dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 32
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 638
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ryszard1
    czyli pol szklanki ?
    A to trzeba by przeliczyc. Potrzebny bylby ciezar wlasciwy nawozu i........ .
    Zgrubsza chyba mozna przyjac, dobra garsc nawozu na /mm2 .
    Karol N

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol N.
    Cytat Napisał Ryszard1
    czyli pol szklanki ?
    A to trzeba by przeliczyc. Potrzebny bylby ciezar wlasciwy nawozu i........ .
    Zgrubsza chyba mozna przyjac, dobra garsc nawozu na /mm2 .
    Karol N
    Karolu N. - litosci - na m2. bo spalisz trawkę.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Majka
    Cytat Napisał Karol N.
    Cytat Napisał Ryszard1
    czyli pol szklanki ?
    A to trzeba by przeliczyc. Potrzebny bylby ciezar wlasciwy nawozu i........ .
    Zgrubsza chyba mozna przyjac, dobra garsc nawozu na /mm2 .
    Karol N
    Karolu N. - litosci - na m2. bo spalisz trawkę.
    Jezeli _weynrob podal dobrze i jezeli to co wyliczylem 30g - 40g /m2 jest rowniez dobrze to taka garstka powinna byc OK. Kiedys na jakims opakowaniu podano 25 g - 35g czyli zamknieta garsc na m2. Oczywiscie zalezy to od ciezaru nawozu. Dziekuje, ze mnie ostrzeglas napewno przed sypaniem przeanalizuje dawke jeszcze raz.
    Karol N.

    Aha teraz widze o co chodzi. Oczywiscie "m2" przeciez nikt nie sypie nawozu o kilku centymetrowej warstwie.

    Mam luzny klawisz "m" stad wyszlo podwojne m

  4. #24

    Domyślnie

    A czemu miałbym podać źle?

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał _weynrob_
    A czemu miałbym podać źle?
    No gdzies ten blad w lancuchu tych informacji musial byc a ze najlepiej szukac u innych stad ta moja teza, ze byc moze Ty popelniles blad

  6. #26

    Domyślnie Trawnik - nowy czy odchwaszczać

    Mam następujący dylemat.
    W trakcie budowy część działki nabrała docelowego kształtu, została wyrównana i trochę kamieni z niej zebrałam ( al gleba jest wybitnie kamienista). Trawsko było koszone tak ze 3 razy do roku więc jest dość zachwaszczone (głównie mlecze). Mam dylemat czy walczyć z mleczami by dorobić się trawnika, czy raczej wypalić wszystko, skopać i założyć nowy trawnik - obawiam się wykopania na wietrzch nowych kamieni

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Marbo,

    nie jestem ogrodnikiem ani znawcą ale wypielęgnowałem stary trawnik, a teraz założę przy nowym domu nowy trawnik. Od dawna zbieram materiały na ten temat, aby zrobić to profesjonalnie i nie spieszę się ...

    Moje zdanie jest takie,
    wszystko zależy czego oczekujesz od trawnika ?

    Jeśli chcesz mieć piękniutki trawnik to zrób wszystko od nowa,
    ale :
    1. trzeba włożyć w to więcej pracy,
    2. należy dłużej czekać na efekty,
    3. niestety młody trawnik narażony jest na wiele niebezpieczeństw,

    Stary trawnik też może nieźle wyglądać, a ja zrobiłem to mniej wiecej tak :
    1. koszenie tego co w przyszłości miało być trawnikiem,
    2. wapnowanie na zimę ( kwaśna gleba + mech ),
    3. nawóz azotowy wczesną wiosną,
    4. odchwaszczanie Bofixem 230 ( czy jakoś tak ),
    5. wyrownywanie ziemią dołków i górek, wałowanie,
    6. dosiewanie łysych pól ( specjalne mieszanki traw ),
    7. koszenie, koszenie, koszenie,
    8. nawóz fosforowy późną wiosną,
    9. odchwaszczanie preparatem Starene ( czy jakoś tak ),

    10. zapomniałem jeszcze, że w międzyczasie trawnik był agregowany -wertykulowany ( nie wiem co jest czym - ja nakłuwałem widłami trawnik w celu napowietrzenia ),

    Wszystko powyżej powtórzyć w kolejnym sezonie ...

    No i kosiarka - koniecznie z koszem.

    Obecnie trawnik wygląda całkiem - całkiem.
    Ale nowe wyglądają chyba lepiej, a może to mój brak profesjonalnego podejścia do trawnika ?

    Cz.

  8. #28

    Domyślnie Re: Trawnik - nowy czy odchwaszczać

    Cytat Napisał Marbo
    Mam następujący dylemat.
    W trakcie budowy część działki nabrała docelowego kształtu, została wyrównana i trochę kamieni z niej zebrałam ( al gleba jest wybitnie kamienista). Trawsko było koszone tak ze 3 razy do roku więc jest dość zachwaszczone (głównie mlecze). Mam dylemat czy walczyć z mleczami by dorobić się trawnika, czy raczej wypalić wszystko, skopać i założyć nowy trawnik - obawiam się wykopania na wietrzch nowych kamieni
    Często kosić a nawet bardzo często. Chwasty wyginą a trawa przy częstym koszeniu się "rozkrzewi",nierówności terenu można nadsypywać stopniowo co kilka miesięcy cienkimi warstwami. Można również dosiewać nową trawę na istniejący stary trawnik.
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  9. #29

    Domyślnie

    Od mleczy ratuje jedynie pątnicza pielgrzymka na kolanach z nożykiem ..
    Jako,że "dmuchawce- latawce" mają tendencję do lotów akurat nad naszym trawnikiem, dla mniej zdeterminowanych polecam herbicydy.

  10. #30

    Domyślnie

    Fakt, że przed chwastami uchronią herbicydy - to raz; po drugie najlepiej taki stary trawnik skosić króciutko, przejechać areatorem (ręcznego nie polecam chyba że ma się tego trawnika 20m2, wyżej polecane widły tylko pomogą trawnik napowietrzyć ale nie oczyszczą go z martwych roślinek). Po dobrze zrobionej wertykulacji (właśnie areatorem) zebrać wszelkie paskustwa wywalone przez areator, posypać porządnie nawozem do trawników i czekać na efekt. Później tylko koszenie i ewentualnie dosianie nowej trawki na pustych miejscach.
    Zrobienie nowego trawnika na miejscu starego to robota że ho, ho. Usunięcie tego z ziemi to szalona praca a i nowy trawnik bardziej jest narażony na zniszczenie (poprzez chodzenie po nim) - chyba że marzy Ci się trawnik typowo ozdobny, nie użytkowy - to wtedy chyba lepszym wyjściem jest zrobienie go od nowa.
    Pozdawiam CIECHANKA
    domek Ciechanów

  11. #31

    Domyślnie trawnik (roczny) - nawozić czy nie

    jakoś nie doszukałem się informacji - czy jeszcze na jesień posypać czyms bez azotu, czy zaczekać do wiosny? Tak samo wertykulować, czy nie. Spotkałem różne opinie - dodam, że wcześniej potraktowałem go dwa razy azofoscą. Proszę o porady. trawnik to moje pierwsze przygody z ogrodnictwem - niestety nie mam więc żadnego doświadczenia w tym zakresie.

  12. #32

    Domyślnie

    Oczywiście że nawozić,ale nawozami bez azotu.Niektóre składniki powoli przemieszczaja się w głąb gleby,więc przez jesien i zime wnikną sobie głębiej.
    Są specjalne mieszanki do trawników do nawożenia jesiennego.Polecam.
    Wertykulacja? Nie ma potrzeby na trawniku jednorocznym.

  13. #33

    Domyślnie

    Tez nawożę jesiennym trawnik mam od maja

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Alicjanka

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    1.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie TRAWNIK po zimie - CO Z NIM ROBIĆ?

    Dear,

    Pierwszy rok mam trawnik wiosną. Mieszkam koło lasu. Więc oto co odsłonił mi śnieg po zimie: trawa zdechła i jakby przydeptana (nie żeby kiedykolwiek była szczewgólnie piękna - gleba jest gliniasta, więc trawnik też niespecjalnie bujny). Nawbijane liści brzozowych i dębowych, choć jesienią grabiłam do upadłego. Co zatem teraz powinnam robić? Grabić te liście znowu - czy mogą poczekać do pierwszego koszenia, które by je zebrało? Problem polega na ilości metrów do grabienia ok. 1400... Czy ten trawnik (posiany był zeszłą wiosną) należy teraz zwertykulować, nawietrzyć, opryskać, nawieźć czy co? Dajcie głos Ci co mają doświadczenie, please.

    Pozdrówka,
    Alicjanka

  15. #35

    Domyślnie Re: TRAWNIK po zimie - CO Z NIM ROBIĆ?

    Cytat Napisał Alicjanka
    Dear,

    Pierwszy rok mam trawnik wiosną. Mieszkam koło lasu. Więc oto co odsłonił mi śnieg po zimie: trawa zdechła i jakby przydeptana (nie żeby kiedykolwiek była szczewgólnie piękna - gleba jest gliniasta, więc trawnik też niespecjalnie bujny). Nawbijane liści brzozowych i dębowych, choć jesienią grabiłam do upadłego. Co zatem teraz powinnam robić? Grabić te liście znowu - czy mogą poczekać do pierwszego koszenia, które by je zebrało? Problem polega na ilości metrów do grabienia ok. 1400... Czy ten trawnik (posiany był zeszłą wiosną) należy teraz zwertykulować, nawietrzyć, opryskać, nawieźć czy co? Dajcie głos Ci co mają doświadczenie, please.

    Pozdrówka,
    Alicjanka
    na pewno powinnaś go dokładnie wygrabić z resztek liści, ewentualnej pleśni śniegowej. Następny krok to napowietrzenie aeratorem, nawożenie i uzupełnić miejsca, w których trawa padła po zimie. Ja już wygrabienie mam za sobą, teraz czekam na cieplejsze dni i zabieram się za ciąg dalszy

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Alicjanka

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    1.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    O jezu! Wygrabić! To mnie załamałaś!

    Dzięki za odpowiedź!
    A.

  17. #37
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kirek

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    9

    Domyślnie Trawnik

    Jesienią zasiałem trawę /1500 m2/ lecz jej nie skosiłem , ciągle padało i bałem się nadmiernych uszkodzeń /trochę rzadko powschodziła/. Od czego teraz powinienem zacząć ? Posiałem nawóz azotowy /saletre wapniową 3kg na 100m2/ ,wysokość w tej chwili jest jej od 8-12 cm , czy mam ją teraz zwałować czy skosić co radzicie ?
    Pozdrawiam

  18. #38

    Domyślnie

    Najpierw skosić, potem dosiać bo sam piszesz że nierówno wzeszła a na końcu wałować. I tak przez 100 lat jak w recepcie Anglików na dobry trawnik.
    ppp.j

  19. #39

    Domyślnie Re: Trawnik

    Cytat Napisał kirek
    Jesienią zasiałem trawę /1500 m2/ lecz jej nie skosiłem , ciągle padało i bałem się nadmiernych uszkodzeń /trochę rzadko powschodziła/. Od czego teraz powinienem zacząć ? Posiałem nawóz azotowy /saletre wapniową 3kg na 100m2/ ,wysokość w tej chwili jest jej od 8-12 cm , czy mam ją teraz zwałować czy skosić co radzicie ?
    Pozdrawiam
    Ja bym skosił, dosiał trawy regeneracyjnej ... i ostro nawiózł jakimś nawozem. Mocno podlewał i kosił....
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  20. #40

    Domyślnie

    Może w innym temacie ale z trawnikiem związane, poziom działki podnoszę tylko o 20 cm nawożąc ziemię i zakładam trawnik, czy mam usunąć chwasty /mech lub chemicznie/ które teraz tam na działce rosną /perz, babka l./ ? 20 cm to raczej za mało i te chwasty dość prędko wyjdą na powierzchnie.

    w.

Strona 2 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony