idzie już 110 szara. Jak pytałem o 110 pomarańczową, to nie mieli w hurtowni, powiedzieli, że to trzeba specjalnie sprowadzać, a oni tego nie sprzedają, bo i tak wszyscy robią z szarych, bo jest to to samo, tylko kolorem się różni.

    Jako ciekawostkę dodam, że w zeszłym roku przerabialiśmy szambo teścia i wykopaliśmy rurki, właśnie szare 110, które leżały w ziemi na zewnątrz jakieś minimum 15 lat. Zupełnie nic im nie było i wyglądały bardzo porządnie (jeśli nie liczyć smrodku i brudu)

  15. #55
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ru-dy

    Zarejestrowany
    Jul 2021
    Skąd
    xxx
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    1

    Domyślnie

    cześć,

    odświeżam temat. Ostatnio otrzymałem fakturę za ułożenie kanalizy w piachu pod płyta fundamentową, 7 punktów (1 kuchnia + 1 łazienka + skropliny od gazu). 4000 brutto, pomarudziłem i cena spadła do 3500 PLN brutto. Czy to akceptowalna cena? Mam problem z hydraulikiem bo umawiałem się na co innego, a koszty wyszły inne (wymienił jakieś bzdurne problemy jakie napotkał, nie przedstawił wyceny, nie potrafi rozliczyć się z materiału). Ile płaciliście za rozłożenie kanalizacji w piachu? 7 podejść, większość na rurze 160 mm SN4 ze ścianka 4 mm (standardowa rura).
    Ostatnio edytowane przez ru-dy ; 25-07-2021 o 21:39

  16. #56

    Domyślnie

    bosze jak się poczyta w postach jakie ceny były ponad 10 lat temu to widać jak inflacja poszła.... Najważniejsze to spady i średnice rur. Te główne dać 160 minimum, zwłaszcza tam gdzie leci kupa itd... W pionach wydaje mi się że 110-120 starczy. Ja mam ukryte w kominie wentylacyjnym spust z góry ale czy to dobre rozwiązanie to się okaże.
    Spadki poleciłbym minimum 3-4 % ,a nie 2 jak w projektach czy jak polecają budowlańce . Wtedy jest 100% pewne, oczywiście jak poziom na to pozwala i przyłącze do kanalizacji.
    U mnie spieprzyli bo dali za wysoko wypusty i będę musiał wykuwać .

  17. #57
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bandziorno

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    18

    Domyślnie

    Przed chudziakiem, kanaliza: toaleta, 2 kratki ściekowe, pralka, umywalka, kuchnia. Do tego wprowadzenie zimnej wody fi 40mm.
    1300 zł
    Ogrzewanie podłogowe 800mb rury, skrzynka rozdzielcza, rotametry, woda ciepła i zimna kuchnia i łazienka, dwa bocianki na zewnątrz.
    11500 zł

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony