dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 44

Temat: Odgrom

  1. #21

    Domyślnie

    Hmmm? Ale ta neutralizacja polega na wyładowaniu (czyli likwidacji różnicy potencjałów). Jeżeli jest odgrom, to większość ładunku pójdzie po instalacji odgromowej. Jeżeli nie - to w domu tam, gdzie mniejszy opór (sieć elektryczna, zbrojenie w murach itp.)

    Grzegorz
    PS. nie wiem, czy będę robił odgrom - ale żona się boi. A wiecie, co może żona...

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anonymous
    Poczytaj sobie trochę, a dopiero potem używaj zwrotu "bzdura".
    Polecam książkę o odgromach firmy Dehn.
    Właśnie drogi Gościu poczytaj sobie trochę literatury tylko poczytaj sobie ze zrozumieniem co dokładnie tam piszą i o co chodzi. Proponuję rozpoczęcie lektóry od podręczników TWN (technika wysokich napięć) potem norm a potem oczywiście możesz poczytać sobie materiały sponsorowane różnych firm. Myślę, że jak zapoznasz się z tymi zagadnieniami to będziesz miał identyczny pogląd jak ja na to co zapisałem w mojej poprzedniej wypowiedzi.
    Pozdrawiam

  3. #23

    Domyślnie

    Co sądzicie o tym by zbrojenie stropu monolitycznego połączyć z odgromówką ?

  4. #24
    Guest

    Domyślnie

    fundamentów jak najbardziej, ale stropu ???

    CZ.

  5. #25

    Domyślnie

    A czy ktoś ma zamontowany / zamierza zamontować system odgromowy dla domów jednorodzinnych Galmar GalActive (www.galmar.pl)? Jaka jest jego skuteczność i czy warto go zastosować? Będę wdzięczany za info.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patos
    Co sądzicie o tym by zbrojenie stropu monolitycznego połączyć z odgromówką ?
    Chodzi o to że mam odgromówkę fundamentową ale podłączenie zbrojenia stropu 1 piętra by było jako klatka Faradaya dla parteru

  7. #27

    Domyślnie

    Przyłączenie zbrojenia stropu do instalacji piorunochronnej nie jest błędem, ale i nie wnosi zalet.
    Jesli chodzi o klatke Faraday'a, to jest to zaledwie "daszek Faraday'a",
    który być może nieco ochroni urządzenia elektroniczne na parterze przed uszkodzeniem.
    Znane są przypadki uszkodzeń aparatów całkowicie odłączonych od sieci (były schowane w szafie) w czasie bezpośredniego uderzenia pioruna w dom z instalacją piorunochronną.

  8. #28
    Guest

    Domyślnie

    Na dachu trzeba ustawić TEŚCIOWĄ - piorun w pioruna nie trafi !!!

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał radex
    A czy ktoś ma zamontowany / zamierza zamontować system odgromowy dla domów jednorodzinnych Galmar GalActive (www.galmar.pl)? Jaka jest jego skuteczność i czy warto go zastosować? Będę wdzięczany za info.
    Radex, czy zamontowałeś odgromnik aktywny GalActive? Jeżeli tak to podziel się doświadczeniami.

  10. #30

    Domyślnie

    Hmmm..nam elektryk oszacował koszt inst. odgromowej na 3 tys.zł.(pomijając uziomy, które juz sa)...
    Przesadził?
    Jasmine

  11. #31

    Domyślnie

    witam
    Póki co to w naszym kraju w obrębie polskich granic obowiązują polskie przepisy i normy a one takich "idealnych na wszystko" rozwiązań nie dopuszczają. Sprawy instalacji odgromowej regulują normy
    przywołane w załączniku do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 kwietnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. 2004 r, poz. 1156) do obowiązkowego stosowania a są to:
    - PN-IEC 60364-4-443:1999
    - PN-86/E-05003.01
    - PN-89/E-05003.03
    - PN-92/E-05003.04
    - PN-IEC 61024-1:2001
    - PN-IEC 61024-1-2:2002
    - PN-IEC 61312-1:2001
    - PN-IEC/TS 61312_2:2003
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał radex
    A czy ktoś ma zamontowany / zamierza zamontować system odgromowy dla domów jednorodzinnych Galmar GalActive (www.galmar.pl)? Jaka jest jego skuteczność i czy warto go zastosować? Będę wdzięczany za info.
    tutaj;
    http://ise.pl/forum/viewtopic.php?t=7694
    jest omawiany temat skuteczności aktywnych instalacji odgromowych.

    i niestey można się domyślać, że są nieskuteczne
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  13. #33

    Domyślnie

    Aktywna ochrona odgromowa jest nie tylko aktywna, ale nawet radioaktywna (zawiera element radioaktywny).
    Wymaga okresowej (co rok) kontroli, której nie można wykonać samemu.
    Zatem dla domków jednorodzinnych - nieprzydatna, pomijając jej wątpliwą skuteczność.

  14. #34

    Domyślnie

    Mam pytanko co do instalacji odgromowej:
    Czy bednaka musi byc wkopana w ziemię do okoła całego domu czy wystarczy przy każdym pionie wbić w ziemię odpowiednio długie i grube pręty uziemiające (jeżeli tak to jak grube i jak głęboko) jeżeli jednak musi to być opaska z bednarki to na jakiej głębokości powinna być ona wkopana.
    Pozdrawiam
    Lucky-Bydgoszcz

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał juras
    raxal, a zastanów się najpierw, czy wogóle jest ogrom potrzebny. Koledzy z pracy (pracuję w zakładzie energ.), którzy widzieli, jak usytułowany jest mój dom i którzy znają się na tej materii powidzieli, że nie potrzebnie ściągnąłbym na siebie kłopoty. Jakieś 30m dalej stoi słup 10m nad ziemią (chata ma 8,25m). Są po za tym w okolicach wysokie drzewa. Jeżeli ma gdzieś piorun walić to właśnie w wyższe obiekty. Inny kolega, który chciał mimo wszystko się zabezpieczyć przy każdej burzy trzęsię portkami, bo nigdy nie było tak dużo wyładowań w okolice domu, jak po zrobieniu odgromnika. Popatrz dookoła i popytaj speców, może nie ma potrzeby tego robić, no chyba, że w projekcie karzą, bo takie są wymogi.
    Troszkę byś się zdziwił, gdzie potrafi uderzyć piorun (w pobliżu domu sosny ponad 30 metrowe, wokól nich domek- altanka, posadowiony w zagłębieniu, sosny na wzniesieniach ) zgadnij w co uderzył piorun ? osobiście nie radzę na tym oszczędzać...

  17. #37

    Domyślnie

    Wielka szkoda, że wśród 99% społeczeństwa nadal funkcjonuje zabobon, że piorun uderzerza tylko w wysokie obiekty a piorunochron na dachu ściąga pioruny...
    Niektórzy nawet boją się siedzieć w domu z piorunochronem w czasie burzy!
    I czego się boją? Przecież mają piorunochron!
    Bać można się jak go nie ma.

    Grzegorz2:
    PS. nie wiem, czy będę robił odgrom - ale żona się boi. A wiecie, co może żona...
    Ciekawe czego się boi... Bo nie ma czego.



    Juras:
    raxal, a zastanów się najpierw, czy wogóle jest ogrom potrzebny. Koledzy z pracy (pracuję w zakładzie energ.), którzy widzieli, jak usytułowany jest mój dom i którzy znają się na tej materii powidzieli, że nie potrzebnie ściągnąłbym na siebie kłopoty. Jakieś 30m dalej stoi słup 10m nad ziemią (chata ma 8,25m). Są po za tym w okolicach wysokie drzewa. Jeżeli ma gdzieś piorun walić to właśnie w wyższe obiekty. Inny kolega, który chciał mimo wszystko się zabezpieczyć przy każdej burzy trzęsię portkami, bo nigdy nie było tak dużo wyładowań w okolice domu, jak po zrobieniu odgromnika. Popatrz dookoła i popytaj speców, może nie ma potrzeby tego robić, no chyba, że w projekcie karzą, bo takie są wymogi.
    Gdyby słup stał 5 metrów od domu nie trzeba by było robić instalacji odgromowej. Stoi 30 metrów od domu - można go uważać za odległy, inny świat nie mający żadnego związku z twoim.

    Piorun wali w wyższe obiekty? Hmmmm. Razem z masztem mój dom ma około 10 metrów. 5 metrów dalej stoi świerk 20-metrowy. W sierpniu piorun uderzył w drzewko 5 metrów od domu koło ulicy. Drzewko miało z 1.5 metra. Wiem, sam widziałem to przez okno. Prawdę mówiąc blask w oczach pozostaje na pare minut.

    Co do tego, że niby po założeniu piorunochronu w okolicy częściej pioruny walą to powiem Ci, że umnie też częściej walą. A piorunochronu nie mam. Choć na wiosnę już będzie.
    Powiem więcej - wszyscy w Polsce to zauważyli, bo to nie ma związku z czyimś tam piorunochronem, tylko z tym, że klimat się ociepla i burze po prostu są silniejsze i z wielokrotnie większą liczbą wyładowań niż kiedyś.
    I to raczej powinno zdopingować do założenia piorunochronu.

    Dlatego jeszcze raz powtarzam - obalajmy zabobony! Piorunochron nie ściąga na siłę piorua, on go tylko odprowadza do ziemi jak już uderzy! Pioruny wcale nie walą tylko w najwyższe drzewa! One walą WSZĘDZIE.

    PS: W dom brata uderzył piorun. Był piorunochron - nic się nie stało. Tylko huk. Spalił się bezpiecznik w kotle i tylko tyle.

    Jeśli chodzi o uszkodzenia od odległych wyładowań (pole magnetyczne) to ważna jest odpowiednia koordynacja i układanie instalacji w domu. Żadnych dużych petli między instalacjami - w nich indukuje się napięcie. Instalacje powinny być paradoksalnie jak najbliżej siebie (tylko niewielkie odstępy elektryycznych od niskonapięciowych).
    Koniecznie połączenia wyrównawcze. Teleinnformatyka ekranowana, ekrany z obu stron uziemione.

  18. #38

    Domyślnie

    Czy mozna samemu wykonać instalacje odgromową budymnku?
    agamon

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał agamon
    Czy mozna samemu wykonać instalacje odgromową budymnku?
    jak się wie jak, to pewnie, że można. Tylko nie wiem kto wtedy wystawi "metrykę urządzenia piorunochronnego" wraz z pomiarami, bo tylko to jest dokumentem istnienia takiej instalacji.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  20. #40

    Domyślnie

    W moim projekcie domu nie ma instalacji odgromowej, ale tak na wszelki wypadek myslę zainwestować. W ub. roku dwie posesje dalej piorun strzelił w topolę, która stala pomiedzy dwoma domami.
    gdzie mozna znależć instrukcje doboru i samodzielnego wykonania w/w instalacji?
    agamon

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony