dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 42
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Tylko po co ten 5x ?
    W jednym kablu na wspólnym kablu 5-żyłowym i wspólnym neutralnym (niebieskim) prowadzę 3 kable zasilające:
    jeden do zasilania bramy (powiedzmy brązowy)
    drugi do oświetlenia bramy i podjazdu (powiedzmy czarny)
    trzeci do podświetlenia numeru domu (powiedzmy szary)
    Żeby nie ciągnąć osobno 3 kabli 3-żyłowych. Wprawdzie wtedy jeden do bramy musiałby być 2,5 mm², a pozostałe dwa 1,5 mm². Ale chyba lepiej już dać jeden kabel 5-żyłowy, mimo że te dwa pozostałe będą przewymiarowane.

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Do oświetlenia kabel 3x1,5, ale numer domu to chyba na elewacji, nie ogrodzeniu ?
    Wg przepisów, jeśli dom w jakiejś tam odległości to numer musi być również na ogrodzeniu. Dom jest w głębi (za narożnikiem innego domu) niewidoczny od razu z ulicy, a nie chcę aby kurier błądził.

  2. #22

    Domyślnie

    Tylko jest jedno ale - w takim przypadku należy dać zabezpieczenie zespolone, a nie wiem, jak kolega ma zamiar zasilić ten kabel (?)
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #23

    Domyślnie

    Nie wiem o co kolega pyta "jak zasilić?". Dam jeden bezpiecznik (nadprądowy i różnicowy) na wszystkie te 3 odbiorniki. Tylko wyłączniki osobne. Chodzi o to, że przewód neutralny jest wspólny?

  4. #24

    Domyślnie

    Chodziło mi o to, czy zasilanie do tego kabla 5x będzie 3-fazowe.
    Jeżeli tak, tracimy na funkcjonalności przy uszkodzeniu jednego obwodu na przykład.
    Po drugie, wstawianie RCD do urządzenia podłączonego na stałe jest złym pomysłem.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Chodziło mi o to, czy zasilanie do tego kabla 5x będzie 3-fazowe.
    Jeżeli tak, tracimy na funkcjonalności przy uszkodzeniu jednego obwodu na przykład.
    Po drugie, wstawianie RCD do urządzenia podłączonego na stałe jest złym pomysłem.
    Zasilanie będzie 1-fazowe. Przewód nie powinien się uszkodzić. Jeżeli przewód się uszkodzi, to rozkopię ziemię, rozkuję podjazd i położę nowy.

    Pytanie, czy nie można położyć kabla w jakiejś rurze kanalizacyjnej ze spadkiem (tzn. ew. woda z tego kabla spłynie na koniec rury) i na końcu rozsączanie wody?
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 05-02-2019 o 15:43

  6. #26

    Domyślnie

    Nie można. Istnieje możliwość i niebezpieczeństwo zamulenia tej rury.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Jeśli to ma być kamera lub wideodomofon to zamienić na FTP Kat 6 żelowany... przynajmniej ekran będzie porządny, a przy 20mb zamienił nawet na telekomunikacyjny żelowany XZTKMXPW 4x2x0,5.
    Numer domu załączany czujnikiem zmierzchowym z reguły jest na elewacji nad wejściem, ale skoro to 20mb od furtki.......
    Jeśli oświetlenie i numer będzie załączane włącznikami w domu to YKY 5x2,5 załatwi wszystko razem z bramą.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #28

    Domyślnie

    Jeszcze zaproponuj jakąś puszkę, rozetę lub tym podobne do rozdzielenia na poszczególne obwody. Najlepiej przybita do płotu
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    A napęd bramy raczej 2,5 mm2.
    A zapytam, jakie to moce mają te napędy bram, że trzeba aż 2,5 mm² ?


    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Numer domu załączany czujnikiem zmierzchowym z reguły jest na elewacji nad wejściem, ale skoro to 20mb od furtki.......
    20 metrów jest w linii prostej od narożnika domu do najbliższego słupka bramy, a trzeba jeszcze jakiś luz, gdzieś to przy ogrodzeniu zakończyć, gdzieś w domu wprowadzić, parę zagięć do góry - na dół i już się robi 30-40 metrów.

    Prawo geodezyjne i kartograficzne Art. 47b:
    4. W przypadku gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym umieszcza się również na ogrodzeniu.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 06-02-2019 o 17:41

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Wiem i dlatego też tabliczkę robisz na ogrodzeniu. Możesz zrobić jeszcze jedną na domu...... nikt Ci tego nie zabroni ale po co dziurawić elewację. Ze względu na odległość i zakłócenia radzę zastanowić się nad kablem telefonicznym. Jeżeli domofon to typowy Cyfral będzie bezawaryjny, na dwie słuchawki to minimum 5 żył 0,5 ale dla tych 25m dał bym XzTKMXpw 5x2x0,8 dublując żyły. Zasilacz będzie w domu a elektromagnes musi jednak dostać co swoje.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #31

    Domyślnie

    Witam,
    A co zrobić w przypadku kiedy do domu nie zostały poprowadzone przewody? Brama dwuskrzydłowa z furtką ma być ok 20 m. od domu. ok. 10 m. od bramy jest słupek z bezpiecznikami (mój, nie dostawcy energii) od którego poprowadzę zasilanie, więc z bramą nie ma problemu. Gorzej z otwieraniem furtki. Mogę to zrobić bezprzewodowo, żeby to dobrze działało? Najlepiej, żeby to był wideodomofon z możliwością komunikacji i otwarcia furtki przez wifi.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ee0090 Zobacz post
    Gorzej z otwieraniem furtki. Mogę to zrobić bezprzewodowo, żeby to dobrze działało? Najlepiej, żeby to był wideodomofon z możliwością komunikacji i otwarcia furtki przez wifi.
    Klik Tanie, jakość dźwięku co najwyżej średnia - ale działa. Można podpiąć przez skrętkę z POE albo przez WiFi (potrzebne zasilanie 12V).

  13. #33

    Domyślnie

    Ale sterowanie tylko przez smartfona, a jest jakieś działąjące rozwiązanie, żeby połączyć bezprzewodowo wideodomofon przy furtce z monitorem zawieszonym w domu? Z możliwością otwarcia furtki/bramy z domu?

  14. #34

    Domyślnie

    Odgrzeję kotleta dla potwierdzenia. Na zewnątrz zostawili mi tylko kabel 3x2,5m2 i ten pójdzie do napędu bramy przesuwnej.
    2 metry od bramy ma być też furtka z elektrozaczepem i wideodomofonem.

    Jakie kable muszę jeszcze wypuścić z domu do miejsca furtki i wideodomofonu ?
    XZTKMXPW 4x2x0,5 z domu do wideodomofonu oraz 3x1,5m2 linka czy drut z domu do elektrozaczepu furtki? Oczywiście wszystkie w wersji do ziemi

    Nie jestem elektrykiem, więc sorry za złe nazewnictwo

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał riot Zobacz post
    Odgrzeję kotleta dla potwierdzenia. Na zewnątrz zostawili mi tylko kabel 3x2,5m2 i ten pójdzie do napędu bramy przesuwnej.
    2 metry od bramy ma być też furtka z elektrozaczepem i wideodomofonem.

    Jakie kable muszę jeszcze wypuścić z domu do miejsca furtki i wideodomofonu ?
    XZTKMXPW 4x2x0,5 z domu do wideodomofonu oraz 3x1,5m2 linka czy drut z domu do elektrozaczepu furtki? Oczywiście wszystkie w wersji do ziemi

    Nie jestem elektrykiem, więc sorry za złe nazewnictwo
    Ten 3x1,5 zbędny, chyba że chcesz jakieś oświetlenie w okolicach bramy. Do sterowania położył bym jakiś żelowy 0,75, niektóre wieodmofony przy większych odległościach i przekrojach 0,5 potrafią robić psikusy.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Ten 3x1,5 zbędny, chyba że chcesz jakieś oświetlenie w okolicach bramy. Do sterowania położył bym jakiś żelowy 0,75, niektóre wieodmofony przy większych odległościach i przekrojach 0,5 potrafią robić psikusy.
    Od domu do bramy mam 6 metrów. Czyli dać tylko ten XZTKMXPW 4x2x0,5 i tym podłączą wideodomofon i elektrozaczep furtki ?

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Tak, zapomniałeś. FTP w ziemi ?
    A napęd bramy raczej 2,5 mm2.

    Wszystko ma być dostosowane do ukłądania w ziemi, nie w peszlach (zgroza)
    Bzdury piszesz. Stosuje się rury osłonowe od domu do miejsca centralki do bramy . Są specjalne osłonowe wykorzystywane w telekomunikacji.
    już na swoim ale dobrze żyje się nie mając "na głowie" budowy

  18. #38

    Domyślnie

    dodi - bądź taki uprzejmy i podaj typ tych specjalnych, z łaski swojej.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #39

    Domyślnie

    A tak swoją drogą, to po co do bramy 2.5mm2 jak napędy mają silniki po kilkaset W?

  20. #40

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat.
    Otóż sytuacja wygląda jak na szkicu.
    Czy to jest właściwe okablowanie, żeby zapewnić sobie komfortową funkcjonalność sterowania bramą przesuwną oraz używania videodomofonu?
    Jakie urządzenia powinny się znajdować w tym przypadku w garażu? Jakaś centralka dla bramy przesuwnej? Centralka dla videodomofonu?
    PS. W przyszłości możliwe zintegrowanie z systemem Satel Integra.


Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony