dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Generator napędzany silnikiem parowym

    Myślę i rozważam różne warianty napędu generatora prądotwórczego o coraz to większej mocy (zacząłem od zasilania awaryjnego na wypadek braku prądu - ok. 2.5kW, teraz jestem na etapie 7...9kW, czyli ponad 60% całkowitego maksymalnego zapotrzebowania na energię elektryczną, które przewiduję dla mojego domku).
    Może być:
    - diesel - na olej opałowy (czy przepisy dopuszczają takie wykorzystanie opału?)
    - benzyniak - na holzgaz albo gaz miejski (lub płynny z butli)
    - maszyna parowa - na wodę i wszystko, co się pali
    - śmigiełko (wiatrak) - na wiatr
    - turbina lub koło wodne - na wodę "bieżącą"

    No właśnie: i na co jeszcze? Co może jeszcze "zakręcić" prądnicą?
    I czy pomysł z maszyną parową jest rzeczywiście całkiem bezsensowny (taki silnik parowy można łatwo dość zrobić z benzynowego dwusuwu - np. z silnika od Syrenki)?
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  2. #2

    Domyślnie

    Przepraszam za pytanie ale po co Ci takie zasilanie o tak dużej mocy ? Jeśli to ma być tylko rezerwa i będzie tak naprawdę pracowała tylko kilka kilkadziesiąt godzin w roku to kup benzyniaka takie agregaty są najtańsze zakup Diesla opłaca się gdy zamierzasz bardzo często z tego korzystać. A najtaniej to by chyba wyszło na gaz ziemny z sieci są takie agregaty ale raczej do tanich nie należą. Z syrenką sobie odpuść Ja ostatnio przerabiałem temat zasiania awaryjnego ale nie na tak szeroką skale.

    Co do opały to nie można go stosować do agregatów. Tylko do celów grzewczych np. ogrzewanie postojowe w ciężarówce.

  3. #3

    Domyślnie Re: Generator napędzany silnikiem parowym

    Cytat Napisał Bigbeat
    I czy pomysł z maszyną parową jest rzeczywiście całkiem bezsensowny (taki silnik parowy można łatwo dość zrobić z benzynowego dwusuwu - np. z silnika od Syrenki)?
    Fajne pomysły

    a co do silnika z Syrenki to jak ew. zamierzasz rozwiązać sprawę smarowania
    (pytam z ciekawości) bo bardzo szybko zajedziesz taki silniczek ....

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie Re: Generator napędzany silnikiem parowym

    Cytat Napisał Bigbeat

    No właśnie: i na co jeszcze? Co może jeszcze "zakręcić" prądnicą?
    chomik w kołowrotku
    kwestia ile (tych chomików) powinno być, no i problem z utrzymaniem stałej prędkości obrotowej

    ktoś jakiś czas temu pisał o turbinie parowej, poszukaj (m.dworek?)
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  5. #5

    Domyślnie

    I pamiętaj że w twoim kotle musisz wytwarzasz parę PRZEGRZANĄ w uproszczeniu sam garnek z gotującą wodą nie wystarczy. I do tej pary będziesz musiał dolać miksolu

  6. #6

    Domyślnie Re: Generator napędzany silnikiem parowym

    Cytat Napisał Barbossa
    Cytat Napisał Bigbeat

    No właśnie: i na co jeszcze? Co może jeszcze "zakręcić" prądnicą?
    chomik w kołowrotku
    kwestia ile (tych chomików) powinno być, no i problem z utrzymaniem stałej prędkości obrotowej
    Tem pomysł mi się podoba Moc takiego "agregatu" można by mierzyć np. w chomikach mechanicznych
    A co do utrzymania prędkości to myślę, że kwestia da się technicznie rozwiązać (przenośnik śrubowy do ziarenek, elektrozawór do wody, zaciemnienie pomieszczenia żeby nie widziały, że jest dzień i nie szły spać).
    Cytat Napisał Barbossa
    ktoś jakiś czas temu pisał o turbinie parowej, poszukaj (m.dworek?)
    Poszukam, dzięki.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał KosR
    Przepraszam za pytanie ale po co Ci takie zasilanie o tak dużej mocy ?
    Tak jak pisałem - zacząłem myśleć o awaryjnym, ale tak mi się to spodobało, że rozważam możliwość wypięcia się w ogóle na wszelkie elektrownie, ZE itp.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  8. #8

    Domyślnie Re: Generator napędzany silnikiem parowym

    Cytat Napisał slawek_wlkp
    Cytat Napisał Bigbeat
    I czy pomysł z maszyną parową jest rzeczywiście całkiem bezsensowny (taki silnik parowy można łatwo dość zrobić z benzynowego dwusuwu - np. z silnika od Syrenki)?
    Fajne pomysły

    a co do silnika z Syrenki to jak ew. zamierzasz rozwiązać sprawę smarowania
    (pytam z ciekawości) bo bardzo szybko zajedziesz taki silniczek ....
    Nie ukrywam, ze pomysł z silnikiem od syrenki nie jest mój - ktoś to już kiedyś zrobił. Oczywiście konieczna jest przede wszystkim przeróbka rozrządu (inne fazy), no i - jak piszesz - rozwiązanie sprawy smarowania. Nie znalazłem niestety informacji, ile czasu komuś ten silnik chodził - było tylko to, że na parze przegrzanej o temp. 130st.C (ciśnienia nie podano) osiągał ok. 40KM przy 3000 obr/min
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  9. #9

    Domyślnie

    Kogenerator chyba w takim razie odpada bo Ty chciałbyś wyjściowo uzyskać czysty prąd elektryczny. A to pudełko generuje kilka rodzajów energii: prąd elektryczny, ciepło zawarte w płynie chłodniczym i ciepło spalin z rury wydechowej.
    Pisał o tym na forum Adam (Adam_mk).
    pzdr.
    -romwis

  10. #10

    Domyślnie

    Adama_mk w temacie kogeneratora czytałem dokładnie - i nie ukrywam, że ten wątek był jedną z moich inspiracji.
    A co do silnika parowego - przecież skropliny mają dość wysoką temperaturę. trzeba zapodać to na wymiennik ciepła i CO, a nawet CWU jest.
    Oczywiście CWU tylko wtedy, kiedy to działa - myślę, że wodne bufory ciepła nie bardzo miały by tu sens.
    Ale - skoro miałbym się obrazić na ZE - to "cuś" działałoby prawie ciągle, więc CWU też by była (no, może po lekkim podgrzaniu).
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał KosR
    I pamiętaj że w twoim kotle musisz wytwarzasz parę PRZEGRZANĄ w uproszczeniu sam garnek z gotującą wodą nie wystarczy. I do tej pary będziesz musiał dolać miksolu
    O przegrzanej wiem, natomiast o miksolu cały czas myślę
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Witaj
    Najlogiczniejszy by był taki układ:
    MAŁY!!!kogenerator pracujący cały czas ze stałą mocą (mocą średnią potrzebną). WIELKI bufor ciepła i spory bufor akumulatorowy(elektryczny), Do tego przemysłowy UPS trójfazowy pędzony z tego akumulatora. Prostownik ładujący te akumulatory oleje niestałość częstotliwości, fazy czy napięcia. Akumulatory naładuje tym, co ma.
    Przy mocy rzędu 4-5kW, co nie jest trudne do wykonania i nawet nie zabija kosztem elementów, możesz "szarpnąć" i kilkanaście kW, jak zajdzie potrzeba.
    Najtaniej to napędzić gazem miejskim z rury.CNG. Najoszczędniej by było (w sensie kosztu utrzymania). Można by też pomyśleć o dizelku palonym na surowy olej jadalny tanio dostępny w hurcie.
    Wolno czy nie wolno!
    Miej to w ... laboratorium!!!
    Zgłoś wynalazek w testach. Urządzenie doświadczalne.
    NIE PRZEKRACZAJ 20KW!! Bo wyjdziesz poza "zabawkę politechniczną" i zaczną się schody!
    Jak będziesz upierdliwiec i wrednial namolny, to możesz zwolnienie z jakiego gruntowego podatku wylatać. Na cele badawcze!
    Masz cały czas i światło i ciepło za malutką cenę. Zysk na kogeneracji sięga i 48%. Warto!
    Nagrzebać się jednak trzeba , no i "łatkę" Ci tu zaraz przyszyją!

    Można by o dobrej czadnicy pomyśleć.
    Parę bym odpuścił. Trudna jest i nie dla bab. (przepraszam panie!). Będziesz uwiązany jak pan pies do tego kotła. Konieczne ciśnienia i temperatury spore....
    Wymagania materiałowe też spore, a to znaczy drogie...
    Można, oczywiście! Ale to już bardzo duże wyzwanie...

    Pozdrawiam Adam M.

  13. #13

    Domyślnie

    Silnik spalinowy ma małą sprawność,bo większość energii to ciepło .
    Dlatego sugerowałbym napęd silnikiem chłodzonym wodą i włączenie w obieg CO (n.p. przez wymiennik).Energia elektryczna byłaby tutaj dodatkiem.
    Gorzej w lecie,no i ten hałas....
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Wymiennik zbędny. Po co?
    A hałas? Można stać przy odpalonym samochodziku i wcale nie wiedzieć, że silnik działa.
    Większość energii to ciepło. Fakt. Ale jak jest duży bufor to kogenerator może być mały i tani. Na "średni pobór"
    Adam M.

  15. #15

    Domyślnie Re: Generator napędzany silnikiem parowym

    Cytat Napisał Bigbeat
    ...ze pomysł z silnikiem od syrenki nie jest mój - ktoś to już kiedyś zrobił. Oczywiście konieczna jest przede wszystkim przeróbka rozrządu ...
    a to tam był rozrząd? chyba nierząd?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bigbeat
    Cytat Napisał KosR
    I pamiętaj że w twoim kotle musisz wytwarzasz parę PRZEGRZANĄ w uproszczeniu sam garnek z gotującą wodą nie wystarczy. I do tej pary będziesz musiał dolać miksolu
    O przegrzanej wiem, natomiast o miksolu cały czas myślę
    Czy wy wiecie co to jest "para przegrzana" ? To para o temp. od 450 do 550 *C i ciśnieniu 300 atmosfer, i jest gazem całkowicie bezbarwnym a nie białym jak zwykła para. Jest wykorzystywana w technologii produkcji prądu w elektrowniach. Para o tem. ok 130 *C to jest zwykła para.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Można stać przy odpalonym samochodziku i wcale nie wiedzieć, że silnik działa.
    no z syrenka to raczej ciężko - spalanie w wylocie tez sie tam zdarza a to juz ciezko stłumic- chyba że pod ziemią

  18. #18

    Domyślnie Re: Generator napędzany silnikiem parowym

    Cytat Napisał Cpt_Q
    Cytat Napisał Bigbeat
    ...ze pomysł z silnikiem od syrenki nie jest mój - ktoś to już kiedyś zrobił. Oczywiście konieczna jest przede wszystkim przeróbka rozrządu ...
    a to tam był rozrząd? chyba nierząd?
    No tak - zagalopowałem się
    Nie było zaworów -> nie było rozrządu.
    Racja. A wiec tym mniej do przerabiania - chyba, że trzeba by podcinać dolne krawędzie tłoków, żeby zmienić fazy otwierania/zamykania dopływu pary.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Witaj
    Najlogiczniejszy by był taki układ:
    MAŁY!!!kogenerator pracujący cały czas ze stałą mocą (mocą średnią potrzebną). WIELKI bufor ciepła i spory bufor akumulatorowy(elektryczny),
    No i tutaj jest szkopuł: rzeczywiście zastosowanie bufora pozwoli na użycie małego generatora, obliczonego na moc średnią + straty.
    Co do bufora elektrycznego (akumulatory) to nie ma problemu, z falownikiem także.
    Natomiast, sorry adam_mk, nie jestem specjalnym zwolennikiem buforów ciepła - z tej prostej przyczyny, że żeby miały odpowiednią pojemność cieplną muszą być duuuuuuże fizycznie. Po prostu ciepło właściwe wody (która jest najtańszym "wypełniaczem" takiego byfora) jest takie, jakie jest, i tej wody trzeba sporo.
    Zakładając cykl "całkowania" takiego bufora na 12h, uzyskanie 7kW mocy wymaga zmagazynowania ponad 300MJ energii, co przy zmianie temperatury wody od 90 st.C do 40 st.C (czyli o 50 st.C) wymaga objętości bufora w granicach 1.5m3 (jeśli się nie rypnąłem w obliczeniach) - a to już nie mało. Nie bardzo mam gdzie to postawić wewnątrz domu, a na zewnątrz odpada raczej ze względu na kłopoty z izolacją.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał lee28
    Cytat Napisał Bigbeat
    Cytat Napisał KosR
    I pamiętaj że w twoim kotle musisz wytwarzasz parę PRZEGRZANĄ w uproszczeniu sam garnek z gotującą wodą nie wystarczy. I do tej pary będziesz musiał dolać miksolu
    O przegrzanej wiem, natomiast o miksolu cały czas myślę
    Czy wy wiecie co to jest "para przegrzana" ? To para o temp. od 450 do 550 *C i ciśnieniu 300 atmosfer, i jest gazem całkowicie bezbarwnym a nie białym jak zwykła para. Jest wykorzystywana w technologii produkcji prądu w elektrowniach. Para o tem. ok 130 *C to jest zwykła para.
    Masz rację, sorry za nieścisłość
    Przytoczyłem to, co przeczytałem, nie weryfikując tego specjalnie - i tak traktuję to raczej jako ciekawostkę.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony