dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie

    Buduje chałupsko i zamierzam przewidzieć w jakiś sposób miejsce na klimatyzację (jakaś instalacja, miejsce dodatkowe przewody etc).
    Kiedy zajdzie potrzeba po wybudowaniu, nie chce mieć rurek ani innych cudów na wierzchu?

    Może ktoś z Szanownych Ekspertów posiada jakieś linki aby o tym poczytać?

    Dziękuję z góry

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    A jaką klimę chcesz dać? Masz z grubsza chyba ze trzy rodzaje: c.o. i klima w jednym, klima z nadmuchu centalnego, klimatyzatory (pojedyńcze i splity). Raczej tylko to ostatnie spotyka się w domkach jednorodzinnych.

  3. #3

    Domyślnie

    raczej tę ostatnią...

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    No to myślę, że interesuje Cię to samo co mnie, chociaż chyba pozostanie to w strefie zainteresowanie jeszcze przez ładnych parę lat.
    Masz 2 typy do wyboru: zespolone i "w częściach" (split'y). Te pierwsze montuje się w szybie lub w ścianie. Chodzą głośno i wyglądają okropnie, a jedeynym ich plusem jest niska cena. Te drugi są w dwóch pododmianach - pojedyńcze i multisplit. W tym drugim przypadku zewnętrzny może obsługiwać kilka nawiewów w środku. Od każdej części w środku prowadzą 2 rury do jednostki zewnętrznej. One muszą chyba być izolowane, więc musiałbyś zostawić jakieś przepusty w ścianach i je zaślepić, bo chyba nie położysz tychże rur. Do każdej części musisz także doprowadzić prąd. Na zewnątrz do sprężarki, wewnątrze jest potrzebny do wiatraczka. Zarówno części zewnętrzne jak i wewnętrzne możesz stawiać lub wieszać. Niektóre części wewnętrzne możesz wieszać też na suficie, a są i takie do zabudowy w suficie podwieszanym. Ceny zwykłego splita zaczynają się od jakichś 3 tys, a multi-split'y są trochę droższe, ale za to masz tylko jeden śmieć na zewnątrz. Proponuję chwytaj projekt i biegnij do wykonawcy - on Ci doradzi lepiej niż ja gdzie dać poszczególne części zewn. (lepiej od północy) i wewnętrze (uwaga na przeziębienia i inne choróbska wywołane od strugi zimnego powietrza). Wielokrotnie korzystałem z klimy w ciepłych krajach i mnie omijało, ale wiele osób przeziębiało się przy +50stopniach w cieniu.

  5. #5

    Domyślnie

    Przedewszstkim split lub multi split. Są ciche. Pamiętaj o odprowadzeniu skroplin z jesdnostek wewnętrznych, najlepiej rurką na zewnątrz. Skropliny to nic innego jak woda - produkt uboczny rozprężania środka chłodzącego. Czsami na jedn. wew odklada się szron głównie gdy są źle dobrane. Ilość skroplin to ok wiaderko 10 l/tydzień przy intensywnej pracy.
    Można skorzystać też z jedn. zewnętrznej z pompą ciepła. W okresach przejściowych wiosna/jesień będziesz mógł troszkę się dogrzać

    Podrawiam Piotr

  6. #6

    Domyślnie

    GMX jeżeli chciałbyś zastosować ogrzewanie nadmuchowe, to przy takiej instalacji jest możliwość dołozenia modułu klimatyzacji na piecem. W zimie ogrzewanie w upalne lato przyjemny chłodek Z JEDNEJ INSTALACJII. Jest to jeden poważnych argumentów, który skłania mnie do zastosowania ogrzewania nadmuchowego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony