dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31

Temat: Dom z gliny

  1. #1

    Domyślnie Dom z gliny

    Witam,
    Interesują mnie domy z gliny. Czy ktoś z Was ma taki dom i może napisać, jak się mieszka?

    Budownictwo gliniane jest stososowane od 8000 lat. W Turkenistanie odnaleziono czworokątne budynki gliniane z okresu 8000 – 6000 pne. Wszystkie stare kultury stosowały glinę jako materiał budowlany do budowy domów, umocnień i świątyń. Wiele starych budowli zostało zbudowanych z gliny, np. Mur Chiński, wykonany prawie wyłącznie z ubitej gliny i obłożony kamieniami. Tak samo wnętrze piramidy Słońca w Teotihuacan/Meksyk stanowi 2 mln ton ubitej gliny.

    W Niemczech przykładem jakości budownictwa glinianego są budowle z 18 stulecia. Po tym jak glina została zapomniana w 20. stuleciu, dzisiaj znowu zyskuje zainteresowanie, ponieważ do budowy ścian z masywnej gliny potrzeba tylko 1 % energii w porównaniu do ścian z cegieł lub betonu.

    Na jednych targach spotkałam panią architekt, ktora projektuje takie domu oraz sama w takim mieszka




    Pałac z gliny



    Białołęka (obecnie dzielnica) posiada trzy cenne zabytki: kościół pod wezwaniem św. Michała w Grodzisku, kościół pod wezwaniem św. Jakuba w Tarchominie oraz zespół pałacowy (także w Tarchominie) składający się z XVIII-wiecznego dworu i pałacu z początku XIX wieku wzniesionego przez Tadeusza Mostowskiego. Każdy obiekt ma oczywiście własną, ciekawą historię ale zbudowany jest z innego materiału. Kościół w Grodzisku zbudowany jest z drewna modrzewiowego tak samo jak dworek w Tarchominie, tarchomiński kościół murowany jest z cegieł, natomiast pałac wzniesiono z materiału i w technologii niestosowanej na Mazowszu, a mianowicie z ubitej gliny, otynkowany, tak że wygląda na murowany.



    Jeżeli ktoś z Was mieszka w takim domu i może podzielic sie informacjami, będę wdzięczna

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie Re: Dom z gliny

    Cytat Napisał GraceKrist
    Na jednych targach spotkałam panią architekt, ktora projektuje takie domu oraz sama w takim mieszka
    Grace gdzie znalazłaś ten projekt, masz jakieś namiary? Ja od dawna szukam takiego dachu, zobacz: http://forum.muratordom.pl/viewtopic...asc&highlight=
    Poszukaj o domach z gliny i słomy na forum. Niestety chyba nikt w takim jeszcze nie mieszka. Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Zdjęcie zamieszczono TU
    http://www.budujemydom.pl/bd/artykul...ny_lub_cementu



    Nie jestem jednak pewna, czy oni coś na ten temat wiedzą

    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki Grace, rzeczywiście, niewiele pomogło
    Z tego co wiem to tomek1950 ma dom z glinobitki, a fortunata dom z gliny ocieplony słomą (w swoim profilu ma adres fajnego bloga).

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki, chciałam zobaczyć taki dom na własne oczy więc szukam tych, którzy już w takich mieszkają

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    luki1975

    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    6

    Domyślnie Gliniany dom

    Widziałem taki domek (przypadkiem) w Kocku na Lubelszczyźnie... Coś niesamowitego - ciepły, "klimatyczny". Zbudowany przez Towarzystwo Biobudownictwa przy Politechnice Lubelskiej - http://biobudownictwo.org/
    GraceKrist, skontaktuj się z nimi, na pewno udzielą wszelkich informacji.
    Domeczek pod Otwockiem... Będzie... NA PEWNO!!!

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Noaidii

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    6

    Domyślnie

    otworzył się nowy portal dedykowany takiemu budownictwu - www.cohabitat.net - sporo informacji można pobrać, artykuły (w tym ze starych muratorów!), no i dużo danych na forum.

  8. #8

    Domyślnie

    Podczas mojej podróży do Marocco widziałem tysiące domów z gliny. Podobno doskanale izolują termicznie. Jednak nie zdecydowałbym się na budowę tutaj, bo mieszkam w strefie poniekąd aktywnej sejsmicznie.[/list]
    "Śpieszmy się kochać ludzi - tak szybko odchodzą." (Ks. Jan Twardowski)

    Mój podróżniczo-przyrodniczy blog. Zapraszam.
    www.mysandyhome.wordpress.com

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    chatazgliny

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Baligród
    Kod pocztowy
    38-606
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam wszystkich zainteresowanych budowaniem z gliny.

    Tak sie sklada, ze jestem wlasnie w trakcie budowy wlasnego domu wlasnie z tego materialu w technice gliny lekkiej w oparciu o drewniany szkielet. Nasz dom z gliny powstaje w pieknej bieszczadzkiej miejscowosci Baligród. Przebieg prac mozna sledzic na naszej stronie internetowej www.chatazgliny.pl. Zapraszamy równiez do odwiedzania naszej budowy osobicie wszelkie informacje kontaktowe na naszej stronie. Mamy nadzieje, ze nasz dom bedzie otwarty za kilka miesiecy dla wszystkich zainteresowanych. Bedzie w nim mozna nawet zamieszkac i spedzic urlop. Czy moze byc cos lepszego?
    Pozdrawiam i zapraszam
    Daniel

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Pooglądałem stronkę, technologia dosyć ciekawa, choć chyba bardziej interesuje mnie technologia budowy ze strawbali (zresztą w znacznym stopniu pokrewna), ale jedna rzecz ciągle mnie nurtuje i nie mogę znaleźć odpowiedzi. A problem w obu technologiach będzie identyczny.
    Jak zabezpieczyć taką ścianę przed gryzoniami? Mam stary drewniany dom (z bali) na wsi i zawsze późnym latem i jesienią jest spory problem z inwazją myszy, a taka warstwa słomy czy słomy z gliną jest wymarzonym miejscem do rozmnażania wszelkiego sortu gryzoni. Od razu powiem że odpowiedź polubić lub przyzwyczaić się nie jest satysfakcjonująca. Masz jakiś patent na zabezpieczenie? Czy po prostu na razie jeszcze Cię ten problem nie dotknął?

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Koty . Nie jeden, ale więcej. Zapomnisz o problemie z
    myszami. Nawet jak któryś będzie się nimi chwalił
    przynosząc zdobycz do domu. Koty muszą mieć dostęp
    do wszystkich miejsc (pomieszczeń), w których
    obawiasz się myszy...

  12. #12

    Domyślnie

    Też wymaślił. Jedna tchórzofretka wystarczy. To kociarswo roznosi myszy, bo nie wszystkie złapane likwiduje. Ale widocznie eniu lubi widok mysich trupów....Dobry kotek co tam panu przyniosłeś brrrr.
    ...owoc żywota Twojego je ZUS

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Taaa. Jak pisałem mam starą drewnianą chałupę na wsi (właściwie za wsią). Jak jestem to w środku 3 koty własne, na zewnątrz na stałe ze 4 dochodzące dzikusy plus od 2 do 5 kun plątających się po zabudowaniach gospodarczych. W krzakach za grillem mają norę gronostaje które też o ile mi wiadomo z myszami nie spotykają się w celu towarzyskich pogawędek przy herbatce. Boćki, myszołowy, kanie rude, pustułki i lisy też energią kosmiczną ani sałatą nie żyją, a że nie zdechły więc pewnością cały ten zwierzyniec ogranicza populację gryzoni nie tylko w domu ale i w sąsiedztwie
    Mimo to jesienią przy pierwszych chłodach w ścianach myszy harcują. Fretki w akcji widziałem i nie powiedział bym żeby jakoś wybitnie wydajniej polowały niż koty, za to śmierdzą na potęgę. Chodziło mi o zabezpieczenie ściany przed dostaniem się myszy do środka, bo obawiam się że jak wejdą w taką półmetrową warstwę słomy to mogą tam się mnożyć aż się chałupa zwali i żaden kot, fretka, norka ani inny zwierz ich nie dostanie pod warstwą tynku.

  14. #14

    Domyślnie

    Żeby naoglądać się "domów" z mułu rzecznego, wystarczy wykupić tani, tygodniowy rejs po Nilu w Egipcie. Płyniesz i patrzysz. Po tygodniu cieszysz się, że wracasz do kraju w którym chaty są murowane a nie lepione. Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Zemsty faraona nie złapałeś?
    ...owoc żywota Twojego je ZUS

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    janek759

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Posty
    1

    Domyślnie

    Mam stary drewniany dom (z bali) na wsi i zawsze późnym latem i jesienią jest spory problem z inwazją myszy, a taka warstwa słomy czy słomy z gliną jest wymarzonym miejscem do rozmnażania wszelkiego sortu gryzoni
    Z tego co wyczytałem na innych stronach to wystarczy do ów mieszanki dodać jakieś tam pospolite zioło. Nie pamiętam o jakieś chodziło. Mniejsza z tym chodzi o zioło

    Dodatkowo pierwszą warstwę zabezpieczyć można metalową siatką o drobnych oczkach. Jeśli dom tynkujemy to mysz musiała by pokonać kilak cm tynku i jeszcze ZoonnK czyli ów siatka

    Natomiast mnie interesuje sprawa projektów. Na jednej ze stron jest sporo projektów murowanych z adnotacją, że każdy może zostać zaadoptowany do technologii drewnianej. W związku z tym jak do drewnianej to i czy nie da się bez problemu wymarzonego domku postawić i w tej technologii wykorzystując tylko szkielet? Mowa o domu który wygląda jak murowany a oczywiście pod tynkiem jest glina ?
    Ostatnio edytowane przez janek759 ; 09-04-2012 o 20:31

  17. #17

    Domyślnie

    Odświeżam temat, ponieważ mnie też interesuje kwestia projektu. Czy te gotowe o konstrukcji szkieletowej drewnianej nadają się do budowy z gliny/słomy?

    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Istnieją w Polsce projekty gotowe w technologii strawbale, czyli z kostek słomy tynkowanych gliną, na szkielecie drewnianym.
    Kilka masz np. tu: http://strawbale.pl/projekty-gotowe/
    Gdzieś była jeszcze strona z innymi projektami, ale nie mogę znaleźć adresu.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  19. #19

    Domyślnie

    gorbag, wiem dzięki, ale jakoś nie do końca mi pasują te projekty, więc zastanawiam się, czy da się taki "normalny" tyle że w konstrukcji szkieletowej wykorzystać

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Taki normalny projekt domu szkieletowego do technologii strawbala na pewno wymaga adaptacji choćby z uwagi na znacząco inną grubość ścian, zresztą to nie jedyna przyczyna. Jeśli wszystko ma mieć ręce i nogi to projekt musi być albo od razu robiony pod technologię strawbali albo zaadaptowany przez kogoś mającego pojecie o rzeczy.
    Te gotowe projekty faktycznie nie są zbyt atrakcyjne wizualnie, chociaż funkcje rozwiązane całkiem z sensem. Domki są dosyć proste, po technologie alternatywne typu glina/słoma często sięgają ludzie szukający oszczędności. Więc jeśli ma być tanio to i projekty powinny być w miarę proste bez stu połaci dachowych, zawijasów, zakrętasów itd. Inna kwestia to to że wizualizacje są dosyć szpetne. Sądzę że większość domów zbudowanych według tych projektów może wyglądać bardzo atrakcyjnie. Bryła jak bryła, funkcje wyglądają nieźle, do tego dobrać ładną kolorystykę, staranne wykończenie. Zamiast takiego kanciaka w kolorach szaro-zgniło-zielonych, miękki mur w kolorach np. biały, ciemne drewno, odcienie ochry i może być przeuroczy domek. Często myśląc o strawbalach ludzie zaczynają fantazje w stylu "domek hobbita"
    Z jednej strony warto realizować marzenia, z drugiej trzeba myśleć o konsekwencjach. Każda dodatkowa połać dachu, każdy metr kosza, jaskółka, lukarna itd. To dodatkowe koszty i potencjalne kłopoty.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony