dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 41
  1. #21

    Domyślnie

    Lampy z ogniwami fotowoltaicznymi mają zamontowane akumulatorki, a te jak wiadomo mają ograniczoną żywotność. Same ogniwa są wydajne przez co najmniej 25 lat .
    Polecam:
    http://www.sfo.pl/
    http://www.fotowoltaika.sfo.pl/
    http://www.suntunnel.sfo.pl/

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jasiu
    ...
    Kable trzeba zakopać na 70 cm (do połowy styliska łopaty) w peszlach lub specjalny do zakopania w ziemi)...
    Kabel musi byc specjalny, podziemny, jest on koloru czarnego i zaden pepeszel nie pomoze, (mam racje ?),

  3. #23

    Domyślnie

    ciekawe rzeczy tam pisza o energii ze sloneczka....tylko te ceny ..;-(
    nie znam sie na wszystkim wiec pytam

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Oficjalnie musi być specjalny kabel do prowadzenia w ziemi (czarny - YKY bodajże), ale nieoficjalnie zwyczajny kabel (pod- lub na- tynkowy) spokojnie wytrzyma kilkadziesiąt lat. Jeśli dodatkowo go puścić w twardym peszlu to spokój do końca życia. Cena w sumie ta sama - wybór zależy od tego co kto ma pod ręką i co komu wygodniej

    PS. Najlepiej tego kabla w ziemi wogóle nie łączyć - ale jeśli trzeba to są specjalne hermetyczne mufy
    Jasiu

  5. #25

    Domyślnie

    No to co w końcu wybrać:
    - solarne za 30PLN z allegro czy
    - inne (na kabelki)?
    Mnie w lampach solarnych nie odpowiada głównie...ich wysokość. Wszystkie, które spotkałem są dość niskie. Mam pytanie: jak zrozumiałem lampa solarna składa się co najmniej z 2 elementów zużywających się: akumulatorki i ogniwa. Co ma krótszą żywotność? Co z tego można wymienić?
    Pozdrawiam
    Pearl
    wszystko dobre, co się w łóżku kończy

  6. #26

    Domyślnie

    Kupiłam solarne na probe po jednej sztuce dwoch roznych firm; za 30 zł i 39 zł.
    Zadna nie działa (((((((((
    pozdrawiam
    Yna

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pearl
    No to co w końcu wybrać:
    - solarne za 30PLN z allegro czy
    Perl - a Ty widziałeś taką "solarę" w akcji ?
    To świeci jak ogarek - widać je, ale nic nie oświetlają - dobre tylko do wytyczenia ścieżek. Moze stąd ten nikczemny wzrost ?
    Jasiu

  8. #28

    Domyślnie

    hmm, mam prawie 80m kabla 2,5, płaskiego-podtynkowego. Kupuję peszel, biorę szpadel i kopię... ale jak się rozprowadza kabelki - nie wiem . Czy można to zrobić jednym przewodem pozostawiając w każdym punkcie odpowiedni zapas ("pentelkę") bez względu na to czy będzie tam lampa, gniazdo, czy też lampa i gniazdo. Myślę, że wystarczy mi jeden punkt z gniazdem w ogrodzie, a lamp będzie pewnie nie więcej niż 5-10. Czy bardzo się mylę w kwestii rozprowadzenia kabla? Pozdrawiam
    Pearl
    wszystko dobre, co się w łóżku kończy

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Perl - przedewszystkim sterowanie.

    Jeśli poprowadzisz jeden kabel to jednym włącznikiem będziesz mógł wszystko włączyć lub wyłączyć (np.: będziesz musiał włączyć lampy, żeby skorzystać z gniazda )

    Pociągnij minimum dwa kable (gniazda + oświetlenie). Jak chcesz mieć kilka nioezależnych ciągów świetlnych to musisz pociągnąć odpowiednio więcej kabli.

    Najlepiej te czarne. Ale w peszlu mogą być zwykłe YDY 3x1,5 (ostatnio w hurtowni Bychowa kupowałem taki po 60-80 gr/mb (dokładnie nie pamiętam). Taki kabel można obciążyć nawet do 16A, a to oznacza 16*220~3000W (wiem: w ziemi mniej i nie na długo). To wystarcza na kosiarkę, a na lampki (energooszczędne) z duuuużą górką.

    Każdy z kabli podłącz do osobnego bezpiecznika (16A). Lampki z wyłącznikiem, a gniazda niekoniecznie.

    Kabel ciągniesz w ziemi i co jakiś czas wyciągasz pętelkę.
    Dobrze by było zrobić jakąś podmuróweczkę, albo cokolwiek- przecież te lampki i kontakty trzeba do czegoś przymocować.

    PS. Ja zrobiłem tak:
    1. Na głębokości 1 m zakopałem rurę PCV do wody 1/2" (tą niebieską)
    2. Lekko przysypałem i tym samym rowem pociągnąłem dwa kable YDY 3x1,5 ws peszlu (ciulowo się przeciska )
    3. Wszystko zasypałem (w tym miejscu mam akurat ścieżki).
    4. Tam gdzie planowałem wymurowałem słupki z cegły klinkierowej (takie jak ogrodzeniowe) - na 4 cegły, wysokości koło 1.2 m
    5. Środkiem tych słupków puściłem rurkę i z jednej strony wyprowadziłem kranik, a z drugiej dałem gniazdo elektryczne
    6. Z wierzchu zadeklowałem kaflem 40x40 i przykręce latarenkę (jeszcze ich nie kupiłem)

    W ten sposób do każdego miejsca w ogrodzie dojdę z 20 metrowym wężem lub kablem i będę miał światełko

    Koszt:
    1. Kabel + peszel: koło 100 mb ~ 100,- zł
    2. Rurka PCV 1/2" koło 50m ~ 80,- (ze złączkami)
    3. Kraniki + gniazda ~ 100m,- zł
    4. Koło setki cegieł i ze 4-6 worków cementu
    Trwale elegancko i praktycznie.

    PS.2 Większość elementów to materiały jakie mi zostały po budowie.
    Jasiu

  10. #30

    Domyślnie

    Jasiu, wielkie dzięki!!! Rzeczywiście nie jest to skomplikowane, kurcze tylko u mnie na tablicy nie ma już miejsca na dodatkowe bezpieczniki . Nowa skrzynka? Chyba będzie trzeba... Rozumiem, że końce tych dwóch kabli mam wypuścić powiedzmy w piwnicy, czyli w miejscu gdzie ma być to sterowanie, a elektryk już sobie dalej poradzi z doprowadzeniem prądu i bezpiecznikami. Tak? Ile kosztuje sterowanie oświetleniem? Powiedzmy niech będą dwie grupy świecące po 5 lamp (5 przy oczku wodnym, 5 przed domem). Pozdrawiam
    Pearl
    wszystko dobre, co się w łóżku kończy

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yna
    Kupiłam solarne na probe po jednej sztuce dwoch roznych firm; za 30 zł i 39 zł.
    Zadna nie działa (((((((((
    sprobuj odczepic daszek.... gdzies tam powinien byc przelacznik ON - OFF

    albo jakis pasek blokujacy styki akumulatorka, ktory trzeba wyciagnac...

    za ostatnim pobytem w polsce w lipcu 2004 nakupilem tych lampek 7 sztuk... rozne.... w praktikerze i zdaje sie w obi.... najtansze po 19.90 a najdrozsza chyba 49 zl...

    to jest pic na wode fotomontaz... dla mnie to nie bylo drogie, wiec kupilem bo to tutaj (szwajcaria) kosztuje do 5 razy wiecej.... zabawa jest tego rodzaju ze jak sie ciemno zrobi to mozna stwierdzic - O SWIECI!

    swiatlo pochodzi w tych lampkach jedynie z diody LED, ktora swieci tak tylko dla formalnosci... lampke widac ale w absolutnych ciemnosciach niewiele wiecej....

    no i o ile w lampkach z praktikera swieci na zolto to juz w tych wszystkich innych swieci na niebiesko czyli niezbyt naturalnie.... lampki zolte niestety juz po miesiacu nie za bardzo swieca... mialy swiecic po 8 - 10 godzin a juz kolo jedenastej ledwie je widac... a slonce mamy tu codziennie....

    mam jeszcze polozone dwa komplety lampkek z transformatorkiem... lampki sa 5 W, wiec przy nich troche juz widac...

    ale te solarne to juz tak sobie... mam bo mam ale specjalnie nie polecam....

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mag

    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    190

    Domyślnie

    Kupilam 1 "na probe". Swiecila naprawde beznadziejnie slabo, po zimie przestala. Mialam sprawdzic co z nia, ale pies mnie ubiegl. Wyciagnal z ziemi i rozwalil o skalniak.
    Swiatlo takiej lampki nie jest w stanie oswietlic nawet metra kwadratowego wokol. Jedyny plus jest taki, ze z okna fajnie wyglada.

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Cytat Napisał mag
    .... Swiatlo takiej lampki nie jest w stanie oswietlic nawet metra kwadratowego wokol. Jedyny plus jest taki, ze z okna fajnie wyglada.
    I tylko o to w tej zabawie chodzi
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  14. #34

    Domyślnie

    BEZNADZIEJA
    doszliśmy do wniosku z mężem, że te lampki dają tyle światła aby zaznaczyć gdzie są i nic więcej.

  15. #35

    Domyślnie

    Ostatnio w promocji kupiliśmy dwie takie lampki. Stoją u teściowej w ogródku- bardzo ładnie oświetlają - roślinki w doniczkach
    Jeśli sie ich dużo wstawi moą wyznaczać zarys ścieżki lub czegośtam ale na pewno nie oświetlać.

  16. #36

    Domyślnie

    Od dwóch lat mam lampy solarne kupione w Nomi po przecenie. O dziwo jeszcze świecą-no może za dużo powiedziane-zarzą się. Jedyny mankament to kolor-2 z nich świeca na jasnoniebieski co najmniej jak w prosektorium...Natomiast żółte całkiem fajne

  17. #37
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar -iva-
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    181
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    A ja widziałam "super patent " za naszą zachodnią granicą .
    Oświetlenie ogrodu lampami chyba naftowymi - ciepłe żółte światło i latarenki w takim troszeczkę starym stylu .
    Na pewno nie było to oświetlenie na prąd - bo byłam świadkiem jak właściciel przenosił jedną w inne miejsce ( były poprostu wbijane do ziemi !) . Pewnie, że takie lampiony trzeba zapalać - każdą z osobna - ale wyglądaja wspaniale !!!!!
    Jeżeli natomiast ktoś chce podświetlić jakiś element ogrodu - od dołu - grupę drzew - żeby uzyskać określony efekt - to tylko elektryczny reflektorek i .....duże rachunki za prąd

  18. #38

    Domyślnie

    No z tego co widze i słysze to te solarne są do kitu po prostu. Świeczka swieci mocniej.

  19. #39

    Domyślnie

    Z nimi jest tak jak ze wszystkim: Tak działa, jak kosztuje.
    A bodaj byś tak dom budował !!!

  20. #40

    Domyślnie

    Nie polecam tych lamp, sam mam niestety trzy - jakość wykonania słaba a światło śmiechu warte. Lepiej kup elektryczną (sam planuję) i będziesz zadowolony (sąsiedzi mają) Pozdro.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony