dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 72
  1. #21

    Domyślnie

    sam nie wiem, pozwoliłem sobie taka nieudolna symulacje zrobić

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    twoman

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    105

    Domyślnie

    Po dokładnych oględzinach świerków okazało się, że wewnętrzne gałęzie sąsiednich drzew, przenikające się wzajemnie, są suche. Nie jest to nic nadzwyczajnego, zważywszy permanentne zacienienie tych obszarów, spowodowane znacznym zagęszczeniem.
    Po wycięciu co drugiego świerka, suche gałęzie staną się widoczne, w związku z tym efekt może być daleki od zadowalającego.
    Proszę mnie poprawić, jeśli moje rozumowanie jest błędne...

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    twoman

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    105

    Domyślnie

    Cytat Napisał bluszczyk
    sam nie wiem, pozwoliłem sobie taka nieudolna symulacje zrobić
    Zrobiłeś coś w rodzaju mix'a... usunąłeś dwa świerki i dolne gałęzie z pozostałych
    Jedno mi sie podoba w tej wersji... Powstała interesująca symetria i spory prześwit na środku.
    Moje wątpliwości zasygnalizowane w poprzednim wpisie są aktualne...

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał twoman
    Po dokładnych oględzinach świerków okazało się, że wewnętrzne gałęzie sąsiednich drzew, przenikające się wzajemnie, są suche. Nie jest to nic nadzwyczajnego, zważywszy permanentne zacienienie tych obszarów, spowodowane znacznym zagęszczeniem.
    Po wycięciu co drugiego świerka, suche gałęzie staną się widoczne, w związku z tym efekt może być daleki od zadowalającego.
    Proszę mnie poprawić, jeśli moje rozumowanie jest błędne...
    Ano to poczekaj jeszcze lat parę, to zobaczysz, ile posuszu przybędzie. Pisałem wyżej- roślina światłolubna.

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sevage&ivi

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    177

    Domyślnie

    twoman - a będziesz jakoś rozbudowywać ten kawałek ogrodu (jakieś rabaty, ścieżki itd) ?

    dopuser - zgadza się, kępa malin na pierwsze cięcie

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    twoman

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    105

    Domyślnie

    Cytat Napisał sevage&ivi
    twoman - a będziesz jakoś rozbudowywać ten kawałek ogrodu (jakieś rabaty, ścieżki itd) ?...
    Doprecyzuj proszę pytanie... czy Twoim zdaniem, wspomniane elementy mogą mieć wpływ na wybór optymalnej metody "otwarcia" przestrzeni?
    Szczerze mówiąc nie mam jeszcze gotowej koncepcji... w tym względzie mam zamiar poradzić się profesjonalisty, ale nie zakładam radykalnej zmiany charakteru działki.

  7. #27
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sevage&ivi

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    177

    Domyślnie

    hmmm wszystko zależy od tego czy bardzo chcesz zagospodarowywać ogród powtarzam - nie jestem ogrodnikiem i dopiero się uczę Ale np ja uwielbiam w ogrodach części z tajemniczymi przejściami, zakamarki, ukryte altanki, rabaty itd.. i jeśli też coś takiego chciałbyś u siebie zrobić to łatwiej Ci będzie wytyczyć "tajemnicze ścieżki" wycinając co drugie drzewko, niż przycinając je od dołu..

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    twoman

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    105

    Domyślnie

    Cytat Napisał sevage&ivi
    hmmm wszystko zależy od tego czy bardzo chcesz zagospodarowywać ogród ...
    Cały zabieg ze świerkami jest podyktowany tylko i wyłącznie chęcią stworzenia możliwości cieszenia oczu, widokiem stawu, który w obecnym układzie, od strony domu jest zupełnie niewidoczny...

  9. #29
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    AH

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redwald
    Świerka możesz spokojnie przesadzać, ale ja bym czekał do jesieni lub wiosny i koniecznie z bryłą korzeniową. Trzeba pamiętać, że wświerki mają płaskie systemy korzeniowe, czyli będze w miarę płytki, ale szeroki.
    Elo! Kupiliśmy piękny stary dom /siedlisko. Przed nim ogromny klon, a w jego cieniu kilkuletni ? świerk. Drzewko ma mało słońca, dolne gałęzie, próbują przebić się przez ogrodzenie, które ogranicza je z jednej strony, z drugiej wkrótce też zabraknie miejsca( obok są schody). Jest już wyrośnięty powyżej 2m. Podejrzewam że całego systemu korzeniowego może nie udać się wykopać, jeśli np. wrosły pod fundament... Warto go przesadzać ? Przyjmie się ?

    Pzdr. Lika

  10. #30
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sevage&ivi

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    177

    Domyślnie

    Cytat Napisał twoman
    Cytat Napisał sevage&ivi
    hmmm wszystko zależy od tego czy bardzo chcesz zagospodarowywać ogród ...
    Cały zabieg ze świerkami jest podyktowany tylko i wyłącznie chęcią stworzenia możliwości cieszenia oczu, widokiem stawu, który w obecnym układzie, od strony domu jest zupełnie niewidoczny...
    szczerze mówiąc widok na staw będziesz miał gdy wytniesz 3 środkowe drzewka... A jestem strasznie ciekawa co zdecydowałeś ?

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    twoman

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    105

    Domyślnie

    Na podjęcie ostatecznej decyzji mam czas do jesieni, tzn do chwili, kiedy najkorzystniej jest przeprowadzić ew. podkrzesanie.

    W chwili obecnej pracuję nad wizualizacją kilku wersji. Za jakiś czas poproszę szacowne forumowe grono, o wskazanie najkorzystniejszej z nich. Mam świadomość, że nie będzie łatwo o jednoznaczną odpowiedz, ponieważ każde z rozwiązań będzie mieć zarówno zalety jak i wady... niestety.

  12. #32
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sevage&ivi

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    177

    Domyślnie

    wiesz... w sumie najważniejsze, żeby wam się podobało i na pewno to co wybierzecie będzie najlepsze a szanowne grono forumowiczów może jedynie wyrazić swoją opinię

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    twoman

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    105

    Domyślnie



    Na pierwszy ogień p0szło usunięcie drugiego świerku. Jest on najmniej efektowny ze wszystkich. To nie jest wersja docelowa, tylko pierwszy etap.
    Zauważyłem, ze najciekawszy fragment stawu zasłania (z perspektywy domu) pierwszy (największy) i drugi (usunięty) świerk.
    Usunięcie drugiego świerku miało na celu odseparowanie pierwszego z lewej od pozostałych. Teraz biorę się za retusz tego singla...

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał twoman
    Na podjęcie ostatecznej decyzji mam czas do jesieni, tzn do chwili, kiedy najkorzystniej jest przeprowadzić ew. podkrzesane
    Akurat. A skąd niby te informacje? Tnie się wiosną, latem, w okresie wegetacji, kiedy soki krążą, żywica zalewa rany zapobiegając infekcji.
    Kaleczyć drzewo na zimę ? Pół roku otwarte drzwi dla wszelakich grzybków.

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    twoman

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    105

    Domyślnie

    Może to wynikać z nieporozumienia. Ktoś mnie informował o cięciu jesienią, ale mógł mieć na myśli cięcie całego drzewa... sam nie wiem.
    W każdym razie bardzo dziękuję za cenną wskazówkę...

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Całe to raczej termin nieistotny.
    No chyba, że na deski. Ale ze srebrnego świerka?

  17. #37
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Redwald
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Kaleczyć drzewo na zimę ? Pół roku otwarte drzwi dla wszelakich grzybków.
    W zimie grzyby? Jakie?
    O tym podkrzesaniu na jesieni to ja napisałem. Wynikało ono z tego, że miałem wrażenie że zabieg ma być przeprowadzony jak najszybciej. Ale - najlepszym okresem do podkrzesywania nie jest wcale lato czy jesień, najlepiej jest to zrobić na tzw. przednówku czyli na przełomie zimy i wiosny. Wtedy to się właśnie rany najszybciej zagoją.

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    twoman

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    105

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redwald
    Obecnie mam przed domem 3 świerki srebrne. Jak się przerprowadziłem to miały gałęzie po samą ziemię i zasłaniały widok na furtkę i drogę - podkrzesałem je właśnie tak jak piszesz.
    Rada - zrób to na jesieni i obetnij gałęzie po samym drewnie. Rany się szybko zagoją i nie będzie śladu.
    Dobrze pamiętałem...
    W takim razie niech Redwald się tłumaczy

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    twoman

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    105

    Domyślnie

    W tak zwanym międzyczasie wklejam swoją koncepcję.
    Nie wiem jak Wam, ale mnie nawet się podoba
    Moim zdaniem, największy świerk ma niezłe proporcje po podcięciu, a po usunięciu "sąsiada" nie stanowi całości z pozostałym szpalerem. Z lewej strony (niewidocznej), w odległości 2m jest budynek gospodarczy, wiec powinien się ładnie wpisywać w całość. Można jeszcze dyskutować o wysokości podcięcia... widoczne na symulacji jest minimalne.
    Co o tym sądzicie?


  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redwald
    Kaleczyć drzewo na zimę ? Pół roku otwarte drzwi dla wszelakich grzybków.
    W zimie grzyby? Jakie?
    O tym podkrzesaniu na jesieni to ja napisałem. Wynikało ono z tego, że miałem wrażenie że zabieg ma być przeprowadzony jak najszybciej. Ale - najlepszym okresem do podkrzesywania nie jest wcale lato czy jesień, najlepiej jest to zrobić na tzw. przednówku czyli na przełomie zimy i wiosny. Wtedy to się właśnie rany najszybciej zagoją.
    Jakie? Wszelakie. Nawet jadalne- np. zimówka aksamitna.
    A zarodniki patogenów grzybowych fruwają równo, zwłaszcza, że ostatnio jakby zim nie było. Napisałem wyżej- w okresie wegetacji- od wiosny do połowy lata, aby rany przed zimą się zagoiły.
    Zwróć uwagę, żę wysyp grzybów jadalnych i innych bedłek (czyli tego, co gołym okiem widać jest jesienią) i wtedy zarodnikują. Grzyb do rozwoju potrzebuje wody. Jesienią jakby o nią łatwiej. A cykl rozwojowy patogenów grzybowych jest różny (i często nader skomplikowany)i zarodnikują w różnych okresach.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony