dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 26
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 520
  1. #21

    Domyślnie

    dlaczego jak ktos wyzej napisal nie mozna zmiekczyc wody do "0"?
    Michał z Łodzi

  2. #22

    Domyślnie

    Można. Technicznie możliwe i prawo nie zabrania
    Tylko pozbawione sensu (jeśli chodzi o wodę pitną).
    Zacytuj wypowiedź tego "kogoś wyżej" a w drugiej części zdania pewnie znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.

  3. #23

    Domyślnie

    ja mam twardosc 0 i nie mam slonej wody
    Michał z Łodzi

  4. #24

    Domyślnie

    Wytłumaczcie mi jak to jest z tym odżelaziaczami kompaktowymi, bo już nic nie rozumiem.
    Mam pompę głębinową i zbiornik hydroforowy wiszący ok. 50 litrów z poduszką powietrzną w środku.
    Jedna firma oferuje mi kompletny zestaw z odżelaziaczem i zmiękczaczem kompaktowym oraz zbiornikiem na sól i nadmanganian potasu. I twierdzi, że wszystko będzie ok, a druga zaleca postawić taki duży zbiornik o poj. ok. 200 litrów i w ten sposób napowietrzać wodę. Acha jeszcze pompa głębinowa musi mieć wydajność ok. 5 m3 na godzinę do płukania tego złoża.
    Myślałem, że posiadając taki jak ja zbiornik hydroforowy i odżelaziacz kompaktowy pozbędę się żelaza.
    Jak to w końcu jest. Może ktoś napisze jakie urządzenia trzeba posiadać, aby uzdatnić wodę?

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał VIP Jacek
    Jedna firma oferuje mi kompletny zestaw z odżelaziaczem i zmiękczaczem kompaktowym oraz zbiornikiem na sól i nadmanganian potasu. I twierdzi, że wszystko będzie ok, a druga zaleca postawić taki duży zbiornik o poj. ok. 200 litrów i w ten sposób napowietrzać wodę. Acha jeszcze pompa głębinowa musi mieć wydajność ok. 5 m3 na godzinę do płukania tego złoża.
    Myślałem, że posiadając taki jak ja zbiornik hydroforowy i odżelaziacz kompaktowy pozbędę się żelaza.
    Jak to w końcu jest. Może ktoś napisze jakie urządzenia trzeba posiadać, aby uzdatnić wodę?
    Odpowiedzi są już podane powyżej. Przynajmniej na większość pytań.
    Są różne systemy odżelaziania. Domyślam się, że ci od hydrofora 200 l proponują system z napowietrzaniem. To dobry system i tani w eksploatacji ale odpowiedź na pytanie "Co lepsze?" przekracza moje kompetencje. Są różne parametry do oceny i to niestety Twoje zadanie wybrać lepszy. Np. zajmowana powierzchnia: jakbym miał u siebie w pomieszczeniu gospodarczym wydzielić kolejne 1,5 m2 na odżelazianie przez napowietrzanie to bym się mocno drapał w głowę... itd.
    Natomiast ta uwaga o konieczności płukania 5 m3/godz. mnie zastanawia. Po co tak intensywnie? Na pewno w eksploatowanym przeze mnie odżelaziaczu ze złożem kwarcowo-dolomitowym nie potrzeba aż tak intensywnego strumienia.

  6. #26

    Domyślnie

    myciek, czyli odżelaziacz kompaktowy będzie także dobrym rozwiązaniem i poradzi sobie z żelazem? Nie muszę więc zmieniać zbiornika hydroforowego na ten 200 litrowy. U siebie tez masz zestaw kompaktowy?
    Możesz dać namiary na firmę u której kupowałeś swoje filtry?

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał VIP Jacek
    myciek, czyli odżelaziacz kompaktowy będzie także dobrym rozwiązaniem i poradzi sobie z żelazem? Nie muszę więc zmieniać zbiornika hydroforowego na ten 200 litrowy. U siebie tez masz zestaw kompaktowy?
    Możesz dać namiary na firmę u której kupowałeś swoje filtry?
    To nie tak. U mnie w domu (a raczej w mojej studni) jest bardzo mało żelaza więc oczywiście nie mam odżelaziacza. Odżelaziacz napowietrzający (napowietrzanie, filtracja przez złoże kwarcowo-dolomitowe + zbiornik 300 l ) stosuję w pracy (choć nie do uzdatniania wody pitnej) i sprawuje się dobrze (aqvasystem.com.pl).
    O skuteczności konkretnego odżelaziacza kompaktowego niestety nic nie mogę powiedzieć z powodu braku doświadczenia. Może jednak ktoś z forumowiczów takiego używa? W Twoim przypadku to będzie dziesięciokrotne zmniejszenie zawartości żelaza.

  8. #28

    Domyślnie

    Co to jest aspirator inżektorowy i jak on działa?
    Czy stosuje się go przy odżelaziaczu kompaktowym regenerowanym KMnO4 ?
    Niektóre firmy zalecają jego montaż przed hydroforem.

  9. #29

    Domyślnie

    VIP Jacek,
    aspirator (inaczej napowietrzacz), to urządzenie, które zasysa powietrze. Działa na zasadzie zwężki Venturi'ego. Stosuje się przeważnie przed zbirnikami hydroforowymi bezprzeponowymi (starego typu).
    W twiom przypadku (masz zbiornik przeponowy) polecam rozwiązanie:
    - odzelaziacz ze złożem regenerowanym nadmanganianem potasu (np. złoże "greensand")
    - zmiękczacz (proponowałbym zmiękczenie wody do ok 1/3, czyli z 18 do np. 6 stopni niemieckich)
    Te dwa urządzenia powinny zdjąć żelazo i mangan oraz zmniejszyć twardość wody. Koszt urządzeń to ok. 6000 zł.
    Niestety z obydwu filtrów ścieki powinno odprowadzać się do szamba i musisz liczyć się z tym, że przy normalnym użytkowaniu wody będziesz miał ich 1 -2 m3 / miesiąc.
    Policz sam, czy opłaca Ci się wymieniać zbiornik hydroforowy na zwykły ocynkowany (np. 300 l, koszt ok. 600 zł), do tego aspirator (ok. 250 zł) i zastosować odżelaziacz ze złożem, które nie wymaga regeneracji nadmanganianem. Ścieki będziesz mógł "wyrzucać" na ogródek lub do osobnej studzienki odpływowej ( dochodzi koszt jej wykonania, wystarczą dwa wkopane kręgi).
    Oszczędzisz 0,5 - 1 m3 ścieków.

    Poniżej strony z przykładowymi obrazkami.
    aspirator:
    http://www.mazzei.net/Photos/injecto..._group_big.jpg
    odżelaziacz (nie ma czegoś takiego jak odżelaziacz kompaktowy):
    http://www.samorzad.com/img/odzelaziacze.jpg
    zmiękczacz (kompaktowy):
    www.muratordom.pl/images/stare/odzelaziacz1.jpg

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wbrat
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    1.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    88

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop
    - odzelaziacz ze złożem regenerowanym nadmanganianem potasu (np. złoże "greensand")
    Ja mam coś takiego, ale narazie zbyt krótko, żeby coś więcej napisać o skuteczności. Na pewno mogę zauważyć, że:

    zalety:
    - dzięki temu, że nie potrzebny ogromny zbiornik, zajmuje niewiele miejsca (u mnie to była główna przyczyna zastosowania)

    wady:
    - płukanie nadmanganianem - jest głośne, trwa ok. godzinę i ścieki trzeba wrzucać do szamba, bo inaczej roślinki w ogródku wyginą...

    Cenowo porównywalny z rozwiązaniem "tradycyjnym", mimo zastosowania głowicy sterowanej elektronicznie.

  11. #31

    Domyślnie

    free_shop dzięki za poradę

    Zdecydowałem, że wybiorę filtr ze złożem naturalnym, kwarcowo-dolomitowym tej firmy, które nie wymaga regeneracji nadmanganianem potasu.
    Zaproponowano mi filtr odżelaziający o symbolu GA.011.

    Dzisiaj dzwoniłem do nich i dowiedziałem się, że jeśli posiadam zbiornik przeponowy o pojemności min. 80 litrów (mam 100 litrów), to filtr ten wraz z napowietrzaczem będzie z powodzeniem chodził.
    Z tego co widać na stronie to firma posiada spore referencje i wie co robi.
    Filtr jest na złożu naturalnym, bez chemii i można popłuczyny wylewać do ogródka.
    Co o tym sądzisz?

  12. #32

    Domyślnie

    Widziałem takie filtry.
    Dzięki za pytanie (teraz sobie pojadę po konkurencji )
    w cudzysłowiu cytaty z www
    Opis na stronie internetowej jest jakby chcieli sprzedawać filtry ludziom z branży. "Złoże filtracyjne to naturalna, 4-warstwowa kompozycja kwarcowo-dolomitowa" , to poprostu 3 warstwy piasku o różnej granulacji oraz warstwa dolomitu. Dolomit to naturalny minerał, który składa się ze związków wapnia i magnezu. Rozpuszczając się podwyższa pH wody, dzięki czemu mangan jest łatwiej usuwany przez filtr.

    Jest jedno ale:
    "Złoża nie wymienia się", to prawda, ale ponieważ dolomit się rozpuszcza, należy go uzupełniać (średnio raz w roku).
    Drugie ale:
    Dolomit rozpuszcza się przy niskich pH wody (najlepiej poniżej 7, u Ciebie jest 7,33), oraz podwyższa twardość.
    Trzecie ale:
    Dolomit rozpuszczając się podwyższa twardoś, ktora u Ciebie jest już i tak wysoka, obawiam się, że to może nie zadziałać (może się mylę).

    Filtry GA są płukane ręcznie, musisz poświęcić te "srednio raz w miesiącu 10 minut". Niestety niektóre zawory kulowe (patrz zdjęcie na www) są umieszczone na wysokości łydek. NIe wiem, czy to brak dobrej woli przy montażu, czy poprostu nieznajomość ergonomii.

    A teraz plusy.
    Ponieważ płukanie wykonuje się ręcznie, a ścieki z filtra odprowadzane są przeważnie wężem ogrodowym, nawet w zimie możesz otworzyć okno na 10 minut i wyrzucać wodę na ogródek.
    Nie wiem jak i dlaczego, ale takie filtry działają u wielu klientów, którzy są zadowoleni.

    Moja rada:
    Jeżeli cena filtra jest do przyjęcia - to bierz.
    Przed zakupem daj pełną analizę wody (nie wystarczy tylko żelazo, mangan i pH, jezeli coś będzie nie tak, każda firma się wymiga - ja mogę zwalić winę np. na amoniak na utlenialność...). Poproś aby technologię tzn. filtry, dobrali do jakości wody.
    Ja działam w ten sposób: Klientowi mówię, że dobrą wodę będzie miał za 5000 zł, za 2000 zł mogę poprawić jakość o 50%, usunę to i to, a z tym i tym zostaną problemy. Jeżeli gwarancję usunięcia danych substancji będziesz miał na piśmie to zawsze możesz powołać się na gwarancję i wzywać serwis.
    Ja parę razy byłem zmuszony do wymiany filtrów u Klientów, bo coś nie działało.
    Straciłem trochę forsy ale nabyłem doświadczenia .

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop
    Widziałem takie filtry.
    Dzięki za pytanie (teraz sobie pojadę po konkurencji )
    ...
    Nie wiem jak i dlaczego, ale takie filtry działają u wielu klientów, którzy są zadowoleni.
    ... ale co sobie pojechałem po konkurencji to moje

  14. #34

    Domyślnie

    myciek,
    muszę się jakoś odstresować po pracy

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop
    myciek,
    muszę się jakoś odstresować po pracy
    No przecież ja też!
    (choć w innej branży, oczywiście)

  16. #36

    Domyślnie

    Panowie ja z branży nie jestem, dopiero poznaję tajniki filtracji wody.
    Od was jako specjalistów oczekuję szczerej porady i myślę, że taką otrzymuję. Szukam dla siebie jak najodpowiedniejszego filtra. Niemniej dzięki za wszystkie sugestie.

    free_shop napisał:
    "Złoża nie wymienia się", to prawda, ale ponieważ dolomit się rozpuszcza, należy go uzupełniać (średnio raz w roku).
    czy jest to jakiś problem i dużo z tym roboty?
    Dolomit rozpuszcza się przy niskich pH wody (najlepiej poniżej 7, u Ciebie jest 7,33), oraz podwyższa twardość.
    to będę miał jeszcze bardziej twardą wodę? Czyli co jeszcze zmiękczacz?
    Dolomit rozpuszczając się podwyższa twardoś, ktora u Ciebie jest już i tak wysoka, obawiam się, że to może nie zadziałać (może się mylę).
    ale co może nie zadziałać? Nie bardzo rozumiem?

    Cena filtra jest do przełknięcia.
    Analizę wody oczywiście wysłałem i sądzę, że filtr dobrano w oparciu o moje wyniki wody. Także mając badania wody dobrali mi odpowiedni filtr ze wszystkimi tego skutkami. Jeszcze zadzwonię do nich i porozmawiam o tym i tych wszystkich minusach co piszesz.

  17. #37

    Domyślnie

    VIP Jacek czy zdecydowałeś się na odżelaziacz GA
    też o nim poważnie myślę i chętnie poznam Twoją opinię nt tego urządzenia
    pozdrawiam

  18. #38

    Domyślnie

    jeszcze nie kupiłem, ale się zdecydowałem. To tylko kwestia czasu.

  19. #39

    Domyślnie

    Witam

    Od roku używam Tapworks NSC 25 ED wraz z filtrem wstępnym, mechanicznym...
    Sprawuję się bardzo dobrze, serwisant zagwarantował mi usunięcie żelaza i manganu z jednoczesnym zmiękczeniem wody i tak się stało, podobnie jak u kilku sąsiadów (ten sam instalator) tam też to pracuje od prawie dwóch lat z doskonałym efektem

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Paweł297
    Witam

    Od roku używam Tapworks NSC 25 ED wraz z filtrem wstępnym, mechanicznym...
    Sprawuję się bardzo dobrze,
    ile miałeś żelaza i manganu przed uzdatnianiem?
    ja zrobiłem badania i norma jest 20 krotnie przekroczona
    żelazo - 4,4 mg/dm3
    mangan 1 mg
    odczyn 7,0

    reszta w normie

    czy ma sens uzdatnianie takiej wody?
    wstępne ofery to układy dwustoponiowe odżelaziacz + odmanganiacz
    koszt ok 6.000 zł

Strona 2 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony