dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raton

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    221
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie Zbiornik przydomowy na gaz

    Witam
    poszukuję opinii na temat przydomowych zbiorników gazowych - zwłaszcza podziemnych.
    Zastanawiam się czy opłacało by mi się kupić zbiornik na gaz na własność aby nie płacić za dzierżawę i nie wiązać się umową z 1 dostawcą.
    Będę wdzięczny za podanie cen za dzierżawę za dostawy gazu itp oraz zaznaczenie czy gaz jest jedynie do domowych zapotrzebowań (ciepła woda, gotowanie) czy też do ogrzewania.
    Z jakich firm jesteście zadowoleni
    Co jest plusem a co minusem

  2. #2

    Domyślnie

    A mnie interesuje, czy decydujesz się na gaz płynny, bo w przyszłości będziesz miał gaz ziemny, czy też ma to być docelowe źródło zasilania ogrzewania?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raton

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    221
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Myślę że będzie to docelowe rozwiązanie na gaz płynny.
    Gaz juz mam w drodze ale odległość od drogi do domu to 80 m i boje się kosztów za tak długie przyłącze (robocizna materiały, pozwolenia, projekty).

    Chciałbym więc przekalkulować co się bardziej opłaca w skali czasu.
    Koszty gazu idzą do góry i byłbym związany z gazownią umową a do zbiornika zawsze mmogę poszukać innego dostawcy (jeśli zbiornik będę miał na własność bez dzierżawy)
    Szukam poprostu różnych rozwiązań i opinii na ich temat
    Może innym też się przyda ten wątek.

  4. #4

    Domyślnie

    Zakup zbiornika to chyba nie jest najlepszy pomysł. Koszt zakupu to 4,5 - 5 tys. zł, do tego trzeba go samemu przywieźć. Co roku 150 zł dla UDT z tego tytułu z dozór. Po 5 latach UDT może zażądać odkopania zbiornika i dokonania przeglądu i sprawdzenia stanu technicznego. Jeżeli jesteś właścicielem, to wszystkie koszty są po twojej stronie. Ponadto orientacyjny czas życia takiego zbiornika oblicza się niby na 30 lat (amortyzacja), ale na zachodzie to już jest 10 lat. Potem trzeba wymieniać na nowy. Natomiast jeżeli go dzierżawisz to płacisz miesięcznie ok. 40 - 60 zł, w zależności jaki typ zbiornika i to praktycznie wszystko. Ponadto sam koszt ogrzewania gazem płynnym jest dwukrotnie większy niż gazem ziemnym. Pytanie jak to może wyglądać u ciebie - zapotrzebowanie, wielkość domu, sposób ocieplenia itd.. Musisz to policzyć. Może jednak lepiej pociągnąć gaz ziemny, lub pomyśleć o innym sposobie ogrzewania. Zdaje się, że praktycznie wszystko z wyjątkiem elektrycznego w taryfie g11 jest tańsze od gazu z butli. U mnie jest perspektywa podłączenia gazu ziemnego (też jest 80 m od posesji), dlatego wariant na 2,3,4 lata z butlą nie wydaje się taki straszny.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    speek

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.133
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    69

    Domyślnie

    Byc moze ,ze taki wariant z butla jest dobry ale podpisujesz umowe na 5 lat i musisz zuzyc odpowiednia ilosc gazu a nie jest to mozliwe w takim czasie.I chcesz rezygnowac i praktycznie nie mozesz bo musisz poniesc pelne koszty instalacji.
    Dokladnie radze przeanalizowac umowe.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Raton
    Myślę że będzie to docelowe rozwiązanie na gaz płynny.
    Gaz juz mam w drodze ale odległość od drogi do domu to 80 m i boje się kosztów za tak długie przyłącze (robocizna materiały, pozwolenia, projekty).

    Chciałbym więc przekalkulować co się bardziej opłaca w skali czasu.
    Koszty gazu idzą do góry i byłbym związany z gazownią umową a do zbiornika zawsze mmogę poszukać innego dostawcy (jeśli zbiornik będę miał na własność bez dzierżawy)
    Szukam poprostu różnych rozwiązań i opinii na ich temat
    Może innym też się przyda ten wątek.
    Ogrzewanie gazem ziemnym jest conajmniej 2 razy tańsze od ogrzewania Propanem. Ja mam propan z nadzieją na gaz ziemny. Gdybym tylko mógł to bym od razu przeszedł na gaz ziemny. Koszt ogrzewania propanem jest porównywalny do kosztów ogrzewania prądem ale instalacja systemu grzewczego na prąd jest tańsza od instalacji wodnej.

  7. #7

    Domyślnie

    Możesz podać jakieś konkrety:
    Jak duży jest twój dom?
    Jak jest ocieplony?
    Jaki typ pieca?
    Ile kosztuje cię ogrzewanie?
    Będę wdzięczna za odpowiedź

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Anoleiz
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Z Nienacka...
    Dzielnica
    www.loginow.info
    Posty
    1.914
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek30022
    Koszt ogrzewania propanem jest porównywalny do kosztów ogrzewania prądem ale instalacja systemu grzewczego na prąd jest tańsza od instalacji wodnej.

    ?????? to mnie zaskoczyłeś...

    jakieś kalkulacje?
    Zielonej wiedźmy DOM//GADKI
    /Lubię pracę.Praca mnie fascynuje.Potrafię godzinami siedzieć i przyglądać się jej-J.K.Jerome/

  9. #9

    Domyślnie

    dom jak na zdjęciu. ok145 m. pow użytkowej (były zmiany w stosunku do projektu). Pustak max. 12 co styropianu. 20 cm wełny. pełne deskowanie dachu, dachówka ceramiczna.
    Zużycie gazu. Woda ok 20 m sześciennych na miesiąc. Razem w sezonie (CO + CW) ok. 800 m sześciennych (ostatnie dwa lata 1600 m3). Cena gazu - do lipca 2007 było 8.11 zł za m3. piec Viessman 100 z zasobnikiem 120 l. W zimie temp. pom. średnio ok 22 st. dzień i noc. W kominku paliłem sporadycznie - małe dziecko w domu.

    Nie mam wyliczeń porównawczych. Moja ocena wynika z informacji uzyskanych na forum i w czasopiśmie Murator.

    dodam jeszcze, że inst. zbiornika była prawie darmowa. Umowa jest za zużycie 3500 m3 gazu. Jeśli zużyję tyle gazu to "umażany" jest koszt instalacji - ok. 4000 zł.

  10. #10

    Domyślnie Gaz płynny

    Powiedz jak to teraz wygląda po czasie? Jak tam koszty użytkowania?

  11. #11

    Domyślnie

    W dobie podwyżek cen gazu ziemnego - od kwietnia 2012 nowe ceny, może okazać się że ogrzewanie propanem z butli własnej może się okazać takim samym kosztem ogrzewania domu . Oczywiście dom dobrze docieplony i wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.

    oczywiście gaz zakupiony latem

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Zainteresowanych problematyką ogrzewania propanem odsyłam na stronę poświęconą tej problematyce

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...08#post5279908

    Zapraszam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony