dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 32 z 32
Pokaż wyniki od 621 do 638 z 638
  1. #621
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    azot ma sens jak trawa ruszy ze wzrostem.

  2. #622
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Czy ktoś używał wertykulatora jako "grabi"? Ustawić głębokośc wertykulacji na "0" albo wręcz 5mm powyżej terenu i mamy "grabie maszynowe" czy nie?
    Trawnik jednoroczny, więc za młody na wertykulację, ale dużo suchych części, filcu.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  3. #623
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Czy ktoś używał wertykulatora jako "grabi"? Ustawić głębokośc wertykulacji na "0" albo wręcz 5mm powyżej terenu i mamy "grabie maszynowe" czy nie?
    Te sprężynki właśnie tak działają i tak IMO powinny się nazywać. Nawet, jak opuścisz na maksa, to tylko lepiej wyczeszą.

  4. #624
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Pytając miałem na myśli ostrza, nie sprężynki. Tylko, ze usatwione bez zagłębienia.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	AD_MTD196-283-600_1.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	13,4 KB
ID:	453708

    Spręzynki byłoby lepsze jako grabie ale akurat mam do sąsiedzkiego pożyczenia takie z ostrzem.
    Pewnie wjadę i sprawdzę Zapytałem, bo moze ktoś zrobił identycznie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #625

    Domyślnie

    Faktycznie dajesz tak mało? Trochę powyżej 1kg na 100m2?

  6. #626
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210308_000126.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	85,1 KB
ID:	453817

    Jednak 2x wiecej - na małym op. są inne wartości
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #627

    Domyślnie

    Kiedy zaczynacie nawożenie trawników? Koniec marca?
    Zastanawiam się nad Yara Mila Hydrocomplex i Florovit Szybki Efekt
    Używał ktoś tych nawozów?
    Czytałem też o saletra amonowa ale nie wiem czy nie wypali trawy, mam duży kawałek i nie jestem w stanie go podlać. Chyba, że wymieszam z innym nawozem?
    Może ma ktoś też "Siewnik uniwersalny L GARDENA 12,5 L" Zastanawiam się na jakiej cyferce (szerokość otworów) sypać nawóz

  8. #628

    Domyślnie

    Nie znam się, ale sypię nawóz gdy trawa zaczyna swój wzrost. No i choć Elfir radzi wieloskładnikowy nawóz na wiosnę, to ja od 2 lat sypię na wiosenny start saletrę amonową i to nie mało, bo ok. 40 g/m2. Oj, piękny trawnik po tym się robi.

  9. #629
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Jaką saletrę sypać zależy od PH gleby . Saletrę amonową sypie się na gleby zasadowe a na gleby kwaśne saletry wapniowe.
    Po nawożeniu trzeba obowiązkowo obficie podlać bo inaczej się spali trawnik. Nawóz musi się rozpuścić. Sypać jak trawa zacznie rosnąć najlepiej po pierwszym koszeniu.

  10. #630
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał kanior91 Zobacz post
    Zastanawiam się nad Yara Mila Hydrocomplex i Florovit Szybki Efekt
    Yarę sypałem rok temu. W tym roku po analizie składu różnych nawozów i "zaczytywaniu się w tematyce w internecie" zakupiłem Szybki efekt, wydaje się dużo lepszy na wiosnę (więcej azotu, brak potasu).

    Cytat Napisał kanior91 Zobacz post
    Kiedy zaczynacie nawożenie trawników? Koniec marca?
    Także przychylam się do odpowiedzi:
    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Sypać jak trawa zacznie rosnąć najlepiej po pierwszym koszeniu.
    edit:
    "średnia" z czytania netu wychodzi, że:
    - Wiosna: N lub NP
    - Lato: NP lub NPK
    - Jesień PK
    Mikroelementy dorzucają do prawie każdego (no oprócz mono nawozów).
    Ostatnio edytowane przez giman ; 10-03-2021 o 20:47 Powód: średnia
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #631
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    fosfor stymuluje do zakwitania. A to w trawniku niepożądane.

    Dlatego wiosna NP
    Lato głownie N
    jesień PK (+ ewentualnie Ca+Mg)

  12. #632
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    fosfor stymuluje do zakwitania. A to w trawniku niepożądane.

    Dlatego wiosna NP
    Wydaje mi się jednak, że P to właśnie fosfor...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #633
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    trawa zupełnie bez fosforu rosnąć nie będzie. Dlatego wiosną trzeba go dać.
    Natomiast latem, kiedy właśnie jest ryzyko zakwitania, ograniczyć.

  14. #634
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Mam pytania związane z trawnikiem. W jednym miejscu po każdych większych opadach mam taką sytuację jak na zdjęciu. Mam wrażenie, że wraz z woda napływają tez nasiona chwastów i traw z okolicznych pól, i dlatego trawa w tym miejscu wyglada gorzej.

    Jest sens z tym walczyć ?



    Trawnik po drugiej stronie wygląda gorzej, czy wiecie co to za rośliny i jak je usunąć ( oprysk ) ? Czy dobrze myślę, że to rozsiała się trawa ozdobna ? Na razie posmarowałem największe Roundup Żel, mam nadzieje że trawnikowi nie zaszkodzę.

    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  15. #635

    Domyślnie

    Nie wiem co masz głębiej, ale mi znajomy polecił zrobić kolumny żwirowe w takich miejscach. Wycinasz trawę, wiercisz wiertnicą jak najgłębiej do przepuszczalnej warstwy (u mnie piach), wypełniasz żwirem i wkładasz trawę z powrotem. W ten sposób udało mi się pozbyć wody z jednego miejsca na trawie.

  16. #636
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Nie wiem co masz głębiej, ale mi znajomy polecił zrobić kolumny żwirowe w takich miejscach. Wycinasz trawę, wiercisz wiertnicą jak najgłębiej do przepuszczalnej warstwy (u mnie piach), wypełniasz żwirem i wkładasz trawę z powrotem. W ten sposób udało mi się pozbyć wody z jednego miejsca na trawie.
    Dziękuje za radę, woda na szczęście nie stoi długo i pojawia się tylko po większych opadach. U mnie na całej działce jest glina, a na górze piach ( pozostałość z czasów budowy ). Jak się wkurzę to przy kostce i w tym miejscu wysypię gruby kamień ozdobny.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  17. #637
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    trawa wygląda źle bo nie toleruje stagnującej wody i gnije

  18. #638
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Zenio1719

    Zarejestrowany
    Jul 2021
    Skąd
    Nowy Sacz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,

    Mój trawnik 1500 m2 z racji tego że jest na terenie łatwo przypuszczającym wode wyglądał marnie, miałem mnóstwo chwastów koniczyny itp itd.

    Dwa tygodnie temu opryskałem trawnik Starane 333, następnie wykonałem system nawadniający, później to zeschnięciu chwastów zrobiłem aeracje trawnika, zrobiłem dosiewke wraz z nawozem startowym. Wszystko to przysypałem warstwa kompostu która rozgrabiłem grabiami po całej działce.

    Moje pytanie teraz jak powinienem ustawić w początkowej fazie wzrostu dosiewki system nawadniający aby było to jak najbardziej efektywne? Podlewam do tej wieczorem po 10 min każdą sekcje oraz nad ranem po 15 min wszystko. Czy powinienem podlewać jeszcze w trakcie dnia tak, aby była wilgoć całą dobę? Jeśli tak to ile i o jakich godzinach? Z góry dziękuję.

Strona 32 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony